Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ vs Φυσικής

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά σε ευκαιριες στην έρευνα, της σεμφε ( κλάδος φυσικής) και του φυσικού Αθήνας ας πούμε στην πυρηνική φυσικη γιατί αμφιταλαντευομαι για το ποια σχολή να βάλω ως στόχο

έχεις διαβάσει ποτέ ερευνητική δημοσίευση Φυσικής;
 

Vaggos

Νεοφερμένος

Ο Vaggos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν λέω κατά την διαρκεία της φοίτησης στο πανεπιστήμιο για το φυσικό ή στο πολυτεχνιο για τη σεμφε αλλά μετά, δηλαδή ποτέ προσλαμβάνεις τον εναν και πότε τον αλλον, τι μπορεί να κάνεις ένας φυσικός σε ερευνητικό επίπεδο που δεν μπορεί να κάνει ένας από το σεμφε και το ανάποδο?

Υ. Γ
Πραγματικά σορρυ αν σε μπερδεύω αλλά είμαι και εγώ λίγο μπερδεμένος γιατί έχω ως στόχο Ν γίνω πυρηνικός φυσικός και ακούω διαφορετικές αποψεις γιατι άλλοι λένε να παω σεμφε και άλλοι φυσικο
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Δεν λέω κατά την διαρκεία της φοίτησης στο πανεπιστήμιο για το φυσικό ή στο πολυτεχνιο για τη σεμφε αλλά μετά, δηλαδή ποτέ προσλαμβάνεις τον εναν και πότε τον αλλον, τι μπορεί να κάνεις ένας φυσικός σε ερευνητικό επίπεδο που δεν μπορεί να κάνει ένας από το σεμφε και το ανάποδο?

Υ. Γ
Πραγματικά σορρυ αν σε μπερδεύω αλλά είμαι και εγώ λίγο μπερδεμένος γιατί έχω ως στόχο Ν γίνω πυρηνικός φυσικός και ακούω διαφορετικές αποψεις γιατι άλλοι λένε να παω σεμφε και άλλοι φυσικο


Καλησπέρα φίλε μου , εφόσον θες να γίνεις πυρηνικός φυσικός γιατί να μην πας στο Φυσικό ΕΚΠΑ και να πας ΣΕΜΦΕ που ασχολούνται περισσότερο με μηχανική? Το ΕΚΠΑ έχει και κατεύθυνση Πυρηνικής Φυσικής κιόλας , έχω φίλο στο Φυσικό και τα χουμε κοιτάξει μαζί έχει ότι χρειάζεσαι. Οι άλλοι που υποστηρίζουν ΣΕΜΦΕ λογικά θα στο λένε γιατί είναι τμήμα του ΕΜΠ και όσο να ναι έχει μια Χ φήμη αλλά αν γίνει έρευνα σε τέτοιο τομέα θα προτιμηθεί Φυσικός από το ΕΚΠΑ με την κατεύθυνση της Πυρηνικής Φυσικής. Δες το πρόγραμμα σπουδών , δες την συγκεκριμένη κατεύθυνση να πάρεις μια γεύση για το τι κάνουν και μετά δες και της ΣΕΜΦΕ.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και από τα 2 τμήματα έχεις ευκαιρίες, αρκεί να είσαι καλός.

Αυτό όμως που πρέπει να τονιστεί πιο πολύ δεν είναι η επιλογή σχολής, αλλά αυτό που λες "πυρηνικός φυσικός". Τι ακριβώς φαντάζεσαι; Αυτοί που πραγματικά ασχολούνται με στοιχειώδη σωματίδια είναι ελάχιστοι και παίρνουν μισθούς καθηγητών.

Όλοι πριν μπούμε Φυσικό θέλαμε στοιχειώδη, τελικά στο έτος μου δεν ασχολήθηκε κανένας. Είναι καλό να σ'αρέσουν και άλλα πράγματα στη Φυσική και να μη διαλέξεις φυσικό μόνο και μόνο επειδή έχουν ωραίο όνομα τα κουάρκς, και στο λέω φιλικά. Είναι πολύ μπερδεμένος τομέας, υπερβολικά θεωρητικός που πολλές φορές δεν έχει καν ελάχιστη πειραματική επαλήθευση (εκτός εάν μιλάμε για πειραματική φυσική).
 

Vaggos

Νεοφερμένος

Ο Vaggos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν είναι ότι μου αρέσει μόνο αυτό και θέλω να ασχοληθω απαραίτητα με αυτό γιατί είναι 4 χρόνια η 5 χρόνια ή άλλη μιλάω γενικά συγκριτικά γιατί ας πούμε η σεμφε έχει περισσότερα μαθήματα και εργαστιρια από το φυσικό και ως πολυτεχνικη σχολή ή σεμφε έχει και πολλά προγράμματα που βοηθούν στην συνεχια για αυτο και έχω αυτό το ερώτημα εξαρχής
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Αφού σου αρέσει η φυσική και θέλεις να ασχοληθείς με αυτόν τον τομέα, να πας στο φυσικό ΕΚΠΑ. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις σε μια σχολή που έχει έναν επιπλέον χρόνο φοίτησης και αντικείμενα που σου αρέσουν λιγότερο μόνο και μόνο για το πρεστίζ που (δεν) έχει η σεμφε και από τη στιγμή που τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι τα ίδια. Τώρα, με το να ρωτάς εάν ο απόφοιτος φυσικού ή σέμφε έχει καλύτερες προοπτικές στην έρευνα δεν θα λάβεις ουσιαστική απάντηση γιατί οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Τι νομίζεις ότι κάνουν στην Ελλάδα οι απόφοιτοι των 2 σχολών, ότι τους παίρνουν στα μεγάλα ερευνητικά κέντρα και τους χρυσοπληρώνουν; Το 90% στην Ελλάδα ασχολούνται με καθηγητιλίκι, είτε από από σέμφε είτε από φυσικό. Γι' αυτό μπες φυσικό, βγάλε έναν καλό βαθμό πτυχίου και ύστερα θα μπορείς να κάνεις ό,τι μεταπτυχιακό θες και να στοχεύσεις σε αυτό που σε ενδιαφέρει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Συμφωνώ η σεμφε δεν κουβαλάει το κύρος του ΕΜΠ που κουβαλάνε οι μηχανικοι.Ισα ίσα που στον τομέα της φυσικής το εκπα έχει μεγαλύτερο κυρος.Τι καλυτερο θα ήταν για εμενα φυσικό ΕΚΠΑ αφού σου προσφέρει ένα ευρύ φάσμα γνώσεων σε μικρότερη διάρκεια σπουδών.
 

Vaggos

Νεοφερμένος

Ο Vaggos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια νομίζω ότι έχετε δίκιο, αυτό που με είχε προβλημάτισει και το σκευτομουν ειναι ότι από τη σεμφε βγαίνεις με πτυχίο μηχανικού και έρχεσαι και σε επαφή με πολλά μαθηματικα που είναι αρκετά ενδιαφέρον και αν κάποιος αλλάξει γνώμη κατά την διάρκεια των σπουδών του εκεί μπορεί να αλλάξει στόχο και εν τέλει να ακολουθήσει τον κλάδο των μαθηματικών. Παρολλα αυτα και το φυσικό έχει περισσότερες επιλογές στον κλάδο της φυσικής όπως ας πούμε η αστροφυσική που δεν βρησκουμε στην σεμφε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η Φυσική του Σεμφε και του ΕΚΠΑ για να είμαστε ρεαλιστές στην Ελληνική οικονομία δεν έχουν καμία διαφορά. Τα προγραμμάτα σπουδών είναι συναφή με κάποιες μικροδιαφορές που η ουσία όμως δεν αλλάζει. Η ιστορία του ΣΕΜΦΕ στην Ελλάδα έχει κομματική σφραγίδα και διάφορες σκοπιμότητες μεταξύ διαφόρων μαϊντανών...εμ καθηγητών Πανεπιστημίου με το κράτος επί εποχών Πασοκ. Δηλαδή, κανένας σχεδιασμός και σκοπός σε σχέση με την Δ.Ευρώπη.

Για την αγορά της Δ.Ευρώπης όμως τα πράγματα αλλάζουν. Όπως συμβαίνει σε οικονομίες και αγορές χωρών τύπου Ολλανδία, Γερμανία, Αυστρία και όχι Ελλάδας, τα προγράμματα τύπου Φυσικής σε κανονικό Πανεπιστήμιο είναι περισσότερο researched- προσανατολισμένα με έμφαση το διδασκαλία και έρευνα κάθε βαθμίδας. Τα προγράμματα τύπου Φυσικής σε Πολυτεχνείο (βλ. TU Berlin) είναι περισσότερο για την έρευνα και αγορά με θέσεις που θα στελεχώσουν βιομηχανίες και εταιρίες. Αυτό σημαίνει και καλύτερος προγραμματισμός και δεξιότητες σε σχέση με την έμφαση που δίνεται σε κανονικό Τμήμα Φυσικής. Οι διαφορές δεν έχουν να κάνουν με την διάκριση καλύτερο-χειρότερο αλλά με το είδος της εργασίας που κάποιος θέλει να βιοπορίσει.
 

Vaggos

Νεοφερμένος

Ο Vaggos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αρα η διαφορά του φυσικού σεμφε και του κανονικού δεν φαίνεται στην ελλαδα αλλά στο εξωτερικό αρα με λίγα λόγια σε ερευνητικά κέντρα προτιμούνται αυτοί που έχουν απόφοιτησει από το σεμφε γιατί είναι πολυτεχνικη σχολή ή τα καταλαβα λάθος?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αρα η διαφορά του φυσικού σεμφε και του κανονικού δεν φαίνεται στην ελλαδα αλλά στο εξωτερικό αρα με λίγα λόγια σε ερευνητικά κέντρα προτιμούνται αυτοί που έχουν απόφοιτησει από το σεμφε γιατί είναι πολυτεχνικη σχολή ή τα καταλαβα λάθος?

Προτιμάται αυτός που έχει την περισσότερη εμπειρία για την δουλειά που κάνει αίτηση .
Είναι και οι δύο εξαιρετικές σχολές και όπως αναφέρθηκε η ουσία των πτυχίων είναι ίδια .

Γενικά η σέμφε συμφέρει εαν α) θες να μάθεις μεν φυσική αλλά να έχεις την δυνατότητα να πάρεις περισσότερα εφαρμοσμένα μαθήματα(ΦΣΚ,Κβαντικη φυσικη,Οπτοηλεκτρονική,λείζερ κτλπ.) . β) Δεν εχεις αποφασισει μεταξύ μαθηματικού και φυσικής ακόμα. γ)Θες να κάνεις κάτι σε Industry research και να δείς και μαθήματα μηχανικού . Δηλαδή έρευνα μεν αλλά που θα εφαρμοστεί σε κάποιον καινούριο προιόν ή μέθοδο παραγωγής τα επόμενα 10-30 χρόνια π.χ. .

Εαν γουστάρεις στην ιδέα να δουλεύεις πάνω στο πως μπορείς να βελτιώσεις την τεχνολογία πίσω απο κάτι,και να δουλεύεις με χειροπιαστά προβλήματα,δεν σε πειράζει να σπουδάσεις 5 χρόνια,και απεχθάνεσαι μαθήματα σε τομείς όπως η αστροφυσική ας πούμε τότε νομίζω οτι η Σεμφε σου ταιριάζει .

Εαν είσαι πιο ελεύθερος στοχαστής,σε νοιάζουν περισσότερα τα facts παρά να δεις η δουλειά σου να εφαρμόζεται ή εαν είναι εφικτό να αξιοποιηθεί, αλλά έχει αρχικό σκοπό κυρίως να δώσει μια καλύτερη κατανόηση του σύμπαντος,και θες να κάνεις 4ετες τμήμα τότε το κλασσικό τμήμα φυσικής σου ταιριάζει περισσότερο .

Αλλά να θυμάσαι οτι όλα εξαρτώνται απο το τι θες να δείς στο προπτυχιακό σου,και όχι τι θες να δείς γενικά γιατί οι βάσεις που θα αποκτηθούν(το πιο σημαντικό) θα είναι ίδιες . Καμία επιλογή δεν σε αποκόπτει απο το να κάνεις έρευνα κανονική στην φυσική ή να δουλέψεις στην βιομηχανία .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top