Η φίλη μου κινδυνεύει να μείνει στην ίδια τάξη (Γ' Λυκείου)

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδιά πριν βιαστείτε να κρίνετε μην γνωρίζοντας την κατάσταση και τους λόγους για τους οποίους η κοπελα δεν μπορεί να ξυπνήσει σας προτεινω να μην σχολιάζετε διότι αυτη τη στιγμη δεν νομιζω ότι έχει και ιδιαίτερο νόημα. Προσωπικά και γω το ιδιο θεμα ειχα πριν δυο χρόνια (που ευτυχώς για μενα δεν είχε αλλάξει το σύστημα και πηγα σχεδόν 5 δικαιολογητικά από ιδιωτικό γιατρο μαζεμένα). Μια βδομαδα(ναι 7 μερες) πριν το τελος της σχολικής χρονιάς με ενημέρωσαν εμένα και μια φίλη μου πως ειχαμε μεινει ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ από την υπεύθυνη του τμήματος μας νωρίτερα. Είχα 150κατι απουσιες αποτι θυμαμαι λόγω προβλημάτων υγείας που εκεινη τη στιγμή δεν ειχα ανακαλύψει ακομα και ειχα αϋπνίες που είχανε ως αποτέλεσμα να μου είναι αδύνατο να σηκωθω το πρωι. Συμβαίνουν τετοια κι ας μην το πιστεύετε, να νιώθετε τυχεροί που το σχολειο σας δεν έχει τόσο ανεύθυνους «υπεύθυνους» τμημάτων. Τωρα για το τι θα μπορούσε να κάνει η κοπελα οι επιλογές είναι περιορισμένες. Ίσως άμα ψαξει να βρει κάποιον γιατρο που έχει δικό του ιδιωτικό ιατρείο αλλα δουλεύει παράλληλα σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο και τον παρακαλέσει να της δώσει κάποιο χαρτι από το νοσοκομείο που δουλεύει; Δεν μπορω να σκεφτω κάτι αλλο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Παιδιά πριν βιαστείτε να κρίνετε μην γνωρίζοντας την κατάσταση και τους λόγους για τους οποίους η κοπελα δεν μπορεί να ξυπνήσει σας προτεινω να μην σχολιάζετε διότι αυτη τη στιγμη δεν νομιζω ότι έχει και ιδιαίτερο νόημα. Προσωπικά και γω το ιδιο θεμα ειχα πριν δυο χρόνια (που ευτυχώς για μενα δεν είχε αλλάξει το σύστημα και πηγα σχεδόν 5 δικαιολογητικά από ιδιωτικό γιατρο μαζεμένα). Μια βδομαδα(ναι 7 μερες) πριν το τελος της σχολικής χρονιάς με ενημέρωσαν εμένα και μια φίλη μου πως ειχαμε μεινει ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ από την υπεύθυνη του τμήματος μας νωρίτερα. Είχα 150κατι απουσιες αποτι θυμαμαι λόγω προβλημάτων υγείας που εκεινη τη στιγμή δεν ειχα ανακαλύψει ακομα και ειχα αϋπνίες που είχανε ως αποτέλεσμα να μου είναι αδύνατο να σηκωθω το πρωι. Συμβαίνουν τετοια κι ας μην το πιστεύετε, να νιώθετε τυχεροί που το σχολειο σας δεν έχει τόσο ανεύθυνους «υπεύθυνους» τμημάτων. Τωρα για το τι θα μπορούσε να κάνει η κοπελα οι επιλογές είναι περιορισμένες. Ίσως άμα ψαξει να βρει κάποιον γιατρο που έχει δικό του ιδιωτικό ιατρείο αλλα δουλεύει παράλληλα σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο και τον παρακαλέσει να της δώσει κάποιο χαρτι από το νοσοκομείο που δουλεύει; Δεν μπορω να σκεφτω κάτι αλλο.


Δεν κρίνουμε λέμε την αλήθεια.Αν η άλλη βαριέται να ξυπνήσει καλά να πάθει.Οταν εργάζεται στο μέλλον τα ίδια θα λέει;Δεν το νομίζω.
 

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Το ποιντ μου ηταν ότι ίσως να μην φταίει ότι βαριεται το κοριτσι. Πολλοί παράγοντες μπορεί να οδηγήσουν κάποιον στο να μην μπορεί να ξυπνάει το πρωι... ίσως ιατρικούς λόγους όπως πχ υποθυρεοειδισμος, διαβήτης, αναιμία, κατάθλιψη, αϋπνίες κλπ αλλα και άλλους προσωπικούς που δεν αφορούν κανέναν και δεν νομιζω ότι είναι θέση και δικαίωμα κανενός να κρίνει χωρίς να γνωρίζει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Η θεματοθέτρια έχει δίκιο, παρακαλώ ας μείνουμε στο θέμα που ερωτάται, πώς δηλαδή θα μπορούσε αυτή η κοπέλα να γλιτώσει το να χάσει τη χρονιά. :thumbup:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κοπέλα που άνοιξε το θέμα δεν αναφέρει ότι η φίλη της έχει κάποιο θέμα υγείας. Απλά αναφέρει ότι "δυσκολεύεται να ξυπνήσει". ΄Οπως και να έχει όταν ξέρουμε ότι για οποιονδήποτε λόγο (ακόμα και για λόγους υγείας) κάνουμε πολλές απουσίες, σίγουρα πρέπει να προσέχουμε, να τις μετράμε, να είμαστε σε επικοινωνία με τους υπεύθυνους του σχολείου μας, να είναι ενημερωμένοι οι γονείς έτσι ώστε να λάβουν θέση εγκαίρως, να φροντίσουμε να δικαιολογήσουμε κάποιες απουσίες μέσα στον χρόνο με την ησυχία μας κτλ., κτλ. Είναι απαράδεκτο να περιμένουμε την τελευταία στιγμή για να ρυθμίσουμε τόσο σοβαρά θέματα! Και ειλικρινά δεν είναι δυνατόν (άσχετα αν είναι υποχρέωσή τους) να περιμένουμε ενημέρωση από τους υπεύθυνους καθηγητές. Είναι ένα θέμα που αφορά εμάς προσωπικά και οι συνέπειές του είναι πολύ σοβαρές άρα εμείς που "καιγόμαστε" πρέπει να φροντίσουμε να το διευθετήσουμε πριν φτάσει ο κόμπος στο χτένι! Λίγη υπευθυνότητα δεν βλάπτει! Αυτή η περίπτωση είναι απαράδεκτη και δεν υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία!
 

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Δεν ξερω άμα ισχυει 100% αλλα νομιζω το σχολειο είναι υπεύθυνο με το νόμο να ενημερώνει τον μαθητή και τους γονείς του για τις απουσιες. Επομένως άμα πραγματικα δεν ενημέρωσαν την κοπελα καθόλου για τις απουσιες της ίσως θα μπορούσε να το προχωρήσει νομικά το θεμα. Ίσως να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό δικηγόρο;

Δεν ξερω άμα ισχυει 100% αλλα νομιζω το σχολειο είναι υπεύθυνο με το νόμο να ενημερώνει τον μαθητή και τους γονείς του για τις απουσιες. Επομένως άμα πραγματικα δεν ενημέρωσαν την κοπελα καθόλου για τις απουσιες της ίσως θα μπορούσε να το προχωρήσει νομικά το θεμα. Ίσως να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό δικηγόρο;


Αν και πιστευω είναι καπως ακραιο και πάλι τονίζω ότι δεν εχω ιδεα κατα ποσο ισχυει νομικά. Ας το ψαξει παντως
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Το ποιντ μου ηταν ότι ίσως να μην φταίει ότι βαριεται το κοριτσι. Πολλοί παράγοντες μπορεί να οδηγήσουν κάποιον στο να μην μπορεί να ξυπνάει το πρωι... ίσως ιατρικούς λόγους όπως πχ υποθυρεοειδισμος, διαβήτης, αναιμία, κατάθλιψη, αϋπνίες κλπ αλλα και άλλους προσωπικούς που δεν αφορούν κανέναν και δεν νομιζω ότι είναι θέση και δικαίωμα κανενός να κρίνει χωρίς να γνωρίζει.


Ναι μόνο που σε αυτήν την περίπτωση κατά 90% βαριέται γιατί δεν μας αναεφερε τίποτα άλλο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν ξερω άμα ισχυει 100% αλλα νομιζω το σχολειο είναι υπεύθυνο με το νόμο να ενημερώνει τον μαθητή και τους γονείς του για τις απουσιες. Επομένως άμα πραγματικα δεν ενημέρωσαν την κοπελα καθόλου για τις απουσιες της ίσως θα μπορούσε να το προχωρήσει νομικά το θεμα. Ίσως να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό δικηγόρο;




Αν και πιστευω είναι καπως ακραιο και πάλι τονίζω ότι δεν εχω ιδεα κατα ποσο ισχυει νομικά. Ας το ψαξει παντως

Θές να μας πείς οτι οι απουσίες έτρεχαν και επειδή δεν την ενημέρωνε κανένας οτι κινδυνεύει να μείνει, συνέχιζε να κάνει απουσίες καθώς νόμιζε οτι είχε περιθώριο; Λυπάμαι που στο λέω αλλα η φίλη σου φέρει την πλήρη ευθύνη , ακόμα και εαν το σχολείο είχε δήθεν υποχρέωση να ενημερώσει . Δεν είναι δυνατόν να μην ελέγξει ούτε μια φορά τις απουσίες της σε ένα χρόνο . Όσο δήθεν ανεύθυνοι είναι οι υπεύθυνοι καθηγητές άλλο τόσο και εκείνη. Όμως καλά έκαναν οι πρώτοι γιατί δεν θα επαναλάβουν εκείνοι την χρονιά...εκείνη όμως,πως δικαιολογείται ;

Αυτό έλειπε να τρέχετε ανθρώπους σε δικαστήρια για τέτοια θέματα οταν άλλες υποθέσεις, πολύ πιο σοβαρές , παίρνουν αναβολές την μία πίσω απο την άλλη. Άσε που η φίλη σου θα επαναλάμβανε την τάξη όπως και να'χεί,που εδώ που τα λέμε καλό θα της κάνει,ειδικά εφόσον έλειπε αρκετές φορές . Είναι λυπηρό να τελειώνεις το λύκειο και η πρώτη σου σκέψη στα δύσκολα να είναι πως να λαδώσεις , να μην υπάρχει ούτε μια στιγμή που να σκέφτεσαι οτι πρέπει να δεχτείς τις συνέπειες των επιλογών σου.
 

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Το θεωρώ απίθανο να μην ενημέρωσε τους γονείς ο υπεύθυνος καθηγητής του τμήματος, ο οποίος έχει την υποχρέωση να το κάνει. Δείτε εδώ: https://www.opengov.gr/ypepth/?p=3626
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Μήπως η φίλη σου αντιμετωπίζει κάποιο άλλο πρόβλημα, bullying; Μήπως τη φοβίζει/αγχώνει κάτι; Μήπως συνέβη κάτι που δεν γνωρίζεις;
 

iameitzi

Νεοφερμένος

Η iameitzi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, θετικές και αρνητικές! Η φίλη μου κατέφυγε τελικά σε μια ιδιωτική κλινική, όπου εκεί ο γιατρός της δικαιολόγησε απουσίες 1 εβδομάδας με πρόσχημα την διάρροια, χωρίς λάδωμα. Χρειαζόταν και υπογραφή του διευθυντή της κλινικής ο οποίος, επειδή απουσίαζε και θα ερχόταν από Δευτέρα, δεν ήταν δυνατόν να υπογράψει. Λογικά θα έχει τακτοποιηθεί το ζήτημα. Η κοπέλα εξετάζεται κανονικά στις ενδοσχολικές και στις πανελλήνιες εξετάσεις και το χαρτί θα παραδοθεί στην διεύθυνση του σχολείου αύριο Τρίτη με το καλό.
Θα ήθελα να προσθέσω ότι υποστηρίζω ακράδαντα όλες τις αρνητικές απαντήσεις, όσο και αν παρουσιάζεται λιγάκι περίεργο, λόγω του ότι θεωρώ και εγώ το λάδωμα, πράξη δίχως τιμή, δίχως τσίπα. Αλλά θα έκανα μια εξαίρεση λόγω της φιλικής σχέσης που διατηρώ με την κοπέλα. Εγώ απλώς προσφέρθηκα να βοηθήσω και να ψάξω να της βρω μια λύση. Γνωρίζω ότι δεν θα έπρεπε να τρέχω εγώ τώρα να βρίσκω λύσεις, αλλά όπως προανέφερα, κάνω μια εξαίρεση γιατί είναι φίλη μου. Πιστεύω ότι και εσείς το ίδιο θα κάνατε αν ήσασταν στην δική μου θέση, μπορεί όχι όλοι αλλά κάποιοι ναι, ίσως.
Και πάλι όμως σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τον χρόνο που αφιερώσατε να προσθέσετε μια απάντηση στην επείγουσα ερώτηση μου.
Με εκτίμηση και ευγνωμοσύνη, @iameitzi​
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, θετικές και αρνητικές! Η φίλη μου κατέφυγε τελικά σε μια ιδιωτική κλινική, όπου εκεί ο γιατρός της δικαιολόγησε απουσίες 1 εβδομάδας με πρόσχημα την διάρροια, χωρίς λάδωμα. Χρειαζόταν και υπογραφή του διευθυντή της κλινικής ο οποίος, επειδή απουσίαζε και θα ερχόταν από Δευτέρα, δεν ήταν δυνατόν να υπογράψει. Λογικά θα έχει τακτοποιηθεί το ζήτημα. Η κοπέλα εξετάζεται κανονικά στις ενδοσχολικές και στις πανελλήνιες εξετάσεις και το χαρτί θα παραδοθεί στην διεύθυνση του σχολείου αύριο Τρίτη με το καλό.
Θα ήθελα να προσθέσω ότι υποστηρίζω ακράδαντα όλες τις αρνητικές απαντήσεις, όσο και αν παρουσιάζεται λιγάκι περίεργο, λόγω του ότι θεωρώ και εγώ το λάδωμα, πράξη δίχως τιμή, δίχως τσίπα. Αλλά θα έκανα μια εξαίρεση λόγω της φιλικής σχέσης που διατηρώ με την κοπέλα. Εγώ απλώς προσφέρθηκα να βοηθήσω και να ψάξω να της βρω μια λύση. Γνωρίζω ότι δεν θα έπρεπε να τρέχω εγώ τώρα να βρίσκω λύσεις, αλλά όπως προανέφερα, κάνω μια εξαίρεση γιατί είναι φίλη μου. Πιστεύω ότι και εσείς το ίδιο θα κάνατε αν ήσασταν στην δική μου θέση, μπορεί όχι όλοι αλλά κάποιοι ναι, ίσως.
Και πάλι όμως σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τον χρόνο που αφιερώσατε να προσθέσετε μια απάντηση στην επείγουσα ερώτηση μου.
Με εκτίμηση και ευγνωμοσύνη, @iameitzi​


Μπράβο στην φίλη σου που πέρασε.Κριμα όμως που κέρασε παράνομα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Παιδιά πριν βιαστείτε να κρίνετε μην γνωρίζοντας την κατάσταση και τους λόγους για τους οποίους η κοπελα δεν μπορεί να ξυπνήσει σας προτεινω να μην σχολιάζετε διότι αυτη τη στιγμη δεν νομιζω ότι έχει και ιδιαίτερο νόημα. Προσωπικά και γω το ιδιο θεμα ειχα πριν δυο χρόνια (που ευτυχώς για μενα δεν είχε αλλάξει το σύστημα και πηγα σχεδόν 5 δικαιολογητικά από ιδιωτικό γιατρο μαζεμένα). Μια βδομαδα(ναι 7 μερες) πριν το τελος της σχολικής χρονιάς με ενημέρωσαν εμένα και μια φίλη μου πως ειχαμε μεινει ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ από την υπεύθυνη του τμήματος μας νωρίτερα. Είχα 150κατι απουσιες αποτι θυμαμαι λόγω προβλημάτων υγείας που εκεινη τη στιγμή δεν ειχα ανακαλύψει ακομα και ειχα αϋπνίες που είχανε ως αποτέλεσμα να μου είναι αδύνατο να σηκωθω το πρωι. Συμβαίνουν τετοια κι ας μην το πιστεύετε, να νιώθετε τυχεροί που το σχολειο σας δεν έχει τόσο ανεύθυνους «υπεύθυνους» τμημάτων. Τωρα για το τι θα μπορούσε να κάνει η κοπελα οι επιλογές είναι περιορισμένες. Ίσως άμα ψαξει να βρει κάποιον γιατρο που έχει δικό του ιδιωτικό ιατρείο αλλα δουλεύει παράλληλα σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο και τον παρακαλέσει να της δώσει κάποιο χαρτι από το νοσοκομείο που δουλεύει; Δεν μπορω να σκεφτω κάτι αλλο.
Οι αϋπνίες δεν είναι μέσον δικαιολογίας. Και γω είχα στο Γυμνάσιο και κοιμόμουν κατά τις 5.30-6 Αλλά σηκωνομουν κανονικά στις 7 για να πάρω το λεωφορείο των 7.30 από μια περιοχή που έχει λεωφορεία κάθε 3 ώρες,4 φορές την ημέρα. Έχει να κάνει με το αν είσαι συνεπής ή όχι.
 

NikNik1995

Νεοφερμένος

Ο NikNik1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Όταν λέω ότι η Ελλάδα έχει τελειώσει τους ενοχλεί.
να τελειωσει να ησυχασουμε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Tέτοια να κάνετε οι νεότερες γενιές και αν αλλάξει κάτι σε αυτή τη χώρα, γίνομαι Τσίπρας αύριο το πρωί. Αντί να στρώσουν το πωπουδάκι τους να είναι συνεπείς και να διαβάζουν, το ρίχνουν στο ηλεκτρονικό ξενύχτι ή ξεσ... και μετά παραπονιούνται ότι τους φταίει το σύστημα και ο πολάκις.
φταίει μια ζωή το σύστημα για την τυραννία μας
 
Top