Ζητούνται βιβλία επιπέδου Α1/Α2 (Ισπανικά)

Κατερινα Κρ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα Κρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Υπάρχει κάποιος που να μη χρειάζεται τα βιβλία Ισπανικών του, επιπέδου Α1/Α2 ;
Ξεκινώ μαθήματα και οποιοδήποτε έξτρα υλικό θα μου ήταν φυσικά χρήσιμο:happy:

Bρίσκομαι Αθήνα, ωστόσο μπορώ να αναλάβω και μεταφορικά έξοδα.

Επίσης, εάν προτείνετε κάποιο site που έχει practice tests ή γενικότερα παρέχει βοήθεια, I'm all ears:smartass: !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannxa

Νεοφερμένος

Ο Giannxa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μπες Duolingo! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εχεις καποια συγκεκριμενα βιβλια στο μυαλο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Hola!

Μία γενική συμβουλή προς κάποιον που ξεκινάει κάποια γλώσσα, ή θέλει να εξασκήσει μία ήδη γνωστή είναι να αναζητήσει κάποιο ινστιτούτο, όπως είναι για τα Ισπανικά το Θερβάντες. Τόσο αυτό, όσο και άλλα όπως το Γκαίτε, το Γαλλικό κτλ είναι φορείς πολιτισμού, που ασχολούνται τόσο με εκμάθηση της γλώσσας, όσο και με την προβολή της κουλτούρας και του πολιτισμού τους. Οργανώνουν εκδηλώσεις, λέσχες ανάγνωσεις, κινηματογραφικές προβολές κτλ - άρα δρουν και σαν φορείς κοινωνικοποίησης ανθρώπων με το ίδιο ενδιαφέρον στη γλώσσα. :smartass:

Στην ιστοσελίδα του Θερβάντες, πχ, έχει διάφορες ηλεκτρονικές πηγές στις οποίες μπορεί να ανατρέξει κάποιος αν θέλει να κάνει εξάσκηση: click εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Θα ήθελα να ξεκινήσω σε πρώτη φάση ισπανικά μόνος μου (επίπεδο α1-α2) και να ξεκινήσω φροντιστήριο αργότερα για β1. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο coursebook που να ανταποκρίνεται σε αυτό το επίπεδo; Εννοείται ότι θα αξιοποιήσω εφαρμογές τύπου duolingo.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Θα ήθελα να ξεκινήσω σε πρώτη φάση ισπανικά μόνος μου (επίπεδο α1-α2) και να ξεκινήσω φροντιστήριο αργότερα για β1. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο coursebook που να ανταποκρίνεται σε αυτό το επίπεδo; Εννοείται ότι θα αξιοποιήσω εφαρμογές τύπου duolingo.
Καλησπέρα, και καλή αρχή :)
Θα σου πρότεινα να πάρεις για αρχή το βιβλίο Ισπανική γραμματική στα Ελληνικά που καλύπτει όλα τα γραμματικά φαινόμενα με πολύ εύστοχα παραδείγματα. Τώρα όσον αφορά διδακτική μέθοδο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Gente Hoy 1 που καλύπτει άριστα τα επίπεδα Α1-Α2. Για έξτρα εξάσκηση υπάρχει το Gente hoy libro de trabajo!
Μην διστάσεις να κάνεις και τα ακουστικά για να εξασκηθείς στην ισπανική προφορά :)
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Gracias!!! Την Παρασκευή δίνω το τελευταίο μάθημα και θα ξεκινήσω κατευθείαν. Θα σου ήμουν ευγνώμων εάν μου πρότεινες και κάποιο καλό φροντιστήριο (Αθήνα) γιατί κουτσά στραβά το A1-A2 θα το βγάλω με δική μου δουλειά. Από το B1 και μετά όμως νομίζω ότι θα χρειαστώ βοήθεια. Στόχος μου είναι να δώσω για Β2 σε 2 ή 2,5 χρόνια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top