Υποτροφίες για σπουδές στο εξωτερικό

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα, αλλά σκέφτηκα πως θα μπορούσαμε να έχουμε κάπου συγκεντρωμένες όλες τις προκηρύξεις υποτροφιών για σπουδές στο εξωτερικό, για μεταπτυχιακά/διδακτορικά/post-docs. Επειδή κάθε ίδρυμα/φορέας έχει και διαφορετικές ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων, μπορούμε να ποστάρουμε με το που βλέπουμε κάποια ανακοίνωση.:)
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δίνουν υποτροφίες για διδακτορικά;Αφού είναι τσάμπα ή στην καλύτερη σε πληρώνουν.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Βέβαια νομιζω έξω πληρώνεσαι σαν PhD ένα μικρό ποσό για τις υπηρεσίες που παρέχεις στο πανεπιστήμιο ειδικά στις ΗΠΑ το ξέρω σίγουρα.


Ναι, αλλά αυτό δεν αλλάζει τους tuition fees, τα έξοδα διαμονής κλπ.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
^
Στις ΗΠΑ πάντα πληρώνεσαι άμα κάνεις PhD, όπως επίσης και δεν πληρώνεις tuition fees, τα καλύπτει το πανεπιστήμιο. Τα λεφτά είναι ικανοποιήτικα για να ζήσεις, αν και σε πολλές περιπωσεις μαζεύεις στην άκρη 400-500 δολάρια το μήνα (και παραπάνω, εξαρτάται από σένα).

Στην Αγγλία, τουλάχιστον ως τώρα, πληρώνονται πάντα οι UK citizens και σχεδόν πάντα οι EU citizens. Τα λεφτά είναι so and so.

Ολλανδία ξέρω σίγουρα για τους EU ότι πληρώνονται επίσης με αρκετά καλά ποσά.

Ελλάδα από την άλλη, εξαρτάται από τον καθηγητή σου. Έχω ακούσει από το να μην πληρώνεσαι μέχρι το να παίρνεις και ένα χιλιάρικο το μήνα.

Όπως και να 'χει, οι υποτροφίες για διδακτορικά έχουν και άλλο λόγο ύπαρξης. Έχουν τη μορφή "βραβείου" συνήθως και απαλλάσσουν τον καθηγητή σου από το να σε πληρώνει (αν είσαι σε μία από τις περιπτώσεις που ανέφερα πριν), πράγμα που ανεβάζει το βιογραφικό σου συνήθως. Πχ της NSF στην Αμερική για US citizens. Το κακό είναι ότι συνήθως, πχ. fullbright, απαιτούν να γυρίσεις στην Ελλάδα για μερικά χρόνια.

Συνήθως όμως δίνονται πράγματι για μεταπτυχιακά τα οποία δεν είναι χρηματοδοτούμενα και είναι μικροποσά (αν και μπορούν να είναι και κανονικά ποσά).
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Το αν πληρώνεσαι ή όχι εξαρτάται από τη χώρα, ασφαλώς (στις ΗΠΑ όπως αναφέρθηκε σχεδόν πάντα πληρώνεσαι), αλλά και από τον τομέα. Στις ανθρωπιστικές επιστήμες ένα μεγάλο ποσοστό υποψηφίων διδακτόρων όχι μόνο δεν πληρώνεται αλλά πολλές φορές καλείται να πληρώσει και τα tuition fees – ξέρω άτομα που δεν πήγαν Oxford/Cambridge για PhD επειδή δεν θα πληρωνόταν και επειδή δεν βρήκαν υποτροφία. Θα μου πείτε "Μα καλά, σε Oxbridge και να μην παίζει υποτροφία;", αλλά όλα γίνονται σ' αυτή τη ζωή, υπάρχουν πολλά άτομα με αξιόλογα βιογραφικά και συνήθως μόνο καμιά δεκαριά παίρνουν την πολυπόθητη υποτροφία.
Και επειδή έχω δει πολλά παραδείγματα PhD students με part- ή full-time jobs, που θα μπορούσαν να ασχοληθούν σε περισσότερο βάθος με την έρευνά τους αν είχαν κάποια υποτροφία, έκανα αυτό το θέμα για να ενημερώνουμε και να ενημερωνόμαστε.:)
 

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Είδα την συζήτηση σας και ειναι το θεμα που με αφορά.Δεν γνωρίζω πως δουλεύει το site και δεν ξερω αν θα μπορέσει να μου απαντήσει κανεις τωρα(το 2020 επειδή η συζήτηση έγινε το 2019)

Θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό αλλά από ότι ξέρετε οι σπουδές στο εξωτερικό ειναι ακριβές.Οι χώρες που εχω σκεφτεί ειναι ο Καναδάς,η Αμερική,η Νέα Ζηλανδία, η Αγγλία και η Αυστραλία.Δεν είμαι σίγουρος ακόμη με τι ακριβώς θελω να ασχοληθώ αλλα σκέφτομαι για κατι που να εχει σχέση με την ιατρική ή την τεχνολογία, κατι πιο σιγκεκριμένο biomedical engineering(αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα). Γνωρίζει κανεις από εσάς άμα υπάρχουν κάποιες υποτροφίες που θα μπορέσω κάπως να κερδίσω; Ή τι είναι αυτα που πρέπει να έχω να να κερδίσω κάποια υποτροφία(π.χ. καλούς βαθμούς στο λύκειο).Γνωρίζω πολύ καλά ότι η κάθε χώρα,το καθε πανεπιστήμιο και το κάθε πρόγραμμα έχει τις δικές του υποτροφίες αλλά αναρωτιέμαι εάν γνωρίζεται κατι για καποια από αυτές τις χώρες ή και κατι για κάποια σιγκεκριμένα πανεπιστήμια.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αν κάποιος γνωρίζει κατι θα τον ευχαριστούσα πολύ για την απάτνηση του.
Επίσης δεν ειμαι 24 όπως λέει το site αλλά 16 και αυτήν την σχολική χρονιά θα πάω 2α λυκείου.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Είδα την συζήτηση σας και ειναι το θεμα που με αφορά.Δεν γνωρίζω πως δουλεύει το site και δεν ξερω αν θα μπορέσει να μου απαντήσει κανεις τωρα(το 2020 επειδή η συζήτηση έγινε το 2019)

Θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό αλλά από ότι ξέρετε οι σπουδές στο εξωτερικό ειναι ακριβές.Οι χώρες που εχω σκεφτεί ειναι ο Καναδάς,η Αμερική,η Νέα Ζηλανδία, η Αγγλία και η Αυστραλία.Δεν είμαι σίγουρος ακόμη με τι ακριβώς θελω να ασχοληθώ αλλα σκέφτομαι για κατι που να εχει σχέση με την ιατρική ή την τεχνολογία, κατι πιο σιγκεκριμένο biomedical engineering(αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα). Γνωρίζει κανεις από εσάς άμα υπάρχουν κάποιες υποτροφίες που θα μπορέσω κάπως να κερδίσω; Ή τι είναι αυτα που πρέπει να έχω να να κερδίσω κάποια υποτροφία(π.χ. καλούς βαθμούς στο λύκειο).Γνωρίζω πολύ καλά ότι η κάθε χώρα,το καθε πανεπιστήμιο και το κάθε πρόγραμμα έχει τις δικές του υποτροφίες αλλά αναρωτιέμαι εάν γνωρίζεται κατι για καποια από αυτές τις χώρες ή και κατι για κάποια σιγκεκριμένα πανεπιστήμια.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αν κάποιος γνωρίζει κατι θα τον ευχαριστούσα πολύ για την απάτνηση του.
Επίσης δεν ειμαι 24 όπως λέει το site αλλά 16 και αυτήν την σχολική χρονιά θα πάω 2α λυκείου.

Στις περισσότερες υποτροφίες υπάρχουν δύο κατηγορίες κριτηρίων:
  • ακαδημαϊκά κριτήρια, όπως οι βαθμοί σου σε κάποιες εξετάσεις, ο βαθμός του απολυτηρίου, επίπεδο γνώσεων ξένης γλώσσας κ.λπ.
  • κοινωνικά κριτήρια, όπως ετήσιο οικογενειακό εισόδημα, τριτεκνία/πολυτεκνία κ.λπ.
Επίσης, σε πολλά ιδρύματα δίνεται προτεραιότητα σε άτομα π.χ. που είναι πολίτες της χώρας - ή της ΕΕ, στις χώρες εντός ΕΕ.
 

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Στις περισσότερες υποτροφίες υπάρχουν δύο κατηγορίες κριτηρίων:
  • ακαδημαϊκά κριτήρια, όπως οι βαθμοί σου σε κάποιες εξετάσεις, ο βαθμός του απολυτηρίου, επίπεδο γνώσεων ξένης γλώσσας κ.λπ.
  • κοινωνικά κριτήρια, όπως ετήσιο οικογενειακό εισόδημα, τριτεκνία/πολυτεκνία κ.λπ.
Επίσης, σε πολλά ιδρύματα δίνεται προτεραιότητα σε άτομα π.χ. που είναι πολίτες της χώρας - ή της ΕΕ, στις χώρες εντός ΕΕ.
Άρα απλά πρέπει να μπω να δώ τι υποτροφίες έχει το κάθε πανεπιστήμιο σωστα?
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Άρα απλά πρέπει να μπω να δώ τι υποτροφίες έχει το κάθε πανεπιστήμιο σωστα?

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις. Αλλά να δεις και τα προγράμματα σπουδών. Μην πας σε ένα πανεπιστήμιο μόνο γιατί σε βολεύουν οι υποτροφίες του ενώ το αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών δε σε τραβάει τόσο.
 

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ναι επειδή ψάχνω παντού τώρα για πανεπιστήμια στο εξωτερικό αλλα ειναι πολύ ακριβά και προσπαθώ να βρω μήπως υπάρχουν κάποιες υποτροφίες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top