Αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο;

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει από τη στιγμή που όλοι κοιτάνε ένα βαθμό και όχι το τι θα μάθουν. Και φυσικά οι βαθμοί δεν είναι πάντα αντιπροσωπευτικοί.Τι να το κάνω που έβγαλα 19,9 στην πρώτη γυμνασίου και στη δευτέρα δε θυμάμαι πως κλίνεται το λύω ή πως λύνεται μια εξίσωση πρώτου βαθμού?
Αν βέβαια έχεις σκοπό να πάρεις κάποια πράγματα, κάποιες γνώσεις και να δουλέψεις, και όχι 20 σε όλα τα τρίμηνα, τότε ναι αξίζει. Καλός μαθητής δεν είναι μόνο αυτός που βγάζει 20 καθαρό, είναι κι αυτός με το 18, είναι κι αυτός με το 17. Και στο κάτω-κάτω, πρέπει να συνηθίσεις σε έναν τρόπο διαβάσματος,να βρεις τις βάσεις που θα σου χρειαστούν στο λύκειο. Όχι όμως και να διαβάζεις 5 ώρες την ημέρα και μετά άλλες τόσες φροντιστήριο, αυτά είναι ανούσιες υπερβολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ήμουν αριστούχος σε όλο το Γυμνάσιο και όλο το Λύκειο. Τα αριστεία στο Γυμνάσιο είναι ανούσια. Πάμε σημείο σημείο αφού απ' τα πολλά παραδείγματα που έχω στο κεφάλι μου εμένα μπορώ να περιγράψω ακριβέστερα.

  • Όλες οι τάξεις του Γυμνασίου τελείωσαν με μεγάλους βαθμούς (19+). Δε θυμάμαι κανέναν τους. Δε θυμάμαι βαθμούς τριμήνων, διαγωνισμάτων ή εξετάσεων σε κανένα απολύτως μάθημα. Μπορώ να προσεγγίσω αν σκεφτώ αλλά τίποτα συγκεκριμένο.
  • Τελειώνοντας τη Γ Γυμνασίου:
    1. Δεν ήξερα φυσική. Μισούσα τη φυσική.
    2. Δεν ήξερα άριστα την αριθμητική γυμνασίου. Δεν είχα και πολλή επαφή με το μάθημα.
    3. Θεωρούσα ότι ήξερα βιολογία. Πήρα τα τρία την πρώτη εβδομάδα στη βιολογία κατεύθυνσης φέτος.
    4. Θεωρούσα ότι είχα επαφή με τη χημεία. Επίσης τα τρία την πρώτη εβδομάδα κατεύθυνσης πέρσι.
    5. Ο βαθμός του άριστου απολυτηρίου μου έδειχνε ότι ουσιαστικά δεν ήξερα να γράφω έκθεση.
    6. Σκόπευα να πάω θεωρητική στο λύκειο και στόχος μου γλωσσολογία/φιλολογία/αρχαιολογία.

Στο λύκειο:

  • Αγαπημένα μαθήματα στην Α φυσική και χημεία. Μισητό μάθημα αρχαία (6 ώρες γαμώ, 6 ώρες).
  • Αγαπημένα μαθήματα στη Β βιολογία γενικής και μαθηματικά κατεύθυνσης.
  • Αγαπημένα μαθήματα στη Γ τα έξι που έδινα. Η εμπειρία του άριστου απολυτηρίου μου μού είχε δώσει την εντύπωση ότι ακόμα και θετική/τεχνολογική να πήγαινα στη Γ θα είχα πρόβλημα με φυσική και μαθηματικά. Αρχίδια μπλε.
  • Θετική κατεύθυνση Β και Γ. Γελάω με τους στόχους που καθόριζαν τα τρίμηνα στο Γυμνάσιο.
  • Το αν ξέρω ή όχι να γράφω φαίνεται. Ο βαθμός των πανελληνίων δε σχετίζεται αλλά ακόμα κι έτσι να συγκρίνω πάλι πάνω είμαι.

Τα αριστεία στο γυμνάσιο είναι ανούσια. Δεν προκαθορίζουν απολύτως τίποτα για την πορεία στο λύκειο. Επίσης δεν είναι απαραίτητα ενδεικτικά αυτής της πορείας. Το γυμνάσιο ΔΕ χρειάζεται για το λύκειο (για τη ΔΙΚΗ μου γενιά πάει αυτό, δεν ξέρω τι αλλαγές έχουν παιχτεί τώρα). Ο τρόπος διαβάσματος στο λύκειο αλλά και συνολικής προσέγγισης των μαθημάτων είναι διαφορετικός από το Γυμνάσιο. Τα κίνητρα επίσης. Συνολικά ο άριστος κι ο άχρηστος στο γυμνάσιο δεν εξασφαλίζουν τις θέσεις τους και στο λύκειο κι όσο πιο νωρίς αποσυνδέσετε τα δύο τόσο πιο άνετα (ψυχολογικά) θα φτάσετε στο τέλος όπου θα χρειαστεί πραγματικά να αποδείξετε πέντε πράγματα.

Τέλος, αξιολύπητοι όλοι όσοι θεωρούν το αριστείο επιβράβευση και κίνητρο. Αξιολύπητοι και το λιγότερο αστείοι.

Disclaimer: Όλο αυτό ΔΕΝ είναι επιχείρημα, ΔΕΝ ανήκει στη συζήτηση ως τέτοιο και ΔΕΝ απαντάει σε κανέναν εκτός από τον topic starter. Ήταν απλά ένα παράδειγμα εισαγωγής. Η κουβέντα θα ξεκινήσει ΤΩΡΑ, αν φυσικά κάποιος μπει στον κόπο να κάνει την αρχή.


Μας λες ότι είναι ανούσια και μετά μας παραθέτεις ένα παράδειγμα που σαφώς(χέσε το disclaimer ρε δικέ μου) έχει σκοπό να μας κάνει να συμφωνήσουμε μαζί σου.

Επίσης να πω ότι το bold δε σε τιμά καθόλου και επιπλέον σε λυπάμαι εν τέλει.Κι ένα έλεος να πω.

Να πω στη συνέχεια, ότι δε σου φταίει κανένας που δε στάθηκες αρκετά φιλότιμος για να συνεχίσεις την προσπάθεια στο λύκειο.Όπως είπα και σε προηγούμενη σελίδα τα αριστεία έχουν κάποιες προυποθέσεις και δε σου φταίει κανένας που στο τέλος δεν κατάφερες και πολλά.

Τέλος το disclaimer σου είναι απεριόριστα άκυρο.


ΥΓ. Στο λύκειο δε μας είπατε τι βγάλατε αγαπητέ στα επιμέρους σημαντικά μαθήματα(μαθηματικά φυσική χημεία.Έτσι επειδή κάνουμε μια μεγάλη ανάλυση της πορείας σου, νομίζω ότι αξίζει να στο ρωτήσω αυτο).
ΥΓ2. Δυστυχώς έχοντας τελειώσει το λύκειο ΔΕΝ κατάλαβες ότι γυμνάσιο και λύκειο δεν έχουν καμία σχέση.
ΥΓ3. Ξανακοιτώντας το μήνυμα σου βλέπω κι άλλες βλακείες.Λες ότι στο γυμνάσιο ήξερες βιολογία, στη β λυκ ήξερες βιολογία κτλ.
Μα αφού η ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤ. Γ ΛΥΚ δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση(στο 98% της ύλης της) με αυτά που μαθαίνεις σε προήγουμενες τάξεις.Να ξέρουμε τι λέμε.
ΥΓ4.Χμμμ, εμ τι να πω, άμα συγκρίνεις τη χημεία του γυμνασίου με τη χημεία του λυκείου νταξ, gg.
ΥΓ5.Όπως και να είχε, συνέβησε ένα από τα κάτω 2:

1)Ήσουν πράγματι καλός(δε νομίζω Τάκη) στο γυμνάσιο και απλά ΔΕ διάβασες στο λύκειο, οπότε και "απέτυχες".
2)Δεν ήσουν καλός στο γυμνάσιο, τόσο όσο σε βαθμολογούσαν τουλάχιστον, και φυσικά προχώρησες ανάλογα και στο λύκειο.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ'ΧΕΙ, το αριστείο από μόνο του δε σου φταίει αγόρι μου αν δεν έχεις αυτογνωσία και αν δεν είσαι λιγάκι φιλότιμος για να το "χρησιμοποιήσεις" σωστά.Το απολυτήριο, και συμφωνώ σε αυτό που λες στο τέλος, ΔΕΝ είναι το διαβατήριο για την επιτυχία όπως το παρουσιάζεις αλλά δεν είναι και ανούσιο.


ΥΓ6. Στο μωβ παραδέχεσαι μόνος σου ότι ΔΕΝ ήξερες μαθηματικά και φυσική.Τι να σου κάνω που σου έβαζαν καλούς βαθμούς στα άλλα και έβγαζες ένα βαθμό αριστείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ποιo bold και ποιο μωβ βρε αδερφέ; Μόνο εγώ δεν τα βλέπω;
Επίσης λέει πως νόμιζε πως ξέρει βιολογία, αλλά το μετάνιωσα και δεν θα κάτσω ν'απαντήσω, μόλις το δει θα γράψει μόνος του ο Γιώργος κανένα σεντόνι.


On topic, στρωθείτε να διαβάσετε, όχι για τους βαθμούς και τα αριστία, αλλά αφενός για να μάθετε πόσο ωραίο είναι το διάβασμα και αφετέρου για να μάθετε πως να διαβάζετε, ώστε να είστε σε μια Χ ετοιμότητα στο λύκειο και μετά το λύκειο στο πανεπιστήμιο κτλ.κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο να χάσεις όλο σου τον ελεύθερο χρόνο, ούτε να κλείνεσαι όλη μέρα σπίτι... ίσα ίσα αυτό σημαίνει ότι δεν διαβάζεις σωστά... Φυσικά δεν εννοώ κάτι κουφά τύπου 19 και 12/13 με 10' διάβασμα που προφανώς δεν ισχύουν. Και εννοείται ότι ο καθένας χρειάζεται διαφορετικό χρόνο για διάβασμα...

Πέρα από αυτό νομίζω πως δεν πρέπει να είμαστε τελειομανείς, και ειδικά με τα μαθήματα που δεν μας ενδιαφέρουν τόσο. Και αυτό ειναι και που τρώει τον περισσότερο χρόνο των παιδιών πιστεύω.
Ο βαθμός του γυμνασίου δεν λέει τίποτα... Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις είναι πιο πάνω απ' ότι θα έπρεπε. Το θέμα είναι να ξέρουμε οι ίδιοι ότι έχουμε εμπεδώσει την ύλη, κάτι το οποίο θα μας δώσεις βάσεις για το λύκειο.
Γενικά δεν κυνηγάω τον βάθμο, όμως σε 3-4 μαθήματα που με ενδιαφέρουν θέλω να νιώθω οτι αναγνωρίζεται από τον καθηγητή η απόδοσή μου και η προσπάθεια που κάνω.

Και καλός μαθητής δεν είναι ούτε εκείνος που διαβάζει με τις ώρες (ο συγκεκριμένος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μάλιστα και μη αποδοτικός) ούτε εκεινός με top βαθμούς (γιατί δεν ξέρεις πως έχουν προκύψει) , είναι αυτός που πραγματικά τα έχει εμπεδώσει. Οπότε ναι, πιστεύω οτι αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο γυμνάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
1)Ποιo bold και ποιο μωβ βρε αδερφέ; Μόνο εγώ δεν τα βλέπω;
2)Επίσης λέει πως νόμιζε πως ξέρει βιολογία, αλλά το μετάνιωσα και δεν θα κάτσω ν'απαντήσω, μόλις το δει θα γράψει μόνος του ο Γιώργος κανένα σεντόνι.

1)Edited.
2)Και γω νομίζω ότι μπορώ να δουλέψω στη ΝΑΣΑ από Σεπτέμβριο. :popcorn:
Όπως και να'χει κοπελιά, νταξει νόμιζε ξενόμιζε, ότι έγραψε το έγραψε για να "αποδείξει" ότι το αριστείο είναι ανούσιο.Απλά του λέω ευγενικά ότι λέει μπούρδες σε κάποια σημεία.

Εσύ τι θες να πεις δεν κατάλαβα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο να χάσεις όλο σου τον ελεύθερο χρόνο, ούτε να κλείνεσαι όλη μέρα σπίτι... ίσα ίσα αυτό σημαίνει ότι δεν διαβάζεις σωστά... Φυσικά δεν εννοώ κάτι κουφά τύπου 19 και 12/13 με 10' διάβασμα που προφανώς δεν ισχύουν. Και εννοείται ότι ο καθένας χρειάζεται διαφορετικό χρόνο για διάβασμα...
Θα σου πω τι σκέφτηκα μόλις διάβασα το ποστ σου...Στην Α' Γυμνασίου έβγαλα ακριβώς αυτό το βαθμό...Και θυμάμαι ότι δεν ξεπερνούσα τη μία ώρα διαβάσματος(με εξαίρεση διαγωνίσματα-εξετάσεις)...Δε λέω ότι αυτό αποτελεί τον κανόνα,αλλά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις...Δεν το παίζω έξυπνη,ακόμα και τώρα απορώ πως έβγαιναν ορισμένοι από αυτούς τους βαθμούς με τόσο λίγη προσπάθεια...Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι ότι διαφέρει ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ το Γυμνάσιο από το Λύκειο,και κυρίως από τη Β' Λυκείου και μετά...Γιατί όταν φέτος ξεκίνησα τη Β' έχοντας συνηθίσει σε ένα ψιλοχαλαρό στυλ(διατηρώντας όμως πάντα πολύ καλούς βαθμούς),τα βρήκα μπαστούνια...Και θυμήθηκα έναν ξάδερφό μου που μου είπε "θα έρθει η ώρα που θα χρειαστεί να ρίξεις πραγματικό διάβασμα και θα δυσκολευτείς πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα παιδιά που έχουν συνηθίσει να το κάνουν από νωρίτερα"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
πρεπει στο γυμνασιο να βγαλεις γυρω στο 17 το λιγοτερο για να πας καλα στο λυκειο.Καποιοι διαβαζουν παρα πολυ στο γυμνασιο και στο λυκειο τα παρατανε γιατι κουραστηκαν να διαβαζουν πολυ.Αυτο ειναι τεραστιο λαθος!!! Απο την αλλη , αν δεν διαβαζεις στο γυμνασιο θα εχεις παρα πολλα κενα και θα ειναι πολυ δυσκολο να τα καλυψεις στο λυκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ρε παιδια γιατι συγκρινετε βαθμολογιες που ειχατε στο γυμνασιο με τις πανελλαδικες?Τι σχεση μπορει να εχουν? Σιγουρα οταν βλεπεις εναν μαθητης με υψηλη βαθμολογια περιμενεις να παει μπροστα αλλα δε συμβαινει παντα...Οπως καποιος ειπε πιο πανω καποια ατομα κουραζονται,αλλα εχουν ασχημη εφηβεια και αλλα παιρνουν χαριστικα βαθμους για διαφορους λογους!Ακομα ατομα που δεν ειχε βασεις-οχι απαραιτητα καλους βαθμους!!!-δεν υπαρχει περιπτωση να τα δεις ξαφνικα να κανουν αλματα με υψηλες βαθμολογιες στις πανελλαδικες οσο και να προσπαθησουν! Οσο και να διαβαζεις ακομα και στην πρωτη δημοτικου με στοχο να μαθεις πραγματα αξιζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
πρεπει στο γυμνασιο να βγαλεις γυρω στο 17 το λιγοτερο για να πας καλα στο λυκειο.Καποιοι διαβαζουν παρα πολυ στο γυμνασιο και στο λυκειο τα παρατανε γιατι κουραστηκαν να διαβαζουν πολυ.Αυτο ειναι τεραστιο λαθος!!! Απο την αλλη , αν δεν διαβαζεις στο γυμνασιο θα εχεις παρα πολλα κενα και θα ειναι πολυ δυσκολο να τα καλυψεις στο λυκειο.

Εγώ δηλαδή που έχω απολυτήριο γυμνασίου με 12,7 και απολυτήριο λυκείου με 18,7 ... τι να πω?
------
Πάντως και εγω πιστεύω πως το αριστείο στο γυμνάσιο είναι ανούσιο!
Συμφωνώ απόλυτα με τον Shadowfax!!!
Όλες οι τάξεις βέβαια έχουν να σου προσφέρουν κάτι ... είτε σε γνωστικό επίπεδο είτε σε πνευματικό!
Αλλά η αξία και η επίδοση δεν πρέπει να συγχέονται :/:
Η γνώση δεν πρέπει να περιορίζεται!Όσες πηγές έχουμε πρέπει να τις εκμεταλλευόμαστε!
Το αριστείο σε καμία περίπτωση όμως δεν δείχνει τις γνώσεις σου...ούτε είναι δεσμευτικό!
Οπότε,είναι ανούσιο να υπάρχει...δεν προσφέρει κάτι..απλά ενισχύει την "επίδειξη"... (γνώμη μου)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πρεπει στο γυμνασιο να βγαλεις γυρω στο 17 το λιγοτερο για να πας καλα στο λυκειο.Καποιοι διαβαζουν παρα πολυ στο γυμνασιο και στο λυκειο τα παρατανε γιατι κουραστηκαν να διαβαζουν πολυ.Αυτο ειναι τεραστιο λαθος!!! Απο την αλλη , αν δεν διαβαζεις στο γυμνασιο θα εχεις παρα πολλα κενα και θα ειναι πολυ δυσκολο να τα καλυψεις στο λυκειο.

τι 17 το λιγότερο μωρέ μη λέτε βλακείες και τρομάζετε τα παιδιά.

κι αυτό που λέτε για τις βάσεις ναι, φυσικά και χρειάζεσαι βάσεις για να έχεις ελπίδες, αλλά τι σκατά έχει να κάνει αυτό με τους βαθμούς. Είδα φέτος τι βάσεις είχαν και όλοι αυτοί που έβγαζαν 19 και 20 σε γυμνάσιο-λύκειο. Το μόνο που αντιπροσωπεύει ο βαθμός είναι η προσπάθεια του μαθητή να τον ανεβάσει τίποτε άλλο. Αν ο άλλος βγάζει 12 δεν σημαίνει απαραίτητα πως δε σκαμπάζει μία, σημαίνει ότι απλά έγραψε τους βαθμούς στα π@π@ρια του και δε σήκωσε ποτέ το κωλόχερό του να πει μάθημα. Αυτό δεν σε κάνει αυτόματα άσχετο.

Τέλος, αξιολύπητοι όλοι όσοι θεωρούν το αριστείο επιβράβευση και κίνητρο. Αξιολύπητοι και το λιγότερο αστείοι.

ένα respect στο παραπάνω quote, έτσι γιατί τουλάχιστον κάποιοι έχουν τα κότσια να το πουν στα ίσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Αν αρχίσεις καλά και πάρεις τις βάσεις που χρειάζεται από το γυμνάσιο πιθανότατα θα συνεχίσεις εξίσου καλά στο Λύκειο.Αν δεν διαβάζεις δύσκολα θα αντέξεις στους ρυθμούς του Λυκείου που χρειάζεται πραγματικά πολύ διάβασμα στην 2α κ 3η Λυκείου.Τις βάσεις για την ΦΥσική, τα μαθηματικά, τα αρχαία τις παίρνεις από το γυμνάσιο.Φαντάσου να πας στην 2α Λυκείου και να μην μπορείς να λύσεις εξίσωση.Αντίστοιχα στα Αρχαία.Αν δεν ξέρεις να κλίνεις ένα ουσιαστικό Β' κλίσης πώς θα συνεχίσεις αν σε ενδιαφέρει κάποια σχολή της θεωρητικής/1ου πεδίου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Αν ο άλλος βγάζει 12 δεν σημαίνει απαραίτητα πως δε σκαμπάζει μία

Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.

Αν κάποιος βγάζει 12 στο γυμνάσιο ΔΕΝ προσπαθεί καθόλου και έχει 90% πιθανότητες να μην ανέβει πάνω από τις 10.000 μόρια στις πανελλήνιες.

Εδώ κοντεύετε να προτείνετε στα παιδιά να μη διαβάζουν στο γυμνάσιο γιατί "δεν αξίζει" και γιατί "υπήρξαν κι αυτοί που έβγαζαν 19/20 και απέτυχαν".Άντε χαλαρώστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.

όταν μου συγκρίνετε το βαθμό του γυμνασίου με τις βάσεις που θα πάρει ο μαθητής από εκεί αυτό λέτε οι περισσότεροι.

Αν κάποιος βγάζει 12 στο γυμνάσιο ΔΕΝ προσπαθεί καθόλου και έχει 90% πιθανότητες να μην ανέβει πάνω από τις 10.000 μόρια στις πανελλήνιες.

μα πώς κολλάει το ένα με το άλλο. Δηλαδή αν κάποιος δεν προσπαθεί στο γυμνάσιο τότε αυτό σημαίνει ότι δεν θα προσπαθεί και στο λύκειο; από πού κι ως πού;

Εδώ κοντεύετε να προτείνετε στα παιδιά να μη διαβάζουν στο γυμνάσιο γιατί "δεν αξίζει" και γιατί "υπήρξαν κι αυτοί που έβγαζαν 19/20 και απέτυχαν".Άντε χαλαρώστε.

όχι, δεν κοιτάς τι έκανε ο καθένας, όχι με αυτόν τον τρόπο. Εξαρτάται τι θες. Αν σκοπός σου είναι να γράφει το χαρτί με τους βαθμούς 19.8 για να μπορείς να πουλήσεις μούρη στους ψαρωμένους φίλους σου go for it. Αλλά μην νομίζει κανείς ότι για να μπορεί να ανταπεξέλθει στο λύκειο και κατ' επέκταση στις πανελλήνιες είναι απαραίτητο να μην κάνει φασαρία, να δεχνει ενδιαφέρον στο μάθημα, ,να γράφει καλά στα διαγωνίσματα ή ό,τι άλλο μπορεί να κάνει κάποιος για να βγάλει βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Θα σου πω τι σκέφτηκα μόλις διάβασα το ποστ σου...Στην Α' Γυμνασίου έβγαλα ακριβώς αυτό το βαθμό...Και θυμάμαι ότι δεν ξεπερνούσα τη μία ώρα διαβάσματος(με εξαίρεση διαγωνίσματα-εξετάσεις)...Δε λέω ότι αυτό αποτελεί τον κανόνα,αλλά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις...Δεν το παίζω έξυπνη,ακόμα και τώρα απορώ πως έβγαιναν ορισμένοι από αυτούς τους βαθμούς με τόσο λίγη προσπάθεια...Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι ότι διαφέρει ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ το Γυμνάσιο από το Λύκειο,και κυρίως από τη Β' Λυκείου και μετά...Γιατί όταν φέτος ξεκίνησα τη Β' έχοντας συνηθίσει σε ένα ψιλοχαλαρό στυλ(διατηρώντας όμως πάντα πολύ καλούς βαθμούς),τα βρήκα μπαστούνια...Και θυμήθηκα έναν ξάδερφό μου που μου είπε "θα έρθει η ώρα που θα χρειαστεί να ρίξεις πραγματικό διάβασμα και θα δυσκολευτείς πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα παιδιά που έχουν συνηθίσει να το κάνουν από νωρίτερα"..

ναι, αυτο ειναι σιγουρα και θεμα καθηγητων, υπαρχουν άλλοι που δεν βάζουν τίποτα, και άλλοι που και το πιο άκυρο μάθημα να ναι βάζουν ασκήσεις...
Νομίζω πως αυτό με τα 10' είναι υπερβολικό και σίγουρα μέσα σε αυτά δεν έχεις προλάβει να κάνεις αρκετές ασκήσεις.
Και γω γύρω στην μιαμιση ώρα διάβαζα φέτος και εβγαλα πάνω από 19, δεν ξημεροβραδυάζομαι πάνω από ένα βιβλίο, το θέμα είναι ότι είναι κουφό να προλαβαίνει κάποιος να τα διαβάσει όλα και να κάνει όλες τις ασκήσεις σε 10'. Δεν μπορεί να ισχύει αυτό. Εκτός πια και αν δεν έχει τίποτα σχεδόν για το σπίτι κάτι που μου φαίνεται λίγο απίθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Απ'ότι βλέπω το ischool εχει πολλούς αριστούχους στο γυμνάσιο (και όχι μόνο). Προβληματίζομαι σχετικά με το εξής:

Πολλά από τα παιδιά του λυκείου λένε ότι το λύκειο δεν έχει καμία σχέση με το γυμνάσιο. Πως και 20 να βγάζεις στο γυμνάσιο, στο λύκειο μπορεί να πάρεις 12. Πολλοί άλλοι λένε ότι χάνεις τον χρόνο σου διαβάζοντας για τα μαθήματα του γυμνασίου, ενώ μπορείς να απασχοληθείς με άλλα θέματα (όπως να βγαίνεις καθημερινά έξω με φίλους και να γράφεις το διάβασμα στα παλιά σου τα παπούτσια, να είσαι όλη μέρα με το ταίρι σου κ.α.). Στην τελική, έχει νόημα να διαβάζεις στο γυμνάσιο; Γιατί να παίρνει κανείς καλούς βαθμούς;

πφφφ παντα αυτες οι προκαταληψεις...και στο δημοτικο μας ελεγαν οι μαναδες "και 10 να βγαζεις (ολοι 10 βγαζουν εν τω μεταξυ στο δημοτικο, ο πιο πανασχετος αντε να παρει 8 το πολυ :P ) στο δημοτικο, στο γυμνασιο μπορεις να βγαλεις και 12"....ελεος, φοβιζουν τους καλους μαθητες για να διαβαζουν ακομα περισσοτερο. για μενα η μορφωση ειναι πολυ σημαντικη σε οοοοοοοοοολα τα επιπεδα της. και ειδικα αν διαβαζεις πολυ στο γυμνασιο στο λυκειο θα σαι πιο ανετος. και επισης, παν-ελεος παιδια! το να μην διαβαζεις καθολου και το μονο διαβσμα ειναι τα δυο ΑΚΡΑ. αντεα μπορεις να διαβαζεις και να χεις παρεες, να βγαινεις....εγω 20 εβγαζα, και διαβαζα και εξωσχολικα που ηθελα, και παρεες ειχα, και βολτες, και χαζα και ξενυχτια κτλ κτλ....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
[...]

Το bold Ευλάμπη σου εξηγεί το εξής απλό, άφταστο στην περίπτωσή σου: Όταν το κίνητρό σου είναι ένα κωλόχαρτο και μία ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ επιβεβαίωση της προσπάθειάς σου χτίζεις σε σαθρές βάσεις. Ακόμα και στο ιδανικό σχολείο να βρισκόσουν, εκεί όπου η αντικειμενικότητα και η αμεροληψία θα 'ταν συνώνυμα του τίτλου του, το σχολικό περιβάλλον και η ύλη που διδάσκεται σ' αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια των δυνατοτήτων σου. Παιδιά που περνούσα στο γυμνάσιο με πέρασαν στις πανελλήνιες και παιδιά που με περνούσαν τότε τα πέρασα φέτος. Λέει κάτι αυτό; ΟΧΙ. Σήμαινε κάτι το αριστείο στο γυμνάσιο για τη μετεξέλιξή μας; ΟΧΙ. Μπορεί κάποιος να είναι τόσο μαλάκας ώστε να θέσει κριτήρια για το γυμνάσιο τα οποία θα προβλέψουν την πορεία του στο λύκειο και τις πανελλήνιες; ΝΑΙ. Μπορεί κάποιος να είναι το ίδιο μαλάκας ώστε να βασίσει όλα του τα όνειρα πάνω στις ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΕΣ και πραγματικά ΑΝΟΥΣΙΕΣ επιτυχίες του γυμνασίου; Apparently, ΝΑΙ.

Αν κάποιοι πρέπει να ξεκολλήσουν είναι όλοι όσοι παραδίνουν σημασία σε τύπους και γαμοστερεότυπα. Χαλαρώστε και δείτε τι θέλετε να κάνετε στη ζωή σας. Για να είστε εδώ και να συζητάτε σε αυτό το θέμα κατά πάσα πιθανότητα κυνηγάτε πανεπιστήμια. Ε, αυτός είναι ο στόχος σας κι αυτή η επιβεβαίωσή σας. Όλα τα άλλα ξεχάστε τα γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΜΑ.

Να πω στη συνέχεια, ότι δε σου φταίει κανένας που δε στάθηκες αρκετά φιλότιμος για να συνεχίσεις την προσπάθεια στο λύκειο.

Ποιος[..] σού είπε ότι δε συνέχισα, ΠΟΙΟΣ; Το είπα [..] ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ. ΑΡΙΣΤΕΥΣΑ ΣΕ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΟ. ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ [..];


Όπως είπα και σε προηγούμενη σελίδα τα αριστεία έχουν κάποιες προυποθέσεις και δε σου φταίει κανένας που στο τέλος δεν κατάφερες και πολλά.

Ποιος [..] σού είπε ότι δεν κατάφερα πολλά; Και ποιος είσαι στην τελική για να μου ορίσεις ΤΑ ΠΟΛΛΑ;

[..]

ΥΓ. Στο λύκειο δε μας είπατε τι βγάλατε αγαπητέ στα επιμέρους σημαντικά μαθήματα(μαθηματικά φυσική χημεία.Έτσι επειδή κάνουμε μια μεγάλη ανάλυση της πορείας σου, νομίζω ότι αξίζει να στο ρωτήσω αυτο).

Και δεν πρόκειται να σου πω. Απλά πήγαινε με την υπόθεση ότι έχω γράψει 10άρια για να είναι πιο εύκολη η δουλειά σου όταν θα απαντήσεις. 10άρια σε όλα και πόσο θες έκθεση, βάλε 8.

[...]

Συνολικά ο άριστος κι ο άχρηστος στο γυμνάσιο δεν εξασφαλίζουν τις θέσεις τους και στο λύκειο κι όσο πιο νωρίς αποσυνδέσετε τα δύο τόσο πιο άνετα (ψυχολογικά) θα φτάσετε στο τέλος όπου θα χρειαστεί πραγματικά να αποδείξετε πέντε πράγματα.

[..]

ΥΓ3. Ξανακοιτώντας το μήνυμα σου βλέπω κι άλλες βλακείες.Λες ότι στο γυμνάσιο ήξερες βιολογία, στη β λυκ ήξερες βιολογία κτλ.

ΝΟΜΙΖΑ ότι ήξερα γαμώ, ΝΟΜΙΖΑ. ΑΥΤΟ είναι και το point, το ότι πήγαινα με αέρα και πήρα τα τρία.

Μα αφού η ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤ. Γ ΛΥΚ δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση(στο 98% της ύλης της) με αυτά που μαθαίνεις σε προήγουμενες τάξεις.Να ξέρουμε τι λέμε.

Αυτό το λέει ποιος, ο ένας μήνας μάθημα που έκανες; Κάτι τέτοιες μαλακίες ακούνε μερικοί του γυμνασίου και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Η βιολογία της Γ Γυμνασίου στη χρονιά μου ήταν παρόμοια αν όχι ίδια στην ύλη με τη βιολογία γενικής της Β Λυκείου. Η δεύτερη είχε προφανώς περισσότερες λεπτομέρειες αλλά τα κύρια σημεία τους ήταν ίδια. Το τελευταίο κεφάλαιο (γενετική) στη Β δεν το κάναμε στην τάξη μου αλλά ό,τι μάθαινες εκεί το είδαμε στο γυμνάσιο κυρίως λόγω καθηγήτριας. Πάντα με λιγότερες λεπτομέρειες αλλά αρκετά καλά για να ξέρεις τι παίζει. Πήγα λοιπόν στη Γ με ό,τι θυμόμουν απ' το γυμνάσιο, πράγματα που νόμιζα ότι ήξερα καλά δηλαδή. ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΑ ΤΡΙΑ.

Πιο απλά δεν έχει, βάλε να δουλέψει ό,τι έχεις εκεί πάνω και ΔΕΣ ΤΙ ΛΕΩ.

ΥΓ4.Χμμμ, εμ τι να πω, άμα συγκρίνεις τη χημεία του γυμνασίου με τη χημεία του λυκείου νταξ, gg.

[...] λέω ότι εξαιτίας του απολυτηρίου είχα τον αέρα του επιστήμονα και πήρα τον π*λο στο λύκειο.

ΥΓ5.Όπως και να είχε, συνέβησε ένα από τα κάτω 2:

[..] σε όλο το υπόλοιπο μήνυμα ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΚΤΟΣ.

1)Ήσουν πράγματι καλός(δε νομίζω Τάκη) στο γυμνάσιο και απλά ΔΕ διάβασες στο λύκειο, οπότε και "απέτυχες".
2)Δεν ήσουν καλός στο γυμνάσιο, τόσο όσο σε βαθμολογούσαν τουλάχιστον, και φυσικά προχώρησες ανάλογα και στο λύκειο.

Τι θες βαθμούς σε κάθε τάξη; Δεν τους θυμάμαι. Θες να τους φέρω να συγκρίνεις με τους δικούς σου αφού τόσο κολλάς; Δε θα τους φέρω.

Είναι ό,τι λέω και δεν έχω λόγο να πω ψέματα. Ήμουν καλός σε γυμνάσιο και λύκειο, get it;

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ'ΧΕΙ, το αριστείο από μόνο του δε σου φταίει αγόρι μου αν δεν έχεις αυτογνωσία και αν δεν είσαι λιγάκι φιλότιμος για να το "χρησιμοποιήσεις" σωστά.Το απολυτήριο, και συμφωνώ σε αυτό που λες στο τέλος, ΔΕΝ είναι το διαβατήριο για την επιτυχία όπως το παρουσιάζεις αλλά δεν είναι και ανούσιο.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα τι μαλακίες έλεγες, λες στο κομμάτι που σχολιάζω και θα πεις κατά πάσα πιθανότητα στην απάντηση. Το απολυτήριο δε χρησιμοποιείται, ό,τι έχεις στο κεφάλι σου μόνο. [...]

ΥΓ6. Στο μωβ παραδέχεσαι μόνος σου ότι ΔΕΝ ήξερες μαθηματικά και φυσική.Τι να σου κάνω που σου έβαζαν καλούς βαθμούς στα άλλα και έβγαζες ένα βαθμό αριστείου?

[...] Οι βαθμοί που είχα σε αυτά τα μαθήματα ήταν σίγουρα καλύτεροι απ' τους βαθμούς των θεωρητικών. Μιλάω για το τι αισθανόμουν ΕΓΩ και για το τι είδα ΜΕΤΑ στο λύκειο. [...]

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Πιστεύω πως ένας που ξέρει τι ακριβώς θέλει να κάνει αργότερα μετά το λύκειο καλό θα ήταν να διάβαζε πολύ τα μαθήματα που τον ενδιαφέρουν για μετά το γυμνάσιο π.χ αν θέλει 2ο πεδίο να διαβάζει μαθηματικά,φυσική,χημεία πολύ έτσι ώστε να γίνει καλός σε αυτά και στα άλλα να διαβάζει πιο χαλαρά(αλλά όχι και τελείως χαλαρά).Δηλ να μην λιώνει στο διάβασμα για να λέει ότι πήρε 18,19,20 και να το παίζει έξυπνος.όμως στην τρίτη γυμνασίου πρέπει να διαβάζεις γιατί ο τελικός βαθμός που παίρνεις είναι ο βαθμός του απολυτηρίου.Αυτά που είχα πριν για χαλαρό διάβασμα σε μαθήματα που δεν παίζουν τόσο ρόλο στη διαδιοδρομία σου αναφέρονται σε α-β γυμνασίου.καλό είναι να χαίρεσαι αρκετά τη ζωή σου σε αυτές τις ηλικίες (βέβαια και να διάβαζεις αλλά όχι να κάθεσαι όλη μέρα μέσα γιαυτό) γιατί αργότερα(πριν και μετά τα φοιτητικά χρόνια) αρχίζουν τα δύσκολα.
Βέβαια το να ξέρεις τι ακριβώς θέλεις σημαίνει ότι πρέπει να είσαι και ώριμος κάτι που σε αυτές τις ηλικιές είναι πολύ σπάνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δηλαδή αν κάποιος δεν προσπαθεί στο γυμνάσιο τότε αυτό σημαίνει ότι δεν θα προσπαθεί και στο λύκειο; από πού κι ως πού;

Τις περισσότερες φορές ισχύει, μην κοροιδεύεις τον εαυτό σου.Φυσικά και υπάρχουν οι εξαιρέσεις αλλά και πάλι αμφιβάλλω αν εκπροσωπούν ένα...1/10?Ή 2/10?Όπως και να'χει δεν είναι ανάγκη να το διακινδυνεύσει κανείς.Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε στο γυμνάσιο, είναι να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά και υπεύθυνα.Και ποια είναι η δουλειά μας?Η απεριόριστη λούφα και το γράψτοστααρχίδιαςκαιδεβαριέσαι?Δε νομίζω Τάκη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γενικά, δεν έχει καμία αξία τίποτα, ούτε η ίδια η ζωή σου.
Ειδικά, αξίζει γιατί μαθαίνεις όχι αυτά που διαβάζεις αλλά το πώς διαβάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Γενικά, δεν έχει καμία αξία τίποτα, ούτε η ίδια η ζωή σου.
Ειδικά, αξίζει γιατί μαθαίνεις όχι αυτά που διαβάζεις αλλά το πώς διαβάζεις.

Τι εννοεί ο/η ποιήτρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top