Πόσο σημαντική είναι για σας η σωστή χρήση της γλώσσας;

Πόσο σημαντική είναι για σας η σωστή Ορθογραφία/Γραμματική/Συντακτικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Πάρα πολύ. Δυσκολεύομαι να διαβάσω posts με λάθη.

    Ψήφοι: 26 32.1%
  • Αρκετά αλλά δεν με εμποδίζει από το να διαβάζω κάποιο post που έχει λάθη.

    Ψήφοι: 45 55.6%
  • Πολύ λίγο, ίσα που το προσέχω.

    Ψήφοι: 5 6.2%
  • Καθόλου.

    Ψήφοι: 5 6.2%

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Προσωπικά γράφω προσέχωντας τα κείμενα των άλλων, όταν λοιπόν κάποιος γράψει π.χ. την λέξη πλαίσιο εγώ θα την δώ και όταν θέλω να την πώ βλέπω πώς την ΄γράφει κάποιος που δεν είναι ανορθόγραφος και το αντιγράφω, έτσι την επόμενη φορά θυμάμε την λέξη και δεν την κάνω λάθος;)


Εξάλου πώς ξέρεις ο άλλος άν ο τρόπος που του το λές τον κάνει να μην θέλει να μάθει απο πίσμα;:hmm: λέω εγώ τώρα:hmm:

Πότε όμως είσαι 100% σίγουρη ότι ο άλλος δεν θα κάνει λάθος; :worry:
π.χ. το προσέχοντας γράφεται έτσι (και υπάρχει κανόνας γραμματικής που το εξηγεί).... το να περιμένεις μέχρι να δεις πως γράφεται μια λέξη σου παίρνει αρκετό χρόνο ενώ ήδη εσύ την χρησιμοποιείς ;)

Το να σε διορθώνω κάθε τρεις και λίγο είναι απόλυτα εκνευριστικό και το καταλαβαίνω ...Οπότε λογικό είναι να μου πεις "δεν με παρατάς εσύ, η ορθογραφία και τα κολλήματα σου!", αλλά όταν θες να διορθωθείς δέχεσαι και την παρατήρηση, βρίσκεις τον δικό σου τρόπο μάθησης επίσης και δουλεύεις σε αυτό τον στόχο...

Το να πεις έτσι γράφω και σε όποιον γουστάρει είναι απόλυτα δεκτό... αλλά είναι απόλυτα δεκτό κι εγώ να φρικάρω με λάθη που θεωρώ ότι βγάζουν μάτι :) (είναι τα κολλήματα του καθενός μας ;)). Από την άλλη δεν έχω σκοπό να γίνω ο μπαμπούλας του στεκιού (έχω ήδη γίνει εκεί που με παίρνει άλλωστε και βγάζω αλλού τις μαζοχιστικές μου τάσεις :P) και ούτε θέλω να αποδείξω την επαγγελματική μου ιδιότητα... Μπορώ να σου βρω χίλιους δυο τρόπους για να μάθεις ορθογραφία και πάλι να έχω αποτυχία... Πρότεινα μία λύση, αν θες την δοκιμάζεις, αν θες όχι... Μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι... Όλα είναι θέμα επιλογών και έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις ότι γουστάρεις :)

Αν από πείσμα δεν θες να μάθεις πάλι είναι δικαίωμα σου...

Και επειδή ακούστηκε ότι είναι αντι-παιδαγωγικό για εμένα δεν είναι...γιατί σε βάζει στο να δεις πως λειτουργεί η αυτοδιόρθωση, που αντί να ψάχνεις το λεξικό, σου δίνει την επιλογή πιο εύκολα ;). Γιατί θες να μάθεις σωστά ορθογραφία σε αυτή την ηλικία; Άνοιξε λεξικό και τσέκαρε όποια λέξη νομίζεις ότι είναι λάθος και πάλι παίζει να σου ξεφύγει κάτι :P


Τι θα πεί δεν θέλει κάποιος να διορθωθεί, εσύ έμαθες ορθογραφία σε μια μέρα; πιστέυεις ότι αρέσει σε κάποιον ανορθόγραφο να του την λένε επιδή είχε κάποιο πρόβλημα και δεν έμαθε να γράφει σωστά; εξάλου κάποιοι μαθαίνουν με κάποιο τρόπο και κάποιοι με κάποιον άλλο, αν πχ κάποιος μάθει απλά να αντιγράφει στα γρήγορα απο το word πώς θα του μείνει η σωστή λέξη; σαν λύση πάντα θα έχει ορθογραφικό έλεγχο;;)

Την ορθογραφία την έμαθα όσο ήμουν σχολείο... δεν έμαθα από την μία μέρα στην άλλη, αλλά έμαθα... Το να απολογούμαι γιατί έμαθα και πόσο μου πήρε είναι λίγο άκυρο :P

Πάντα είναι ο τρόπος που λες κάτι... και το ξανά είπα και εμένα θα μου την έδινε να μου την λένε (όπως μου την έδινε που με έπρηζαν να αδυνατίσω ) αλλά όταν παραδέχομαι το πρόβλημα δύο λύσεις έχω...ή λέω δεχτείτε με έτσι ή προσπαθώ... όλα είναι στο χέρι μας :)

Και στο δημοτικό σαν λύση είχαμε το ορθογραφικό έλεγχο κι ακόμα το έχουμε και θα το έχουμε... Κάπως πρέπει να βλέπει κάποιος ποιο είναι το λάθος, απλά μετά έρχονται και οι κανόνες και διάφορα παιχνιδάκια και στιχομυθίες για τα παιδάκια για να τους μείνει :)

Εγω παντος βικυ μου με τον καιρο... Οσο το παλευω για να μαθω δεν καταφερνω τπτ, ισα-ισα εχω τα αντιθετα αποτελεσματα... Οσο δεν με ενδιαφερει σιγα-σιγα συναταω συχνα καπιες λεξεις και ολο και περισσοτερα μου μενουν...

Κρονάκο, είναι το δικό σου στυλ μάθησης... Δεν θα σου πω αν είναι καλό ή όχι εφόσον νιώθεις ότι εσύ αποδίδει....




Εδώ είμαι η Βίκυ και δεν είμαι η δασκάλα κανενός (σόρρυ που το τονίζω αλλά μου χτύπησε πολύ κάπως ότι εγώ σαν δασκάλα προτείνω αντιπαιδαγωγικούς τρόπους και έπρεπε να απολογηθώ για αυτή την πρόταση που έκανα.. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πότε όμως είσαι 100% σίγουρη ότι ο άλλος δεν θα κάνει λάθος; :worry:
π.χ. το προσέχοντας γράφεται έτσι (και υπάρχει κανόνας γραμματικής που το εξηγεί).... το να περιμένεις μέχρι να δεις πως γράφεται μια λέξη σου παίρνει αρκετό χρόνο ενώ ήδη εσύ την χρησιμοποιείς ;)

Θα απαντήσω μόνο σε αυτό. Υπάρχουν εδώ μέσα κάποιοι που έχουν σωστή ορθογραφία, με τόνο ή χωρίς(δεν με νοιάζει) σου λέω λοιπόν ότι άν κάτι δεν βρήσκετε μπροστά μου το θυμάμε για την φορά που θα έρθει γραπτό να το θυμηθώ, νομίζω ότι αυτό μου φτάνει προς το παρών,

Οσο για τα υπόλοιπα δεν θέλω να απαντήσω, όχι γιατί φοβάμαι ή δεν μπορω να απαντήσω, αλλα γιατι κάποιοι άνθρωποι έπρεπε απο μόνοι τους να σκεφτούν πώς νοιώθουν οι άλλοι που είναι ανορθόγραφοι, να σκεφτούν ότι ένα πρόβλημα υπάρχει γιατί ο τρόπος που μάθαν οι άλλοι να γράφουν σωστά δεν έπιασε σε αυτούς, άρα βρησκουμε άλλους τρόπους μάθησης, διαφορετικούς.

Αυτά απο μένα, απο ότι βλέπω έχω φρικάρει πολλούς εδώ και δεν θέλω να χαλάσω άλλο την ηρεμία κανενός και κρίμα που δεν μπήκαν στους όρους χρήσης του φόρουμ ο όρος..
¨"απαγορεύοντε αυστηρά τα ανορθόγραφα άτομα υποβιβάζουν το στέκι";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μάνια μου... με όλο το σεβασμό και την e-αγάπη που σου έχω...
μήπως το παίρνεις πολύ κατάκαρδα;
Μήπως σου την είπε κάποιος όντως άσχημα για την ορθογραφία σου;;
Γιατί πιστεύω ότι κανείς εδώ μέσα δε σκοπεύει να πληγώσει κανέναν... και ΒΑΣΙΚΑ σημασία έχει το αν σε νοιάζει εσένα να έχεις σωστό-τερη ορθογραφία. Όχι τέλεια, απλά σωστότερη. Και σύνταξη.

ΑΝ νοιάζει, τότε γιατί να ενοχλείσαι, αν κάποιοι λένε ότι γενικά προτιμούν τα ευανάγνωστα και σωστά γραμμένα κείμενα; Απλά κοιτάς το τι κάνεις εσύ, κι αυτό -σε αυτήν την περίπτωση- είναι να βελτιώσεις το γραπτό σου λόγο...

ΑΝ δε σε νοιάζει η ορθογραφία και το συντακτικό σου, τότε δε θα 'πρεπε να σε ενοχλεί ούτε αν κάποιος λέει "σόρι αλλά εγώ κείμενα με λάθη δεν μπορώ να τα διαβάσω"... Άρα ούτε να σε ενοχλεί αν μερικοί δε σε διαβάζουν...

Μην το κάνουμε τόσο δραματικό, νι;

:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leonardo da Vinci

Νεοφερμένος

Ο Leonardo da Vinci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι ότι το "λάθος" που κάνουν οι περισσότεροι είναι με τα "greeklish". Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Σίγουρα το 80% των Ελλήνων χρηστών χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο. Δεν είμαι σε καμία περίπτωση σοβινιστής! Αντιθέτως μάλιστα, είμαι με το προοδευτικό ρεύμα!

Επίσης θα συμφωνήσω με το post που γράφει για τις τελείτσες. Τότε με πονάνε τα μάτια μου, ειλικρινά. Προς τι χρησιμοποιείται? Σαν σιωπή? Ούτε ο Αγγελόπουλος και ο Σαίξπηρ να έκαναν αναπαράσταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Πόσο σημαντική είναι για σας η σωστή Ορθογραφία/Γραμματική/Συντακτικό;

'

Καθρέφτης.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Κόβομαι, εκνευρίζομαι, ξεφεύγει το μυαλό μου από την ανάρτηση και τρέχει στο αν ο γράφων πράγματι δεν ασχολήθηκε με το πώς γράφει ή θα πρέπει να συγχιστώ περισσότερο γιατί κανένας δάσκαλος/καθηγητής του δεν ασχολήθηκε σοβαρά με το να διδάξει την ελληνική γλώσσα:mad:, και στο τέλος πιέζομαι απίστευτα για να μην επισημάνω τα λάθη του:redface: σε αυτόν που τα κάνει γιατί είναι κάτι που ο άλλος θα πρέπει να σου το έχει επιτρέψει εκ των προτέρων ή να τον γνωρίζεις τόσο καλά που να είσαι σίγουρος για την αντίδραση του.

Τέλος πάντων, μια ανάρτηση με ορθογραφικά και συντακτικά λάθη μου παίρνει το διπλάσιο χρόνο για να τη διαβάσω και πολλές φορές με επηρεάζει αρνητικά και απέναντι στην άποψη που εκφράζεται:hmm:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leonardo da Vinci

Νεοφερμένος

Ο Leonardo da Vinci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.

Leonardo da Vinci

Νεοφερμένος

Ο Leonardo da Vinci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κόβομαι, εκνευρίζομαι, ξεφεύγει το μυαλό μου από την ανάρτηση και τρέχει στο αν ο γράφων πράγματι δεν ασχολήθηκε με το πώς γράφει ή θα πρέπει να συγχιστώ περισσότερο γιατί κανένας δάσκαλος/καθηγητής του δεν ασχολήθηκε σοβαρά με το να διδάξει την ελληνική γλώσσα:mad:, και στο τέλος πιέζομαι απίστευτα για να μην επισημάνω τα λάθη του:redface: σε αυτόν που τα κάνει γιατί είναι κάτι που ο άλλος θα πρέπει να σου το έχει επιτρέψει εκ των προτέρων ή να τον γνωρίζεις τόσο καλά που να είσαι σίγουρος για την αντίδραση του.

Τέλος πάντων, μια ανάρτηση με ορθογραφικά και συντακτικά λάθη μου παίρνει το διπλάσιο χρόνο για να τη διαβάσω και πολλές φορές με επηρεάζει αρνητικά και απέναντι στην άποψη που εκφράζεται:hmm:...

Σε μένα αναφέρεσαι ή γενικά?

'

Προσωπικότητας.

Μπορείς να με βοηθήσεις σε παρακαλώ γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Μπορείς να με βοηθήσεις σε παρακαλώ γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα?

Νομίζω λέει ότι ο τρόπος γραφής είναι ο καθεπτης της ψυχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kolokythi

Νεοφερμένος

Η Kolokythi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Επέλεξα το πρώτο.
Μ'αρέσει όταν επιλέγω να γράψω ή να διαβάσω μια γλώσσα να είναι όλα σωστα.
(ελπίζω να μην είναι οι απαντήσεις μου γεμάτες λάθη και αναιρώ τα παραπάνω)

Επίσης γενικά μαγεύομαι απο τους ανθρώπους που χειρίζονται σωστά την γλώσσα όταν μιλούν. Δεν μιλάω βέβαια για ανθρώπους που μιλούν με δυσνόητους πάντα όρους με σκοπό να προβάλουν τις γνώσεις τους γιατί αυτό συνήθως προδίδει έλλειψη επιχειριμάτων. Μιλάω για απλώς σωστή χρήση :D

Αυτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ο τρόπος γραφής είναι ο καθρεπτης της ψυχής.

Σωστό,
να μπορεί η ψυχή να βάφεται πριν βγεί έξω στο ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει η αμορφωσιά και δεν επιδιώκω την ορθογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
κακως ,δεν μιλαμε για λαθη που γινονται εκ παραδρομης βεβαιως ,αλλα για σωστη γνωση του τι γραφουμε.
ειναι πολυ σημαντικο γ μενα,παρ ολο που καποιες φορες απο κεκτημενη ταχυτις κανω κατι ανορθογραφιες ποοολυ καλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
εγω παλι πιστευω πως πρεπει επιτελους να απλουστευθει η ελληνικη γλωσσα..Εξαλλου ενας κωδικας επικοινωνιας ειναι και τπτ παραπανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εχεις δικιο ,η ελληνικη γλωσσα ειναι απλα κωδικας επικοινωνιας και τιποτε αλλο !
τι και αν αυτος ο κωδικας χρησιμοποιειται αδιαλλειπτα εδω και 3000 χρονια?τι και αν δεν υπηρχε αυτος ο κωδικας δεν θα ειχαμε εναν θουκιδιδη ,εναν ομηρο ,εναν σεφερη ,εναν ελυτη!ετσι και αλλιως αυτοι ειναι ξεπερασμενοι τωρα,ουτε σελιδα τσο facebook δεν εχουν!ακους εκει!
ας τον αντικαταστησουμε με τα greeklish να τελειωνουμε ,να κανουμε και εξασκηση στο facebook!
συυγνωμη για το ειρωνικο υφος αλλα το σκεπτικο να απλοποιησουμε την ελληνικη γλωσσα ,δηλαδη να εχουμε πχ ενα ι ή ενα ομικρον μονον ειναι τουλαχιστον προκλητικη δηλωση.Υπαρχει και μια ιστορια πισω απο καθε λεξη ,και ενας λογος που γραφεται ετσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
H γλώσσα δεν είναι απλά ένας τρόπος επικοινωνίας. Είναι ένα τρόπος έκφρασης, σκέψης και τέχνη. Η γλώσσα στις μερες μας έχει γίνει επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ΠΕΣ ΤΑ κυρ φοκο!
(λιγο οφ αλλα μπορεις να μου πεις πως να φτιαξω ενα αβαταρ σαν το δικο σου?με τι προγραμμα το φτιαχνεις με ζωγραφικη απλα?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ΠΕΣ ΤΑ κυρ φοκο!
(λιγο οφ αλλα μπορεις να μου πεις πως να φτιαξω ενα αβαταρ σαν το δικο σου?με τι προγραμμα το φτιαχνεις με ζωγραφικη απλα?)

Με ζωγραφική το κάνω (προσπάθησα και με άλλα προγράμματα όμως δε μου αρέσουν) δεν είναι και πολύ δύσκολο

σου φτιαξα και ένα δικό σου αν το θέλεις χρησιμοποιησε το είναι φρέσκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top