Αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο;

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Πιστεύω ότι σε βοηθά όχι τόσο στους βαθμούς, αλλά στον τρόπο σκέψης και στην μεθοδολογία που θα πρέπει να ακολουθήσει κάποιος αργότερα. Μαθαίνεις από νωρίς να είσαι επιμελής και να έχεις μια οργάνωση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Πιστεύω ότι σε βοηθά όχι τόσο στους βαθμούς, αλλά στον τρόπο σκέψης και στην μεθοδολογία που θα πρέπει να ακολουθήσει κάποιος αργότερα. Μαθαίνεις από νωρίς να είσαι επιμελής και να έχεις μια οργάνωση. ;)

Αυτά + ότι πάμε στο σχολείο για να μας προσφέρει κάποια στοιχειώδη παιδεία και γνώσεις.Μην το εξετάζετε μόνο από την πλευρά για το αν θα σας χρειαστεί για το Λύκειο..Το σχολείο χρειάζεται ανέκαθεν,από την πρώτη δημοτικού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πού πήρε η όρεξη για μάθηση και γνώση? Το μόνο που σκέφτονται τα παιδάκια είναι πώς θα βγάλουν 20? Φυσικά και αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο και όχι μόνο στο Γυμνάσιο. Δηλαδή το μόνο που θέλετε είναι να ξυπνήσετε μια μέρα στην Γ Λυκείου να τα χώσετε όλα στο μυαλό σας να περάσετε και μετα τι? Τόσο βαρια είναι η λέξη ''μαθαίνω'' πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Το παρόν θρεντ, το κατατάσσω στα 10 πιο ηλίθια θέματα που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής.

Και για να μην είμαι και οφφ, ας πω ότι ΝΑΙ, αξίζει(!!!) να είσαι καλός μαθητής στο γυμνάσιο.Αφελέστατο ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εεε ούτε εγώ έχω χασει τις στιγμές μου! ;) απλά πιστεύω πως χρειάζεσαι απλά να είσαι καλός και όχι άριστος. Ναι συμφωνώ πως θα ζοριστείς στο λύκειο.. Σαφώς και έχω στόχους και μάλιστα υψηλούς;) δε νομίζω να έχω και μεγάλο πρόβλημα στο λύκειο λόγω του ότι είμαι ένας από τους άριστους μαθητές... μάλλον θα ζοριστώ γιατί θα αναγκαστώ να αυξησω το χρόνο διαβάσματος:/: δε νομίζω στο λύκειο 30λεπτα να αρκουν για να βγάλεις έστω 19.. εσύ τι λες; πιστεύις πως πρέπει από φέτος(γ γυμνασίου) να αρχίσω να αυξανω το χρόνο διαβάσματός μου;; help me, please!

30 λεπτά δεν είναι τίποτα! Ανάλογα την κατεύθυνσή σου και τα φροντιστήρια που θα κάνεις. Εγώ πρώτη λυκείο διάβαζα χαλαρά ένα 3ωρο (γιατί μου άρεσαν όλα και προσπαθούσα σε όλα τα μαθήματα, χωρίς φροντιστήρια - πλην μαθηματικών και αρχαίων). Στη Β' πλέον , θεωρητική με μαθηματικά γιατί θα τα έπαιρνα στη Γ΄ , 4 ώρες καθημερινά μαζί με τις ώρες για να λύσω τα των φροντιστηρίων. Πάντα εννοώ συνολικά ώρες τη μέρα και όχι σερί . Και μη νομίζεις που όλοι λένε στη Β κανείς δε διαβάζει και ότι αρκεί να διαβάζεις τα του φροντιστηρίου.Μέγα λάθος. Στη Β λυκείου είναι η τελευταία σου ευκαιρία να καλύψεις ότι κενά έχεις από τις προηγούμενες τάξεις.

Γ γυμνασίου μην πανικοβάλλεσαι, δεν είναι life or death καταστάσεις.Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να δώσεις βάση στο γραπτό σου.(εντάξει καλά είναι και τα προφορικά). Να βελτιωθείς στην έκθεση και στο πως εκφράζεσαι γενικά στις απαντήσεις σου. Μη χρησιμοποιείς τελίτσες και αριθμήσεις, αυτό δυστυχώς είναι μεγάλο πρόβλημα στο γυμνάσιο, αφού για να διευκολύνουν τα παιδιά, οι καθηγητές τους δίνουν τις απαντήσεις με 1,2,3 και βλέπεις μετά δε μπορούν να γράψουν μια σωστή παράγραφο.

Aυτό που λες δεν είναι σωστό. Λες να σαι καλός και όχι άριστος. Θα σε απογοητεύσω, αλλά αν στοχεύεις στο 18 , θα πας στο 16 , ενώ αν στοχεύσεις και πασχίσεις για να αποκτήσεις το τέλειο, το 20 , δε θα πέσεις κάτω από το 18. Όλα είναι ο στόχος. (γνώμη μου -> δε με απογοήτευσε ως τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το παρόν θρεντ, το κατατάσσω στα 10 πιο ηλίθια θέματα που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής.

Και για να μην είμαι και οφφ, ας πω ότι ΝΑΙ, αξίζει(!!!) να είσαι καλός μαθητής στο γυμνάσιο.Αφελέστατο ερώτημα.

Αν ακούσεις και την άλλη άποψη, θα δεις πως πολλοί κατακρίνουν τους καλούς μαθητές στο γυμνάσιο και λένε ότι τα αριστεία είναι ανούσια και δεν εξυπηρετούν σε τίποτα. Άλλοι λένε ότι αν είσαι καλός μαθητής στο γυμνάσιο δεν κερδίζεις τίποτα. Αν δεις προηγούμενα μηνύματα υπάρχουν άτομα που διαφωνούν κάθετα με εσένα. Ας πει ο καθένας τεκμηριωμένα την άποψή του, λοιπόν.

Πού πήρε η όρεξη για μάθηση και γνώση? Το μόνο που σκέφτονται τα παιδάκια είναι πώς θα βγάλουν 20? Φυσικά και αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο και όχι μόνο στο Γυμνάσιο. Δηλαδή το μόνο που θέλετε είναι να ξυπνήσετε μια μέρα στην Γ Λυκείου να τα χώσετε όλα στο μυαλό σας να περάσετε και μετα τι? Τόσο βαρια είναι η λέξη ''μαθαίνω'' πια.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πιστεύω πως η μάθηση και η γνώση πρέπει να είναι τα δύο πιο ισχυρά κίνητρα για να είσαι άριστος και όχι τι θα πει ο μπαμπάς και η μαμά φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δε θα μπω στον κόπο να διαβάσω τα προηγούμενα δυστυχώς.
Ας πω τη γνώμη μου.


ΔΕΝ είναι ανούσια τα αριστεία για κάποιον που έχει φιλότιμο και σωστή καθοδήγηση.Είναι ανάλογα με το άτομο.

Από την άλλη, τι μαλακία είναι αυτό με το "Δεν κερδίζεις τίποτα αν διαβάζεις στο γυμνάσιο".Πραγματικά μαλακία.Εμένα οι άνθρωποι στη ζωή μου μου λένε να προσπαθώ συνεχώς, γιατί μόνο οι μαχητές κερδίζουν!Αν είσαι ζαμανφουτίστας στο γυμνάσιο, άντε να κερδίζεις 2-3 χρονάκια "καλή ζωή".Έχοντας βέβαια, μάθει στην απραξία και στη τεμπελιά, γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι μετά στο λύκειο και έπειτα στο uni δε θα πετύχεις.Αυτό ισχύει για την πλειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δε θα μπω στον κόπο να διαβάσω τα προηγούμενα δυστυχώς.
Ας πω τη γνώμη μου.


ΔΕΝ είναι ανούσια τα αριστεία για κάποιον που έχει φιλότιμο και σωστή καθοδήγηση.Είναι ανάλογα με το άτομο.

Από την άλλη, τι μαλακία είναι αυτό με το "Δεν κερδίζεις τίποτα αν διαβάζεις στο γυμνάσιο".Πραγματικά μαλακία.Εμένα οι άνθρωποι στη ζωή μου μου λένε να προσπαθώ συνεχώς, γιατί μόνο οι μαχητές κερδίζουν!Αν είσαι ζαμανφουτίστας στο γυμνάσιο, άντε να κερδίζεις 2-3 χρονάκια "καλή ζωή".Έχοντας βέβαια, μάθει στην απραξία και στη τεμπελιά, γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι μετά στο λύκειο και έπειτα στο uni δε θα πετύχεις.Αυτό ισχύει για την πλειοψηφία.

Συμφωνώ απόλυτα. Τα αριστεία δεν είναι ανούσια. Πιστεύω κατά βάθος αυτοί που τα παίρνουν είναι περήφανοι για αυτό, αλλά πλέον έχουμε φτάσει να επικροτείται αυτός που βαριέται να ξεστραβωθεί και να διαβάσει δυο πράγματα και να είναι περίγελος αυτός που προσπαθεί και διαβάζει. Τα αριστεία κατά τη γνώμη μου είναι μια επιβράβευση. Τα απαξιώνετε ή όχι, είναι μια επιβράβευση για τον κόπο σου. Αν προσπαθούσες σκληρά όλη τη χρονιά (γιατί δε ξέρουμε τι σταυρό κουβαλάει ο καθένας και ποιες είναι οι συνθήκες στο σπίτι του καθενός) αυτό το χαρτάκι με την κορδελίτσα (την μπλε) είναι κάτι που σου δίνει το κίνητρο να συνεχίσεις να προσπαθείς και όχι να επαναπαύασαι φυσικά στις δάφνες σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Τα αριστεία δεν είναι ανούσια. Πιστεύω κατά βάθος αυτοί που τα παίρνουν είναι περήφανοι για αυτό, αλλά πλέον έχουμε φτάσει να επικροτείται αυτός που βαριέται να ξεστραβωθεί και να διαβάσει δυο πράγματα και να είναι περίγελος αυτός που προσπαθεί και διαβάζει. Τα αριστεία κατά τη γνώμη μου είναι μια επιβράβευση. Τα απαξιώνετε ή όχι, είναι μια επιβράβευση για τον κόπο σου. Αν προσπαθούσες σκληρά όλη τη χρονιά (γιατί δε ξέρουμε τι σταυρό κουβαλάει ο καθένας και ποιες είναι οι συνθήκες στο σπίτι του καθενός) αυτό το χαρτάκι με την κορδελίτσα (την μπλε) είναι κάτι που σου δίνει το κίνητρο να συνεχίσεις να προσπαθείς και όχι να επαναπαύασαι φυσικά στις δάφνες σου!

:hmm: κατά τη γνώμη μου τα αριστία είναι όντως μια επιβράβευση ,όμως δε σου δίνει το κίνητρο να προσπαθείς ... πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ ποιο σημαντικά κίνητρα για να συνεχίσεις την προσπάθεια
προσωπικά διαβάζω για να αποκτήσω κάποιες γνώσεις και όχι για να πάρω ένα βαθμό ή ένα αριστίο ( χωρίς φυσικά να σημαίνει πως επειδή το κάνω εγώ κάνουν και όλοι οι άλλοι το ίδιο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ήμουν αριστούχος σε όλο το Γυμνάσιο και όλο το Λύκειο. Τα αριστεία στο Γυμνάσιο είναι ανούσια. Πάμε σημείο σημείο αφού απ' τα πολλά παραδείγματα που έχω στο κεφάλι μου εμένα μπορώ να περιγράψω ακριβέστερα.

  • Όλες οι τάξεις του Γυμνασίου τελείωσαν με μεγάλους βαθμούς (19+). Δε θυμάμαι κανέναν τους. Δε θυμάμαι βαθμούς τριμήνων, διαγωνισμάτων ή εξετάσεων σε κανένα απολύτως μάθημα. Μπορώ να προσεγγίσω αν σκεφτώ αλλά τίποτα συγκεκριμένο.
  • Τελειώνοντας τη Γ Γυμνασίου:
    1. Δεν ήξερα φυσική. Μισούσα τη φυσική.
    2. Δεν ήξερα άριστα την αριθμητική γυμνασίου. Δεν είχα και πολλή επαφή με το μάθημα.
    3. Θεωρούσα ότι ήξερα βιολογία. Πήρα τα τρία την πρώτη εβδομάδα στη βιολογία κατεύθυνσης φέτος.
    4. Θεωρούσα ότι είχα επαφή με τη χημεία. Επίσης τα τρία την πρώτη εβδομάδα κατεύθυνσης πέρσι.
    5. Ο βαθμός του άριστου απολυτηρίου μου έδειχνε ότι ουσιαστικά δεν ήξερα να γράφω έκθεση.
    6. Σκόπευα να πάω θεωρητική στο λύκειο και στόχος μου γλωσσολογία/φιλολογία/αρχαιολογία.

Στο λύκειο:

  • Αγαπημένα μαθήματα στην Α φυσική και χημεία. Μισητό μάθημα αρχαία (6 ώρες γαμώ, 6 ώρες).
  • Αγαπημένα μαθήματα στη Β βιολογία γενικής και μαθηματικά κατεύθυνσης.
  • Αγαπημένα μαθήματα στη Γ τα έξι που έδινα. Η εμπειρία του άριστου απολυτηρίου μου μού είχε δώσει την εντύπωση ότι ακόμα και θετική/τεχνολογική να πήγαινα στη Γ θα είχα πρόβλημα με φυσική και μαθηματικά. Αρχίδια μπλε.
  • Θετική κατεύθυνση Β και Γ. Γελάω με τους στόχους που καθόριζαν τα τρίμηνα στο Γυμνάσιο.
  • Το αν ξέρω ή όχι να γράφω φαίνεται. Ο βαθμός των πανελληνίων δε σχετίζεται αλλά ακόμα κι έτσι να συγκρίνω πάλι πάνω είμαι.

Τα αριστεία στο γυμνάσιο είναι ανούσια. Δεν προκαθορίζουν απολύτως τίποτα για την πορεία στο λύκειο. Επίσης δεν είναι απαραίτητα ενδεικτικά αυτής της πορείας. Το γυμνάσιο ΔΕ χρειάζεται για το λύκειο (για τη ΔΙΚΗ μου γενιά πάει αυτό, δεν ξέρω τι αλλαγές έχουν παιχτεί τώρα). Ο τρόπος διαβάσματος στο λύκειο αλλά και συνολικής προσέγγισης των μαθημάτων είναι διαφορετικός από το Γυμνάσιο. Τα κίνητρα επίσης. Συνολικά ο άριστος κι ο άχρηστος στο γυμνάσιο δεν εξασφαλίζουν τις θέσεις τους και στο λύκειο κι όσο πιο νωρίς αποσυνδέσετε τα δύο τόσο πιο άνετα (ψυχολογικά) θα φτάσετε στο τέλος όπου θα χρειαστεί πραγματικά να αποδείξετε πέντε πράγματα.

Τέλος, αξιολύπητοι όλοι όσοι θεωρούν το αριστείο επιβράβευση και κίνητρο. Αξιολύπητοι και το λιγότερο αστείοι.

Disclaimer: Όλο αυτό ΔΕΝ είναι επιχείρημα, ΔΕΝ ανήκει στη συζήτηση ως τέτοιο και ΔΕΝ απαντάει σε κανέναν εκτός από τον topic starter. Ήταν απλά ένα παράδειγμα εισαγωγής. Η κουβέντα θα ξεκινήσει ΤΩΡΑ, αν φυσικά κάποιος μπει στον κόπο να κάνει την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Και εχω ακουσει και κάτι ακομα που το θεωρώ εντελώς ανόητο : αν διαβαζεις στο γυμνασιο δεν σου μένουν αντοχες για διαβασμα στο λύκειο...(λες κ το γυμνασιο ειναι διδακτορικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγνώμη μήπως να κάνουμε και διακοπές μέχρι την 3η Λυκείου για να έχουμε δύναμη?
Με κοροιδεύετε? Γράφετε στις εκθέσεις σας ότι το σχολείο έχει καταντήσει προθάλαμος των Πανελληνίων παραπονούμενοι και όταν έρχονται οι πράξεις απλά επιβεβαιώνετε το επιχείρημα? Ε-ΛΕ-ΟΣ
Πρέπει να καταλάβετε ότι σχολείο πάμε για να μάθουμε. Όχι για να το παίξουμε μάγκες στους καθηγητές,όχι για να κοροιδεύουμε αυτούς που διαβάζουν.
Ό,τι και να είναι αυτό το ελληνικό σχολείο δεν παύει να είναι σχολείο.
Δεν είναι δυνατόν να αναρωτιέστε αν αξίζει να διαβάσετε στο Γυμνάσιο. Τι είναι το Γυμνάσιο δηλαδή? Δεν ξεκινάει η σχολική ζωή στην Α λυκείου.
Το διάβασμα είναι μέρος της ζωή μας. Μας ξεχωρίζει από τα ζώα. Ενώ τα υπόλοιπα θηλαστικά αφιερώνονται κατευθείαν στην αναπαραγωγή εμείς περνάμε ένα διάστημα που γεμίζουμε το κεφαλάκι μας γνώση για να λεγόμαστε άνθρωποι.
Δεν σου λέω να λιώσεις στο Γυμνάσιο ή να μην χαρείς τη ζωή σου αλλά να μην ξεχάσεις ότι είσαι μαθητής.
Το αριστείο είναι μια ηθική ικανοποίηση της στιγμής όπως είναι και ο βαθμός σε ένα διαγώνισμα,όπως είναι όλα αυτά που σου επιβεβαιώνουν απλά ότι είσαι καλός μαθητής αν βέβαια είναι αποτέλεσμα του κόπου σου. Αυτά όμως μετά δεν τα θυμάσαι.
Επιτέλους ας λογικευτούμε λιγάκι. Αυτή η εφηβεία είναι περίεργο πράγμα μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
και εγω το ιδιο πιστευω. δηλαδη οι περισσοτεροι νομιζουν οτι το γυμνασιο σε προετοιμαζει απλα για το λυκειο και τπτ αλλο. και αν διαφωνησεις θα σε πουν κ φυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγω συμφωνω απολυτα με τον shadowfax.το αριστειο ειναι ανουσιο εντελως...και δεν ειπε κανεις να πας σαν τουριστας μεχρι την Γ λυκειου...ουτε να εισαι εντελως τουριστας στο γυμνασιο..απλα οταν πας λυκειο που ετσι και αλλιως ειναι αλλος κοσμος πρεπει να στρωθεις αν θες να πετυχεις..αλλα τα 5 χαρτια κορνιζα στον τοιχο θα παραμεινουν εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο;

όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Για μενα αυτο που πρεπει να κανει καποιος ειναι να διαβαζει τοσο οσο.... δηλ. να μην αφηνει κενα σε κανενα μαθημα. Γιατι σιγα σιγα τα κενα μεγαλωνουν κ στο τελος πεφτει κ ο ιδιος μεσα. Τωρα η αποψη οτι θα διαβασω στο λυκειο κ η ακομα χειροτερα θα ξεσκιστω στην γ λυκειου (την εχω ακουσει απειρες φορες απο συμμαθητες -σημειωτεον πατωσαν σχεδον ολοι-) ειναι λαθος. Κανεις δεν μπορει να μαθει να διαβαζει ετσι στα ξαφνικα. Αποψη μου βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsakis

Νεοφερμένος

Ο tsakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
δεν αξιζει και ειμαι καθετοσ σε αυτο,ο κολλητος μ τωρα τοτε επαιρνε ολο αριστεια μαθητησ του 19,φετος εβγαλε 7000 μορια..εγω δν οχι απλα δν ημουν αριστουχος αλλα με χιλια ζορια περνουσα τις ταξεις και φετος εβγαλα 14800..ολη η υποθεση ξεκιναει απο την δευτερα λυκειου:/: στο γυμνασιο απλα περνεις την νοοτροπια του διαβασματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
"Αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο?"
Με άλλα λόγια "Αξίζει να διαβάζω μισή ώρα κάθε μέρα?"
Έλεος ρε παιδιά σιγά το Γυμνάσιο. Στο σχολείο μου τα 10 παιδιά που παίρνανε 19ρια στο γυμνασιο, Πανελλήνιες γράψαν από 9000 έως 15000 μόρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Aξίζει να είσαι καλός μαθητής ακόμα και στο δημοτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί πάντα κοιτάτε ποιος πήρε 19άρια? Και γιατί πάντα συγκρίνετε τους βαθμούς σας με άλλους για να δείτε τις ικανότητες του καθενός. Δηλαδή κάποιος που πήρε μεγαλύτερο βαθμό από εσάς σημαίνει ότι ξέρει πιο πολλά ή ότι γενικά είναι καλύτερος? Ας πάρετε και λιγότερο! Τουλάχιστον αυτό που είναι να μάθετε να το μάθετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top