Εκκλησία και Χρηματιστήριο

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Οργανισμός είναι. Γιατί να μη τζογάρει νομίμως; Απο κει και πέρα το ηθικό πρόβλημα που μπαίνει είναι ότι τα χρήματα αυτά θα έπρεπε να διατίθενται αποκλειστικά για θεάρεστους σκοπούς, ή τουλάχιστον κατά πλειοψηφία να διατιθενται εκεί και να μην χρησιμεύουν αποκλειστικά για την πολυτελή ζωή ορισμένων.
Επειδή, πάντως, έχω ακούσει πολλές φορές το παραμύθι "με λεφτά των πιστών", σκεφτείτε ότι δεν σας αναγκάζει κανένας να ρίξετε λεφτά στο παγκάρι. Μόνοι σας, συνειδητά, τα ρίχνετε, οπότε παύουν να είναι δικά σας και περνάνε στην εκκλησία απλά και μόνο επειδή το θέλετε. Η κρατική φορολογία είναι ενα πολύ πιο καταπιεστικό μέτρο από την εθελοντική προσφορά στο παγκάρι.

Χαχαχαχαχαχ, τι γράφεις ρε τις 2 τελευταίες μέρες, ρεσιτάλ δίνεις. Περνάς την ανασφάλεια του θανάτου ή κάτι τέτοιο, γιατί τα επιχειρήματα που δίνεις προς υπεράσπιση της εκκλησίας είναι φαιδρά :P.

Τι εννοείς "πέρα απ' το ηθικό κώλυμα". ΤΟ ηθικό κώλυμα είναι όλο το θέμα εδώ, no; Το παρουσιάζεις λες και είναι κάτι απόλυτα δευτερεύον, details.

Για το δεύτερό σου επιχείρημα τώρα, κανένας "πιστός" δεν δίνει λεφτά με την πεποίθηση ότι θα πάνε για τζόγο και κανένας παπάς δεν θα του απαντήσει τοιουτοτρόπως αν τον ρωτήσει που θα καταλήξουν. Συνεπώς είναι απάτη. Ακόμα μια απάτη της Λατρευτής μας Εκκλησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπερασπίζομαι την εκκλησία φίλε μου. Δεν είμαι εγώ η εκκλησία, ούτε κάποιο συμφέρον έχω. Το να μου βγαίνει όμως το κάθε τσουτσέκι να μου το παίζει δημόσιος κατήγορος είναι κάτι απέναντι στο οποίο είμαι υποχρεωμένος ν'αντιδράσω. Συνεχίζω να πιστεύω ότι κάποιος ειναι βλάκας όταν δεν αναρωτιέται που πάνε τα λεφτά του. Κι αν είναι ξύπνιος, αναρωτιέται αλλά τελικά τα ρίχνει, τότε ΟΚ. Και στις δύο περιπτώσεις η ευθύνη είναι αποκλειστικά εκείνου που τα ρίχνει. Άλλωστε αν εσύ είσαι βλάκας (παράδειγμα το εσυ) κι αφήσεις την πόρτα του σπιτιού σου ανοιχτή, ο τελευταίος που θα έχει την ευθύνη είναι αυτός που θα μπει να στο ξαφρίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αυτός είναι βλάκας και η εκκλησία είναι φαιδρή και ανήθικη πέντε φορές που εκμεταλλεύεται τη βλακεία του. Είναι 2 διαφορετικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το καθεστώς που επικρατεί με τα χρήματα του παγκαριού το γνωρίζω πολύ καλά εκ των έσω. Ο πυρήνας της Εκκλησίας, οι απλοί παπάδες, δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις. Τα λεφτά υπεξαιρούνται από ορισμένους υψηλόβαθμους, που σε καμία περίπτωση δεν συγκεντρώνουν όλη την έννοια της Εκκλησίας πάνω τους, με τρόπο που θα εξηγήσω κάποια στιγμή. Καλό είναι πραγματικά πριν εκφέρουμε γνώμη συνολικά για την Εκκλησία να έχουμε και κάποια σχετική γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ρε φίλε δεν κατηγόρισα έναν έναν τους απλούς παπάδες, ούτε είπα ότι καταχράζονται χρήματα. Για την εκκλησία σα μηχανισμό και σύνολο μίλησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το κακό είναι οτι μαζί με το βασιλικό ποτίζεται κι η γλάστρα και τελικά, όπως φυσικά κι εσύ διαπιστώνεις, περνάει το ψευδές μήνυμα ότι όποιος φοράει ράσα κι όποιος συναναστρέφεται ρασοφόρους, είναι καταχραστής του δημοσίου χρήματος, προδότης ιδανικών, υποκριτής και άλλα γραφικά που πετάνε ορισμένοι αδαείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αυτό ισχύει για την πλειοψηφία, όχι για όλους φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι αλλά, αυτά που νομίζει η πλειοψηφία είναι κι αυτά που τελικά νομιμοποιούνται. Φυσικά αυτο ειναι ο πυρήνας μιας δημοκρατίας, δεν το κατακρίνω, αλλά τι γίνεται όταν η ελευθερία της άποψης μετατρέπεται σε ασυδοσία φαντασιώσεων; Καλώς ή κακώς στις μέρες μας αυτό που λέμε πρέπει να το λέμε με τέτοιο τρόπο ώστε να μη μπορεί να παρασυρθεί ούτε ο πλέον ανίκανος να κρίνει αυτά που ακούει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Η πλειοψηφία των παπάδων εννοούσα, όχι τον ατόμων. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για τον οποίο αξίζει ν' ασχοληθεί κανείς με την πλειοψηφία των ατόμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top