tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Έχω ακούσει και για κάτι κατατακτήριες ή κάτι τέτοιο ..ΤΙ είναι αυτό ? μπορώ να περάσω πυρσβετικη να εξασφαλίσω τον μισθό και μετά να σπουδασω και οικονμικα και αν δεν μου αρέσει η πυροσβεστικη παραιτούμαι και ασζολουμαι με ΤΑ οικονομικά? Επίσης εω ακούσει ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω ΤΟ οποίο πτυχίο Παρω μέσα στην πυροσβεστικη ΣΕ διάφορες υπηρεσίες
ισχύουν αυτά ?

ναι μπορείς εφόσον περάσεις και ολοκληρώσεις 4 χρόνια στη σχολή στην περίπτωση των αξιωματικών, υπάρχει η δυνατότητα να δώσεις κατατακτήριες σε οποιοδήποτε τμήμα εσύ επιθυμείς και να σπουδάσεις, και όσον αφορά την δεύτερη ερώτηση ισχύει ότι κάποιο χρησιμοποιούν το πτυχίο εάν είναι συναφές με το επάγγελμα.
 

NIKwolfie

Νεοφερμένος

Ο NIKwolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ναι μπορείς εφόσον περάσεις και ολοκληρώσεις 4 χρόνια στη σχολή στην περίπτωση των αξιωματικών, υπάρχει η δυνατότητα να δώσεις κατατακτήριες σε οποιοδήποτε τμήμα εσύ επιθυμείς και να σπουδάσεις, και όσον αφορά την δεύτερη ερώτηση ισχύει ότι κάποιο χρησιμοποιούν το πτυχίο εάν είναι συναφές με το επάγγελμα.

Και γίνεται ξέρω γω να εργάζομαι και να σπουδάζω στο οπα ταυτόχρονα ?
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Και γίνεται ξέρω γω να εργάζομαι και να σπουδάζω στο οπα ταυτόχρονα ?


Σε άλλες υπηρεσίες μπορείς (πχ στρατός, αστυνομία), οπότε δε βλέπω γιατί όχι και σε πυροσβεστική. Απλά θα είναι αρκετά κουραστικό όπως φαντάζεσαι. Άμα πραγματικά δε θες πυροσβεστική και θέλεις μόνο το μισθό, θα πρότεινα να σπουδάσεις αυτό που αγαπάς και να αφήσεις τη πυροσβεστική για κάποιο παιδί που πραγματικά το έχει όνειρο. Φιλικά πάντα
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.Εχτές έκανα μηχανογραφικό Τελευταία στιγμή Γιατί είχα κολλήσει.. Πιο συγκεκριμένα εχω επιλέξει οικονομικό σσας, αξιωματικών πυροσβεστικη, σχολη πυροσβεστων, ΔΕΤ, οικονομικής επιστήμης οπα, ΔΕΟΣ, χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοικητικής και ΛΟΧΡΗ.. Έχω βγάλει 16901 μόρια ..Οικονομικό σσας παρακαλάω να πιασω ακόμα και αν έχει πολλά μόρια Έβαλα πρώτα αξιωματικών πυροσβεστικης παρόλο που έχει και αυτό πολλα και μετά πυροσβεστικη που πάλι πρέπει να πέσει για να πιάσω. Όπως και το ΔΕΤ. Εδώ αρχίζει το πρόβλημα. Σήμερα είδα ότι έχω την δυνατότητα να διαγράψω σχολές. Λέτε να διαγράψω την οικονομικης επιστημης ώστε να πιάσω ΔΕΟΣ , να τις διαγράψω και τις 2 για να πιάσω χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοικητικής ή να διαγράψω και τις 3 για να πιάσω ΛΟΧΡΗ. .εμέναουσιαστικά με ενδιαφέρουν τα χρηματοοικονομικά και ανμπορώ να σχεδιάζω για το που θέλω να εργαστώ θα πω σε εταιρία χρηματιστική ή επενδυτική Τράπεζα ή κάτι τέτοιο...τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω και ποια θεωρείτε ως καλύτερη σχολή


ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΏ ΑΠΑΒΤΗΣΤΕ ΓΡΉΓΟΡΑ.. Αύριο στις 15:00 λήγει η προθεσμία.



Θα σου απαντήσω με την κοινή λογική καθώς δεν προέρχομαι από αυτό το πεδίο. Τα 3 πρώτα τα κρατάς όπως είναι αφού όπως είπες σε ενδιαφέρει η μόνιμη δουλειά και ο μισθός της (μετά αφού είσαι ήδη υπάλληλος μπορείς να σπουδάσεις ο,τι θέλεις, δεν είναι τώρα η ώρα για λεπτομέρειες). Στη συνέχεια κατάλαβα ότι το ΔΕΤ δεν θέλεις να το αλλάξεις. Οπότε πάμε στα επόμενα. Αν από τον τομέα των Οικονομικών σε ενδιαφέρουν περισσότερο τα χρηματοοικονομικά τότε θα διαγράψεις το Οικονομικής Επιστήμης και το ΔΕΟΣ και θα αφήσεις όπως έχεις το Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής (από το 5ο εξάμηνο δηλώνεις κατεύθυνση Χρηματοοικονομικής) και το ΛΟΧΡΗ. Αυτό που λες ότι ξεκινάμε από τη βασική επιστήμη και μετά εξειδικευόμαστε με μεταπτυχιακό ισχύει κατά κανόνα αλλά στη δική σου περίπτωση τη στιγμή που μέσα στο πρόγραμμα των Χρηματοοικονομικών θα υπάρχουν σίγουρα τα βασικά μαθήματα των Οικονομικών, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην ασχολήθείς από την αρχή με αυτόν τον τομέα. Και επίσης μην ξεχνάς ότι οι γνώσεις που θα αποκομίσεις όταν ασχολείσαι 4 χρόνια με το συγκεκριμένο αντικείμενο σίγουρα θα είναι πολύ περισσότερες από ένα μεταπτυχιακό 1, 1,5 ή 2 χρόνων. Μέσα στη Σχολή θα δεις τι σ΄ενδιαφέρει περισσότερο και θα κάνεις μετά ένα ακόμα πιο στοχευμένο μεταπτυχιακό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θες βέβαια μπορείς να το πας πιο συντηρητικά δηλαδή να αφήσεις το Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ στη θέση που το έχεις και μέσα στο τμήμα να ακολουθήσεις την κατεύθυνση Οικονομικής Επιχειρήσεων και Χρηματοοικονομικής αλλά νομίζω ότι το προηγούμενο πλάνο ταιριάζει περισσότερο με αυτά που θέλεις.
 

NIKwolfie

Νεοφερμένος

Ο NIKwolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια γρήγορα.. Από ότι φαίνεται το ΛΟΧΡΗ θα είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα...Έχω βγάλει 16901. το 17' αυτή η σχολή είχε 15895 και το 18' 15854 ...Όμως το ΛΟΧΡΗ το έβαλα Τελευταίο...λέτε να διαγράψω όλες τις άλλες σχολές μιας και δεν μπορώ να το επεξεργαστώ αλλιως Ή θα κάνω βλακεία? λέτε να ανέβει 1000 μόρια ?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια γρήγορα.. Από ότι φαίνεται το ΛΟΧΡΗ θα είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα...Έχω βγάλει 16901. το 17' αυτή η σχολή είχε 15895 και το 18' 15854 ...Όμως το ΛΟΧΡΗ το έβαλα Τελευταίο...λέτε να διαγράψω όλες τις άλλες σχολές μιας και δεν μπορώ να το επεξεργαστώ αλλιως Ή θα κάνω βλακεία? λέτε να ανέβει 1000 μόρια ?


Δεν υπάρχει λόγος να σβήσεις το οικονομικό.
 

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια γρήγορα.. Από ότι φαίνεται το ΛΟΧΡΗ θα είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα...Έχω βγάλει 16901. το 17' αυτή η σχολή είχε 15895 και το 18' 15854 ...Όμως το ΛΟΧΡΗ το έβαλα Τελευταίο...λέτε να διαγράψω όλες τις άλλες σχολές μιας και δεν μπορώ να το επεξεργαστώ αλλιως Ή θα κάνω βλακεία? λέτε να ανέβει 1000 μόρια ?
Ποτε δεν ξερεις πως μπορούυν να διαμορφωθούν οι βάσεις..εγώ δεν θα το ρίσκαρα τωρα..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια γρήγορα.. Από ότι φαίνεται το ΛΟΧΡΗ θα είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα...Έχω βγάλει 16901. το 17' αυτή η σχολή είχε 15895 και το 18' 15854 ...Όμως το ΛΟΧΡΗ το έβαλα Τελευταίο...λέτε να διαγράψω όλες τις άλλες σχολές μιας και δεν μπορώ να το επεξεργαστώ αλλιως Ή θα κάνω βλακεία? λέτε να ανέβει 1000 μόρια ?


Τελικά τι έκανες;
 

maria72

Νεοφερμένος

Η maria72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας ,φετος έδωσα πανελληνιες έχοντας γράψει ένα ικανοποιητικό βαθμό ο οποίος ομως δεν μου εξασφαλίζει μια θέση στην ψυχολογία που επιθυμώ ,ωστόσο έχοντας βγάλει απολυτήριο 18.8 και ανηκοντας στην Κατηγορία του 5% εχω πιθανότητες να εισαχθω.Εντούτοις,βρίσκομαι στο εξής δίλημμα μετά την ψυχολογία των πόλεων επιθυμώ,να δηλώσω τα νεα τμήματα στα οποία οι πόλεις δεν με ελκύουν τόσο; ή αγγλική φιλολογία που μου αρέσει επίσης; Θα ήθελα να ακούσω απόψεις σχετικές με την επάγγελματικη αποκατάσταση κάθε σχολής.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Όταν λες νεα τμήματα εννοείς το τμήμα ψυχολογίας στην Φλώρινα; Η αγγλική φιλολογία πάντως σίγουρα δεν φημίζεται για την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει. Με ιδιαίτερα/φροντιστήρια καταλήγουν οι περισσότεροι εκτός αν ασχοληθούν μετά με μετάφραση μετά από κάποιο μεταπτυχιακό αν και δεν νομίζω πως είναι εύκολο. Αν το βλέπεις καθαρά από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης καλύτερη είναι στην ψυχολογία, από εκεί και πέρα εσύ τι θέλεις.
 

maria72

Νεοφερμένος

Η maria72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναι τα νέα τμήματα εννοώ Φλώρινα και Ιωάννινα .Η πραγματική μου επιθυμία είναι η ψυχολογία απλά δεν ξέρω αν θέλω στις πόλεις αυτές. Η αγγλική φιλολογία με μεταπτυχιακό δεν έχει αποκατάσταση ;
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Με μεταπτυχιακό είναι η μετάφραση. Που γενικά είναι κλειστός κύκλος και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεις δουλειά. Δηλαδή τι φαντάζεσαι τον εαυτό σου να κάνει μετά την αγγλική φιλολογία (η και γενικότερα) ; Αν πάντως δεν έχεις σκοπό να σχοληθείς με διδασκαλία θα έλεγα να πας ψυχολογία.
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ναι τα νέα τμήματα εννοώ Φλώρινα και Ιωάννινα .Η πραγματική μου επιθυμία είναι η ψυχολογία απλά δεν ξέρω αν θέλω στις πόλεις αυτές. Η αγγλική φιλολογία με μεταπτυχιακό δεν έχει αποκατάσταση ;

Γεια σας ,φετος έδωσα πανελληνιες έχοντας γράψει ένα ικανοποιητικό βαθμό ο οποίος ομως δεν μου εξασφαλίζει μια θέση στην ψυχολογία που επιθυμώ ,ωστόσο έχοντας βγάλει απολυτήριο 18.8 και ανηκοντας στην Κατηγορία του 5% εχω πιθανότητες να εισαχθω.Εντούτοις,βρίσκομαι στο εξής δίλημμα μετά την ψυχολογία των πόλεων επιθυμώ,να δηλώσω τα νεα τμήματα στα οποία οι πόλεις δεν με ελκύουν τόσο; ή αγγλική φιλολογία που μου αρέσει επίσης; Θα ήθελα να ακούσω απόψεις σχετικές με την επάγγελματικη αποκατάσταση κάθε σχολής.

Μπορείς να βάλεις τις σχολές με βάση όπου είσαι πιο κοντά στο σπίτι σου. Προτιμώ τα Ιωάννινα ωστόσο για την ψυχολογία! Εγώ προσωπικά έχω ακούσει πως οι σχολές αγγλικής φιλολογίας έχουν πολλές προοπτικές. Συγκεκριμένα, μπορείς να δουλέψεις ως μεταφραστής σε διάφορες υπηρεσίες όπως μουσεία,μμε, εκδοτικούς οίκους, ως στέλεχος Ναυτιλιακών επιχειρήσεων, στέλεχος σε τμήμα μάρκετινγκ, digital marketing, Social media, ως στέλεχος πολιτιστικών οργανώσεων και φορέων αλλά και τουριστικών επιχειρήσεων. Και άλλα πολλά... Όλα αυτά φυσικά προυποθέτουν και κάποιο μεταπτυχιακό στον ανάλογο τομέα που θα επιλέξεις. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αγγλικά όμως μιλάνε λίγο πολύ όλοι, δεν είναι τόσο συχνό το να χρειάζονται κάποιον διπλωματούχο μεταφραστή στα αγγλικά όσο σε πιο σπάνιες γλώσσες όπως ρώσικα, αραβικά ή ακόμα και ισπανικά.
 

maria72

Νεοφερμένος

Η maria72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Μαρία αν έχεις κάποια σοβαρή πάθηση (που έχεις γιατί έδωσες με το 5%) μπορείς να πάρεις μεταγραφή πολύ εύκολα στην πόλη κατοικίας σου...... Απλά δήλωσε όλες τις ψυχολογίες και μετά πάρε μεταγραφή
 

maria72

Νεοφερμένος

Η maria72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυυυυ
 

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Καλησπέρα! Γενικά είμαι άνθρωπος που παίρνω μόνος μου τις αποφάσεις αλλά θα εκτιμούσα πολύ να ακούσω την γνώση σας. Λοιπόν.. Όπως βλέπετε στο bio είμαι φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας και κανονικά μπαίνω 3ο έτος (λόγω της συμμετοχής μου ξανά στις πανελλαδικές θεωρητικά μπαίνω 2ο). Το 2018 ξαναεδωσα πανελλήνιες αλλά δεν εκπληρώθηκε ξανά ο στόχος και φέτος τελευταία στιγμή έκανα 10% και πέρασα στο τμήμα Μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Επαγγελματικός μου στόχος είναι να ασχοληθώ με τις βιοεπιστημες (βιολογία, χημεία, Βιοχημεία, μοριακή Βιολογία κλπ). Ψάχνοντας ανακάλυψα πως οι κάτοχοι πτυχίου πληροφορικής μπορούν να γίνουν δεκτοί σε μεταπτυχιακα που ασχολούνται με την Εφαρμοσμένη Βιολογία (Βιοτεχνολογια, Βιοπληροφορική, Βιοϊατρική μηχανικοί και αναλόγως το πανεπιστημιο μπορεί και ευρύτερα στις βιοεπιστημες).Ομως, η σχολή πληροφορικής ήταν η τελευταία επιλογή στο μηχανογραφικο και βάσει του προγράμματος σπουδών (έχει πολλά μαθηματικά και προγραμματισμό) δεν νομίζω ότι θα καταφέρω να ανταπεξέλθω και οι σπουδές από 5ετης μπορεί να γίνουν 7+.Αυτο σημαίνει ότι, ενδεχομένως στα 27 μου, θα πάρω πτυχίο. Εσείς τι θα μου προτείνατε; Πιστεύετε ότι θα ήταν προτιμότερο να συνεχίσω τις σπουδές μου στην Γεωγραφία και αργότερα να δώσω για κατατακτήριες; Ξέρετε αν επιλέξω διατμηματικα μαθήματα, σχετικά με το αντικείμενο που με ενδιαφέρει, αν θα μπορέσω να γίνω δεκτός σε μεταπτυχιακό που σχετίζεται με την Βιολογία; Πρέπει να είναι σχετικό το αντικείμενο ή μετράει και η πτυχιακή και διάφορα courses που μπορεί να κάνει κανεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο. Σε περίπτωση που δεν έγινα κατανοητός, μπορείτε κάλλιστα να μου το πείτε.
 

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καλησπέρα! Γενικά είμαι άνθρωπος που παίρνω μόνος μου τις αποφάσεις αλλά θα εκτιμούσα πολύ να ακούσω την γνώση σας. Λοιπόν.. Όπως βλέπετε στο bio είμαι φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας και κανονικά μπαίνω 3ο έτος (λόγω της συμμετοχής μου ξανά στις πανελλαδικές θεωρητικά μπαίνω 2ο). Το 2018 ξαναεδωσα πανελλήνιες αλλά δεν εκπληρώθηκε ξανά ο στόχος και φέτος τελευταία στιγμή έκανα 10% και πέρασα στο τμήμα Μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Επαγγελματικός μου στόχος είναι να ασχοληθώ με τις βιοεπιστημες (βιολογία, χημεία, Βιοχημεία, μοριακή Βιολογία κλπ). Ψάχνοντας ανακάλυψα πως οι κάτοχοι πτυχίου πληροφορικής μπορούν να γίνουν δεκτοί σε μεταπτυχιακα που ασχολούνται με την Εφαρμοσμένη Βιολογία (Βιοτεχνολογια, Βιοπληροφορική, Βιοϊατρική μηχανικοί και αναλόγως το πανεπιστημιο μπορεί και ευρύτερα στις βιοεπιστημες).Ομως, η σχολή πληροφορικής ήταν η τελευταία επιλογή στο μηχανογραφικο και βάσει του προγράμματος σπουδών (έχει πολλά μαθηματικά και προγραμματισμό) δεν νομίζω ότι θα καταφέρω να ανταπεξέλθω και οι σπουδές από 5ετης μπορεί να γίνουν 7+.Αυτο σημαίνει ότι, ενδεχομένως στα 27 μου, θα πάρω πτυχίο. Εσείς τι θα μου προτείνατε; Πιστεύετε ότι θα ήταν προτιμότερο να συνεχίσω τις σπουδές μου στην Γεωγραφία και αργότερα να δώσω για κατατακτήριες; Ξέρετε αν επιλέξω διατμηματικα μαθήματα, σχετικά με το αντικείμενο που με ενδιαφέρει, αν θα μπορέσω να γίνω δεκτός σε μεταπτυχιακό που σχετίζεται με την Βιολογία; Πρέπει να είναι σχετικό το αντικείμενο ή μετράει και η πτυχιακή και διάφορα courses που μπορεί να κάνει κανεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο. Σε περίπτωση που δεν έγινα κατανοητός, μπορείτε κάλλιστα να μου το πείτε.


Καταρχην εφτασεςς θεωρητικα 2ο ετος και αποφασισες τωρα να κανεις 10%? Επισης αν δε σου αρεσουν τα μαθηματικα ή ο προγραμματισμοςς ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΜΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ οποιασδηποτε πολης. Δε θα τελειωσεις ποτε ειλικρινα εκτος και αν εχεις λεφτα για φροντιστηρια και δεδομενου οτι στη Γεωγραφια δεν νομιζω να κανετε αναλυσεις και γραμμικη αλγεβρα, δεν εχεις εδω και χρονια επαφη με την επιστημη. Επισης δε ξερω τι διατμηματικα μαθηματα εχετε στο χαροκοπειο αλλα το μονο τμημα που μπορω να σκεφτω που ναι χει μαθηματα χημειας βιολογιας ειναι η Επιστημη διατροφης. Αλλα δεν εχει και πολυ σημασια για το μεταπτυχιακο απο την αποψη οτι με ενα εισαγωγικο μαθημα βιοεπιστημων δεν εισαι στο καταλληλο επιπεδο για να κυνηγησεις μεταπτυχιακο στις Βιοεπιστημες. Και δεν εχει και νοημα κιολας γιατι το καλυτερο θα ηταν το μεταπτυχιακο σου να αποτελει επεκταση του προπτυχιακου σου. Δηλαδη να εχει εστω και μια μικρη σχεση. Γεωγραφια με Επιστημες ζωης δε κολλανε. Θα δυσκολευτεις πολυ πολυ πολυ περισσοτερο χωρις λογο γιατι δε θα εχεις παρει βαση απο ενα προπτυχιακο αντιστοιχο. Εγω θα σου προτεινα αφου εισαι τεχνικα 3ο ετος να τελειωσεις με τη σχολη σου. Αλλιως δωσε ξανα πανελληνιες αν υπαρχει δυνατοτητα οικονομικη. Μπορεις και μονος να στοχευσεις του τημηα βιοιατρικων επιστημων του παδα το οποιο κινειται στα 15000 μορια. Αυτα απο μενα. Καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top