Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,236 εγγεγραμμένα μέλη και 2,423,839 μηνύματα σε 75,676 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 456 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στην Άλγεβρα

Deadeyebutch

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Deadeyebutch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Deadeyebutch έγραψε: στις 22:33, 30-05-08:

Καλησπέρα παιδιά,

χτες ασχολήθηκα πρώτη φορά (3:00 ηώρα το βράδυ ) με πολυωνυμικές συναρτήσεις 2ου βαθμού, τριώνυμα, διακρίνουσα τριωνύμου και πρόσημο τιμών της με σκοπό να γράψω στο μάθημα της Άλγεβρας και να εμπλουτίσω τις ελάχιστες μαθηματικές μου γνώσεις.

Σήμερα, λοιπόν, έγραψα Άλγεβρα και στο 4ο Θέμα έπεσε η παρακάτω άσκηση:

Να βρεθεί το πεδίο ορισμού της συνάρτησης:

Βρήκα ότι το πεδίο ορισμού της συνάρτησης είναι το
σύνολο:

Δεν αισθάνομαι αρκετά σίγουρος για το αποτέλεσμα, γιατί η υπόρριζος ποσότητα στον αριθμητή ήταν τριώνυμο και μόλις χθες ασχολήθηκα πρώτη φορά με αυτά.

Επισυνάπτω σε αρχείο .pdf τη λύση της άσκησης. Παρακαλώ πείτε μου αν η διαδικασία επίλυσης και το αποτέλεσμα είναι σωστά.

Φιλικά,
Σταύρος.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf 4a.pdf (112,3 KB, 203 αναγνώσεις)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 22:53, 30-05-08:

Εύγε, ακριβώς όπως πρέπει! Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω! :no1:
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,075 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 23:14, 30-05-08:

Στη συγκεκριμένη περίπτωση , για λόγους συντομίας, δεν είναι ανάγκη να ορίζεις το πεδίο ορισμού με περιγραφή σαν σύνολο. Απλά λες οτι πεδίο ορισμού είναι το R*, ή όπως λέμε R άστρο, δηλαδή οι πραγματικοί εκτός του μηδεν.
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O Normal έγραψε: στις 20:19, 01-06-08:

Σωστος αλλα καλυτερα το πεδιο ορισμου να το συμβολιζεις
Παράθεση

memi

Μαθητής Β' λυκείου

H memi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H memi έγραψε: στις 10:42, 02-06-08:

λοιπον παίδες θελω να μου λύσεται και εμενα το 2ο θεμα τν εξετάσεων μου.σημερα διναμε κ μας εβαλαν αυτο΄.:!:

δινονται οι ευθειες ε=ψ=(λ2ρα+λ)χ+λ-2
η=ψ=2χ+6
αν λ=1
μας ζητουσε να βρουμε τα Α,Β σημεια που τεμνονται οι ευθειες στον αξονα χ΄χ

και
εστω Μ(Χ,0)να βρειτε ΜΒ=ΑΒ μαλλον αυτο λυνεται με αποσταση:what:
Παράθεση

Deadeyebutch

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Deadeyebutch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Deadeyebutch έγραψε: στις 14:19, 02-06-08:

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O Normal έγραψε: στις 18:00, 02-06-08:

Δεν την γραφεις με λατεξ γιατι δεν μπορω να καταλαβω. Τα ρ, α ειναι αγνωστοι?
Παράθεση

memi

Μαθητής Β' λυκείου

H memi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H memi έγραψε: στις 08:30, 03-06-08:

στην δευτέρα εννοούσα
Παράθεση

Deadeyebutch

Μαθητής Β' λυκείου

O Deadeyebutch έγραψε: στις 23:39, 03-06-08:

memi, επισυνάπτω σε αρχείο .pdf την λύση του προβλήματος.

EDIT:
Το γράφω σε latex στην περίπτωση που δεν έχεις κάποιον pdf viewer.

1.

Για y=0, τότε:

Δηλαδή η γραφ. παράσταση τέμνει τον x`x στο σημείο .

Για y=0, τότε:

Δηλαδή η γραφ. παράσταση τέμνει τον x`x στο σημείο Β(-3,0).

2.

Άρα προκύπτει,

Δηλαδή το σημείο Μ, είτε θα ταυτίζεται με το σημείο , είτε θα έχει συντεταγμένες .

Παράθεση

memi

Μαθητής Β' λυκείου

H memi έγραψε: στις 21:42, 04-06-08:

ευχαριστω..:thanks:
Παράθεση

van_konon (Γιωργος)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O van_konon έγραψε: στις 19:30, 05-06-08:

ΛΟΛ τι θεμα ειναι αυτο!?

Χοαχοαχοαχοα εμας ηταν εξω οι συνατησεις
Παράθεση

memi

Μαθητής Β' λυκείου

H memi έγραψε: στις 11:36, 06-06-08:

οχι πες δν ειναι? και αυτο ηταν το 2ο που να εβλεπες και το 4ο ασε μεχρι να δουμε πως λυνεται κοντεύαμε να φαμε και τις δυο ώρες. λες και το έκαναν επιτηδες και ενταξει εμενα μου εχει και 19 η δικια μου, άλλα παιδια ομως που έχουν αρκετα χαμηλη βαθμολογια θα πανε για επανεξεταση τν σεπτεμβρη..? δν σκεφτονται καθολου μα καθολου το ενδεχομενο οτι καποιοι μπορει να μεινουν
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

O Normal έγραψε: στις 18:40, 07-06-08:

Κανονικά οι συναρτήσεις είναι εκτός ύλης Α' Λυκείου. Αλλά τις βάζουν σε όλα τα σχολεία
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,075 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 13:14, 08-06-08:

Μονο το τελευταιο κεφάλαιο της Τριγωνομετρίας είναι εκτός ύλης και διδάσκεται στην αρχή της Β'. Και νομίζω κι αυτά εκει με το πρόσημο τριωνύμου. Η συνάρτηση μέσα ειναι...
Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,505 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε: στις 13:18, 08-06-08:

Αχ τι με περιμένει του χρόνου.
Ακαταλαβίστικα τελείως
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

O Normal έγραψε: στις 13:38, 08-06-08:

Μην το λές και εγώ αυτό έλεγα, αλλά δεν είναι τίποτα. Απλώς θέλει μεθοδολογία και προσοχή

------------------------------------------------------------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από miv
Μονο το τελευταιο κεφάλαιο της Τριγωνομετρίας είναι εκτός ύλης και διδάσκεται στην αρχή της Β'. Και νομίζω κι αυτά εκει με το πρόσημο τριωνύμου. Η συνάρτηση μέσα ειναι...
Σε εμάς ειχάν πει ότι είχαν 5 χρόνια βάλουν συναρτήσεις
Παράθεση

lenaki25005

Μαθητής Β' λυκείου

H lenaki25005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H lenaki25005 έγραψε: στις 16:52, 20-08-08:

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,131 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 17:41, 20-08-08:

ετσι ειναι;δες λιγο,χωρις να ειμαι 100 τησ εκατο σιγορη
το χ^5n νομιζω δεν προστιθεται με το x^n. θα γινοταν προσθεση μονο αν ηταν υψωμενα στν ιδια δυναμη και θα γινοταν προσθεση μονο συντελεστων
Παράθεση

nicktamias (Νικος)

Φοιτητής

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O nicktamias έγραψε: στις 18:09, 20-08-08:

Η απαντηση αυτη ειναι λαθος.Δεν μπορει {x}^{5n}+{x}^{n}={x}^{6n}
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε: στις 19:25, 20-08-08:

Βρε παιδιά, ύλη της Α' Λυκείου είναι αυτή;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια