Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,238 εγγεγραμμένα μέλη και 2,423,931 μηνύματα σε 75,682 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 407 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στην Άλγεβρα

ΒΑΣΙΛΗΣ'

Μαθητής Α' λυκείου

Ο ΒΑΣΙΛΗΣ' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O ΒΑΣΙΛΗΣ' έγραψε: στις 16:52, 07-04-08:

Παιδια μηπως γνωριζει κανεις κανενα καλο βιβλιο(βοηθητικο) τριγωνομετριας α' κ β' λυκειου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

geeko

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο geeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O geeko έγραψε: στις 20:07, 07-04-08:

Εγώ έχω Στεργίου-Νάκη της Β,απο σαββάλα,εχω λύσει αρκετές από τριγωνομετρία εκει μέσα και μπορώ να πώ πως αξίζει να το έχεις στην βιβλιοθήκη σου..,αλλά αποκλειστικά για τριγωνομετρία δεν γνωρίζω κάτι
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bolet36

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Bolet36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Bolet36 έγραψε: στις 19:14, 05-05-08:

Έχω χάσει το βιβλίο της Άλγεβρας μου και δεν μπορώ να αποδείξω αυτό:

Αν θ>0 τότε |χ|<θ --> -θ<χ<θ

Σας παρακαλώ βοηθήστε με.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 21:20, 05-05-08:

Πάρε περιπτώσεις για το x (θετικό - αρνητικό).
Παράθεση

happy i

Μαθητής Β' λυκείου

H happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H happy i έγραψε: στις 22:26, 05-05-08:

θα αποδείξω ότι: αν θ>ο, τότε: |χ|<θ <--> -θ<χ<θ

απόδειξη:
αφού |χ|<θ <--> |χ|^2<|θ|^2 <--> χ^2<θ^2<0 <--> (χ+θ)(χ-θ)<0
<--> χ+θ , χ-θ ετερόσημοι
<--> χ+θ>0 και χ-θ<0 (γτ χ-θ<χ+θ)
<--> χ>-θ και χ<θ
<--> -θ<χ<θ
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

O mostel έγραψε: στις 00:46, 06-05-08:

Μόνο που Κατερίνα μου χάνεις λίγο στη δεύτερη γραμμή της απόδειξής σου. Ισχύει . Το είναι λάθος...

Στέλιος
Παράθεση

happy i

Μαθητής Β' λυκείου

H happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H happy i έγραψε: στις 00:50, 06-05-08:

το βιβλίο μέσα έτσι το λέει...
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

O mostel έγραψε: στις 00:54, 06-05-08:

Κατερίνα γράφει :

κλπ

(πάνε σελίδα 38)
Παράθεση

happy i

Μαθητής Β' λυκείου

H happy i έγραψε: στις 00:57, 06-05-08:

εντάξει ένα λαθάκι... χ^2<θ^2 <--> χ^2 - θ^2 <0
Παράθεση

Bolet36

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Bolet36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Bolet36 έγραψε: στις 13:21, 06-05-08:

Σας ευχαριστώ όλους. Τη βρήκα την απάντηση.
Παράθεση

ilianna

Φοιτητής

H ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H ilianna oleee έγραψε: στις 23:10, 15-05-08:

εγώ είχα του νάκη κ του μπαρλα! απλά ήταν γενικά για όλη την άλγεβρα! μπορείς όμως αν θες να ψάξεις στο google για βιβλίο μόνο γι'αυτό το σκοπό!;-)
Παράθεση

riemann80 (χρηστος)

Καθηγητής

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O riemann80 ειμαστε ολοι μαθητες έγραψε: στις 17:22, 18-05-08:

ασκησεις στις εξισωσεις 2ου βαθμου επιλεγμενες απο τη βιβλιογραφια

και καποιες ακομα,λιγο πιο δυσκολες.συγγνωμη και για το διπλο post
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf τριωνυμο 2ου βαθμου.pdf (105,7 KB, 267 αναγνώσεις)
Τύπος Αρχείου: pdf εξισωσεις δευτερου βαθμου.pdf (84,2 KB, 631 αναγνώσεις)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 11-07-12 στις 11:44. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 17:30, 18-05-08:

Είναι περίεργο που βλέπω latex και ανάβω;
Μπράβο πάντως, προσεγμένη δουλειά .
Παράθεση

riemann80 (χρηστος)

Καθηγητής

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O riemann80 ειμαστε ολοι μαθητες έγραψε: στις 17:46, 18-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Είναι περίεργο που βλέπω latex και ανάβω;
Μπράβο πάντως, προσεγμένη δουλειά .
ε θεμα εξασκησης ειναι η latex.και γω δυσκολευομαι ακομα πολυ σε καποια πραγματα.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

O Anarki έγραψε: στις 17:51, 18-05-08:

Εννοώ οτι μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα που βγάζει .
Την χρησιμοποιώ κι εγώ, αποκλειστικά πλέον, για να γράφω αναφορές και ασκήσεις για τη σχολή. Όντως θέλει λίγη εξάσκηση στην αρχή, αλλά όταν την μάθεις δεν γυρνάς πίσω .
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε: στις 09:26, 26-05-08:

λυστε το να δω αν το εχω σωστο!!!!!!

ελεγε

f(x)=x^-x-λ

α)να βρείτε τις διαφορες τιμες της συνάρτησης(ή κτ τετοια δεν θυμαμαι και πολυ) για τα διαφορα λεR

B)αν χ1 και χ2 οι λυσεις της εξισωσεις να βρειτε το λ αν
[χ1^χ2+χ1χ2^+3]=2005 (χωρις να βρειτε τα χ1 και χ2)

γ) αν η κορυφη της παραβολης της συναρτησης (-β/2α , -Δ/4α) εχει τετμημενη θετικη και τεταγμενη αρνητικη να βρειτε την ελαχιστη ακεραια τιμη που μπορει να παρει το λ

x^= x στο τετραγωνο [...] σημαινει οτι ειναι σε απολυτο

Παιδια αν δεν μπορειτε τωρα να τη λυσετε απλα πειτε μου τι πιστευετε επρεπε να κανω ειδικα για το ερωτημα γ) plz!!!!!!
Παράθεση

Stroumfita (Κρυσταλλένια)

Φοιτητής

H Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Stroumfita έγραψε: στις 10:57, 26-05-08:

λοιπον μονο το β καταφερα αλλα δν ειμαι κ πολυ σιγουρη!
β) χ1+χ2=-β/α=- -1/1 =1 => χ1χ2=γ/α=λ/1=λ => χ1χ2(χ2+χ1)+3=2005 => λ+3=2005 => λ=2005-3 => λ=2002
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε: στις 11:10, 26-05-08:

αφου ειναι σε απολυτο δεν θα ειναι
χ1χ2(χ2+χ1)+3=2005 => λ+3=2005 => λ=2005-3 => λ=2002 που εγραψεσ

αλλα και
χ1χ2(χ2+χ1)+3= - 2005 => λ+3= - 2005 => λ= -2005-3 => λ=-2008 ?????
Παράθεση

Stroumfita (Κρυσταλλένια)

Φοιτητής

H Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Stroumfita έγραψε: στις 13:43, 26-05-08:

εφοσον ειναι σε απολυτο θα βγει ετσι οπωσ το εγραψεσ!
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O Normal έγραψε: στις 16:22, 30-05-08:

Λοιπον λιγο αργοπορημενα αλλα νομιζω την ελυσα:

Α)
Πρεπει

οποτε:

Β) 1η περιπτωση
και λυνεις εξισωση με τα δεδομενα σου.

2η περιπτωση

και τα λοιπα...

Γ) Λοιπον αφου η τετμημενη ειναι θετικη τοτε ισχυει:

που ισχυει

Αφου η τεταγμενη ειναι αρνητικη ισχυει:
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια