Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,843 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,331 μηνύματα σε 78,679 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 512 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κάπνισμα

piou* (Μαρίνα)

Φοιτητής

H Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 319 μηνύματα.

H piou* bliax έγραψε: στις 16:21, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ράνια.
Δεν καπνιζω, δεν θελω να καπνισω.
Η μυρωδια του καπνου μου σπαει καπως τα νευρα. :p Και αμα γυρναω σπιτι απο κλειστο χωρο οπου ολοι καπνιζαν και βρωμαω κι εγω τσιγαριλα θα κανω ντουζ ή κατι.
Επισης ολα απο την παρεα και την αναγκη για self-promotion ξεκινανε. Γιατι θα νιωσεις μαγκας οταν βγαλεις εξω το πακετακι σου. Και θα νιωσεις μαγκας οταν πεις σε καποιον ''εχεις φωτια?'' με το τσιγαρο στο στομα.

Αυτα τα ''μου αρεσει'' και ''γουσταρω να καπνιζω'' ποτε μου δεν τα καταλαβα και ποτε μου δεν τα δικαιολογησα.
Τι θα πει σου αρεσει. Σου αρεσει η αυτοκαταστροφη? Ενηγουεη.
Η υγεια σου ειναι, κατεστρεψε την οπως θες, δεν πεφτει λογος σε μενα.

_ελενα_ αν δεν θες, δεν θα το αρχισεις ποτε.

Α, ακουστε κατι.
Η μαγκια ειναι οταν σου δινουν να λες οχι.

Για μενα τουλαχιστον.
Eγω παντως οταν ειχα αρχισει, ντρεπομουν να καπνισω μπροστα στην παρεα.
Το κρατουσα για τον εαυτο μου και μονο.
Οταν καπνιζα μπροστα σε αλλους, ηταν σε κανα παρτυ ξερωγω η μπροστα στην κολλητη. Κατα τ αλλα ενιωθα ασχημα να το κανω οταν δεν ημουν μονη μου, δεν ξερω το γιατι.
Αρχισα να καπνιζω με παρεα και μπροστα σε κοσμο στα μεσα της Β' λυκειου πια.
Δεν ειναι θεμα μονο "μου αρεσει-το κανω".
Προσωπικα εχω συνδυασει περιοδους αγχους με το καπνισμα, και ειναι αληθεια οτι με ηρεμει. Εγκεφαλικο ειναι ολο αυτο. Πιστευω οτι ατομα που δεν υπηρξαν καπνιστες, δεν μπορουν να το κατανοησουν πληρως.
Βασικα, υπαρχουν ενα σωρο τετοιου ειδους συνηθειες. Για παραδειγμα, εχω μια φιλη που οταν αγχωνεται τρωει σοκολατες με το τσουβαλι. Κι εναν φιλο που οταν αγχωνεται σταματαει εντελως να τρωει, γιατι τον ηρεμει. Ε καπως ετσι ειναι και για μενα το τσιγαρο. Δε λεω οτι το χρειαζομαι για να ηρεμισω, απλα ετσι μου βγαινει, αυτο κανω, αυτο εχω επιλεξει.
Το θεμα "ετσι μου αρεσει" υφισταται, μη λεμε ο,τι θελουμε. Το θεμα ειναι το γιατι.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,228 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε: στις 16:24, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από piou*
Εγω ακομα ντρεπομαι να καπνιζω μπροστα σε αλλους.
1
Παράθεση

Lazos

Φοιτητής

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O Lazos έγραψε: στις 16:28, 01-02-09:

Eμεις η νεα γενια δεν ειναι και οτι καλυτερο να εχουμε το στερεωτυπο στο μυαλο μας "Μην ξεχνάμε ότι όμως εμείς ζούμε στην Ελλάδα.. Γενικά ο Έλληνας είναι στα @@@"

Ας προσπαθησουμε να αλλαξουμε λιγο αυτη τη κοινωνια που ζουμε προς το καλυτερο ειναι στο χερι μας!
2
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Φοιτητής

H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,027 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε: στις 16:30, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Merci για την πληροφορίες... Από εκεί και πέρα...

Μην ξεχνάμε ότι όμως εμείς ζούμε στην Ελλάδα.. Γενικά ο Έλληνας είναι στα @@@, και μην ξεχνάμε και την "γλύκα" που έχει το "παράνομο". Κάτι μου λέει ότι θα γυρίσει μπούμερνγκ.

(Εγώ ΔΕΝ καπνίζω)
Ας είμαστε λίγο αισιόδοξοι

Πάντως κι εγώ δεν μπορώ να φανταστώ τι αποτελέσματα θα έχει. Σε χώρες που τα ποσοστά καπνιστών ήταν μεγάλα αλλά εφαρμόστηκαν αυστηρά μέτρα υπήρχε ανταπόκριση από τους πολίτες. Δεν ξέρω εδώ με ποιον τρόπο θα αντιμετωπίσουν τους παραβάτες του μέτρου..

Πάντως σκοπεύω από το νέο σχολικό έτος να το τρίψω στην μούρη των καθηγητών που καπνιζουν στους διαδρόμους, στο γραφείο, παντού.
1
Παράθεση

Unkown-User

Φοιτητής

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε: στις 16:34, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lazos
Eμεις η νεα γενια δεν ειναι και οτι καλυτερο να εχουμε το στερεωτυπο στο μυαλο μας "Μην ξεχνάμε ότι όμως εμείς ζούμε στην Ελλάδα.. Γενικά ο Έλληνας είναι στα @@@"

Ας προσπαθησουμε να αλλαξουμε λιγο αυτη τη κοινωνια που ζουμε προς το καλυτερο ειναι στο χερι μας!
Αφού έτσι είμαστε, είτε το κρύβουμε είτε όχι.. Τέλος πάντων εγώ έχω κουραστεί να προσπαθώ άλλο για αυτη την κοινωνία πραγματικά..

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Ας είμαστε λίγο αισιόδοξοι

Πάντως κι εγώ δεν μπορώ να φανταστώ τι αποτελέσματα θα έχει. Σε χώρες που τα ποσοστά καπνιστών ήταν μεγάλα αλλά εφαρμόστηκαν αυστηρά μέτρα υπήρχε ανταπόκριση από τους πολίτες. Δεν ξέρω εδώ με ποιον τρόπο θα αντιμετωπίσουν τους παραβάτες του μέτρου..

Πάντως σκοπεύω από το νέο σχολικό έτος να το τρίψω στην μούρη των καθηγητών που καπνιζουν στους διαδρόμους, στο γραφείο, παντού.
Εντάξει το bold ΕΓΡΑΨΕ.
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,228 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε: στις 16:34, 01-02-09:

Εγω πιστευω οτι θα τηρηθει το μετρο. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι στους σταθμους του ΗΣΑΠ παλια καπνιζανε και οι αποβαθρες ηταν τιγκα στις γοπες. Μετα την απαγορευση, δεν καπνιζει πλεον κανεις (τουλαχιστον εγω δεν εχω δει κατι τετοιο).
Και καλα θα κανεις.
1
Παράθεση

Fousekis (Φουσέκης λέγομαι!)

Φοιτητής

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Fousekis άσντασντάς έγραψε: στις 16:43, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Γενικά ο Έλληνας είναι στα @@@, και μην ξεχνάμε και την "γλύκα" που έχει το "παράνομο".
Ρε, από πότε έχουμε τρεις όρχεις?
1
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε: στις 17:08, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ράνια.
Δεν καπνιζω, δεν θελω να καπνισω.
Η μυρωδια του καπνου μου σπαει καπως τα νευρα. :p Και αμα γυρναω σπιτι απο κλειστο χωρο οπου ολοι καπνιζαν και βρωμαω κι εγω τσιγαριλα θα κανω ντουζ ή κατι.
Επισης ολα απο την παρεα και την αναγκη για self-promotion ξεκινανε. Γιατι θα νιωσεις μαγκας οταν βγαλεις εξω το πακετακι σου. Και θα νιωσεις μαγκας οταν πεις σε καποιον ''εχεις φωτια?'' με το τσιγαρο στο στομα.

Αυτα τα ''μου αρεσει'' και ''γουσταρω να καπνιζω'' ποτε μου δεν τα καταλαβα και ποτε μου δεν τα δικαιολογησα.
Τι θα πει σου αρεσει. Σου αρεσει η αυτοκαταστροφη? Ενηγουεη.
Η υγεια σου ειναι, κατεστρεψε την οπως θες, δεν πεφτει λογος σε μενα.

_ελενα_ αν δεν θες, δεν θα το αρχισεις ποτε.

Α, ακουστε κατι.
Η μαγκια ειναι οταν σου δινουν να λες οχι.

Για μενα τουλαχιστον.
θα συμφωνησω απολυτα!.αυτο που με εκνευριζει επισης ειναι αυτοι που το παιζουν αναρχικοι κ κατα του συστηματος τη στιγμη που ειναι πιονια της Marlboro.γιατι δε γινεται να εξαρτασαι κ ενισχυεις πολυεθνικες κ μετα να μιλας κατα του καπιταλισμου.αποψη μου παντα..
1
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,075 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 17:18, 01-02-09:

Djohn, μην το λες. Στις εποχές που είμαστε έχει αποδειχτεί πως αν χτυπήσεις τον Έλληνα στην τσεπούλα, θα κάτσει καλά. Και τα πρόστιμα θα είναι μεγάλα.
Λειτούργησε στον ΚΟΚ, με τα μεγάλα πρόστιμα (σημειωτέον, στην Ιταλία είναι διπλάσια), δε βλέπω το λόγο να μη λειτουργήσει τώρα.
1
Παράθεση

Zed

Φοιτητής

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,886 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε: στις 17:51, 01-02-09:

Πιστευω οτι ατομα που δεν υπηρξαν καπνιστες, δεν μπορουν να το κατανοησουν πληρως.
Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω κάτι άλλο. Τη βρώμα του και την μυρωδιά του γιατί δεν λέτε ότι απλά την έχετε συνηθίσει αλλά επιμένετε ότι σας αρέσει? Δηλαδή άλλο πράγμα μυρίζετε εσείς, άλλο εμείς? Τότε γιατί δεν σας αρέσει η ποδαρίλα και η ιδρωτίλα?

Επίσης, θεωρώ το ίδιο αδύναμους με τους καπνιστές άτομα τα οποία λένε ότι θα το δοκιμάσουν από περιέργεια αλλά δεν θα το συνεχίσουν. Ακόμα κι αν τηρήσουν την υπόσχεση στον εαυτό τους και δεν ξανακαπνίσουν, την βλακεία την έχουν κάνει. Απλώς δεν υφίστανται τις επιπτώσεις.
2
Παράθεση

~Λένα~

Μαθητής Α' λυκείου

H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,166 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε: στις 17:54, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ZedBlue
Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω κάτι άλλο. Τη βρώμα του και την μυρωδιά του γιατί δεν λέτε ότι απλά την έχετε συνηθίσει αλλά επιμένετε ότι σας αρέσει? Δηλαδή άλλο πράγμα μυρίζετε εσείς, άλλο εμείς? Τότε γιατί δεν σας αρέσει η ποδαρίλα και η ιδρωτίλα?

Επίσης, θεωρώ το ίδιο αδύναμους με τους καπνιστές άτομα τα οποία λένε ότι θα το δοκιμάσουν από περιέργεια αλλά δεν θα το συνεχίσουν. Ακόμα κι αν τηρήσουν την υπόσχεση στον εαυτό τους και δεν ξανακαπνίσουν, την βλακεία την έχουν κάνει. Απλώς δεν υφίστανται τις επιπτώσεις.
Συμφωνω απολυτα φιλε μου!Τωρα αυτα οτι τους αρεσει κτλ ειναι δικαιολογιες.Δικαιολογουν το ελλατωμα τους αυτο και την αδυναμια τους να το κοψουν.ΑΠΛΟ!Δεν υπαρχει απολαυση(εχω ρωτησει παααραπολλους καπνιστες), ειναι η δυναμη της συνηθειας
1
Παράθεση

piou* (Μαρίνα)

Φοιτητής

H Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 319 μηνύματα.

H piou* bliax έγραψε: στις 18:13, 01-02-09:

Δεν υποστηριξα οτι μαρεσει η τσιγαριλα.
Καπνιζω με ανοιχτο παραθυρο, γιατι ακριβως δε μαρεσει η τσιγαριλα μετα.
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε: στις 18:17, 01-02-09:

.
ελα μου ντε! δικιο..:iagree:
1
Παράθεση

baki (Aντώνης)

Φοιτητής

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

O baki έγραψε: στις 18:28, 01-02-09:

την Παρασκευη κατεβηκα στη Ροδο με τους φιλους και οταν πηγαιναμε ο ταξιντζης ειχε το ραδιο,καποια στιγμη ελεγε πως σε μια πολιτεια της Αμερικης απαγορευεται το καπνισμα ακομη και μεσα στο σπιτι,δηλαδη πως θα γινεται αυτο?Θα πηγαινει ο μπατσος θα χτυπαει το κουδουνι θα μπαινει μεσα και αν μυριζει τσιγαρο θα τους καθιζει προστιμο?:s
Παράθεση

piou* (Μαρίνα)

Φοιτητής

H piou* bliax έγραψε: στις 18:44, 01-02-09:

Ε αυτο ειναι υπερβολικο.
Ελεος.
Παράθεση

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ (Στέλλα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ έγραψε: στις 19:19, 01-02-09:

Το κρατουσα για τον εαυτο μου και μονο.
Οταν καπνιζα μπροστα σε αλλους, ηταν σε κανα παρτυ ξερωγω η μπροστα στην κολλητη. Κατα τ αλλα ενιωθα ασχημα να το κανω οταν δεν ημουν μονη μου, δεν ξερω το γιατι.
Αρχισα να καπνιζω με παρεα και μπροστα σε κοσμο στα μεσα της Β' λυκειου πια.
Δεν ειναι θεμα μονο "μου αρεσει-το κανω".
Προσωπικα εχω συνδυασει περιοδους αγχους με το καπνισμα, και ειναι αληθεια οτι με ηρεμει. Εγκεφαλικο ειναι ολο αυτο. Πιστευω οτι ατομα που δεν υπηρξαν καπνιστες, δεν μπορουν να το κατανοησουν πληρως.
Βασικα, υπαρχουν ενα σωρο τετοιου ειδους συνηθειες. Για παραδειγμα, εχω μια φιλη που οταν αγχωνεται τρωει σοκολατες με το τσουβαλι. Κι εναν φιλο που οταν αγχωνεται σταματαει εντελως να τρωει, γιατι τον ηρεμει. Ε καπως ετσι ειναι και για μενα το τσιγαρο. Δε λεω οτι το χρειαζομαι για να ηρεμισω, απλα ετσι μου βγαινει, αυτο κανω, αυτο εχω επιλεξει.
Το θεμα "ετσι μου αρεσει" υφισταται, μη λεμε ο,τι θελουμε. Το θεμα ειναι το γιατι.
Κ εγω σαν και σενα...Ντρεπομουν αρχικα αλλα τωρα ενταξει...
Παράθεση

fabulous (Mαρία.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H fabulous έγραψε: στις 19:22, 01-02-09:

Το να δοκιμάσεις δεν είναι βλακεία. Ακριβώς επειδή δεν υφίστανται επιπτώσεις δεν είναι βλακεία. Το να το συνεχίσει είναι το λάθος. Και το "αδύναμος" που κολλάει; Γιατί καποιος να θεωρείται αδύναμος;
Παράθεση

Zed

Φοιτητής

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,886 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε: στις 19:29, 01-02-09:

Eίναι γιατί δείχνει την αδυναμία σου να αντισταθείς στην περιέργειά σου, ενώ ξέρεις ότι δεν θα κερδίσεις τίποτα. Ίσα ίσα που όσο κάθετος κι αν είσαι λέγοντας ότι δεν θα καπνίσεις συστηματικά, υπάρχει περίπτωση αυτή η περιέργειά σου να μετατραπεί σε εξάρτηση (αποδεδειγμένα).
Παράθεση

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ (Στέλλα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ έγραψε: στις 19:34, 01-02-09:

Το να θελεις να καπνιζεις ομως δεν θεωρειται αδυναμια..
1
Παράθεση

Orestes (Ορέστης)

Φοιτητής

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 663 μηνύματα.

O Orestes Dderp έγραψε: στις 19:47, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ
Το να θελεις να καπνιζεις ομως δεν θεωρειται αδυναμια..
Στην παιδική/εφηβική ηλικία είναι εν μέρει λογικό να θές να καπνίζεις, πιθανώς για να καλύψεις ψυχολογικές αδυναμίες ή κενά. Εάν συνεχίσεις να καπνίζεις για τους ίδιους λόγους και όταν ενηλικιωθείς, προφανώς διακρίνεσαι απο ανωριμότητα και αδιαφορία προς τον εαυτό σου
...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ΜικρόΚοάλα, Chris123, Δάφνη

Βρείτε παρόμοια