Μεταπτυχιακό στο Marketing

Marianthi098

Νεοφερμένος

Η Marianthi098 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας!
Οπως αναφέρει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι να κανω μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν μπορω εφόσον οι προπτυχιακές μου σπουδές ειναι στην Βιβλιοθηκονομία και στα συστήματα πληροφόρησης. Μου αρέσει αρκετά το αντικείμενο των σπουδών μου ,αν και δεν ηταν η πρώτη μου επιλογή εμεινα πολύ ικανοποιημένη και τα εχω παει παρα πολυ καλα μεχρι στιγμής (φετος θα μπω στο τέταρτο ετος). Αν και μου αρέσει πολυ το τμημα μου, οφείλω να ομολογήσω πως παντα με συναρπαζε το μάρκετινγκ και ηθελα να μπω σε αυτο τον χώρο. Ειδικα απο το πέμπτο εξάμηνο που το ειχα και σαν μάθημα μου εχει γινει εμμονή να κανω μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ και την επικοινωνία.
Μου αρέσει πολύ ,εχω διαβάσει αρκετά βιβλια σχετικά με το επαγγελμα και νιώθω οτι πλεον ξερω που θελω να πορευτω, με τι θέλω να ασχοληθώ για το υπόλοιπο της ζωης μου(κατι που σίγουρα δεν ήξερα οταν ήμουν στην τρίτη λυκείου) .
Θελω να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό τετοια εποχή του χρόνου και να μην χασω καθόλου χρονο. Το ερώτημα ειναι αν μπορώ; Θα εχω κάποια ευκαιρία η το αντικείμενο των προπτυχιακών μου σπουδών με αποκλείει άμεσα;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γεια σας!
Οπως αναφέρει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι να κανω μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν μπορω εφόσον οι προπτυχιακές μου σπουδές ειναι στην Βιβλιοθηκονομία και στα συστήματα πληροφόρησης. Μου αρέσει αρκετά το αντικείμενο των σπουδών μου ,αν και δεν ηταν η πρώτη μου επιλογή εμεινα πολύ ικανοποιημένη και τα εχω παει παρα πολυ καλα μεχρι στιγμής (φετος θα μπω στο τέταρτο ετος). Αν και μου αρέσει πολυ το τμημα μου, οφείλω να ομολογήσω πως παντα με συναρπαζε το μάρκετινγκ και ηθελα να μπω σε αυτο τον χώρο. Ειδικα απο το πέμπτο εξάμηνο που το ειχα και σαν μάθημα μου εχει γινει εμμονή να κανω μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ και την επικοινωνία.
Μου αρέσει πολύ ,εχω διαβάσει αρκετά βιβλια σχετικά με το επαγγελμα και νιώθω οτι πλεον ξερω που θελω να πορευτω, με τι θέλω να ασχοληθώ για το υπόλοιπο της ζωης μου(κατι που σίγουρα δεν ήξερα οταν ήμουν στην τρίτη λυκείου) .
Θελω να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό τετοια εποχή του χρόνου και να μην χασω καθόλου χρονο. Το ερώτημα ειναι αν μπορώ; Θα εχω κάποια ευκαιρία η το αντικείμενο των προπτυχιακών μου σπουδών με αποκλείει άμεσα;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!


Καλημέρα!

Το marketing που θες να κάνεις είναι τόσο δημοφιλές αντικείμενο πρακτικά (εννοώ στην πραγματική ζωή εφαρμόζεται σε τόσους τομείς) που δεν νομίζω ότι αποκλείεται κανένα background από το να το κάνεις σαν μεταπτυχιακό.

Όταν ξεκινήσεις να κάνεις αιτήσεις, θα κοιτάξεις στις προκηρύξεις και θα δεις μήπως έχει καμιά περίεργη παράγραφο για την εισαγωγή φοιτητών, αλλά θεωρώ απίθανο να έχει πρόβλημα. Αν πας σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο ή στο εξωτερικο, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianthi098

Νεοφερμένος

Η Marianthi098 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημέρα!

Το marketing που θες να κάνεις είναι τόσο δημοφιλές αντικείμενο πρακτικά (εννοώ στην πραγματική ζωή εφαρμόζεται σε τόσους τομείς) που δεν νομίζω ότι αποκλείεται κανένα background από το να το κάνεις σαν μεταπτυχιακό.

Όταν ξεκινήσεις να κάνεις αιτήσεις, θα κοιτάξεις στις προκηρύξεις και θα δεις μήπως έχει καμιά περίεργη παράγραφο για την εισαγωγή φοιτητών, αλλά θεωρώ απίθανο να έχει πρόβλημα. Αν πας σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο ή στο εξωτερικο, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.


Σε ευχαριστώ παρα πολυ για την απάντηση !Το μήνυμά σου ειναι αρκετα καθησυχαστικό! !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τίποτα! :)

Απλά να διαλέξεις το μεταπτυχιακό που θα σε εκφράζει καλύτερα. Για marketing υπάρχουν άπειρα, να το ψάξεις καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Κοίτα και στην ΑΣΟΕΕ για μεταπτυχιακά όσο αφορά το marketing. Σπουδάζω σε αυτό το πανεπιστήμιο και γνωρίζω ότι τα μεταπτυχιακά προγράμματα είναι υψηλής ποιότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κοίτα και στην ΑΣΟΕΕ για μεταπτυχιακά όσο αφορά το marketing. Σπουδάζω σε αυτό το πανεπιστήμιο και γνωρίζω ότι τα μεταπτυχιακά προγράμματα είναι υψηλής ποιότητας.


Πόσο πληρώνεις αν επιτρέπεται;
Γιατί από κάτι τιμές που έχω δει, νομίζω ότι είναι πολύ ακριβά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Αυτό το μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ της ΑΣΟΕΕ κοστίζει 6.250 ευρώ για παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οκ, ευχαριστώ!
Αν είναι 3 εξάμηνα, είναι αρκετά χρήματα. Θεωρώ ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται για εξωτερικό καλύτερα να φύγει έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Οκ, ευχαριστώ!
Αν είναι 3 εξάμηνα, είναι αρκετά χρήματα. Θεωρώ ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται για εξωτερικό καλύτερα να φύγει έξω.


3 εξάμηνα είναι, το αν είναι πολλά είναι σχετικό. Μην νομίζεις ότι όλα είναι ρόδινα και στρωμένα με ροδοπέταλα στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
3 εξάμηνα είναι, το αν είναι πολλά είναι σχετικό. Μην νομίζεις ότι όλα είναι ρόδινα και στρωμένα με ροδοπέταλα στο εξωτερικό.


Φυσικά και όχι και το ξέρω από πρώτο χέρι
Αλλά η εμπειρία του εξωτερικού μπορεί να είναι εξαιρετικά χρήσιμη, ανοίγει άλλους ορίζοντες που μπορεί να μην είχε αναλογιστεί κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Αυτά μπορεί να τα κρίνει η κοπέλα, εγώ απλά ανέφερα ότι γίνεται καλή δουλειά και στην Ελλάδα. Καλή δύναμη ότι και να επιλέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εννοείται! :)
Γι αυτό της είπα να το ψάξει καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianthi098

Νεοφερμένος

Η Marianthi098 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τίποτα! :)

Απλά να διαλέξεις το μεταπτυχιακό που θα σε εκφράζει καλύτερα. Για marketing υπάρχουν άπειρα, να το ψάξεις καλά!
Εχω αρχίσει εδω και αρκετό καιρό να ψάχνω και εχω ξεχωρίσει καποια τα οποία θεωρώ οτι μου ταιριάζουν περισσότερο ! Θα ηθελα η αλήθεια ειναι να παω στο εξωτερικό να κανω το μεταπτυχιακό αλλα και αυτα του ΟΠΑ εχω ακούσει ότι ειναι αρκετα καλα !

Κοίτα και στην ΑΣΟΕΕ για μεταπτυχιακά όσο αφορά το marketing. Σπουδάζω σε αυτό το πανεπιστήμιο και γνωρίζω ότι τα μεταπτυχιακά προγράμματα είναι υψηλής ποιότητας.

Η αλήθεια ειναι οτι εχω ψάξει ηδη και εχω μεινει αρκετά ικανοποιημένη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Δεν λέω καλά λόγια για το πανεπιστήμιο που σπουδάζω μόνο και μόνο επειδή σπουδάζω εκεί αλλά ξέρεις ότι το ΟΠΑ είναι από τα κορυφαία αν όχι το κορυφαίο πανεπιστήμιο στα οικονομικά και ειδικά στο μάρκετινγκ και ειδικά στα μεταπτυχιακά προγράμματα του γίνεται εξαιρετική δουλειά. Μπορείς να ενημερωθείς από τους υπεύθυνους του μεταπτυχιακού και να το ψάξεις ακόμη περισσότερο πριν κάνεις κάποια οριστική επιλογή αλλά εάν είναι να μείνεις Ελλάδα πιστεύω ότι το ΟΠΑ θα σου προσφέρει αυτό που θες. Καλή επιτυχία ό,τι και να επιλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Από τα κορυφαία προγράμματα προπτυχιακών σπουδών του ΟΠΑ έχουν φύγει νύχτα πολλοί "καβαλημένοι" (wannabemanagers) από μεταπτυχιακά προγράμματα της Ολλανδίας και της Αγγλίας. Βρίσκουν μαθήματα Στατιστικής αρκετά κινέζικα γιατί εκεί μάλλον ίσως δεν τους αναγνωρίζουν την παγκόσμια αξία του ΟΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianthi098

Νεοφερμένος

Η Marianthi098 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν λέω καλά λόγια για το πανεπιστήμιο που σπουδάζω μόνο και μόνο επειδή σπουδάζω εκεί αλλά ξέρεις ότι το ΟΠΑ είναι από τα κορυφαία αν όχι το κορυφαίο πανεπιστήμιο στα οικονομικά και ειδικά στο μάρκετινγκ και ειδικά στα μεταπτυχιακά προγράμματα του γίνεται εξαιρετική δουλειά. Μπορείς να ενημερωθείς από τους υπεύθυνους του μεταπτυχιακού και να το ψάξεις ακόμη περισσότερο πριν κάνεις κάποια οριστική επιλογή αλλά εάν είναι να μείνεις Ελλάδα πιστεύω ότι το ΟΠΑ θα σου προσφέρει αυτό που θες. Καλή επιτυχία ό,τι και να επιλέξεις.

Σε ευχαριστώ πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
To μεταπτυχιακό του ΟΠΑ στο marketing και την επικοινωνία είναι πράγματι πολύ καλό και αξιόλογο. Θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματία στο αντίστοιχο master's του Deree που είναι ένα χρόνο και στα πρότυπα των πανεπιστημίων Αγγλοσαξωνικών χωρών. Σε καμία περίπτωση δεν υποβιβάζω την αξία του ΟΠΑ σαν πανεπιστημιακό ίδρυμα απλά επειδή σπουδάζω το ίδιο αντικείμενο στο εξωτερικό και είμαι στην φάση εύρεσης εργασίας αυτό που κοιτούν για να προσλάβουν κάποιον είναι η προυπηρεσία και όταν αυτή λείπει οτιδήποτε έκανες στο μεταπτυχιακό σε μορφή project με κάποια επιχείρηση. Πιστεύω το Deree παρέχει τέτοιες συνεργασίες στους φοιτητές του, οπότε θα σε βοηθήσει να χτίσεις ένα πιο πρακτικό βιογραφικό.
Μην σε απασχολεί το αντικείμενο που σπουδάζεις τώρα. Φρόντισε πριν εισαχθείς σε κάποιο μεταπτυχιακό να παρακολουθήσεις σεμινάρια σχετικά ή και να βρείς κάποια δουλεία σχετική με πωλήσες ( ακόμα και σαν promotion σου κάνει, πρόκειται για μια πολύ απλή εφαρμογή του marketing και του PR).
Τέλος να σου αναφέρω ότι το πρόγραμμα του ΟΠΑ έχει δική του σελίδα στο facebook. Κάνε like και ότι απορία έχεις μπορείς να τους στείλεις. Εγώ θυμάμαι είχα βρεί μια φοιτήτρια του μεταπτυχιακού και είχα μάθει εκ των έσω για το πρόγραμμα.
Καλη επιτυχία και πραγματικά το marketing και το PR είναι πολύ ενδιαφέροντα αντικείμενα που απαιτούν δημιουργικότητα. Δεν θα βαρεθείς ποτέ :thumbsup:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ ότι δεν παίζει ρόλο το αντικείμενο του προπτυχιακού... Υπάρχουν κάποια κομμάτια του marketing και ειδικότερα του PR που θέλουν το πρώτο πτυχίο να είναι σε άμεση σχέση με επικοινωνία. Ειδικά όταν κάνεις παραγωγή περιεχομένου, πρέπει να έχεις βασικές γνώσεις επικοινωνίας που δεν σου τις δίνει το μεταπτυχιακό.

Επειδή είμαι 5 χρόνια σε εταιρεία PR και συνεργάζομαι στενά με εταιρείες PR σε όλη την Ευρώπη, θα πω ότι είναι πολύ δημιουργικό επάγγελμα αλλά και πολύ ψυχοφθόρο. Όχι μόνο στην Ελλάδα, παντού. Οπότε πάρτε βαθιές ανάσες πριν βουτήξετε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τα κορυφαία προγράμματα προπτυχιακών σπουδών του ΟΠΑ έχουν φύγει νύχτα πολλοί "καβαλημένοι" (wannabemanagers) από μεταπτυχιακά προγράμματα της Ολλανδίας και της Αγγλίας. Βρίσκουν μαθήματα Στατιστικής αρκετά κινέζικα γιατί εκεί μάλλον ίσως δεν τους αναγνωρίζουν την παγκόσμια αξία του ΟΠΑ.


Τουλάχιστον αυτοί κατάφεραν να τελειώσουν τα μεταπτυχιακά προγράμματα στην Ελλάδα, εύκολο το 'χεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veniam

Νεοφερμένος

Η veniam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι κι εγώ για ένα μεταπτυχιακό σχετικό με το marketing... Ξέρετε καθόλου τί ισχύει για την αναγνώριση του ΜSc in digital and social media marketing του Μητροπολιτικού Κολεγίου και τί παίζει μετά;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top