Ψύχωση με βαθμούς

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ναι, τέτοια ψύχωση δεν χρειάζεται, εξάλλου διάβαζα προχθές για ένα από τα παιδιά που πήγαν στην Παγκόσμια Μαθηματική Ολυμπιάδα, μιλάμε πολύ μυαλό, όμως στο τετράμηνο έβγαλε 19 και 5 και δεν νοιαζόταν κιόλας, γιατί έκανε αυτό που αγαπάει περισσότερο.
Ενώ κάτι τέτοιοι ψυχωτικοί τύποι ούτε πραγματικά έλκονται από το διάβασμα, ούτε από την μάθηση, διότι διαβάζουν παθητικά, επειδή ο μπαμπάς/μαμά θα τους τιμωρήσουν και τα λοιπά είναι ιστορία. Με αυτό τον τρόπο όμως υπάρχει πιθανότητα να χάσουν την δύναμη τους και την θέληση (για να αποφύγουν την "τιμωρία" εννοείται) για διάβασμα, και τότε τα παρατάνε όλα. Τζάμπα κόπος. Τι να το κάνεις το 20 στην Ιλιάδα τότε;
Πιστεύω πως θα ήταν πιο συνετό το παιδί να μάθει να εκτιμάει τουλάχιστον τις δυνατότητες του και να προσπαθεί πάντα , σε ότι κάνει, να είναι "σταθερή αξία" ή να τις υπερβαίνει, αλλά αυτό φυσικά θα το θέλει το ίδιο το παιδί. Αν δεν μπορεί τα γράμματα ό,τι και αν έχει προσπαθήσει, ίσως να έχει σπουδαία ικανότητα πχ ως μηχανικός. Εάν μπορεί τα γράμματα,αλλά πάλι είναι μέτριος μαθητής, ίσως να έχει ταλέντο σε συγκεκριμένο τομέα, πχ στην βιολογία.
Όποια και να είναι η περίπτωση, το παιδί πρέπει να το ανακαλύψει με την βοήθεια και όχι την πίεση των γονιών του..... και φυσικά όχι υπό τον φόβο του βαθμού.

Πες τα . Αλλά ποιός γονιός το κατανοεί αυτό;Όταν όλοι θέλουν να δουν τα παιδιά τους να περνάνε Ιατρική , Νομική και Πολυτεχνείο; Δεν φταίνε τα παιδιά που φτάνουν σε αυτήν την κατάσταση να κυνηγάνε τόσο πολύ τον βαθμό . Στο κάτω κάτω τα παιδιά το μόνο που κάνουν είναι να αντιγράφουν τον γονέα. Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να πεις στον γονιό σου , αν βγάζεις τα μόρια για να περάσεις πολυτεχνείο, να του πεις ότι θες να γίνεις προγραμματιστής/ασχοληθείς με την επιστήμη της πληροφορικής και δεν σε ενδιαφέρουν οι ηλεκτρολόγοι του μετσοβίου πχ? :hmm:Οπότε μάλλον στους γονείς είναι το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
είναι οι ίδιοι που πάνε και κόβουν τα 8αρια στο πανεπιστήμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daft Punk

Νεοφερμένος

Ο Daft Punk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Χαχαχαχα, OoOkoβοldOoO ! Όντως είναι να τον ζηλεύεις τον αδερφό σου, γιατί ακόμα και να μην έχεις πιεστικούς γονείς, άμα τους πεις "τέλεια τα πήγα,20!" και μετά τους έρθεις με 15, ε, κάπως τους φαίνεται ότι τους κορόιδευες ή ότι έγραφες ότι να'ναι και νόμιζες ότι θα είχες και 20 κιόλας!!! Βέβαια αυτό ισχύει για πιο σοβαρά μαθήματα κυρίως, γιατί οι γονείς αναρωτιούνται εάν το παιδί νομίζει ότι ή πραγματικά καταλαβαίνει το μάθημα.
Κάτι που θυμήθηκα, επειδή έχω συναντήσει όντως κάποια παιδιά που κλαίνε μετά από κάποια διαγωνίσματα, χωρίς να έχουν αυστηρούς γονείς ή βαθμοθηρικές τάσεις, σε αυτές τις περιπτώσεις ίσως να έχουν υψηλές προσδοκίες και να τους έτυχε κάτι που τους απέτρεψε από το να γράψουν το ποθητό 19 ή 20, αλλά υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις πιθανότατα. Γιατί πριν ίσως να φάνηκε σαν να τα ισοπέδωσα όλα λίγο, και κάτι τέτοιο δεν θα ήταν σωστό!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Χαχαχαχα! Όντως είναι να τον ζηλεύεις τον αδερφό σου, γιατί ακόμα και να μην έχεις πιεστικούς γονείς, άμα τους πεις "τέλεια τα πήγα,20!" και μετά τους έρθεις με 15, ε, κάπως τους φαίνεται ότι τους κορόιδευες ή ότι έγραφες ότι να'ναι και νόμιζες ότι θα είχες και 20 κιόλας!!! Βέβαια αυτό ισχύει για πιο σοβαρά μαθήματα κυρίως, γιατί οι γονείς αναρωτιούνται εάν το παιδί νομίζει ότι ή πραγματικά καταλαβαίνει το μάθημα.
Κάτι που θυμήθηκα, επειδή έχω συναντήσει όντως κάποια παιδιά που κλαίνε μετά από κάποια διαγωνίσματα, χωρίς να έχουν αυστηρούς γονείς ή βαθμοθηρικές τάσεις, σε αυτές τις περιπτώσεις ίσως να έχουν υψηλές προσδοκίες και να τους έτυχε κάτι που τους απέτρεψε από το να γράψουν το ποθητό 19 ή 20, αλλά υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις πιθανότατα. Γιατί πριν ίσως να φάνηκε σαν να τα ισοπέδωσα όλα λίγο, και κάτι τέτοιο δεν θα ήταν σωστό!!:/:

σε σχεση με την απαντηση

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daft Punk

Νεοφερμένος

Ο Daft Punk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Πες τα . Αλλά ποιός γονιός το κατανοεί αυτό;Όταν όλοι θέλουν να δουν τα παιδιά τους να περνάνε Ιατρική , Νομική και Πολυτεχνείο; Δεν φταίνε τα παιδιά που φτάνουν σε αυτήν την κατάσταση να κυνηγάνε τόσο πολύ τον βαθμό . Στο κάτω κάτω τα παιδιά το μόνο που κάνουν είναι να αντιγράφουν τον γονέα. Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να πεις στον γονιό σου , αν βγάζεις τα μόρια για να περάσεις πολυτεχνείο, να του πεις ότι θες να γίνεις προγραμματιστής/ασχοληθείς με την επιστήμη της πληροφορικής και δεν σε ενδιαφέρουν οι ηλεκτρολόγοι του μετσοβίου πχ? :hmm:Οπότε μάλλον στους γονείς είναι το πρόβλημα.

Όντως, υπάρχει αυτή η αντίληψη, γιατί πολλοί από τους γονείς μας βίωσαν στην εποχή τους το πρόβλημα της υπερβολικά αυστηρής βαθμολόγησης, και κάτι σχολές σαν αυτές της Ιατρικής, Νομικής κτλ κτλ θεωρούνταν το άπιαστο όνειρο. Δεν ξέρουν όμως ότι σήμερα υπάρχουν και σχολές με λιγότερα μόρια πολύ αξιόλογες και ελκυστικές, αλλά και που έχουν και πολύ ανάπτυξη στο μέλλον. Χρειάζεται λοιπόν κάποιος να τους το εξηγήσει αυτό, ίσως ένας καθηγητής ή ένας υπεύθυνος ΚΕΣΥΠ, που καταλαβαίνουν τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντα του παιδιού.

Από ότι είδα όμως είσαι φοιτητής της Πληροφορικής!! Ή πρόκειται ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daft Punk

Νεοφερμένος

Ο Daft Punk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
σε σχεση με την απαντηση

Κατά περίεργο τρόπο λατρεύω τα μουσικά σου γούστα.:D:D:D:D



+100 από εμένα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Μερικές παρατηρήσεις στο θέμα.
Για το σχολείο.
Η πίεση, το γλύψιμο από μαθητή και γονείς προς καθηγητές για μεγαλύτερους βαθμούς είναι απαράδεκτα. Να είσαι άριστος μαθητής, κατά τα πρότυπα του Ελληνικού σχολείου, για να πάρεις άριστους βαθμούς.

Οι βαθμοί της 1ης και 2ας Γυμνασίου δεν θα βοηθήσουν πουθενά. Είναι η τέλεια ευκαιρία για να ασχοληθείς με αντικείμενα εξωσχολικά, που τα επόμενα χρόνια ίσως να γίνουν υπό πίεση. Διαβάζεις βεβαίως για το σχολείο, όμως για να κατανοήσεις, χωρίς παπαγαλίες και βαθμοθηρίες.

Αν δεν ενδιαφέρεσαι για το εξωτερικό, τα παραπάνω μπορούν να συνεχιστούν μέχρι την 2α Λυκείου. Από κει και πέρα αρχίζει το διάβασμα για τις πανελλήνιες, δηλαδή και η παπαγαλία, όπου χρειάζεται.

Αν ενδιαφέρεσαι για το εξωτερικό, και μάλιστα σε κορυφαία πανεπιστήμια, θέλεις βαθμούς από το απολυτήριο Γυμνασίου και μετά, οπότε πράττεις ανάλογα. Πάντα όμως μέσα στα πλαίσια του σεβασμού των καθηγητών και των συμμαθητών, χωρίς γλυψίματα, πιέσεις και μανιοκαταθλιπτικές συμπεριφορές. Είναι μια καθαρά προσωπική σου υπόθεση, σέβεσαι τους άλλους και εξηγείς τη δική σου θέση.

Για το πανεπιστήμιο.
Στο πανεπιστήμιο, αν θέλεις να προχωρήσεις, πρέπει να δουλέψεις. Η σκληρή δουλειά θα σε κάνει καλύτερο επιστήμονα. Παράλληλα θα φέρει και βαθμούς. Οι βαθμοί θα βοηθήσουν στην προσπάθεια για ένα μεταπτυχιακό. Η περισσότερη δουλειά και οι καλύτεροι βαθμοί θα σε οδηγήσουν σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο, πιθανόν με υποτροφία.
Ίσως υπάρχουν και άλλοι, πλάγιοι τρόποι, για να κάνεις τα παραπάνω στην Ελλάδα. Όμως μάλλον τελειώνουν σιγά σιγά. Και εν πάσει περιπτώσει, κάποια στιγμή θα τα βρεις μπροστά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ο γονιος/κηδεμονας υποχρεούται απο το Νόμο να ενημερώνεται 2 φορές ή έστω 1 φορά το μήνα για την πορεία του παιδιού του.

Άσε μας με τους νόμους σου και εσύ ρε Τάσο:P Αντί να τηρηθούν σημαντικοί νόμοι, αυτό μας καίει τώρα;:P
Άσε που η μάνα της κοπέλας, δεν νομίζω να το έκανε για τον νόμο. Αυτή να φανταστείς την ξέρω, και όταν την χαιρετάω δεν μιλάει επειδή περνάω το βλαμμένο την κόρη της στους βαθμούς :hehe:
Όπως και να 'χει, 6 φορές είναι υπερβολικό. Εντάξει, άμα θες πήγαινε μία ή 2 φορές να ρωτήσεις, μην ξημεροβραδιάζεσαι στο σχολείο όμως, είπαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daft Punk

Νεοφερμένος

Ο Daft Punk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Μερικές παρατηρήσεις στο θέμα.
Για το σχολείο.
Η πίεση, το γλύψιμο από μαθητή και γονείς προς καθηγητές για μεγαλύτερους βαθμούς είναι απαράδεκτα. Να είσαι άριστος μαθητής, κατά τα πρότυπα του Ελληνικού σχολείου, για να πάρεις άριστους βαθμούς.

Οι βαθμοί της 1ης και 2ας Γυμνασίου δεν θα βοηθήσουν πουθενά. Είναι η τέλεια ευκαιρία για να ασχοληθείς με αντικείμενα εξωσχολικά, που τα επόμενα χρόνια ίσως να γίνουν υπό πίεση. Διαβάζεις βεβαίως για το σχολείο, όμως για να κατανοήσεις, χωρίς παπαγαλίες και βαθμοθηρίες.

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο!! Αυτό είναι το νόημα του ελληνικού σχολείου, και όχι οι βαθμοί. Εξάλλου, τι θα πάθεις με έναν κακό βαθμό, αν ξέρεις βέβαια ότι έβαλες τα δυνατά σου ή ότι δεν το μπορείς το μάθημα ή κάτι τέτοιο; Τίποτα.

Case closed:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daft Punk

Νεοφερμένος

Ο Daft Punk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Άσε μας με τους νόμους σου και εσύ ρε Τάσο:P Αντί να τηρηθούν σημαντικοί νόμοι, αυτό μας καίει τώρα;:P
Άσε που η μάνα της κοπέλας, δεν νομίζω να το έκανε για τον νόμο. Αυτή να φανταστείς την ξέρω, και όταν την χαιρετάω δεν μιλάει επειδή περνάω το βλαμμένο την κόρη της στους βαθμούς :hehe:
Όπως και να 'χει, 6 φορές είναι υπερβολικό. Εντάξει, άμα θες πήγαινε μία ή 2 φορές να ρωτήσεις, μην ξημεροβραδιάζεσαι στο σχολείο όμως, είπαμε.

Ναι, πας τόσες φορές στο σχολείο τον μήνα άμα είσαι η μητέρα του καπετάν φασαρία ή ενός παιδιού με πραγματικό και έντονο πρόβλημα πχ έντονη δυσλεξία.
Και η διάγνωση σε αυτήν την περίπτωση μας οδηγεί σε ένα συμπέρασμα : οξεία ΨΩΝΙΤΙΔΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ο γονιος/κηδεμονας υποχρεούται απο το Νόμο να ενημερώνεται 2 φορές ή έστω 1 φορά το μήνα για την πορεία του παιδιού του.

Επίσης, εγω γουσταρω να βλεπω τετοιες αντιδρασεις, με κανουν να καταλαβαινω το ποσο πιο εξυπνος ειμαι απο κολλημενα και χαζα άτομα. 1η Λυκειου είμαι ΚΑΙ ΝΑΙ ειδα κοριτσι να κλαίει ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ επειδη ο καθηγητης της ειπε οτι θα της κατεβάσει το βαθμό. Poor girl. Εγω στη θέση του καθηγητή όχι 18, 8 θα της ειχα βαλει :hehe: Μπας και κλαψει λιγο περισσοτερο :hehe:
Τάσε, αίσχος. Η δικιά μου η μάνα μόνο για τους βαθμούς πηγαίνει στο σχολείο. Για να πάει κατά τη διάρκεια του τετραμήνου, πρέπει να κάνω τάμα στον Άγιο iSchool:hehe:

Κατά τα άλλα, έχουμε κι εμείς τέτοια περιστατικά στην τάξη μας. Πολύ κλάμα και κακό:P
Ενός παιδιού η μητέρα, μάλιστα, έρχεται σχεδόν κάθε μέρα για να ενημερωθεί για την πρόοδο του κανακάρη της:hehe:
Οκ, είναι θέμα γονιών αλλά και του ίδιου του ατόμου. Πχ. εμένα οι γονείς μου συνέχεια με πρήζουν για τους βαθμούς που δεν τους αρέσουν (aka <18:hehe:), αλλά εντάξει, δε δίνω μεγάλη σημασία. Η σημασία που δίνω είναι να μην έχω κενά και όχι τι θα πάρω σε ένα χαρτί που κάλλιστα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως χαρτί υγείας (να το πω κομψά:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σταμάτα να μπλέκεις την Δευτεροβάθμια με την Τριτοβάθμια. Όχι ίδιες καταστάσεις, ούτε καν παρόμοιες δεν είναι σ' αυτό το θέμα (και σε άλλα).

:worry:
το ίδιο πράγμα ουσιαστικά είναι

απλά διαφέρει η ηλικία και οι στόχοι

εγώ θεωρώ ότι η βαθμοθηρία για οποιοδήποτε λόγο είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Οι βαθμοι ειναι απλα ενα χαρτι με αριθμους για να δεις απλα που βρισκεσαι... Τιποτα παραπανω, τιποτα λιγοτερο... Η ζωη ειναι εξω απο το σχολειο... Οπως προειπα κανεις δεν θα σας ρωτησει στην ζωη σας εξω απο το σχολειο μετα απο χρονια: Ρε συ Μαρια (πχ εμενα) ποσο εγραψες στο διαγωνισμα β τριμηνου στην φυσικη οταν ησουν 2α γυμνασιου? Δηλαδη ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εννοείτε ότι κατά την διάρκεια της σχολικής μας ζωής όλοι μας έχουμε συναντήσει αυτούς τους καμένους ( εγώ ίσως λίγο παραπάνω απ'ότι πρέπει:worry: ). Η άποψη μου είναι ότι η διαφορά των πραγματικών καλών μαθητών από τους φαινομενικούς έγκειται ακριβώς σε αυτό το πράμα.....ΣΤΙΣ ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ ΟΙ ΜΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ,ΟΙ ΔΕ ΠΑΝΤΑ ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ.:hmm:

Και θα συνεχίσουμε να τους συναντάμε..
εμείς κάτι τέτοια παιδιά τα δέρναμε

Μακάρι να μπορούσα να τα δείρω κ εγώ, αλλά αυτή με το παραμικρό στο γραφείο, έστω και να της μιλήσεις.
Εγώ εξάλλου είμαι η λατρεία των υπό και τρώνε οι άλλοι αποβολή για χάρη μου, αλλά ας μην οφφάρω.
Εμείς όταν πήραμε βαθμούς, μία κοπέλα έκλαιγε επειδή πήρε 18 σε ένα μάθημα
χαχα0χαχ0αχ0αχ0αχα0χχα0χαχ0α
Εν το μεταξύ, η μάνα της στο 1ο τετράμηνο έχει έρθει να ρωτήσει πως πάει η κόρη της 6 φορές ο_Ο

Τα παιδιά αυτά έχουν πραγματικά μεγάλο πρόβλημα, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν είναι δικό τους φταίξιμο. Αυτό πιστεύω πως προέρχεται από τους γονείς, οι οποίοι από μικρή ηλικία βάζουν τέτοιες ιδέες στα παιδιά. Έτσι τα κάνουν να βλέπουν τους πάντες ως αντιπάλους που μπορεί να βγάλουν μεγαλύτερο μέσο όρο, λες και ο μέσος όρος κάνει τον άνθρωπο.
α. Εμάς έρχεται κάθε μέρα και ρωτάει η μάνα της.
β. Οι γονείς τους λένε πως το αξίωμα κάνει τον άνθρωπο και όχι η ψυχή.

χαχαχ true story ;)

Θα στρώσουν πιστεύω αυτά τα παιδιά.Στο γυμνάσιο έτσι είναι πολλά παιδιά,μέχρι να πάνε λύκειο,και όσα απομείνουν έτσι "σπάστες" , γίνονται φυσιολογικοί στο λύκειο.

Εγώ στη θέση σου θα της έλεγα να ηρεμήσει γιατί οι βαθμοί είναι εικονικοί και πραγματικά δεν μετράνε καθόλου,όπως αποδεικνύουν οι πανελλήνιες (ειδικά οι φετινές) :whistle:

Και μένουν χειρότεροι.
Εγώ ένα έχω να πω, άλλο του γυμνασίου το διάβασμα και άλλο του λυκείου.
Ξέρω κοπέλα που στο γυμνάσιο δεν άνοιξε βιβλίο και φέτος πέρασε Νομική στη Θεσ/νίκη.
Εντάξει, όλοι είχαμε τέτοια άτομα γυμνάσιο-λύκειο και έχουμε πανεπιστήμιο....είναι κουραστικά μέχρι αηδίας!!! Τόσο πολύ που άμα τους πάρεις στα σοβαρά σε παρασύρουν κ εσένα....Και συμφωνώ πως οι γονείς είναι υπεύθυνοι για την κατάντια τους....η ευτυχία δεν υπάρχει μόνο στους μεγάλους βαθμούς στο γυμνάσιο-λύκειο, στην εισαγωγή σε μια πρωτοκλασάτη σχολή, και στα 10ρια πανεπιστήμιο, όταν ο άλλος έχει απομονωθεί από τους πάντες, είναι κακόβουλος, και το μόνο που σκέφτεται είναι το κακό του άλλου πρώτα απ όλα και όχι το καλό το δικό του....
Τι να κάνουμε, έτσι πρέπει να μάθουμε να ζούμε τελικά, μαζί με όλους αυτούς εκεί έξω;)
Εντελώς όμως.
Αυτό είναι και που εννοούμε λέγοντας φυτό (αντικοινωνικός,κακόβουλος κτλ)
Πολύ ωραία το έθεσες: ψύχωση.
Εννοείται πως τους αρμόζει και ανάλογη μεταχείριση.
Αυτά τα πλάσματα που πάντοτε διατυμπανίζουν τους υψηλούς τους βαθμούς, πάντοτε γκρινιάζουν για τους χαμηλούς, που χλευάζουν κάθε μαθητή που βγάζει έστω και 1 δέκατο λιγότερο από αυτούς και πιστεύουν στην ανωτερότητά τους,που νομίζουν πως ένας υψηλός βαθμός τους καθιστά έξυπνους και είναι κατά κύριο λόγο παπαγαλάκια, έχουν πραγματικά, με όλη τη σημασία της λέξεως, ψυχολογικά προβλήματα.
Το ξέρω πως κατά βάθος δεν φταίνε μόνο εκείνα για την κατάντια τους, όμως δεν μπορώ παρά να τα μισήσω μέχρι αηδίας, όχι βέβαια περισσότερο από τους γονείς τους που μέρα παρά μέρα είναι στο σχολείο και ρωτούν για την πρόοδο τους.
Απέχθεια και λύπηση μπορεί μονάχα να νιώσει κανείς.

Μου φαίνεται πως περιέγραψες πλήρως τα φυτά μας.
Ο γονιος/κηδεμονας υποχρεούται απο το Νόμο να ενημερώνεται 2 φορές ή έστω 1 φορά το μήνα για την πορεία του παιδιού του.

Επίσης, εγω γουσταρω να βλεπω τετοιες αντιδρασεις, με κανουν να καταλαβαινω το ποσο πιο εξυπνος ειμαι απο κολλημενα και χαζα άτομα. 1η Λυκειου είμαι ΚΑΙ ΝΑΙ ειδα κοριτσι να κλαίει ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ επειδη ο καθηγητης της ειπε οτι θα της κατεβάσει το βαθμό. Poor girl. Εγω στη θέση του καθηγητή όχι 18, 8 θα της ειχα βαλει :hehe: Μπας και κλαψει λιγο περισσοτερο :hehe:
Εσύ άλλο, είσαι και βλαμένο.:P
ναι και εγώ χαίρομαι όταν οι καθηγητές πιάνουν έστω και μια φορά τα φύτουλα αδιάβαστα και λένε πως θα τα μειώσουν.:angel:

Μερικές παρατηρήσεις στο θέμα.
Για το σχολείο.
Η πίεση, το γλύψιμο από μαθητή και γονείς προς καθηγητές για μεγαλύτερους βαθμούς είναι απαράδεκτα. Να είσαι άριστος μαθητής, κατά τα πρότυπα του Ελληνικού σχολείου, για να πάρεις άριστους βαθμούς.

Οι βαθμοί της 1ης και 2ας Γυμνασίου δεν θα βοηθήσουν πουθενά. Είναι η τέλεια ευκαιρία για να ασχοληθείς με αντικείμενα εξωσχολικά, που τα επόμενα χρόνια ίσως να γίνουν υπό πίεση. Διαβάζεις βεβαίως για το σχολείο, όμως για να κατανοήσεις, χωρίς παπαγαλίες και βαθμοθηρίες.

Αν δεν ενδιαφέρεσαι για το εξωτερικό, τα παραπάνω μπορούν να συνεχιστούν μέχρι την 2α Λυκείου. Από κει και πέρα αρχίζει το διάβασμα για τις πανελλήνιες, δηλαδή και η παπαγαλία, όπου χρειάζεται.

Αν ενδιαφέρεσαι για το εξωτερικό, και μάλιστα σε κορυφαία πανεπιστήμια, θέλεις βαθμούς από το απολυτήριο Γυμνασίου και μετά, οπότε πράττεις ανάλογα. Πάντα όμως μέσα στα πλαίσια του σεβασμού των καθηγητών και των συμμαθητών, χωρίς γλυψίματα, πιέσεις και μανιοκαταθλιπτικές συμπεριφορές. Είναι μια καθαρά προσωπική σου υπόθεση, σέβεσαι τους άλλους και εξηγείς τη δική σου θέση.

Για το πανεπιστήμιο.
Στο πανεπιστήμιο, αν θέλεις να προχωρήσεις, πρέπει να δουλέψεις. Η σκληρή δουλειά θα σε κάνει καλύτερο επιστήμονα. Παράλληλα θα φέρει και βαθμούς. Οι βαθμοί θα βοηθήσουν στην προσπάθεια για ένα μεταπτυχιακό. Η περισσότερη δουλειά και οι καλύτεροι βαθμοί θα σε οδηγήσουν σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο, πιθανόν με υποτροφία.
Ίσως υπάρχουν και άλλοι, πλάγιοι τρόποι, για να κάνεις τα παραπάνω στην Ελλάδα. Όμως μάλλον τελειώνουν σιγά σιγά. Και εν πάσει περιπτώσει, κάποια στιγμή θα τα βρεις μπροστά σου.
Το γλύψιμο είναι απλώς απαράδεκτο. Εκεί ήθελα να καταλήξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Βγάλτε βαθμούς παιδιά γιατί χανόμαστε! :(
Ξέρετε τι θα γίνει στην Ελλάδα αν δεν γίνουμε ιατροί; :(
Αίσχος, αίσχος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Βγάλτε βαθμούς παιδιά γιατί χανόμαστε! :(
Ξέρετε τι θα γίνει στην Ελλάδα αν δεν γίνουμε ιατροί; :(
Αίσχος, αίσχος :D


Αρχιτέκτονες να γίνουμε που έχουν και 21.000κάτι μόρια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
αυτό που περιγραφει για τη μαθήτρια του γυμνασίου είναι ψυχαναγκαστικό, παιδεία έλεος, η μονη χρονια που αξίζει να κυνηγάει βαθμούς κανεις είναι μονο η τρίτη λυκείου διότι είναι το μονο χαρτί ao το σχόλιο που μετράει μετά, και ειδικά για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Σε αυτή την περίπτωση "δικειολογειται" τέτοια συμπεριφορά αλλα τώρα στο γυμνάσιο είναι υπερβολικό, και σε αυτό φταίνε σαφέστατα και οι γονείς που με άμεσο η έμμεσο τρόπο πιέζουν" τη μαθήτρια με λάθος τρόπο να είναι τέλεια
apologize for spellingmistakes but i use a converter to transform greeklisch to greek
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
χαχ τι τραγικο!
εμενα οι γονεις μου βαριουνται να ερθουν να παρουν τους βαθμους μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ρε παιδιά πείτε με βλαμμένο ή καθυστερημένο ή δεν ξέρω και εγώ τι αλλά και εγώ έχω κλάψει για βαθμό. :whistle: Οι γονείς δεν είναι του τύπου "έρχομαι κάθε μέρα στο σχολείο" ούτε "κάθομαι πάνω από το κεφάλι σου και διαβάζουμε παρεούλα" αλλά ειδικά η μητέρα μου , επειδή μας έχουν αφήσει ελεύθερους , λέει ότι οι βαθμοί δεν είναι κάτι , αλλά ότι οι βαθμοί δέιχνουν πόσο είναι το "τέρμα" σου ας το πούμε, δηλαδή ας το πούμε κάπως το πόσο προσπάθησες και ότι υποβαθμίζει τον εγκέφαλό μου να παίρνω λιγότερο από όσο αξίζω. Το 20 σημαίνει ότι τα έδωσες όλα και προσπάθησες 100%. :hmm:
Κοιτάξτε , προσωπικά νιώθω λίγο πιεσμένη. Είμαι μαθήτρια του 19+ αλλά το θέμα είναι ότι μάλλιασε η γλώσσα της μάνας μου μέχρι να το πάρω το πολυπόθητο 19, διότι για να πω την αλήθεια είμαι πιο πολύ ο τύπος του κοριτσιού "πάρε την μπάλα και τρέχα" και με στενοχωρεί το γεγονός ότι πια δεν ασχολούμαι με αθλήματα. Έχω γίνει σαν χλαπάτσα και αυτό επιδράει και στην ψυχολογία μου.
Αλλά αλήθεια παραδεχτείτε το ότι όταν παίρνουμε καλύτερο βαθμό νιώθουμε λίγο "like a boss" ! :P

Ρε παιδιά δείξ'τε λίγη επιείκεια! Μην με πάρετε με την παντούφλα! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top