Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,124 εγγεγραμμένα μέλη και 2,445,051 μηνύματα σε 77,323 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 304 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή σχολής: Βοήθεια

psaiva

Νεοφερμένος

Ο psaiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O psaiva έγραψε: στις 22:11, 14-04-19:

You can get into medical school as an english major. Γνωστη μου στην Αμερικη μπηκε σε ιατρικη σχολη με πτυχιο αγγλικης φιλολογιας και με μια καλη MCAT βαθμολογια.

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Ποιος σου το είπε αυτό;;;;;; Και καλά ας πούμε ότι βρέθηκε κάποιος να στο πει, εσύ δεν σκέφτηκες να το ψάξεις; Δεν μπήκες έστω και μόνο από περιέργεια σε ένα σάιτ κάποιου ξένου πανεπιστημίου στα entry requirements να δεις αν αληθεύει; Λοιπόν δεν θα μπω σε λεπτομέρειες απλά σου λέω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει! Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς σε έναν σύμβουλο σταδιοδρομίας να σου ξεκαθαρίσει μερικά πράγματα γιατί τα έχεις μπερδέψει πολύ στο μυαλό σου! Και δεν εννοώ να σου βρει τι να σπουδάσεις γιατί αυτό μόνο εσύ θα το αποφασίσεις, μπορεί όμως να σου δώσει σαφείς πληροφορίες για το πώς λειτουργούν τα πανεπιστήμια εδώ και στο εξωτερικό ώστε να ξέρεις για κάθε περίπτωση τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσεις!

Εχεις δικιο, δεν γνωριζω το συστημα εισαγωγης για ολες τις χωρες. Στην Αμερικη, ομως, που εχω στο μυαλο μου εγω, ειναι δυνατο με ενα bachelors και με καποιο αdmission test να κανεις αιτηση για οποιαδηποτε σχολη. Αυτο ισχυει σε γενικες γραμμες και για τους διεθνεις φοιτητες. Και μπορει να ακουγεται παραδοξο, αλλα οι πτυχιουχοι αγγλικης φιλολογιας εχουν ενα ικανοποιητικο ποσοστο αποδοχης σε ιατρικα και οικονομικα πανεπιστημια.

Τελος παντων, οι σπουδες στο εξωτερικο δεν με αφορουν αυτην τη στιγμη. Εκανα απλως μια υποθεση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 18-04-19 στις 03:28. Αιτία: Ένωση μηνυμάτων.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,389 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 22:51, 14-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από psaiva
You can get into medical school as an english major. Γνωστη μου στην Αμερικη μπηκε σε ιατρικη σχολη με πτυχιο αγγλικης φιλολογιας και με μια καλη MCAT βαθμολογια.

Η φίλη σου μπήκε στην ιατρική σχολή της Αμερικής επειδή πληρούσε τις προϋποθέσεις του πανεπιστημίου και επειδή πήρε υψηλή βαθμολογία στο MCAT και στη συνέντευξη, όχι επειδή είχε πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας. Τέλος πάντων, ψάξτα λίγο τα πράγματα και τα ξαναλέμε!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες