Σημαιοφόροι

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Σωστά. Υπάρχουν όμως κι άλλα που μια χαρά τα ελέγχεις. Η συμπεριφορά όπως είπα. Ή η αθλητική επίδοση. Η διάκριση σε εξωσχολικά πρωταθλήματα. Η συμμετοχή σε πολιτιστικούς συλλόγους και διοργανώσεις. Ο εθελοντισμός.

Προτείνεις να δίνουμε τη σημαία σε όποιον πηγαίνει σε περισσότερες εξωσχολικές δραστηριότητες ή σε όποιον συμμετέχει σε περισσότερους πολιτιστικούς συλλόγους (Σύλλογος Βλάχων Ν. Γρεβενών "Το μανιτάρι" ξέρωγω) ή όποιος είναι περισσότερο εθελοντής στον ελεύθερο χρόνο του? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Σωστά. Υπάρχουν όμως κι άλλα που μια χαρά τα ελέγχεις. Η συμπεριφορά όπως είπα. Ή η αθλητική επίδοση. Η διάκριση σε εξωσχολικά πρωταθλήματα. Η συμμετοχή σε πολιτιστικούς συλλόγους και διοργανώσεις. Ο εθελοντισμός.

Σωστά πολλά από αυτά θα μπορούσαν να προσμετρούνται στην διαδικασία επιλογής της σημαίας. Απλά θα υπήρχαν αρκετά προβλήματα όσον αφορά την αντικειμενικότητα και την βαρύτητα του καθενός. Οι βαθμοί είναι τουλάχιστο αντικειμενικοί όσον αφορά το γεγονός πως όλοι εξετάζονται στα ίδια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αριστεία δεν μπορεί να προωθηθεί με παιδαγωγικούς τρόπους; Στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες τι γίνεται; Η ίδια η γνώση, οι δημιουργίες των παιδιών, οι εκδηλώσεις, οι τιμές στα έργα τους δεν προωθούν την αριστεία; Πρέπει να χρησιμοποιούμε τη σημαία σαν καρότο για να ωθήσουμε ένα παιδί να διαβάσει; Πρέπει να την έχουμε ως λάφυρο που θα πάει στον "καλύτερο"; Έτσι την τιμάτε εσείς την σημαία σας; Και οι άλλοι που για Χ Ψ λόγους δεν είχαν τόσο καλές επιδόσεις είναι ανάξιοι να κρατάνε τη σημαία; Είναι λιγότερο Έλληνες ή δεν είναι όσο Έλληνες "πρέπει"; Και γιατί είναι αυτόματα τεμπέληδες και άχρηστοι; Έχετε ιδέα από θεωρία εκπαιδευτικής αξιολόγησης; Γνωρίζετε πως μιλάμε για δημοτικό;

Γιατί πρέπει να βάζουμε παιδιά δημοτικού σε μια τέτοια λογική ανταγωνισμού με τους φίλους τους; Τι έχουν να χωρίσουν και σε τι να διακριθούν στο δημοτικό; Πρόκειται για μια άθλια στρέβλωση της σημασίας της σημαίας σαν σύμβολο, αλλά και της γνώσης σαν παιδαγωγική αξία, καθώς προωθεί τη χρησιμοθηρική και βαθμοθηρική αντίληψη. Αυτό εσείς το λέτε αριστεία; Σοβαρά;

Ξεκάθαρα: Η σημαία και ποιος την κρατάει δεν συνδέεται με οποιαδήποτε λογική αλληλουχία με την επίδοσή του στο σχολείο, η οποία είναι άλλωστε μια υποκειμενική και συγκριτική κρίση εκπαιδευτικών. Εγώ θα έλεγα να καταργηθούν και οι βαθμοί στο δημοτικό όπως άλλωστε στις πλέον προηγμένες εκπαιδευτικά χώρες. Αυτό που ψηφίστηκε βέβαια είναι μηδαμινής σημασίας, όπως θα είναι το οτιδήποτε πλην της κατάργησης επιτέλους (μεταξύ άλλων) της υποχρεωτικότητας των μαθητικών παρελάσεων.

Υ.Γ. Όσο για την έννοια της κλήρωσης στην πολιτική, διαβάστε λίγο Αριστοτέλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Προτείνεις να δίνουμε τη σημαία σε όποιον πηγαίνει σε περισσότερες εξωσχολικές δραστηριότητες ή σε όποιον συμμετέχει σε περισσότερους πολιτιστικούς συλλόγους (Σύλλογος Βλάχων Ν. Γρεβενών "Το μανιτάρι" ξέρωγω) ή όποιος είναι περισσότερο εθελοντής στον ελεύθερο χρόνο του? :hmm:

Θεωρείς πως είναι τεχνικό το θέμα;

Σας θυμίζω πως αυτή τη στιγμή οι αθλητές με διακρίσεις μπαίνουν σε πανεπιστήμια είτε με πριμοδότηση είτε ανευ εξετάσεων.

Όπως η σημαία για κάποιους είναι ένα κίνητρο ώστε να διαβάσουν, άσχετα αν σε μένα ή τον οποιοδήποτε μπορεί να ακούγεται χαζό, έτσι και η σημαία μπορεί να χρησιμοποιείται και ως έναυσμα για τη δραστηριότητα του μαθητή εντός κι εκτος σχολείου και με τη συνδρομή του ίδιου του σχολείου. Θες να το πεις κοινωνική εργασία; ενισχυτική διδασκαλία από μαθητές με την καθοδήγηση του σχολείου; δημόσιες δραστηριότητες καε είδους, οτιδήποτε. Από ιδέες δε ξεμένει κανείς αν θέλει ένα πιο ανθρώπινο σύστημα, το πρόβλημα βρίσκεται όταν τη λογική τη ξεπερνά η ιδεοληψία και η προσκόλληση στις παραδόσεις.

Τώρα με ρωτάς προσωπιπκά δε προτείνω τίποτα απ' όλα αυτά γιατί καταρχήν είμαι υπέρ της κατάργησης τνω παρελάσεων αλλά και να μην ήμουν για μένα η σημαία δείχνει κάτι πολύ συγκεκριμένο το οποίο χαρακτηρίζει όλους ανεξαιρέτως τους έλληνες. Αν πρέπει να θεσπίσεις ωστόσο ένα κίνητρο, θα προτιμούσα κάτι που θα σε κάνει καλύτερο άνθρωπο, παρά καλύτερο μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Η αριστεία δεν μπορεί να προωθηθεί με παιδαγωγικούς τρόπους; Στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες τι γίνεται; Η ίδια η γνώση, οι δημιουργίες των παιδιών, οι εκδηλώσεις, οι τιμές στα έργα τους δεν προωθούν την αριστεία; Πρέπει να χρησιμοποιούμε τη σημαία σαν καρότο για να ωθήσουμε ένα παιδί να διαβάσει; Πρέπει να την έχουμε ως λάφυρο που θα πάει στον "καλύτερο"; Έτσι την τιμάτε εσείς την σημαία σας; Και οι άλλοι που για Χ Ψ λόγους δεν είχαν τόσο καλές επιδόσεις είναι ανάξιοι να κρατάνε τη σημαία; Είναι λιγότερο Έλληνες ή δεν είναι όσο Έλληνες "πρέπει"; Και γιατί είναι αυτόματα τεμπέληδες και άχρηστοι; Έχετε ιδέα από θεωρία εκπαιδευτικής αξιολόγησης; Γνωρίζετε πως μιλάμε για δημοτικό;

Γιατί πρέπει να βάζουμε παιδιά δημοτικού σε μια τέτοια λογική ανταγωνισμού με τους φίλους τους; Τι έχουν να χωρίσουν και σε τι να διακριθούν στο δημοτικό; Πρόκειται για μια άθλια στρέβλωση της σημασίας της σημαίας σαν σύμβολο, αλλά και της γνώσης σαν παιδαγωγική αξία, καθώς προωθεί τη χρησιμοθηρική και βαθμοθηρική αντίληψη. Αυτό εσείς το λέτε αριστεία; Σοβαρά;

Ξεκάθαρα: Η σημαία και ποιος την κρατάει δεν συνδέεται με οποιαδήποτε λογική αλληλουχία με την επίδοσή του στο σχολείο, η οποία είναι άλλωστε μια υποκειμενική και συγκριτική κρίση εκπαιδευτικών. Εγώ θα έλεγα να καταργηθούν και οι βαθμοί στο δημοτικό όπως άλλωστε στις πλέον προηγμένες εκπαιδευτικά χώρες. Αυτό που ψηφίστηκε βέβαια είναι μηδαμινής σημασίας, όπως θα είναι το οτιδήποτε πλην της κατάργησης επιτέλους (μεταξύ άλλων) της υποχρεωτικότητας των μαθητικών παρελάσεων.

Είμαι ο Ευθύμης. Και σημαιοφόρος στο δημοτικό έγινα, και λεφτά από τη Μητρόπολη πήρα, και φίλους είχα... Είχα πρόγραμμα! :P

Σοβαρά τώρα, τι αηδίες τσαμπουνάει ο καθένας εδώ μέσα? Μαλώνουν τα παιδάκια στο δημοτικό με τους φίλους τους λέει, για το ποιος θα πάρει τη σημαία... Σας έχω νέα κύριοι: Αν τσακωθείτε με τον κολλητό σας για το ποιον έβαλε η δασκάλα 9 και ποιον 10, δεν ήσασταν ποτέ κολλητοί. Δεν σας χάλασε η σημαία τη φιλία, απλά έφερε στην επιφάνεια ένα ψέμα που προσπαθούσατε να κρύψετε. Ο φίλος σου χαίρεται με τη χαρά σου, δεν σε φθονεί....

Προσωπικά, κλεάνθη, τα ίδια επιχειρήματα που πετάς στο θέμα με το θεσμό των πανελληνίων, ρίχνεις και εδώ. Μια διαρκής πάλι ανταγωνισμού για ανάδειξη, η οποία καταστρέφει την ψυχοσύνθεση, τον εσωτερικό κόσμο, τον χαρακτήρα των παιδιών, τα απαλλοτριώνει κτλπ. Επικροτείς κάθε κίνηση που υποσκάπτει την επιβράβευση που απολαμβάνει ένας άνθρωπος για τους κόπους που κατέβαλλε.
Το να δίνεις τη σημαία στον άριστο στο δημοτικό είναι βάναυσο, γιατί βάζεις σε ανταγωνισμό τα μικρά παιδάκια.
Το να αναγκάζεις τους 18χρόνους να διαβάζουν και να τους βάζεις στο άγχος των πανελληνίων είναι απάνθρωπο, γιατί ο έφηβος δεν έχει ωριμάσει ακόμα.
Το να απολύεις τον εργαζόμενο που κοιμάται στη δουλειά είναι παράνομο, γιατί έχει οικογένεια να θρέψει και παιδιά...

Ο θεσμός του σημαιοφόρου αυτή τη στιγμή έχει αξία, γιατί ακριβώς συνδέεται με την αριστεία. Είναι το σύμβολο που υποδεικνύει ότι το παιδί αυτό προσπάθησε και πέτυχε κάτι. Δεν θα σου πει κανείς μπράβο επειδή σήκωσες ένα κοντάρι με την Ελληνική σημαία πάνω και περπάτησες 100 μετρά. Θα σου πει μπράβο διότι για να το κάνεις αυτό, έχουν προηγηθεί προηγούμενες προσπάθειες.
Δεν δίνει η σημαία αξία στο σημαιοφόρο. Ο σημαιοφόρος δίνει αξία στη σημαία. Την αξία του ο σημαιοφόρος την απέκτησε μοχθώντας, όχι τραβώντας λαχνό από την κάλπη.

Θεωρείς πως είναι τεχνικό το θέμα;

Σας θυμίζω πως αυτή τη στιγμή οι αθλητές με διακρίσεις μπαίνουν σε πανεπιστήμια είτε με πριμοδότηση είτε ανευ εξετάσεων.

Όπως η σημαία για κάποιους είναι ένα κίνητρο ώστε να διαβάσουν, άσχετα αν σε μένα ή τον οποιοδήποτε μπορεί να ακούγεται χαζό, έτσι και η σημαία μπορεί να χρησιμοποιείται και ως έναυσμα για τη δραστηριότητα του μαθητή εντός κι εκτος σχολείου και με τη συνδρομή του ίδιου του σχολείου. Θες να το πεις κοινωνική εργασία; ενισχυτική διδασκαλία από μαθητές με την καθοδήγηση του σχολείου; δημόσιες δραστηριότητες καε είδους, οτιδήποτε. Από ιδέες δε ξεμένει κανείς αν θέλει ένα πιο ανθρώπινο σύστημα, το πρόβλημα βρίσκεται όταν τη λογική τη ξεπερνά η ιδεοληψία και η προσκόλληση στις παραδόσεις.

Τώρα με ρωτάς προσωπιπκά δε προτείνω τίποτα απ' όλα αυτά γιατί καταρχήν είμαι υπέρ της κατάργησης τνω παρελάσεων αλλά και να μην ήμουν για μένα η σημαία δείχνει κάτι πολύ συγκεκριμένο το οποίο χαρακτηρίζει όλους ανεξαιρέτως τους έλληνες. Αν πρέπει να θεσπίσεις ωστόσο ένα κίνητρο, θα προτιμούσα κάτι που θα σε κάνει καλύτερο άνθρωπο, παρά καλύτερο μαθητή.

Η απάντησή μου στην μοριοδότηση των αθλητών, την οποία έχω δώσει και παλαιότερα σε θέμα πανελληνίων είναι ότι όπως δεν βάζεις παίκτη στην εθνική μπάσκετ επειδή πρώτευσε στις πανελλήνιες, έτσι δεν πρέπει να βάζεις φοιτητές σε σχολές ανώτατης εκπαίδευσης επειδή πρώτευσαν σε αθλήματα. Το ότι εγώ ξέρω να λύνω τριπλά και επικαμπύλια ολοκλήρωματα από 18 χρονών δεν με κάνει καλό μπασκετμπολίστα, όπως το να τρέχεις 100άρι σε δευτερόλεπτα δεν σε κάνει καλό μηχανικό...
Μήλια με πορτοκάλια κύριοι, αλλά σε αυτά δεν μιλάει κανένας.

Όπως και να έχει, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η απαξίωση με την οποία μιλάτε για το διάβασμα. Δηλαδή ποιος είναι ο σκοπός του σχολείου? Όχι τι δευτερεύοντες στόχους πετυχαίνει, όπως να κοινονικοποιεί, αλλά ποιος είναι ο σκοπός του... Και ο σκοπός σου είναι να σου μεταδώσει γνώσεις. Για να τις πάρεις εσύ αυτές τις γνώσεις πρέπει να διαβάσεις. Και μου κάνει εντύπωση πώς από την μία μιλάτε για την υπεραξία της παιδείας, το υπερτατο δώρο της μόρφωσης και τα συναφή και από την άλλη υποστηρίζετε να χτυπηθεί κάθε θεσμός που προσπαθεί να προωθήσει αυτές τις αξίες και που επιβραβεύει άτομα που προσπαθούν.

Και αυτό πάει κυρίως στον κλεάνθη, τον οποίο διαβάζω συνεχώς να λέει για το πώς θα πρέπει όλοι οι άνθρωποι να μορφώνονται και τώρα προσπαθεί να βγάλει ως ζημιογόνο έναν από τους ελάχιστους θεσμούς που επιβραβεύουν μελετηρούς μαθητές στο δημοτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ίδια πράγματα λέω, αλλά δε βλέπω απαντήσεις, μόνο διαπιστώσεις ότι πρόκειται για αυτά, τα οποία αυτόματα τα εντάσσετε σε μια κατηγορία "βάλλεται η αριστεία" κλπ. Χαίρω πολύ χαιρόπουλος. Επί της ουσίας τίποτα; Έτσι πρέπει να μεταχειριζόμαστε την σημαία; Έτσι πρέπει να προωθούμε τη γνώση στα παιδιά; Τι δείχνει η ευρωπαϊκή και διεθνής εμπειρία; Είναι παιδαγωγικά ορθός αυτός ο τρόπος επιβράβευσης; Τα υπόλοιπα για τις πανελλαδικές και τους εργαζόμενους είναι ατυχείς ανακριβείς γενικεύσεις.

Στη Φινλανδία πώς προωθείται η αριστεία στο δημοτικό που δεν έχουν βαθμούς και παρελάσεις; Δεν είναι ρητορικό το ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές είμαι υπέρ της ανάδειξης κι επιβράβευσης της αριστείας. Είναι απαραίτητο στοιχείο για την πρόοδο μιας κοινωνίας.

Ωστόσο, στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ σωστή την απόφαση για κλήρωση.

Η σημαία είναι τρόπος να τιμήσεις την πατρίδα σου και όχι τρόπος επιβράβευσης της αριστείας. Ως εκτούτου κάθε παιδί που φοιτά σε ελληνικό σχολείο έχει το δικαίωμα να αποδώσει τιμή στην πατρίδα του ανεξαρτήτως των επιδόσεών του. Γιατί δηλαδή ο πρώτος σε βαθμολογία έχει μεγαλύτερο δικαίωμα από τον δέκατο πχ σε αυτό το θέμα? Το ότι πήρε δηλαδή 10 στα μαθηματικά δημοτικού, ενώ ο άλλος 9 είναι παντελώς άσχετο με το θέμα της σημαίας. Υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τρόποι για να επιβραβεύεται και να αναδεικνύεται η αριστεία (πχ οι εξετάσεις στα πειραματικά, έτσι ώστε να δίνεται οι ευκαιρία σε καλούς μαθητές να φοιτούν σε καλό σχολείο) και σίγουρα η σημαία δεν είναι ένας από αυτούς, γιατί η τιμή του να κρατάει κάποιος τη σημαία είναι δικαίωμα όλων των παιδιών. Στην Ελλάδα φαίνεται τα έχουμε μπερδέψει όλα και τα έχουμε κάνει μία ωραιότατη σαλάτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Εγώ λοιπόν θα πω τη γνώμη μου γενικά για τη σημαία και δε θα αναφερθώ αποκλειστικά στο δημοτικό.Αρχικά,υπάρχει αυτή η απαρχαιωμένη αντίληψη πως η έπαρση της σημαίας πρέπει να γίνεται πάντοτε απο τον άριστο,δηλαδή τον μαθητή με τις καλύτερες μαθητικές επιδόσεις.Και έρχομαι εγώ τώρα και ρωτάω.Υπάρχουν άραγε άριστοι μαθητές στις μέρες μας;Υπάρχουν μαθητές οι οποίοι όντως έχουν κοπιάσει για το μέσο όρο που έβγαλαν;Ή μήπως οι βαθμοί που παίρνουν οι μαθητές,συμπεριλαμβανομένης και εμένα,είναι πλασματικοί και δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα;Γιατί ας μη γελιόμαστε,η αντικειμενικότητα στα σχολεία έχει εκλείψει,και αν υπάρχει,υπάρχει σε μικρό ποσοστό.Ξέρετε πόσοι μαθητές,οι οποίοι αποκαλούνται διάνοιες,μυαλά κτλ από τους καθηγητές τους (βάζοντας πάλι και εμένα μέσα),παίρνουν 19-20 στα περισσότερα μαθήματα και αν τους κάνεις μια ερώτηση λίγο αλλιώτικη,λίγο έξω απο τα συνηθισμένα θα σε κοιτάζουν σαν τους χάνους;Ξέρετε πόσοι μαθητές είναι καλοί και ταλαντούχοι στο να μαθαίνουν ολόκληρες παραγράφους και ασκήσεις απ'έξω χωρίς όμως να βρίσκουν την ουσία σε αυτά που μελετούν και μένουν στην επιδερμικότητα;Θα μπορούσα να πω οι περισσότεροι χωρίς να θέλω να γίνω απόλυτη.Αυτοί λοιπόν οι μαθητές είναι οι "άριστοι" που πρέπει να κρατούν τη σημαία;Αυτοί που διαβάζουν παπαγαλία 10 σελίδες και γράφουν καλά σε 5-10 διαγωνίσματα;Αυτοί που παίρνουν 19-20 επειδή τους συμπαθεί ο καθηγητής;Όπως καταλάβατε,έχω την εντύπωση πως άριστοι μαθητές δεν υφίστανται στις μέρες μας,εκτός από μικροεξαιρέσεις που πραγματικά τους αξίζουν συγχαρητήρια.Εκτός και αν έχει αλλάξει ετυμολογία της φράσης "άριστος μαθητής/τρια" και δε το γνωρίζω.Τότε παώ πάσο.Με λίγα λόγια,γιατί έχω γράψει ήδη πολλά,η σύνδεση ανάμεσα στην άρση της σημαίας και του άριστου μαθητή πρέπει απλά να σταματήσει διότι πολύ απλά οι πραγματικά άριστοι είναι ελάχιστοι.Αυτά,πέστε να με φάτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Φενιά θα συμφωνήσω μαζί σου στην πλειοψηφία αυτών που είπες. Ωστοσο δεν νομίζω παλιότερα οι μαθητές να ήταν πιο "αριστοι" απλώς είχαν λιγότερα εφόδια απο τι έχουμε εμείς σήμερα. Θα συμφωνήσω ότι οι περισσότεροι "αριστοι" μαθητές σήμερα δεν είναι τόσο άριστοι ομω ς ο τρόπος που δίνεται η σημαια σήμερα έχει 1 θετικό την προφυλάσσει από το να το πω κωλοπαιδα. Δεν θέλω να φανώ ούτε ασεβής ούτε απόλυτος Αλλά οι μαθητές που έπερναν την σημαία μέχρι σήμερα μπορεί μεν να μην ήταν οι πιο Έλληνες Αλλά είχαν δε ενα επίπεδο ευγένειας. Όταν λεω κωλοπαιδα αναφέρομαι σε μια μεγάλη μάζα μαθητών οι οποίοι θα είναι υποψήφιοι Για σημαιοφόροι και όταν πάρουν την σημαία (τα αγόρια πχ ) θα κάνουν σχεδόν αμέσως αυτό το καταπληκτικό αστείο με το εργαλείο τους και τον τρόπο που την κρατάνε. Αυτό είναι ασέβεια και μέχρι τώρα τουλάχιστον η σημαία προφυλασοταν από τέτοιες συμπεριφορές σε αντίθεση με το μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ας μας εξηγήσει κάποιος αναλυτικά πώς το θέμα "σημαιοφόρος στο δημοτικό" συνδέεται με το θέμα "αριστεία".
Η σημαία σε κάθε περίπτωση είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την προσπάθεια και ως επακόλουθω η προσπάθεια με την αριστεία. Ακόμη και στο δημοτικό που όπως λέγεται η πλειονότητα των μαθητών μπαίνει στην κλήρωση για τους σημαιοφόρους αυτό συμβαίνει με την προσπάθεια. Δίνοντας την ευκαιρία σε όλους του μαθητές να γίνουν σημαιοφόροι καλλιεργούμε ένα πνεύμα οκνηρίας στα παιδιά αφού θα πιστεύουν πως μπορούν οποιαδήποτε στιγμή της μετέπειτα ζωής του να σταθούν σε τέτοια θέση και να λάβουν παρόμοιες επιβραβεύσεις χωρίς την προσπάθεια τους. Όσοι αστείο ή θλιβερό και να φαίνεται η σημαία σημαίνει επιβράβευση τόσο για τα παιδιά όσο και για την υπόλοιπη οικογένεια. Και τέλος ως συνέπεια οι μαθητές μαθαίνουν πως χωρίς μόχθο ακόμη και στο δημοτικό τίποτα δεν αποκτάται τυχαία, αξία την οποία αυτό το προεδρικό διάταγμα κατακερματίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χριστιάνα, θεωρείς τόσο άχρηστους τους εκπαιδευτικούς που να μη μπορούν να εμφυσήσουν στα παιδιά αυτό που επιχειρείς να κάνεις με τη σημαία; Συμφωνώ πάντως μαζί σου, φαίνεται και είναι και αστείο και θλιβερό. Αυτές οι πρακτικές είναι που υποβαθμίζουν το εθνικό σύμβολο, όχι το δεκάχρονο "μη άριστο" παιδί που θα το κρατήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Φενιά θα συμφωνήσω μαζί σου στην πλειοψηφία αυτών που είπες. Ωστοσο δεν νομίζω παλιότερα οι μαθητές να ήταν πιο "αριστοι" απλώς είχαν λιγότερα εφόδια απο τι έχουμε εμείς σήμερα. Θα συμφωνήσω ότι οι περισσότεροι "αριστοι" μαθητές σήμερα δεν είναι τόσο άριστοι ομω ς ο τρόπος που δίνεται η σημαια σήμερα έχει 1 θετικό την προφυλάσσει από το να το πω κωλοπαιδα. Δεν θέλω να φανώ ούτε ασεβής ούτε απόλυτος Αλλά οι μαθητές που έπερναν την σημαία μέχρι σήμερα μπορεί μεν να μην ήταν οι πιο Έλληνες Αλλά είχαν δε ενα επίπεδο ευγένειας. Όταν λεω κωλοπαιδα αναφέρομαι σε μια μεγάλη μάζα μαθητών οι οποίοι θα είναι υποψήφιοι Για σημαιοφόροι και όταν πάρουν την σημαία (τα αγόρια πχ ) θα κάνουν σχεδόν αμέσως αυτό το καταπληκτικό αστείο με το εργαλείο τους και τον τρόπο που την κρατάνε. Αυτό είναι ασέβεια και μέχρι τώρα τουλάχιστον η σημαία προφυλασοταν από τέτοιες συμπεριφορές σε αντίθεση με το μελλον
Συμφωνώ εν μέρη με όσα είπες.Δυστυχώς όμως ένα άλλο λάθος που κάνουμε είναι να ταυτίζουμε τους "άριστους" βαθμούς με την καλή διαγωγή και αντίστροφα τους μέτριους-κακούς βαθμούς με την αποκλίνουσα συμπεριφορά.Η αλήθεια είναι πως και εγώ το πίστευα μέχρι πριν λίγα χρόνια όταν ξαφνικά είδα συμμαθητή μου με Μ.Ο. 19 & 6 (που θεωρείται άριστος από καθηγητές) να βγάζει το κεφάλι του από το παράθυρο και να βρίζει τους περαστικούς,να παίζει τίτσου εν ώρα μαθήματος,να βλέπει τσόντες εν ώρα μαθήματος,να πετάει χαρτάκια κτλ.Και θα μου πεις,καλά δεν τον είδε κανένας καθηγητής;Όχι γιατί πολύ απλά το μυαλό των καθηγητών δεν στρέφεται σε αυτόν,επειδή θεωρητικά είναι "άριστος".Οι καθηγητές θεωρούν τις περισσότερες φορές πως η καλή βαθμολογία σημαίνει και άψογη συμπεριφορά.Τέλος πάντων επειδή έχω βγει εκτός θέματος,και άριστος να είναι κάποιος(σύμφωνα με τα σημερινά κριτήρια[αποστήθιση,συμπάθειες καθηγητών κτλ]),δε σημαίνει υποχρεωτικά οτι συμπεριφέρεσαι σωστά.Άρα και πάλι δεν υπάρχει σεβασμός στη σημαία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Για να κάνουμε μια ανακαιφαλαίωση:
Μέχρι στιγμής το μόνο στοιχείο που υπήρχε στα Δημοτικά σχολεία και που επιβράβευε τους αριστούχους μαθητές ήταν η τιμητική θέση του σημαιοφόρου στις παρελάσεις. Στα μέσα της περασμένης βδομάδας η κυβέρνηση αποφάσισε να αποσυνδέσει το θεσμό του σημαιοφόρου από τη σχολική επίδοση και να επιλέγεται με κλήσωση το ποιος θα κρατήσει τη σημαία.
Αυτό σε καμία περίπτωση δεν ήταν χτύπημα στο θεσμό της αριστείας, αλλά μια προσπάθεια της κυβέρνησης να τονώσει το εθνικό φρόνημα και να συσπειρώσει του Έλληνες σε αυτούς του χαλεπούς καιρούς. Το ζήτημα ήταν εθνικής φύσης και όχι εκπαιδευτικής.

Σε αυτήν την περίπτωση, πώς ακριβώς δικαιολογείτε την απόφαση της κυβέρνησης να καταργήσει επίσης το θεσμό της έπαρσης της σημαίας? Η πρόφαση εδώ ήταν ότι ούτους ή άλλους τα περισσότερα σχολεία δεν έκαναν έπαρση σημαίας τόσα χρόνια και για αυτό την αφαίρεσαν από το πρόγραμμά τους.

Ερώτηση 1η: Αν κάνει είναι προεραιτικό και δεν γίνεται, γιατί να το καταργήσει με νόμο? Εξορθολογισμός της Ελληνικής νομοθεσίας?:hehe: Και έστω ότι υπάρχει 1 σχολείο σε όλη την Ελληνική επικράτεια που τηρεί το πρόγραμμα και κάνει έπαρση σημαίας. Γιατί να του απαγορεύσεις, υπαγορεύοντας: "η σημαία παραμένει ανηρτημένη στον ιστό του σχολείου, όπως προβλέπεται σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες"?

Ερώτηση 2η: Αν ο σκοπός της καθιέρωσης της κληρωτίδας ως τρόπο ανάδειξης των σημαιοφόρων είχε σκοπό να τονώσει το εθνικό φρόνημα όλων των μαθητών, γιατί να καταργήσει την έπαρση της σημαίας, με την πρόφαση ότι ούτους ή άλλους δεν γίνεται, και να μην περάσει κάποιο μέτρο που να κάνει υποχρεωτική την τελετουργία την πρώτη Δευτέρα κάθε μήνα?

Ερώτηση 3η και σημαντικότερη: Αν έχω καταλάβει καλά, οι περισσότεροι είστε κατά του θεσμού των μαθητικών παρελάσεων. Δεν θεωρείτε υποκριτικό από τη μία να λέτε ότι δεν προσφέρει τίποτα στο μαθητή να συμμετάσχει στην παρέλαση αλλά να λυσάτε τώρα, ώστε κάθε μαθητής να έχει το δικαίωμα να είναι σημαιοφόρος, στην ίδια παρέλαση που σε άλλο θέμα επιμένετε ότι οφείλει να καταργηθεί?

Ερώτηση bonus: Πιστεύετε ότι σε μια δεκαετία, αν παραμείνει σε ισχύ ο νόμος, θα υπάρχει οποιαδήποτε αίγλη στη θέση του σημαιοφόρου? Ή θα είναι απλά άλλη μια θέση γενικού ενδιαφέροντος στην παρέλαση, την οποία θα θέλετε τότε να καταργήσετε, όπως θέλετε και τώρα?

Video bonus: Αριστείδης Μπαλτάς, προηγούμενος υπουργός παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να απαντήσω για μένα λίγο πριν φύγω για διακοπές :P :

Υπάρχουν και άλλα στοιχεία επιβράβευσης στο Δημοτικό που εμπλέκουν διάφορες εκδηλώσεις, θέσεις σε ομάδες, δωράκια κλπ. Η αριστεία στο δημοτικό των δεκάχρονων είναι μια στρεβλή έννοια ούτως ή άλλως. Το Δημοτικό εκ του νόμου έχει άλλους στόχους. Για στήριξη του εθνικού φρονήματος δε νομίζω να έπαιξε πολύ, η ρύθμιση αιτιολογείται παιδαγωγικά και εγώ αυτό κρατάω. Η ρύθμιση για την έπαρση της σημαίας τώρα ήταν ό,τι πιο αναχρονιστικό στην αντίστοιχη νομοθεσία, το βρήκα στις θέσεις μόνο ενός "κόμματος" (καταλαβαίνετε ποιο) και καλό είναι η νομοθεσία έστω και τυπικά να εκσυγχρονίζεται. Προφανώς αν κάποιο σχολείο θέλει ντε και καλά να το κάνει, είναι στη διακριτική του ευχέρεια σύμφωνα και με τον νόμο Γαβρόγλου. Πρόκειται συμπερασματικά για κινήσεις θετικές, αλλά μηδαμινής σημασίας και άτολμες.

3. Προφανώς εγώ είμαι υπέρ της κατάργησης των παρελάσεων (της υποχρεωτικότητας του νόμου για να προλάβω κάποιους). Κάθε φορά όμως κρίνω και ανάλογα τα δεδομένα που έχω. Είπα, μηδαμινής σημασίας και άτολμη ρύθμιση, αλλά θετική παιδαγωγικά στο ισχύον πλαίσιο. Και επιχείρησα να το αιτιολογήσω και με θέσεις της "δεξιάς" πλευράς περί εθνικού φρονήματος, παρότι διαφωνώ, διότι βλέπω συνέχεια αντιφάσεις.

Μπόνους: Ας ελπίσουμε να έχει απαξιωθεί και ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες και γενικά η παρέλαση.
See you all at September :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη κυβέρνηση. Θυμάμαι στο δημοτικό >50% βγάλανε ολα 10 και μπήκαν στη κλήρωση για τη σημαία. Αισθανόμασταν πολύ άσχημα όσοι δεν βρισκόμασταν στη κλήρωση.

Aν ήμουν κυβέρνηση θα θέσπιζα ένα νέο θεσμό τη γενική συνέλευση των μαθητών που θα συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και όχι εκπρόσωποί τους και μέσω αυτού του οργάνου θα έβγαιναν οι σημαιφόροι. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στο δημοτικό 14 παιδιά ήμασταν τα 11 έβγαλαν καθαρό 10 για το δημοτικό ξέρουμε οτι ολοι 10 παίρνουν οποτε για μενα δε με ενδιαφερει αυτο.
Δυστυχως η σημαία στις παρελάσεις πολλοί το βλέπουν σαν έπαθλο και παρα πολλοί σαν πρότυπο για τους βαθμούς
Προτείνω καλυτερα βα την έπαιρνε το παιδί με την καλύτερη συμπεριφορά αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η απάντησή μου στην μοριοδότηση των αθλητών, την οποία έχω δώσει και παλαιότερα σε θέμα πανελληνίων είναι ότι όπως δεν βάζεις παίκτη στην εθνική μπάσκετ επειδή πρώτευσε στις πανελλήνιες, έτσι δεν πρέπει να βάζεις φοιτητές σε σχολές ανώτατης εκπαίδευσης επειδή πρώτευσαν σε αθλήματα. Το ότι εγώ ξέρω να λύνω τριπλά και επικαμπύλια ολοκλήρωματα από 18 χρονών δεν με κάνει καλό μπασκετμπολίστα, όπως το να τρέχεις 100άρι σε δευτερόλεπτα δεν σε κάνει καλό μηχανικό...
Μήλια με πορτοκάλια κύριοι, αλλά σε αυτά δεν μιλάει κανένας.
oddly enough αυτό είναι ακριβώς το point μου. Εγώ συμφωνώ μαζί σου πως ο αθλητισμός δεν πρέπει να συνδέεται με κανέναν τρόπο με τις πανελλήνιες πέραν σχολών ΤΕΦΑΑ ή αστυνομίας. Οι σχολικές επιδόσεις γιατί να συνδέονται με τη σημαία λοιπόν; Την έκανα εξαρχής αυτήν την ερώτηση αλλά κανείς δεν απάντησε. Τις ιδέες που είπα πριν δεν τις έθεσα για να συγκρίνω τη σημασία του μεν και του δε, αλλά για να πω "γιατί το ένα κι όχι το άλλο".


Όπως και να έχει, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η απαξίωση με την οποία μιλάτε για το διάβασμα. Δηλαδή ποιος είναι ο σκοπός του σχολείου? Όχι τι δευτερεύοντες στόχους πετυχαίνει, όπως να κοινονικοποιεί, αλλά ποιος είναι ο σκοπός του... Και ο σκοπός σου είναι να σου μεταδώσει γνώσεις. Για να τις πάρεις εσύ αυτές τις γνώσεις πρέπει να διαβάσεις. Και μου κάνει εντύπωση πώς από την μία μιλάτε για την υπεραξία της παιδείας, το υπερτατο δώρο της μόρφωσης και τα συναφή και από την άλλη υποστηρίζετε να χτυπηθεί κάθε θεσμός που προσπαθεί να προωθήσει αυτές τις αξίες και που επιβραβεύει άτομα που προσπαθούν.

Και αυτό πάει κυρίως στον κλεάνθη, τον οποίο διαβάζω συνεχώς να λέει για το πώς θα πρέπει όλοι οι άνθρωποι να μορφώνονται και τώρα προσπαθεί να βγάλει ως ζημιογόνο έναν από τους ελάχιστους θεσμούς που επιβραβεύουν μελετηρούς μαθητές στο δημοτικό.
Ποιος το πε αυτό;; ο ρόλος του σχολείου είναι τόσο η εκπαίδευση όσο και η κοινωνικοποίηση και η καλλιέργεια του ατόμου. Σου μαθαίνει τόσο πρακτικές όσο και θεωρητικές γνώσεις. Διεξάγει καλλιτεχνικές και αθλητικές δραστηριότητες που προάγουν το ομαδικό πνεύμα. Διοργανώνει τόσο εκπαιδευτικές όσο και ψυχαγωγικές εκδρομές. Κάνει επετειακές εκδηλώσεις με αφορμή ιστορικά γεγονότα ώστε τα παιδιά να μάθουν την ιστορία τους και να αποκτήσουν πατριωτικό αίσθημα.
Τι θα έπρεπε να δεις για να δεχτείς πως και τα υπόλοιπα είναι ισοδύναμα; να υπάρξουν εξετάσεις που να μετρούν τι ακριβώς; πόσο κοινωνικός, ευγενικός, ή πατριώτης είσαι;

Δε νομίζω πως ήρθε κανείς να απαξιώσει την έννοια της εκπαίδευσης. Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Βλέπεις η αριστεία στις σχολικές επιδόσεις δείχνει κατι πολύ συγκεκριμένο, αλλιώς δεν θα ήταν και μετρήσιμο φυσικά. Η σημαία από την άλλη έχει μια πολύ ΠΟΛΥ μεγαλύτερη σημασία. Αντανακλά έναν ολόκληρο πολιτισμό, ζωές που θυσιάστηκαν, και μια ολόκληρη ιστορία αιώνων. Ρωτάω με τη σειρά μου λοιπόν, όταν αυτό το σύμβολο το χρησιμοποιείς για να μετρήσεις ποιος πήρε 19.9, τι είναι αυτό που υποβαθμίζεται, η υψηλή σχολική επίδοση, ή η σημαία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ο σημαφόρος (αγγλ. semaphore) είναι μια προγραμματιστική δομή δεδομένων, κύρια χρήση της οποίας είναι ο συγχρονισμός ταυτόχρονα εκτελούμενων διεργασιών ενός προγράμματος, ή ακόμα και ο συγχρονισμός διαφορετικών προγραμμάτων. Συνήθως χρησιμοποιούνται οι δυαδικοί σηματοφορείς οι οποίοι παίρνουν τιμές στο δισύνολο {0, 1}. Η χρήση των σηματοφόρων εξασφαλίζει τον αμοιβαίο αποκλεισμό των ταυτόχρονα εκτελούμενων διεργασιών με αποτέλεσμα τον επιθυμητό συγχρονισμό τους.

Συνεπώς, οι σημαιοφόροι και όσοι λατρεύουν να κρατούν από μια σημαία (βλ. gay pride, βασίλισσα του καρναβαλιού, αρχιεπίσκοποι κλπ) ουσιαστικά συγχρονίζουν με εθνικιστικές διεργασίες την ιστορική συνείδηση του όχλου και ανάλογα το συμφέρον (bit) αμολάνε και μια προπαγάνδα. Οι προπαγάνδες (μεταβλητές εξόδου) εκφράζονται στο δισύνολο {0,1} ανάλογα αν εκτοξεύονται από τον ΣΚΑΪ ή την ΕΡΤ. Οι δυο αυτοί φορείς ουσιαστικά αποκλείουν ταυτόχρονα εκτοξευούμενες προπαγάνδες από άλλους φορείς (βλ. Βελόπουλος) με αποτέλεσμα τον επιθυμητό συγχρονισμό περισσότερο "μακεδονισμού" μεγάλης ισχύος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top