Ιατρική ή Μοριακή Βιολογία;

Evapapa_

Νεοφερμένος

Η Evapapa_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Είμαι 1η λυκείου και αν και αρκετά καλή μαθήτρια ,(πρώτο τετράμηνο γενικό μέσο όρο έβγαλα 20) έχω αγχωθεί αρκετά μιας και αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι πλέον ο ανταγωνισμός αυξάνεται και τα μαθήματα κατεύθυνσης είναι αισθητά πιο δύσκολα σε σχέση με το γυμνάσιο. Η αρχική μου σκέψη από την 1η γυμνασίου ήταν η ιατρική. Τον τελευταίο καιρό ωστόσο, έχω αρχίσει να αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω ,ενώ παράλληλα έχω και αρκετά κενά λόγω θέματος υγείας , που υπολόγιζα να αναπληρώσω στις διακοπές, αλλά δεδομένου ότι είμαι ακόμη στο νοσοκομείο ,θα μου είναι αρκετά δύσκολο . Από την άλλη έχω αρχίσει να σκέφτομαι πολύ σοβαρά την μοριακή βιολογία και γενετική, που μου φαίνεται και πιο εφικτή ως σχολή, αν και δεν ξέρω τι προοπτικές θα μπορούσα να έχω εδώ στην Ελλάδα .Δώστε καμία συμβουλή βρε παιδιά !(και συγγνώμη για την πολυλογία μου ...:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν έμπαινες ιατρική τι ειδκότητα θα διάλεγες (θα πήγαινες προς το εργαστηριακό κομμάτι ή προς το κλινικό; )
 

Evapapa_

Νεοφερμένος

Η Evapapa_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αν και δεν μπορώ φυσικά να είμαι σίγουρη από τώρα , οι κλινικές ειδικότητες νομίζω με "τραβούν" περισσότερο , ειδικά η νευροχειρουργική(παρακολουθώ και χειρουργεία στο YouTube:P).Βέβαια θα μου άρεσε και η ιδέα να δουλεύω σε κάποιο ερευνητικό κέντρο ως μοριακός βιολόγος . Δεν έχω κατασταλάξει ακόμη απ'ότι καταλαβαίνετε !
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Άσε τις μοριακές βιολογίες και πήγαινε Ιατρική. Αν δεν περάσεις εδώ υπάρχει η λύση του εξωτερικού.
 

Evapapa_

Νεοφερμένος

Η Evapapa_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Άσε τις μοριακές βιολογίες και πήγαινε Ιατρική. Αν δεν περάσεις εδώ υπάρχει η λύση του εξωτερικού.


Από ποιά άποψη μου προτείνεις ιατρική ? Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα αν μου το ανέλυες λίγο περισσότερο .
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δες λίγο αυτά τα δύο και βγάλε συμπέρασμα. Εγώ θεωρώ πως η μοριακή βιολογία και γενετική είναι μια καλή σχολή με αρκετές προοπτικές και διεξόδους, τουλάχιστον στο εξωτερικό. Τώρα η απόφαση είναι δική σου.

Προοπτικές:
https://www.mbg.duth.gr/index.php/undergraduate/epaggelmatika-dikaiomata

Πρόγραμμα Σπουδών:
https://www.mbg.duth.gr/index.php/undergraduate/programma-spoudon

Επίσης έχει κάποια ωραία μεταπτυχιακά προγράμματα που θαρρώ θα σου αρέσουν κι εσένα.
 

Evapapa_

Νεοφερμένος

Η Evapapa_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δες λίγο αυτά τα δύο και βγάλε συμπέρασμα. Εγώ θεωρώ πως η μοριακή βιολογία και γενετική είναι μια καλή σχολή με αρκετές προοπτικές και διεξόδους, τουλάχιστον στο εξωτερικό. Τώρα η απόφαση είναι δική σου.

Προοπτικές:
https://www.mbg.duth.gr/index.php/undergraduate/epaggelmatika-dikaiomata

Πρόγραμμα Σπουδών:
https://www.mbg.duth.gr/index.php/undergraduate/programma-spoudon

Επίσης έχει κάποια ωραία μεταπτυχιακά προγράμματα που θαρρώ θα σου αρέσουν κι εσένα.


Σ'ευχαριστώ πολύ θα τα κοιτάξω !
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Είμαι 1η λυκείου και αν και αρκετά καλή μαθήτρια ,(πρώτο τετράμηνο γενικό μέσο όρο έβγαλα 20) έχω αγχωθεί αρκετά μιας και αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι πλέον ο ανταγωνισμός αυξάνεται και τα μαθήματα κατεύθυνσης είναι αισθητά πιο δύσκολα σε σχέση με το γυμνάσιο. Η αρχική μου σκέψη από την 1η γυμνασίου ήταν η ιατρική. Τον τελευταίο καιρό ωστόσο, έχω αρχίσει να αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω ,ενώ παράλληλα έχω και αρκετά κενά λόγω θέματος υγείας , που υπολόγιζα να αναπληρώσω στις διακοπές, αλλά δεδομένου ότι είμαι ακόμη στο νοσοκομείο ,θα μου είναι αρκετά δύσκολο . Από την άλλη έχω αρχίσει να σκέφτομαι πολύ σοβαρά την μοριακή βιολογία και γενετική, που μου φαίνεται και πιο εφικτή ως σχολή, αν και δεν ξέρω τι προοπτικές θα μπορούσα να έχω εδώ στην Ελλάδα .Δώστε καμία συμβουλή βρε παιδιά !(και συγγνώμη για την πολυλογία μου ...:redface:)

Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις το bioengineering .
Ειναι ιδιαιτερα hot κλαδος τελευταια και ειναι σιγουρο οτι θα φερει επανασταση στον τομεα της υγειας. Θα αποκτησεις θεωρητικες γνωσεις στην βιολογια και την χημεια,τα μαθηματικα & την φυσικη αλλα και τις δεξιοτητες ενος μηχανικου στην επιλυση ρεαλιστικων προβληματων.
 

Evapapa_

Νεοφερμένος

Η Evapapa_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις το bioengineering .
Ειναι ιδιαιτερα hot κλαδος τελευταια και ειναι σιγουρο οτι θα φερει επανασταση στον τομεα της υγειας. Θα αποκτησεις θεωρητικες γνωσεις στην βιολογια και την χημεια,τα μαθηματικα & την φυσικη αλλα και τις δεξιοτητες ενος μηχανικου στην επιλυση ρεαλιστικων προβληματων.
Απ'ότι κατάλαβα εννοείς το τμήμα μηχανικών βιοϊατρικής, για το οποίο ομολογώ πως δεν είχα ακούσει ξανά .Φαίνεται όντως ένας αρκετά υποσχόμενος κλάδος αλλά δεν πιστεύω ότι θα μου ταίριαζε .Ευχαριστώ πολύ ωστόσο !
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλή η μοριακή βιολογία παιδιά αλλα προοπτικές στην Ελλάδα αυτή η σχολη δεν εχει...
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Απο ιατρική μπορείς να ασχοληθείς με μοριακή βιολογία, το αντίθετο δε γίνεται.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είμαι 1η λυκείου και αν και αρκετά καλή μαθήτρια ,(πρώτο τετράμηνο γενικό μέσο όρο έβγαλα 20) έχω αγχωθεί αρκετά μιας και αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι πλέον ο ανταγωνισμός αυξάνεται και τα μαθήματα κατεύθυνσης είναι αισθητά πιο δύσκολα σε σχέση με το γυμνάσιο. Η αρχική μου σκέψη από την 1η γυμνασίου ήταν η ιατρική. Τον τελευταίο καιρό ωστόσο, έχω αρχίσει να αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω ,ενώ παράλληλα έχω και αρκετά κενά λόγω θέματος υγείας , που υπολόγιζα να αναπληρώσω στις διακοπές, αλλά δεδομένου ότι είμαι ακόμη στο νοσοκομείο ,θα μου είναι αρκετά δύσκολο . Από την άλλη έχω αρχίσει να σκέφτομαι πολύ σοβαρά την μοριακή βιολογία και γενετική, που μου φαίνεται και πιο εφικτή ως σχολή, αν και δεν ξέρω τι προοπτικές θα μπορούσα να έχω εδώ στην Ελλάδα .Δώστε καμία συμβουλή βρε παιδιά !(και συγγνώμη για την πολυλογία μου ...:redface:)


Γεια σου,
αρχικά είσαι 1η Λυκείου, οπότε έχεις αρκετό χρόνο να αναπληρώσεις οποιοδήποτε κενό σου προκύψει. Κατά δεύτερον, ξεκινάς σε λάθος βάση. Δεν είναι σωστό να χαμηλώνεις τους στόχους σου επειδή πιστεύεις ότι δεν μπορείς να τους πιάσεις. Προσπαθείς γι αυτό που θέλεις, άσχετα αν απαιτεί 19.999 μόρια ή 9.999 μόρια, 8 ώρες διάβασμα/ημέρα ή μισή, και από εκεί και πέρα έχεις μία λίστα με εναλλακτικές σαν back up plan, το οποίο όμως θα χρησιμοποιήσεις εφόσον αποτύχει το πρώτο! Το ερώτημά σου λοιπόν, δεδομένου ότι από την Α' γυμνασίου σου άρεσε η Ιατρική, θεωρώ ότι είναι αρκετά πρόωρο και σε -κατά την γνώμη μου- λανθασμένη βάση.

Για να γίνω πιο to the point στο ερώτημά σου τώρα, δεν θεωρώ ότι η Μοριακή Βιολογία έχει μέλλον σαν επάγγελμα στην Ελλάδα σε αυτή την φάση. Πολύ ενδιαφέρων κλάδος, συμφωνώ, αλλά πιστεύω σε στέλνει κατευθείαν έξω...

Σε κάθε φάση περαστικά, και μην τα σκέφτεσαι όλα αυτά από τώρα! :happy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top