Μηχανικών Βιομηχανικής Παραγωγής και Σχεδίασης Παν. Δυτικής Αττικής

EarlEstes21

Νεοφερμένος

Ο EarlEstes21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημερα/Καλησπερα

στο μηχανογραφικο μου εβαλα πρωτα την μηχανικων πληροφορικης και υπολογιστων και δευτερο το τμημα του τιτλου... και τα δυο στο πανεπιστημιο δυτικης αττικης... οσον αφορα το τμημα του τιτλου, ειναι καποιος εδω φοιτητης/φοιτητρια, ο οποιος μπορει να μου πει τι παιζει γενικα στο τμημα αυτο;

Ευχαριστω :)
 

paul7100

Νεοφερμένος

Ο paul7100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλημερα/Καλησπερα

στο μηχανογραφικο μου εβαλα πρωτα την μηχανικων πληροφορικης και υπολογιστων και δευτερο το τμημα του τιτλου... και τα δυο στο πανεπιστημιο δυτικης αττικης... οσον αφορα το τμημα του τιτλου, ειναι καποιος εδω φοιτητης/φοιτητρια, ο οποιος μπορει να μου πει τι παιζει γενικα στο τμημα αυτο;

Ευχαριστω :)

Καλησπέρα , το τμήμα αυτό από τον Οκτώβριο θα γίνει 5ετες με νέο πρόγραμμα σπουδών (θα το βρεις στις γενικές ανακοινώσεις στο site του τμήματος) .

Είναι ένα τμήμα που προήλθε από τη συνένωση δύο παλαιότερων τμημάτων (μηχανικών αυτοματισμού και κλωστοϋφαντουργίας)
και τώρα θα υπάρχουν 2 κατευθύνσεις μια σχεδιασμού συστημάτων και μια μεθόδων παραγωγής .
Τώρα αν σε ενδιαφέρει το κομμάτι της πληροφορικής θα προσανατολιστεις στη πρώτη κατευθυνση (σε γενικό επίπεδο έχει 2 μαθήματα πληροφορικής στα 2 πρώτα εξάμηνα, δίκτυα υπολογιστών, ψηφιακά συστήματα και την μηχατρονική στο 6ο που απαιτεί εκτός από πληροφορική γνώσεις ηλεκτρονικής και σχεδίου στο pc για το εργαστηριο).

Τέλος να σου πω όσον αφορά τη πρώτη κατευθυνση (που τη ξέρω μιας και είμαι απο αυτοματισμο) θα χρειαστει να μάθεις καλά μαθηματικά ηλεκτρονική προγραμματισμό, λίγο σχέδιο στο pc και ΣΑΕ (βασικό μαθημα) για να μπορέσεις να παρακολουθήσεις άνετα μαθήματα μεγαλύτερων εξαμήνου όπως ρομποτική , βιομηχανικό έλεγχο (PLC) , τεχνητη νοημοσύνη/ευφυή ελεγχο, υδραυλικά-πνευματικα συστήματα κ.α.

Με λίγα λόγια μπορώ να σου πω ότι ο αυτοματισμός αποτελεί συνδυασμό γνώσεων και έχει φυσικά πολλές επαγγελματικές προοπτικές που ελπίζουμε τώρα που έγινε 5ετες να ενισχυθούν για να έχουμε δικαίωμα υπογραφών όπως άλλες πολυτεχνικές σχολές.

Τελος, συγγνώμη αλλά για την 2η κατεύθυνση δεν ξέρω πολλά πάντως σίγουρα απαιτεί καλές γνώσεις χημείας, γενικά περί υλικών για έλεγχο ποιότητας, σχεδίου (ενδυμάτων,πλεκτών κλπ).

Ελπίζω να σε βοήθησα !
 

StamaS

Νεοφερμένος

Η StamaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ποια τα επαγγελματικά δικαιώματα αυτής τη σχολής ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια τα επαγγελματικά δικαιώματα αυτής τη σχολής ;


Δες εδώ το ΠΔ 99/2018 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 187/τ.Α΄/5-11-2018 με θέμα "Ρύθμιση του επαγγέλματος του μηχανικού με καθορισμό των επαγγελματικών δικαιωμάτων για κάθε ειδικότητα".
https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IuVyJVtReHOzJYaJ33OfX6cbnxXoIkjWWx-QZVTqdgqXP
 

PapaLui

Νεοφερμένος

Ο PapaLui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα ,
Στην κατευθυνση του αυτοματισμου φυσικη και χημεια αποτελουνε μαθηματα η υπαρχουν μονο στην αλλη κατευθηνση
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπερα ,
Στην κατευθυνση του αυτοματισμου φυσικη και χημεια αποτελουνε μαθηματα η υπαρχουν μονο στην αλλη κατευθηνση

Στη δομή προγράμματος έχει αναλυτικά κάθε εξάμηνο τα μαθήματα και τι περιλαμβάνει κάθε κατεύθυνση.
 

PapaLui

Νεοφερμένος

Ο PapaLui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το κοιταξα σε ευχαριστω πολυ
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γεια σας! Έψαχνα θέμα για το συγκεκριμένο τμήμα καθώς δεν έχω καταλάβει ακριβώς με τι ασχολείται και κυρίως τι προοπτικές έχει (δηλαδή μόνο στο σάιτ της σχολής βρήκα λίγες πληροφορίες) υπάρχει κάποιος που να ξέρει;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Γεια σας! Έψαχνα θέμα για το συγκεκριμένο τμήμα καθώς δεν έχω καταλάβει ακριβώς με τι ασχολείται και κυρίως τι προοπτικές έχει (δηλαδή μόνο στο σάιτ της σχολής βρήκα λίγες πληροφορίες) υπάρχει κάποιος που να ξέρει;
Μηχανολογοι γραφειου , οπως οι μηχανικοι παραγωγης της ξανθης των χανιων και χιου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Τι εννοείς;;
οι μηχανικοι παραγωγης ειναι η αγαπημενη κατευθυνση των κοριτσιών μηχανολογων στο εμπ γιατι δεν γουσταρουν κρανος αρβυλακια συνέργεια και φασαριες. Κουνούν τα νηματα απο το γραφειο με σχεδιασμο, κοστολογια, παραγγελιες, ανταλακτικα, συντονισμο, παρακολουθηση, μελετες βιωσιμότητας και ρουφιανιλικι
Απαραιτητη θεση σε καθε μεγαλη εταιρια που χειριζεται harware, Logistics, καθε ειδους εργα, πλοια στολους, αυτοκινητων, μεγαλες μεταφορες κλπ
Το δεξι χερι του ιδιοκτητη.
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
οι μηχανικοι παραγωγης ειναι η αγαπημενη κατευθυνση των κοριτσιών μηχανολογων στο εμπ γιατι δεν γουσταρουν κρανος αρβυλακια συνέργεια και φασαριες. Κουνούν τα νηματα απο το γραφειο με σχεδιασμο, κοστολογια, παραγγελιες, ανταλακτικα, συντονισμο, παρακολουθηση, μελετες βιωσιμότητας και ρουφιανιλικι
Απαραιτητη θεση σε καθε μεγαλη εταιρια που χειριζεται harware, Logistics, καθε ειδους εργα, πλοια στολους, αυτοκινητων, μεγαλες μεταφορες κλπ
Το δεξι χερι του ιδιοκτητη.
Άρα έχει σχετικά καλή αποκατάσταση
Ευχαριστώ πολύ!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.

ΓΙΩΡΓΟΣ Κ

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους. Πρόκειται να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα Μηχανικών Βιομηχανικής Σχεδίασης και Παραγωγής. Μπορεί μήπως κάποιος να δώσει κάποια πληροφορία σχετικά με το πώς μπορεί να βρεθεί η σχετική βιβλιογραφία των τριών μαθημάτων των κατατακτηρίων? Μήπως υπάρχει κάποιος φοιτητής του Τμήματος που θα μπορούσε να δανείσει τα βιβλία ή κάποιες σχετικές σημειώσεις? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον όλων!!
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Πρόκειται να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα Μηχανικών Βιομηχανικής Σχεδίασης και Παραγωγής. Μπορεί μήπως κάποιος να δώσει κάποια πληροφορία σχετικά με το πώς μπορεί να βρεθεί η σχετική βιβλιογραφία των τριών μαθημάτων των κατατακτηρίων? Μήπως υπάρχει κάποιος φοιτητής του Τμήματος που θα μπορούσε να δανείσει τα βιβλία ή κάποιες σχετικές σημειώσεις? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον όλων!!
νομίζω μπορείς να επικοινωνήσεις με τη γραμματεία του τμήματος ή ακόμα καλύτερα με τους καθηγητές.
βρήκα και αυτό το αρχειο:
 

Συνημμένα

  • 220418-ΕΞ-ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ_2022_ΥΛΗ.pdf
    107.3 KB · Εμφανίσεις: 88

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top