Αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο;

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει σημασία αν παίρνει κάποιος βαθμούς καλούς ή όχι στο γυμνάσιο.* Το θέμα είναι να αφομοιώνει βασικές έννοιες στα Μαθηματικά και ίσως λιγότερο σε Φυσική και Χημεία καθώς επίσης και στα Αρχαία. Δεν μπορείς να ξέρεις από πριν ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσεις.
Όποιος πάει Α' Λυκείου και δεν ξέρει μαθηματικά, τρέχει σε φροντιστήριο φυσικής στον πρώτο μήνα.

*Μπορεί κάποιος να παίρνει βαθμούς καλούς αλλά να ξεχνάει όσα διάβασε μέσα στο μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
δηλαδή τσάμπα το διάβασμα που έκανα και τελικά πήρα χτες ένα αριστείο??? ακόμα αρχή τρίτης είμαι. να σταματήσω δηλαδή να διαβάζω??
Ποτε το διαβασμα δεν παει στραφι αλλα μην εξωθεις στα ορια των εαυτο σου θα το κανεις αυτο στην τριτη λυκειου εχεις καιρο μεχρι τοτε.Προσπαθησε να παρεις πολυπλευρη ενημερωση δες δοκιμαντερ διαβασε αρθρα ενημερωσου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
δηλαδή τσάμπα το διάβασμα που έκανα και τελικά πήρα χτες ένα αριστείο??? ακόμα αρχή τρίτης είμαι. να σταματήσω δηλαδή να διαβάζω??
Μαρία είναι μεγάλη βλακεία να κάθεσαι να ακούς μερικούς εδώ που λένε οτι δε διάβαζαν στο Γυμνάσιο ή διάβαζαν λίγο και έφτασαν Β' και Γ' Λυκείου και ξαφνικά έγιναν από τη μία μέρα στην άλλη Αηνστάιν. Για τον εξής απλούστατο λόγο. Το ενδεχόμενο αυτό δεν παίζει. Μην περιμένεις ξαφνικά βασικές γνώσεις να κατέβουν απ΄τον ουρανό. Όλα είναι βασικές γνώσεις. Χρήσιμες ή μη. Οπότε μην κάθεσαι να ακούς τον κάθενα ε΄ξυπνο που σου πουλάει παραμύθια. Δεν εννοω φυσικά να είσαι πάνω από ένα βιβλιο 24 ώρες,αλλά μην φτάσεις και στο αντίθετο άκρο.
Ένας καθηγητής μας μας έλεγε την επιλογή του ποια μαθήματα θα ακολουθήσετε και την επιλογή της κατεύθυνσης θα την δείτε στο Λύκειο. Μην κάθεστε από γ' γυμνασίου παιδιά να λέτε δε θα διαβάσω Αρχαία επειδή θα πάρω θετική κατεύθυνση. Δεν ξέρεις ποτέ πως τα φέρνει η ζωή και με την ισχύουσα κατάσταση στον τομέα της εκπαίδευσης που κάθε χρόνο ούτε οι καθηγητές στα Λύκεια δεν ξέρουν τι θα γίνει,δε σε παίρνει να κάνεις πειράματα.
Οπότε,συνέχισε ότι κάνεις χωρίς υπερβολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μαρία είναι μεγάλη βλακεία να κάθεσαι να ακούς μερικούς εδώ που λένε οτι δε διάβαζαν στο Γυμνάσιο ή διάβαζαν λίγο και έφτασαν Β' και Γ' Λυκείου και ξαφνικά έγιναν από τη μία μέρα στην άλλη Αηνστάιν. Για τον εξής απλούστατο λόγο. Το ενδεχόμενο αυτό δεν παίζει. Μην περιμένεις ξαφνικά βασικές γνώσεις να κατέβουν απ΄τον ουρανό. Όλα είναι βασικές γνώσεις. Χρήσιμες ή μη. Οπότε μην κάθεσαι να ακούς τον κάθενα ε΄ξυπνο που σου πουλάει παραμύθια. Δεν εννοω φυσικά να είσαι πάνω από ένα βιβλιο 24 ώρες,αλλά μην φτάσεις και στο αντίθετο άκρο.
Ένας καθηγητής μας μας έλεγε την επιλογή του ποια μαθήματα θα ακολουθήσετε και την επιλογή της κατεύθυνσης θα την δείτε στο Λύκειο. Μην κάθεστε από γ' γυμνασίου παιδιά να λέτε δε θα διαβάσω Αρχαία επειδή θα πάρω θετική κατεύθυνση. Δεν ξέρεις ποτέ πως τα φέρνει η ζωή και με την ισχύουσα κατάσταση στον τομέα της εκπαίδευσης που κάθε χρόνο ούτε οι καθηγητές στα Λύκεια δεν ξέρουν τι θα γίνει,δε σε παίρνει να κάνεις πειράματα.
Οπότε,συνέχισε ότι κάνεις χωρίς υπερβολές.

Αυτό έλεγε και μια καθηγήτρια μου πέρυσι... Μην κλείνετε δρόμους! :P Αχ μου την θύμησες τώρα....Συμφωνώ με όλα αυτά που λες! Απλά ξέρεις κάτι; Θα σου πω γι αυτό που έπαθα εγώ πέρυσι... Μόλις πήρα τον έλεγχο του πρώτου τριμήνου με 19 2/13 άρχισαν να με λένε "φυτό" που πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα αυτόν τον χαρακτηρισμό... Στο δεύτερο τρίμηνο με 19 12/12 έγινε λυσάριο κλπ κλπ κλπ... ΔΕΝ πρέπει να ακούμε τον κάθε έξυπνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αυτό έλεγε και μια καθηγήτρια μου πέρυσι... Μην κλείνετε δρόμους! :P Αχ μου την θύμησες τώρα....Συμφωνώ με όλα αυτά που λες! Απλά ξέρεις κάτι; Θα σου πω γι αυτό που έπαθα εγώ πέρυσι... Μόλις πήρα τον έλεγχο του πρώτου τριμήνου με 19 2/13 άρχισαν να με λένε "φυτό" που πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα αυτόν τον χαρακτηρισμό... Στο δεύτερο τρίμηνο με 19 12/12 έγινε λυσάριο κλπ κλπ κλπ... ΔΕΝ πρέπει να ακούμε τον κάθε έξυπνο!
Μαρια αν καθομουν να ακουω τον καθε "παλικαρα" να με λεει φυτο κλπ κλπ επειδη ειναι αναξιος να ανοιξει ενα βιβλιο να διαβασει και να βγαλει τους βαθμους που εβγαζα εγω με το λιγοστο διαβασμα που εκανα θα'μουν χαμενη απο χερι. Στο βαθος ασχετα που ποτε τους δεν το παραδεχονται σε ζηλευουν διοτι γνωριζουν ολυ καλα οτι εσυ σαν αυτους γινεσαι ευκολα,αλλα αυτοι σαν εσενα γινονται μονο στα ονειρα τους. Επισης,αλλη ωραια συμβουλη ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ. Απολαυστε το γεγονος οτι σας λενε φυτο που σημαινει οτι ειστε σωστοι στις υποχρεωσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Επισης δε διαβαζεις απαραιτητα για τους βαθμους αλλα για να παρεις καποιες γνωσεις..Στο Λυκειο καλως η κακως-τουλαχιστον οπως ηταν μεχρι τωρα το συστημα- οι περισσοτεροι διαβαζαν τα μαθηματα που θα χρειαζονταν στις πανελλαδικες.Για τα υπολοιπα ουτε λογος...Οπως και να το κανουμε ειναι καλο να εχεις γενικες γνωσεις...Δε διαβαζεις ουτε για το βαθμο,ουτε για να αποδειξεις κατι στους αλλους αλλα για τον εαυτο σου

Αυτο το τελευταιο μαρω πολλοί το λένε, το κανουν ομως? Όλοι λίγο πολύ διαβάζουμε μόνο για τους βαθμούς! Αν ξερεις ότι θα διαβασεις χωρις να βαθμολογηθείς δεν διαβαζεις! Εγω τουλαχιστον διαβαζω μόνο για τους βαθμούς και ας μου πούνε ότι θέλουνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Εγώ πηγαίνω β' γυμνασίου και έχω μεγάλη κλίση στις θετικές επιστήμες (μαθηματικά, φυσική και χημεία).
Πρέπει να αφοσιωθώ σε αυτά και να μην διαβάζω καθόλου τα άλλα στο λύκειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Πρώτα από όλα για να μορφωθείτε πάτε σχολείο, μην σκέφτεστε πανελλήνιες γυμνασίου παιδιά ρε. Αποκομίστε ότι γνώσεις μπορείτε η πολύπλευρη μόρφωση ολοκληρώνει τον άνθρωπο μην θεοποιείται την υπερειδίκευση και μην απαξιώνετε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ πηγαίνω β' γυμνασίου και έχω μεγάλη κλίση στις θετικές επιστήμες (μαθηματικά, φυσική και χημεία).
Πρέπει να αφοσιωθώ σε αυτά και να μην διαβάζω καθόλου τα άλλα στο λύκειο;

Οχι ρε διαβαζε και τα αλλα...Δεν ξερεις τι μπορει να γινει... Μην αφοσιωνεσαι μονο στα θετικα οσο δυσκολο και αν ακουγεται... Μι του. Εχω ψιλοπαρατησει τα αρχαια κλπ.... Αλλα αποφασισα να μην τα παρατησω τοσο ευκολα ας μην κλεινουμε δρομους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semoula96

Νεοφερμένος

Η semoula96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εμένα η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να διαβάζεις λίγο και συστηματικά!! Δεν χρειάζεται να χαλάς τον χρόνο σου άδικα...αλλά ούτε και να το ρίξεις στη λούφα!!! πρέπει να αποκτήσεις κάποιες βάσεις απ'όλα τα μαθήματα!! Εγώ για παράδειγμα πάω δευτέρα λυκείου και κάνω κάποια πράγματα τα οποία τα έχω ξαναδεί στο παρελθόν, στις τάξεις του γυμνασίου και με βοηθάνε στο να κατανοήσω καλύτερα και γρηγορότερα το μάθημα!!
Όσο για τα θετικά μαθήματα , μην το δένεις και κόμπο γιατί μπορεί να αλλάξεις γνώμη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
δεν εξίζει να είσαι καλός μαθητής στο γυμνάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
δεν εξίζει να είσαι καλός μαθητής στο γυμνάσιο.

Φτάνει ρε φοκο. Κουραστικός γίνεσαι κατάλαβε το. Μπαίνεις, γράφεις μια σύντομη ακυριά για να "προκαλέσεις" και φεύγεις.. Έλεος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Βασικά, κατ'εμέ αξίζει για τους εξής λόγους:
α) Αποκτάς βάσεις και κατανοείς ευκολότερα την ύλη του λυκείου και τις πρώτες χρονιές [Α' κυρίως] χωρίς φροντιστήριο
β) Μπαίνεις στο πνεύμα του διαβάσματος και συνεχίζεις να διαβάζεις [πολύ;] στο λύκειο.

Μπορεί να είμαι και λάθος, αλλά δεν θεωρώ πως ο μαθητής είναι ίδιος στο γυμνάσιο και στο λύκειο, και το θεωρώ μεγάαααααλη βλακεία να αγχώνεσαι για βαθμούς απο γυμνάσιο! Εγώ πέρσι έβγαλα χωρίς διάβασμα 17-18 και φέτος 16,5. Χωρίς να διαβάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την Άλμα.
Είμαι της άποψης πως τίποτε δεν πάει χαμμένο και πως αργά ή γρήγορα αυτό που έκανες -καλό ή κακό-θα το βρεις μπροστά σου με τα ανάλογα πλεονεκτήματά/μειονεκτήματά του. Μπορεί όντως να μη σου προσφέρει τίποτα όμως βάζεις τον εαυτό στη διαδικασία στρώνω τον απ'αυτό μου και διαβάζω.:P Πράγμα που για΄μενα σημαίνει αυτοέλεγχος που όταν μεγαλώσεις θα είναι πολύτιμος.
Μπορεί όλα αυτά που 3 χρόνια μαθαίνει κανείς να του είναι άχρηστα [που δεν είναι] για τη μετέπειτα πορεία του στο Λύκειο όμως μπαίνει στη διαδικασία να στρωθεί.
Γιατί κακά τα ψέμματα,όποιος θέλει μία σχολή με υψηλά μόρια σπάνια θα στρωθεί απλά στη Γ' λυκείου και θα μπει. Θέλει βάσεις που δεν αποκτούνται με το ενός χρόνου διάβασμα κατ'εμέ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Έχετε συναντήσει πολλούς μαθητές που στο γυμνάσιο ήταν μέτριοι και ξαφνικά στο λύκειο έγιναν αστέρια και αρίστευσαν στις πανελλήνιες?

(Το αντίθετο είναι πολύ συνηθισμένο)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Όχι, παρόλα αυτά έχω συναντήσει 20άρηδες στο γυμνάσιο που στο λύκειο πέσαν στο 15!
Η Εξαίρεση στον κανόνα που λέμε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Έχετε συναντήσει πολλούς μαθητές που στο γυμνάσιο ήταν μέτριοι και ξαφνικά στο λύκειο έγιναν αστέρια και αρίστευσαν στις πανελλήνιες?

(Το αντίθετο είναι πολύ συνηθισμένο)


Πάνω από 10 άτομα μου έρχονται στο μυαλό για αυτο π λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Πάνω από 10 άτομα μου έρχονται στο μυαλό για αυτο π λες.
Στο δικό μου Σύμπαν δεν έχω ακόμα συναντήσει ούτε έναν....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Εγώ ναι συνάντησα δύο, παλιούς συμμαθητές μου. Στο γυμνάσιο δεν τους υπολόγιζε κανείς! Κάτι 13ρια μαθηματικά φυσική που έπαιρναν τους θυμάμαι...Και τώρα; Στο λύκειο ξαφνικά αναδείχτηκαν μυαλάρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ό,τι είπαν και οι δύο προηγούμενοι/ες. Πολλούς όμως.

Η ερώτηση είναι άκυρη βασικά, τη στιγμή που αυτοσκοπός δεν είναι οι πανελλήνιες. Μέσο είναι, που σου δόθηκε έτοιμο κιόλας, κι άρα ναι, χέστηκα για το αριστείο εκεί.

Μπορεί να 'χεις μαθητές που 'ταν στ' αρχίδια τους στο γυμνάσιο, και στις πανελλήνιες στρώθηκαν κι έπιασαν αυτό που ήθελαν να πιάσουν. 10.000? 10.000. Από κει που ήταν στον κόσμο τους εντελώς, κάθισαν κάτω, είδαν τι ήθελαν και το 'καναν.

Enough said.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top