Σπουδές στην Αγγλία και σκέψεις για επιστροφή

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το ότι κάποιος έχει περισσότερες πιθανότητες κι ευκαιρίες να βγει στην αγορά εργασίας δεν σημαίνει κι ότι κυνηγάει τα χρήματα ή γενικότερα τα υλικά αγαθά . Το οποίο δεν είναι κι απαραίτητα κακό.
Θέλει απλά να ζήσει, να ζήσει μια αξιοπρεπείς ζωή, σε ένα υγιές περιβάλλον και με όλα τα εφόδια να το κάνει από νωρίς.
Να χτίσει μια καλή βάση για την συνέχεια. Η κάθε ευκαιρία σου ανοίγει το δρόμο για άλλες ευκαιρίες, αν αξιοποιηθεί σωστά.
Αν κλείσεις την πρώτη, οι επόμενες δεν θα ανοίξουν ποτέ. Θα πρέπει πάλι από το μηδέν να βρεις την πρώτη σου ευκαιρία.
Και όταν το περιβάλλον είναι πολύ χειρότερο, δεν θα πρέπει να την θεωρείς καθόλου δεδομένη.

Το επίπεδο των σπουδών στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν διαφέρει ιδιαίτερα σε σχέση με τα ξένα.
Τα ίδια πράγματα μαθαίνουμε κι εμείς, κατά βάση. Η γνώση είναι κοινή. Δεν διαχωρίζεται από χώρα σε χώρα.
Απλά κάπου οι φοιτητές είναι πιο φιλόδοξοι και συνειδητοποιημένοι που δεν την αφήνουν να περάσει αναξιοποίητα.

Η διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι στην στην περίπτωση ενός ξένου -και δει Αγγλικού- πανεπιστημίου έχουμε ένα ίδρυμα περισσότερο συνδεδεμένο με την (διεθνή) αγορά, με τον ιδιωτικό τομέα, με καλύτερες υποδομές, καλύτερες σχέσεις φοιτητή-ιδρύματος, σε πιο φιλικό περιβάλλον, σε μια χώρα με αρκετά διαφορετικό πολιτισμό/κουλτούρα και πολλά άλλα.
Δεν είναι μόνο οι σπουδές αλλά από τα ερεθίσματα που θα πάρεις από μια τέτοια αλλαγή στην ζωή σου.

Τα πράγματα στην Ελλάδα δεν είναι τόσο άσχημα όσο τα θεωρούμε επειδή έτσι κάποιος κάποτε μας είπε. Είναι στο χέρι μας το πόσο άσχημα θα γίνουν ή το πως θα επωφεληθούμε από εκεί που μπορούμε. Αλλά όπως και να το κάνεις, αλλού -στην Αγγλία- τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα, αλλά και πάλι όχι μόνα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολα αυτά που λέτε ειναι απόψεις σας και εινΙ λογικο να ειναι διαφορετικές. Παρολα αυτά εχω πλήρη επίγνωση του που βρίσκομαι και της ευκαιρίας μου αλλα ζούσα σε ενα εξαιρετικά φιλικό και κλειστό περιβάλλον( είχα μικρό κύκλο που με στήριζε και ήμασταν συνεχως και συγγενών και φίλων ) γι αυτο και δυσκολεύομαι

Το πανεπιστήμιο ειναι το university of Durham. Ξέχασα να το αναφερω

Τη σωστή και οχι την εύκολη ;;;;what??? άλλη ειναι η σωστή για σένα κ άλλη για μένα ...τι να πω , ίσως να ειναι αλήθεια αυτο που σου φωνάζουν όλοι εδώ πέρα οτι τελειώνοντας ΑΕΙ εξωτερικού θα εχεις καλυτερα κονε και πιο πολλά λεφτα και ευκαιρίες και μπλαμλπα μπλα, εγω ωστόσο αν και ειμαι απο οικογένεια με πολυ χαμηλό εισόδημα θα δε κυνηγάω ιδιαίτερα το χρήμα (προς το παρόν τουλάχιστον ) κ η επιλογής της σχολής (φυσικοθεραπεία ) έγινε με βάση τα ενδιαφέροντα και οχι το ποσά λεφτα θα βγάζω μετα , και φυσικά δε πιστεύω οτι θα ειμαι χειρότερους φυσικοθεραπευτής απο αυτόν που θα τελειώσει εξωτερικό

Διάβασε παραπάνω τι λέει το παιδί και ποιοι είναι οι λόγοι που το κάνουν να θέλει να γυρίσει.΄Εφυγε από το ζεστό, φιλικό και κλειστό περιβάλλον του και βρέθηκε σ΄ένα μέρος χωρίς να έχει τίποτα απ΄αυτά που τον έκαναν να νιώθει ασφαλής. Σαν να τον πέταξαν στα βαθιά χωρίς να ξέρει κολύμπι. Προσπαθούμε να τον πείσουμε ότι αυτό είναι θέμα χρόνου να ξεπεραστεί. Χιλιάδες και χιλιάδες νέοι άνθρωποι σαν κι αυτόν έχουν περάσει το ίδιο κι έχουν προσαρμοστεί. Υπομονή και επιμονή χρειάζεται! Είναι κρίμα να χάσει την ευκαιρία να μπορέσει να χτίσει το μέλλον του. Και όταν λέω να χτίσει το μέλλον του δεν εννοώ ούτε ότι θα είναι καλύτερος δικηγόρος επειδή σπούδασε στο εξωτερικό ούτε τα πολλά λεφτά. Εννοώ ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης. Θέσεις δουλειάς. Δεν ξέρω τι γίνεται στο επάγγελμά σου (μου φαίνεται πως είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα από ο,τι σε άλλες ειδικότητες) αλλά για ρώτα τι κάνουν οι πτυχιούχοι της Νομικής στην Ελλάδα και μετά τα ξανασυζητάμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Strain

Νεοφερμένος

Ο Strain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Θα σκότωνα για να είμαι στην θέση σου (στην Αγγλία συγκεκριμένα) και όχι μόνο εγώ φαντάζομαι. Και εσύ θέλεις να γυρίσεις Ελλάδα; Τι να πω, πάντως αν το κριτήριο είναι οι φίλοι τότε πολύ λάθος σκέφτεσαι. Φίλους παντού μπορείς να κάνεις, να δουλέψεις όμως πάνω σε αυτό που αγαπάς δεν γίνεται να το κάνεις παντού, και πόσο μάλλον στην Ελλάδα που είναι μια χρεοκοπημένη χώρα και κάθε χρόνο είναι και χειρότερα. Εγώ παρακαλάω να μου δοθεί μια ευκαιρία να φύγω για έξω και να μην ξαναγυρίσω ποτέ. Μην κάνεις το λάθος εάν το μόνο που σε απασχολεί είναι οι φίλοι. Εάν είναι κάτι άλλο δεν ξέρω,αλλά εάν είναι μόνο αυτό είναι ανοησία να πετάξεις την τύχη σου και να γυρίσεις εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Προσωπικά περνάω την ίδια φάση με το παιδί, αλλά προσπαθώ να μην κάνω αρνητικές σκέψεις. Τη σωστή απάντηση την δίνει ο Ξεχασμένος: Κάθε νέο ξεκίνημα, έχει θυσίες και δυσκολίες επειδή επέρχεται ρήξη με το γνωστό τοπίο και σαλπάρουμε προς αχαρτογράφητα νερά. Πόσο μάλλον όταν προσπαθούμε να εισαχθούμε σε συστήματα διαφορετικής πολιτισμικής κουλτούρας από το Ελληνικό, εκεί είναι το στοίχημα: διπλή προσπάθεια να ξεχωρίσεις. Γενικά οι φθηνές λύσεις και ο ύπνος σε ζεστές αγκαλιές φίλων, μαμάκας,... σήμερα, οδηγούν σε αδιέξοδα αύριο. Κανείς δεν έχει έτοιμες καρέκλες με μισθούς. Οπότε πάντα σε όλο αυτό το έργο, θα υπάρχουν και στιγμές που θα συμβιβάζεσαι με καταστάσεις που ίσως δεν σε εκφράζουν ή θα τις ήθελες λίγο διαφορετικές. Η ζωή δεν είναι θεατρικό έργο να διαλέγεις την επόμενη πράξη. Ούτε οι άλλοι θα φέρουν στα δικά σου μέτρα τις καταστάσεις.

Για τους περίεργους και ίσως ημί-ξερους (με την έννοια ότι δεν γνωρίζουν αρκετά τα Ευρωπαϊκά μεταπτυχιακά) δεν σπουδάζω Αγγλία (λόγω αντιλήψεων και σε επίπεδο δομής σπουδών) αλλά στην Κ.Ευρώπη. Όμως καταλαβαίνω εν μέρει τον θεματοθέτη. Είναι κάποιες στιγμές που νιώθεις ένα κενό αέρος και λες μέσα σου: «τι κάνω εδώ πέρα; πώς θα ανταπεξέλθω;» όταν βλέπεις τους ντόπιους να σπουδάζουν με τις ανέσεις τους (στη μητρική, χρήματα κλπ). Επίσης βλέπεις και το καλό επίπεδο σπουδών που έχουν, λόγω των καλών προπτυχιακών σπουδών σε αντικομματικά-αντιφασιστικά περιβάλλοντα μάθησης. Υπάρχει και η κουλτούρα μάθησης που είναι διαφορετική π.χ. υπάρχει αυτονομία σπουδών και ευθύνη επιλογών όπως και η προθεσμία από το 1ο έτος (προπτυχιακό). Λέξεις άγνωστες για όποιον σπουδάζει στην Ελλάδα με ολίγη από λυκειακή νοοτροπία και στο Πανεπιστήμιο και ολίγον από clubbing της ΔΑΠ! Όμως, υπάρχει και ένα όμως: η κάθε μέρα σε ξυπνάει σε μια ευχάριστη πραγματικότητα και σε κάνει να αναθεωρείς τη χθεσινή στιγμή υποτονικότητας. Βλέπεις τι άφησες πίσω και τι θα κερδίσεις καθημερινά με την προσπάθεια. Η ειδοποιός διαφορά με τη χώρα μας είναι η θετική σκέψη κάθε πρωί. Δεν υπάρχει στρατευμένη δημοσιοκαφρία που να διαμορφώνει προσωπικότητες μίζερων πολιτών που το μόνο ενδιαφέρον της ζωής τους είναι να τρέχουν να πληρώνουν ΕΝΦΙΕΣ. Οι χώρες αυτές σέβονται τον πολίτη και ο πολίτης τη χώρα του (σχέση εμπιστοσύνης) με απτά αποτελέσματα. Γι' αυτό και οι άνθρωποι έχουν αξιοπρέπεια, αυτοεκτίμηση και ηρεμία να κάνουν αυτό που θέλουν χωρίς πνευματική φασαρία και μειονεκτικά/ κομπλεξικά συναισθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Μεινε εκει που εισαι , οπως ειπανε και οι αλλοι μπορει να ζοριστεις λιγο με το θεμα φιλιες στην αρχη αλλα δεν ειναι λογος αυτος να επιστρεψεις στο Μπουρδελσταν . Οι περισσοτεροι που φυγαμε πιστευω στην αρχη τετοια συναισθηματα τα ειχαμε (του στυλ "τι κανω εγω εδω περα") αλλα μετα απο λιγο καιρο προσαρμόζεσαι . Γενικα καλο ειναι οποιος μπορει να την κοπαναει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argimal

Νεοφερμένος

Ο argimal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Απο οτι βλεπω οι περισσοτεροι τασσονται υπερ του εξωτερικου. Με βοηθατε πολυ με τις απαντησεις σας και σας ειμαι ευγνωμων. Ναι φυσικα και ειναι αρχη ακομα και κανενας δεν γνωριζει πως θα ειναι το μελλον αλλα σιγουρα οσο περναει ο καιρος η προσαρμογη θα γινεται ευκολοτερη και τα παντα θα παρουν τον δρομο τους. Το ποστ αυτο λειτουργησε περισσοτερο ως ενα μερος να μοιραστω μαζι σας το πως νιωθω και βοηθησε πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απο οτι βλεπω οι περισσοτεροι τασσονται υπερ του εξωτερικου. Με βοηθατε πολυ με τις απαντησεις σας και σας ειμαι ευγνωμων. Ναι φυσικα και ειναι αρχη ακομα και κανενας δεν γνωριζει πως θα ειναι το μελλον αλλα σιγουρα οσο περναει ο καιρος η προσαρμογη θα γινεται ευκολοτερη και τα παντα θα παρουν τον δρομο τους. Το ποστ αυτο λειτουργησε περισσοτερο ως ενα μερος να μοιραστω μαζι σας το πως νιωθω και βοηθησε πολυ

Νάσαι καλά!΄Οπως είδες όλοι όσοι βρίσκονται στη θέση σου ζορίζονται άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο μέχρι να μπουν σε κανονικούς ρυθμούς. Δεν είσαι ο μόνος που αισθάνεσαι έτσι. Ακόμα και οι άλλοι συμφοιτητές σου που ήρθαν εκεί από άλλες χώρες είναι σίγουρο ότι αισθάνονται το ίδιο. Κανένας όμως δεν κλωτσάει την τύχη του! Δεν χάνονται τέτοιες ευκαιρίες! Αισιοδοξία και θετική ενέργεια χρειάζονται και όλα θα πάνε καλά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εγώ έχω σπουδάσει και Ελλάδα (πτυχίο) και εξωτερικό (μεταπτυχιακό) και έτσι μπορώ να συγκρίνω τα πράγματα. Όλα αυτά που γράφεται για το εξωτερικό καλά και σωστά είναι αλλά:
1) Σε ποια χώρα μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό ακόμα και με βαθμό πτυχίου 5 ?
2) Σε ποια χώρα αν "γνωρίζεις" τον καθηγητή μπορεί να σε "βάλει" στο μεταπτυχιακό εις βάρος άλλων που δεν έχουν γνωριμίες?
3) Σε ποια χώρα οι φοιτητικές παρατάξεις θα σε πάνε Μύκονο - Αράχωβα στην μέση της χρονιάς?
4) Σε ποια χώρα τα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα είναι δίπλα σε καφετέρειες που μπορείς να αράξεις ενώ οι άλλοι είναι μέσα και κάνουν μάθημα?
5) Σε ποια χώρα μπορείς να πάρεις σημειώσεις του μαθήματος ενώ δεν έχεις πατήσει πόδι στις παραδόσεις?
6) Σε ποια χώρα μπορείς να πάρεις τα θέματα που θα πέσουν από τις φοιτητικές παρατάξεις?
7) Σε ποια χώρα θα κάνεις διδακτορικό χαλαρά με μόνο κριτή τον καθηγητή σου?
8) Σε ποια χώρα η παράταξη θα σου βρει δουλειά (μέσα από γνωριμίες) στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα χωρίς εσύ να ψάξεις?
9) Σε ποια χώρα έχει 300 μέρες τον χρόνο ήλιο και τάβλια στα καφέ της?
10) Σε ποια χώρα οι μανάδες και οι μπαμπάδες φροντίζουν ώστε τα κανακάρια τους που δεν έχουν κουραστεί σε όλη τους την "πανεπιστημιακή" διαδρομή να βρουν έτοιμες δουλειές (νομικά γραφεία, φαρμακεία, ιατρεία, φροντιστήρια κλπ) ?
11) Σε ποια χώρα κυριαρχεί η φιλοσοφία "οι αρχαίοι τα είπαν όλα όταν οι άλλοι ήταν στα δέντρα, ας ξύσουμε τα αρχίδια μας για άλλους 2 αιώνες!!"
12) Σε ποια χώρα δεν υπάρχει αξιολόγηση στο δημόσιο?

Σωστά καταλάβατε! Στην Ελλαδάρα! Σαν την Ελλάδα πουθενά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Σουηδια 1,3,4,5, πιθανως το 6 & 7. Βέβαια ή φοιτητικές παρατάξεις δεν είναι κομματοποιημενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Argimal θέλεις να μας πεις σε τι κατάσταση είσαι τώρα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top