ΕΚΠΑ Η ΑΠΘ;

Reneve.

Νεοφερμένος

Η Reneve. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους. Ειμαι φοιτήτρια εξωτερικού και σκέφτομαι μετά την αποφοίτηση μου να κάνω ένα από τα δυο μεταπτυχιακά μου στην Ελλάδα.
Σπουδάζω Νομικη ( στην Κυπρο) και το μεταπτυχιακό το οποίο με ενδιαφερει αφορά το εμπορικό δικαιο και ειδικότερα το δικαιο εταιριών.
Ποιο από τα δυο πανεπιστήμια να διαλέξω ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ; Ειμαι σε δίλημμα !

« Πριν αρχίσετε να μου λετε για μεταπτυχιακό στον εξωτερικό ( το οποίο είναι κάτι στο οποίο στοχεύω μελλοντικώς θα δεύτερο μεταπτυχιακό και μόνιμη διαμονή και εργασια ??????),αναγκάζομαι και για οικονομικούς αλλά και για οικογενειακούς λογους να γυρισω Ελλάδα, όποτε αν έχετε να μου πειτε κάτι συγκεκριμενο σε αυτο που ρωτησα, θα το εκτιμούσα πολύ!!??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να έχω ιδέα από τον τομέα σου, οι οδηγοί σπουδών/απαιτήσεις/δίδακτρα είναι ίδια και στα δύο; Ο τομέας είναι το ίδιο ανεπτυγμένος και στα δύο; έχεις καμία επαφή με φοιτητές σε κανένα; (ακόμα και σε άλλα τμήματα, για να σου πουν τη γενικότερα εικόνα σα πανεπιστήμια) Έχεις σπίτι σε καμία από τις δύο πόλεις; Εγώ γενικά αυτά θα κοιτούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Reneve.

Νεοφερμένος

Η Reneve. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχω που να μεινω και στις δυο περιπτώσεις , χωρίς να έχω να πληρώσω νοίκι και τέτοια ( Θεσσαλονίκη έχω σπίτι, Αθήνα μενει ο αδερφός μου).
Από εκει και περα δεν γνωριζω τίποτα, γι αυτο και ρωτησα εδώ αν γνωρίζει καποιος να μου πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Έχω που να μεινω και στις δυο περιπτώσεις , χωρίς να έχω να πληρώσω νοίκι και τέτοια ( Θεσσαλονίκη έχω σπίτι, Αθήνα μενει ο αδερφός μου).
Από εκει και περα δεν γνωριζω τίποτα, γι αυτο και ρωτησα εδώ αν γνωρίζει καποιος να μου πει


Δεν ξέρω ποιο μεταπτυχιακό σε ενδιαφέρει, αλλά στη νομική του ΑΠΘ, στα μεταπτυχιακά η εισαγωγή γίνεται με εξετάσεις σε τρία μαθήματα, τις οποίες δε μπορώ να χαρακτηρίσω ιδιαίτερα εύκολες, πόσο μάλλον αν προέρχεσαι από πρόγραμμα σπουδών του εξωτερικού, εννοώ ότι δε θα έχεις εξοικειωθεί με το στυλ των εξετάσεων εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top