Καθηγητές πληροφορικής σε φροντιστήριο

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Εγώ ως φοιτητής έχω διδάξει σε τέτοιο φροντιστήριο και έχω αρκετούς φίλους που έχουν κάνει και κάνου το ίδιο....

τι σπουδασες?

..δλδ εγω που εχω ic3 και ισως καποιος που εχει ecdl, μπορουμε να διδάξουμε αντιστοιχα σε αυτα τα τμήματα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Κι εγώ έχω διδάξει ECDL (χωρίς να έχω) και θεωρώ οτι δέν χρειάζεται να το πάρεις. Χρειάζεται όμως να κοιτάξεις την ύλη του και να κάνεις οτι το δίνεις για να ανακαλύψεις τις ιδιεταιρότητες της συγκεκριμένης εξέτασης. Εγώ για παράδειγμα όταν ήρθε πρώτη φορά το simulation πρόγραμμα για την εξέταση στο word δεν το πέρασα με άριστα το test που έκανα για πλάκα γιατι δεν είχανε υλοποιήσει όλη τη λειτουργικότητα του word στον simulator, και έτσι κάθε ασκηση ήθελε συγκεκριμένες λύσεις και όχι απλώς ο,τι δουλευει στο word.
To ίδιο δείχνουν και οι "κουλές" ερωτήσεις:
1.τι λογισμικο καιτι δικτυο χρησιμοποιουν τα ασθενοφορα?

2.τι ειδος εκτυπωτη χρησιμοποιει ενας δικηγορος στο γραφειο του?

3.τι δικτυο χρησιμοποιουν τα atm ?
OMG δηλαδη!! Είναι για τα πανηγύρια οι τύποι. Κάτι όμως πρέπει να πείς στο μαθητη. Πρέπει να ψάξεις στην ύλη να δείς τι θέλει το διεστραμμένο μυαλό του εξεταστή.
Εννοείται οτι το πτυχίο σου τώρα πιστοποιεί τις γνώσεις που θα είχες με το απλό ECDL.. αλλά και πάλι είναι δικάιωμα του εργοδότη σου να δώσει μεγαλύτερο βάρος στο ECDL παρά στο πτυχίο (τόσα ξέρει, τόσα κάνει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia f

Νεοφερμένος

Η sofia f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πριν λίγο γράφτηκα εδώ:) Θέλω να μοιραστώ κάτι. Ανοίγω Κέντρο Εκμάθησης Πληροφορικής και ψάχνω εναγωνίως καθηγητή/ καθηγήτρια τους τελευταίους 2 μήνες. Το πιστεύετε οτι δεν έχω βρει κανένα?? Έχω φρίξει εντελώς μιλάμε. Ίσως φταίει ότι είμαι επαρχία και όχι Αθήνα αλλά τι στο καλό...τι ΟΑΕΔ πήγα, τι το έχω πει σε γνωστούς και γνωστές...πού είναι τελοσπάντων οι καθηγητές πληροφορικής? Εσείς που ασχολείστε πιο πολύ με Internet ξέρετε αν υπάρχει κάποια ιστοσελίδα να δω τι γίνεται? Έτσι θα κάνω όταν βρω κάποιον/α:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καταρχην, καλωσηρθες!
θα βοηθουσες αρκετα αν μας ελεγες σε ποια περιοχη εισαι, ωστε να δουμε αν μπορουμε τελικα να βοηθησουμε, αν ξερουμε καποιον...

σιγουρα πλεον πολυς κοσμος με πτυχια και μεταπτυχιακα, επιλεγει να μη δουλευει για ενα κομματι ψωμι -η αλλιως η γενια των 700..

δεν ξερω τι δινεις και τι προσοντα θελεις να εχουν οι υποψηφιοι και δεν κανω κριτικοι τωρα, αλλωστε αυτο ειναι κατι που θα πρεπει εσυ να το σκεφτεις :)

θα σου προτεινα να επικοινωνησεις με κεντρα επαγγελματικης καταρτισης (ξερω μερικα) τα οποια συνεργαζονταιμε οαεδ και προωθουν τετοιες θεσεις εργασιας στους μαθητευομενους τους. :)

ελπιζω να σε βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
sofia f δεν έχω δυστυχώς να σου προτείνω κάτι, απλά θέλω να σε συγχαρώ που δεν φοβάσαι να πάρεις το ρίσκο να ξεκινήσεις δική σου επιχείρηση. Πολύ χαίρομαι όταν το βλέπω αυτό, ειδικά σε γυναίκες (στις οποίες σπανίζει ακόμα περισσότερο)! Μπράβο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia f

Νεοφερμένος

Η sofia f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπόν είμαι περιοχή Κορίνθου και φυσικά δε θα ήθελα κάποιον για ένα κομμάτι ψωμί. Ήμουν κι εγώ υπάλληλος κάποτε και δε θα κάνω αυτά που κοροιδεύω. Απ'ο,τι μου είπε ο λογιστής μου είναι 9 ευρώ καθαρά την ώρα και εννοείται θα είναι ασφαλισμένος/η στο ΙΚΑ. Και παρέχω δωρεάν επιμόρφωση και πιστοποίηση για τις ενότητες που θα διδάσκει.Αν ξέρεις κέντρα επαγγελματικής κατάρτισης σε παρακαλώ δώσε μου κάποια στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
γμτ δεν ξερω στην κορινθο κανενα... αλλα θα σου δωσω αν ειναι αυτα που ξερω, τα οποια ειναι αθηνα (και ισως βρω και πατρα) και κανε εσυ το κονε.. σε μερικα, μπορεις να πεις οτι σε εστειλα εγω η ιδια, καθοτι με ξερουν και προσωπικα.
ελπιζω να βοηθησω και να βρεις αυτο που ψαχνεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia f

Νεοφερμένος

Η sofia f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
michelle ευχαριστώ πολύ.Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.Το ρίσκο το πήρα πολύ μικρότερη βέβαια...όταν άνοιξα στα 24 μου φροντιστήριο Αγγλικών. Τώρα έχω τον κόσμο έτοιμο τον καθηγητή ψάχνω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
να σε συγχαρω και εγω :)
θελει πολλα κοτσια :) εγω απο τα 18 εχω δικη μου δουλεια (δλδ τα τελευταια 6 χρονια περιπου) και ξερω ποσο δυσκολο ειναι... ειδικα οταν εισαι και μανουλα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia f

Νεοφερμένος

Η sofia f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
:)Σ'ευχαριστώ Giovanna
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia f

Νεοφερμένος

Η sofia f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Giovanna και σε σένα μπράβο και καλές δουλειές εύχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι, ευχαριστω! να σαι καλα :)
σου εστειλα πμ με αρκετα αναλυτικες πληροφοριες...
συντομα θα εχεις μερικες ακομα πηγες απο αθηνα, οκ?
απλα πρεπει να το ψαξω λιγο πριν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia f

Νεοφερμένος

Η sofia f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
:)Σ'ευχαριστώ παααααααααααααααάρα πολύ όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marili

Νεοφερμένος

Η Marili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Ειμαι νεο μελος στο e-steki και εχω ενα προβλημα . Προκειται να πιασω δουλεια σε ενα φροντιστηριο πληροφορικης, ειμαι αποφοιτη πανεπιστημιου πληροφορικης αλλα δεν ξερω αν θα με πρεπει να πληρωνομαι με βασικο μισθο η με την ωρα . Μου ειπαν οτι θα με απασχολουν 8 ωρες αλλα δεν ξερω αν θα διδασκω συνεχομενα... και τις 8. Ποσα πρεπει να ζητησω ?? Please help!! Εχω συναντηση στις 6 σημερα......:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Συνήθως πληρώνουν με την ώρα. Όμως για ποσό δεν ξέρω, υπολογίζω 9-10 μεικτά. Δύσκολα θα πετύχεις καλύτερο δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marili

Νεοφερμένος

Η Marili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστω underwater!! Μακαρι να ειναι ετσι γιατι φοβαμαι οτι θα μου πουν για βασικο μισθο και οχι με την ωρα... Δεν ξερω αν γινεται αυτο και να ειναι νομιμο αλλα τρομαζω στη λεξη "οκταωρο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γεία σας παιδιά!
Είμαι νεός στο www.e-steki.gr.
Μήπως ξέρετε πόσα λεφτα παίρνει ο καθηγητής Πληροφορικής σε φροντηστήριο;:hmm:
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos_htmlportal

Νεοφερμένος

Ο Angelos_htmlportal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τελείωσα τμήμα Πληροφορικής ΑΕΙ και τώρα που ψάχνω για δουλειά ενδιαφέρομαι για διδασκαλία Η/Υ σε φροντιστήρια. Σε ένα αρκετά γνωστό που πήγα για συνέντευξη μου είπαν ότι θέλουν να έχω πάρει το ECDL, γιατί θέλουν οι καθηγητές τους να είναι πιστοποιημένοι. Γι'αυτό το λόγο μου πρότειναν να κάνω μαθήματα σε αυτούς και για τους πρώτους 2 μήνες (στους οποίους θα γίνεται η εκπαίδευσή μου) να μου αφαιρούν από το μισθό μου το ποσό που αντιστοιχεί στην εκπαίδευσή μου και στις εξετάσεις.

Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό. Είναι "απάτη"; Αξίζει λέτε;

Υποτίθεται ότι ούτε στο δημόσιο δε χρειάζεται οι πτυχιούχοι πληροφορικής να έχουν κάποια πιστοποίηση. Ξέρω ακόμα ότι σε κάποια φροντιστήρια δε χρειάζεται να έχεις πιστοποίηση για να διδάξεις, π.χ. ένας συμφοιτητής μου διδάσκει εδώ και 5 χρόνια χωρίς πιστοποίηση.

Και κάτι τελευταίο: για έναν άπειρο, πόσο πάει η ώρα καθαρά; και μεικτά; Ως πλήρης απασχόληση θεωρείται και εδώ το 8ωρο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

η σχολη που τελειωσες ειναι αρκετα καλη και εχει καλυψει την υλη για ecdl , cambridge κτλπ. δεν το χρειαζεσαι το ecdl, αν θες να το παρεις απλα για να λες οτι το εχεις(αλλο αυτο!) δεν χρειαζεται να κανεις τα μαθηματα, και να δωσεις χρηματα ενω στην ουσια μπορει να ξερεις πολλα παραπανω πραγματα απο τον ιδιο τον καθηγητη που θα σε "διδάσκει" ecdl. υπαρχουν πολλα δωρεαν τεστακια στο ιντερνετ και καποιες φορες σε cd απο περιοδικα που εχουν σχεση με πληροφορικη,τεχνολογια κτλπ, βρες τεστακια κανε απλα και μονο για να δεις πως τα πας με το αυτοματοποιημενο συστημα εξετασεων και φυσικα με τον χρονο που θα εχεις στην διαθεση σου μεχρι να τελειωσεις το τεστ.
επομενως δες αυτα τα τεστακια κανε πρακτικη και πηγαινε δωσε κατευθειαν εξετασεις. επειδη διδασκω απο το 2001 και ειμαι τα τελευταια 3 χρονια και πιστοποιημενος εξεταστης στην vellum (cambrige)
εχουν δει πολλα τα ματια μου!
πολλοι διδάσκουν ecdl χωρις να εχουν ιδεα απο υπολογιστες. * και επειδη καποιος εχει παρει πτυχειο ecdl αυτο δεν σημαινει οτι μπορει και να διδαξει! χρειάζονται γνωσεις πληροφορικης για να μπορεις να καλυψεις την υλη να καλυψεις ολες τις αποριες των μαθητων! αυτα τα ολιγα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top