Οδύσσεια, Ιλιάδα ή Ελένη

Ποιο από τα 3 σας αρέσει περισσότερο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Οδύσσεια

    Ψήφοι: 62 34.6%
  • Ιλιάδα

    Ψήφοι: 22 12.3%
  • Ελένη

    Ψήφοι: 54 30.2%
  • Κανένα

    Ψήφοι: 32 17.9%
  • Όλα

    Ψήφοι: 9 5.0%

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Το κάθε ένα είναι διαφορετικό, όμως έχουν όλα ένα κοινό. Μας παρουσιάζουν την αρχαία ελλάδα όπως καταγράφηκε από τους συγγραφείς της εποχής κι όχι όπως προσπαθούν να μας δείξουν μέσα από τις υπερπαραγωγές του χόλιγουντ. Πάντως και τα τρία έργα μου άρεσαν. Η οδύσσεια είχε ένα σασπένς με το αν θα τα καταφέρει ο οδυσσέας στις δοκιμασίες που του έθεταν οι θεοί και οι μοίρες(παρά το γεγονός ότι ήξερα την κατάληξη του). Η ιλιάδα πάλι μας παρουσιάζει τους πραγματικούς κι αυθεντικούς ελληνες με τις έριδες και τα τεχνάσματα τους. Περιττό να σας πω ότι κάπου διάβασα πως ο δούριος ίππος θεωρείται από τα πρώτα και λαμπρότερα τεχνολογικά επιτεύγματα καθώς χρησιμοποιήθηκαν μοχλοί που στηρίζονται ακόμη και σε κάποια από τις θεωρίες της μηχανικής(αν δε κάνω λαθος) που διατυπώθηκε αιώνες αργότερα... Τέλος για την ελένη τι να πω? Είναι και συνονόματη, αλλά και μια από τις πιο ωραίες τραγωδίες που εχω διαβάσει μετά την αντιγόνη... Τα κοινωνικά ζητήματα που τίθενται στο έργο αυτό νομίζω πως απασχολούν ακόμη και τις σημερινές κοινωνίες... Είναι μεν παλιά ως προς τη χρονολογία συγγραφής της, αλλά τόσο επίκαιρη ως προς τα θέματα προς συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
:D Λατρεύω και τα 3 μαθήματα είναι πολύ ωραία και διδαχτικά γιατί μπορείς να κάνεις συγκρίσεις με τις τότε αξίες και σκέψεις κατά πόσο συμφωνούν με τη σημερινή εποχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Η Οδύσσεια είναι σαν παραμύθι και έχει ωραία ιστορία και κάποιος το διαβάζει με ενδιαφέρον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@n@g!ot!s

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η Ελένη ήταν η πιο εύκολη για εμένα και πιο κατανοητή από την Ιλιάδα και την Οδύσσεια. Δεν ξέρω αν βοήθησε το ότι πήγαμε με το σχολείο και είδαμε την παράσταση αλλά μου άρεσε πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Οδύσσεια χωρίς δεύτερη σκέψη! Το καλύτερο παραμύθι που έχω διαβάσει... κάθε φορά που την διάβαζα ταξίδευα θυμάμαι μαζί με τον Οδυσσέα :P Αντίθετα την Ιλιάδα τη μισούσα! και για την Ελένη δεν έτρεψα κάποια συμπάθεια αλλά ούτε και αντιπάθεια... ουδέτερος λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
μονο ιλιαδα και οδυσσεια εχω κανει αλλα προτιμω οδυσσεια γιατι ηταν πιο αναλαφρο διηγημα(υπηρχαν και παραμυθικα στοιχεια που το εκαναν πιο ενδιαφερον) και οι χαρακτηρες ηταν πιο ηθικοι και γενικα σαν ιστορια δεν προβαλλε τοση βια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis03.06.09

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εννοειται πως η Ελενη!:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Η Ελενη γιατι η ιστορια ειναι πιο ενδιαφερουσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nic0le

Νεοφερμένος

Η nic0le αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Τώρα θα κάνω ελένη
αλλά δεν μου άρεσε ούτε η οδύσσεια αλλά ούτε και η ιλιάδα
και τα 2 μου προκαλούσαν νύστα(είμαι ειλικρινής τουλάχιστον):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
εμένα δε μου πολυάρεσε η "ιλιάδα". αντίθετα η οδύσσεια και η "ελένη" ήταν από τα αγαπημένα μου μαθήματα στο γυμνάσιο.

παρόμοιο μάθημα με την "ελένη" του ευριπίδη θα συναντήσεται στη β' λυκείου την "αντιγόνη" του σοφοκλή. απ' όσα μπορώ να θυμάμαι από το γυμνάσιο, ο τρόπος ανάλυσης είναι παρόμοιος αν όχι ίδιος, η εισαγωγή αν και είναι κάπως μεγάλη στην "αντιγόνη", θα διαπυστώσεται ότι αρκετά σημεία έχουν αναφερθεί και στην εισαγωγή της "ελένης"(π.χ αυτό που θυμάμαι έντονα ότι αναλύεται και στις δύο εισαγωγές είναι τα μέρη του αρχαίου θεάτρου).γι' αυτό όσοι πάτε τώρα γ'γυμνασίου να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή στο μάθημα αυτό, γιατί πολλά στοιχεία(εισαγωγή,είναι&φαίνεσθαι, προικονομία κ.α), τα οποία πρέπει να μάθετε να εντοπίζετε και μόνοι σας επαναλαμβάνονται αργότερα στη β' λυκείου και θα σας βοηθήσει το να τα έχετε ξαναδιαβάσει. η μοναδική δυσκολία που υπάρχει στην "αντιγόνη"συγκριτικά με την "ελένη" είναι η μετάφραση, λόγω της χρήσης του ποιητικού λόγου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Hλιάδα δεν έχω διδαχτεί. :P Η Οδύσσεια μου άρεσε. Όπως και η Ελένη μου άρεσε. Την Ελένη παρεπιπτόντως την είχαμε γυρίσει και μαθητική παράσταση στο Αρχαίο Ωδείο Πατρών με φίλους μου να υποδύονται τον Θεοκλύμενο,..κ.α. μορφές του έργου, με ρούχα και μακιγιάζ εποχής (ειδικά ο φίλος μου που υποδυόταν τον φαραώ Θεοκλύμενο έδινε ρέστα τόσο ενδυματολογικά όσο από πλευρά φαραωνικής μπογιάς και ξυρισμένου κεφαλιού...χαχαχ). Την θεατρική παράσταση του Ευρυπίδη την επιμελήθηκαν πολλοί καθηγητές του σχολείου μου (γυμνάσιο). Τα σκηνικά τα αναλάβαμε όλοι οι μαθητές του γυμνασίου με την βοήθεια της καθηγήτριας καλλιτεχνικών και του καθηγητή τεχνολογίας. Η μπογιά και το βάψιμο με το ρολό σε τελάρα μεγάλων διαστάσεων έδινε και έπαιρνε. Ούτε Σχολή Καλών Τεχνών να είμαστε. :P Για την Ελένη έχω τις καλύτερες αναμνήσεις.

Για την Αντιγόνη δεν έχω. Δεν θέλω να την ξαναδώ μπροστά μου. Όταν ακούω Αντιγόνη μου έρχεται στο μυαλό εκείνο το 12 στις πανελλήνιες της Β' Λυκείου, όταν εξεταζόμασταν και αρχαία γενικής παιδείας...και έπρεπε να "παπαγαλίσουμε" αρκετούς στίχους στα αρχαία. :mad: Καλύτερα που καταργήθηκαν οι πανελλήνιες στην Β' Λυκείου. Πώς γινόταν μαθητές της θετικής/ τεχνολογικής κατεύθυνσης να εξετάζονταν σε μάθημα αρχαίων ελληνικών με δύσκολη θεματολογία πανελληνίων; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Hλιάδα δεν έχω διδαχτεί. :P Η Οδύσσεια μου άρεσε. Όπως και η Ελένη μου άρεσε. Την Ελένη παρεπιπτόντως την είχαμε γυρίσει και μαθητική παράσταση στο Αρχαίο Ωδείο Πατρών...

εμάς μας είχαν πάει σε ένα μικρό θέατρο στην αθήνα να δούμε την ελένη σε παράσταση. αίσχος ήταν. περισσότερο σοβαροί ήμασταν εμείς παρά οι ηθοποιοί. ο χορός ειδικά δε σταμάτησε καθόλου να κρυφογελά!

Καλύτερα που καταργήθηκαν οι πανελλήνιες στην Β' Λυκείου. Πώς γινόταν μαθητές της θετικής/ τεχνολογικής κατεύθυνσης να εξετάζονταν σε μάθημα αρχαίων ελληνικών με δύσκολη θεματολογία πανελληνίων; :mad:

εδώ ανοίγεις ένα μεγάλο ζήτημα..πιστεύω πως οι πανελλαδικές δεν έπρεπε να καταργηθούν από τη β' λυκείου. συμφωνώ μαζί σου ότι είναι δύσκολο ένας μαθητής της θετικής/τεχνολογικής κατεύθυνσης να πάει να δώσει αντιγόνη, όπως το ίδιο δύσκολο είναι για κάποιον της θεωρητικής να πάει να δώσει φυσική.

πιστεύω, όμως, πως η αλλαγή έπρεπε να γίνει στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, να δίνουν δηλ. οι μαθητές τα μαθήματα της κατεύθυνσής τους, και όχι να καταργηθεί ως θεσμός. θεωρώ πως αν υπήρχαν ακόμα οι πανελλήνιες στη β΄λυκείου, θα είχαμε μια ιδέα για το πως θα είναι τα πράγματα στη γ' και δε θα πηγαίναμε(βάζω και τον εαυτό μου μέσα) σαν τα πρόβατα στη σφαγή, ακούγοντας τον καθένα να δραματοποιεί την κατάσταση και να την παρουσιάζει ως κάτι πέρα από τις ανθρώπινες δυνατότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Η Οδυσσεια ηταν καλυτερη.Τουλαχιστον δεν με επαιρνε ο υπνος την ωρα του μαθηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ελενη και παλι ελενη.. θυμαμαι που ειχε λυσαξει ο καθηγητης μας μ αυτον τον "ρακενδυτο μενελαο",το "παραλογο του πολεμου",τη σκηνη της αναγνωρισης.. επισης ειχε πεσει πολυ γελιο οταν ο μενελαος χτυπησε την πορτα του παλατιου αν θυμαμαι καλα και του απαντησε μια γεροντισσα και ενας συμμαθητης μου εντελως στουρναρι που εκανε οτι κρατουσε σημειωσεις ρωταει πολυ σοβαρα " κυριε συγγνωμη που διακοπτω το μαθημα αλλα εχω μια απορια: η γεροντισσα ηταν μεσα ή εξω απο το παλατι???" πωπωπω τι θυμηθηκα!! αξεχαστη η ελενη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου το η Ιλιαδα ηταν το καλυτερο βιβλιο και το πιο ευκολο για μενα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα σε Οδύσσεια και Ελένη, την Ιλιάδα ούτε που τη θυμάμαι. :P
Μάλλον θα ψηφίσω Οδύσσεια γιατί ήταν -σαν- παραμύθι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure Insanity

Νεοφερμένος

Η Pure Insanity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω Όρνιθες. Γιατί δεν υπάρχουν στην δημοσκόπηση; Τι ρατσισμός είναι αυτός απέναντι στις κακόμοιρες τις κότες ;
Δεν θα περάσει ο φασισμός του Μιμίκου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω Όρνιθες. Γιατί δεν υπάρχουν στην δημοσκόπηση; Τι ρατσισμός είναι αυτός απέναντι στις κακόμοιρες τις κότες ;
Δεν θα περάσει ο φασισμός του Μιμίκου! :P
Αυτό δεν το κάναμε ποτέ. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure Insanity

Νεοφερμένος

Η Pure Insanity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ούτε εμείς μην φανταστείς. Έναν μήνα πρέπει να το κάναμε, και αυτόν μαζί με τον φπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
ψηφιζω οδυσσεια γιατι τα αλλα 2 μαθηματα δεν τα εχω γνωρισει...

τωρα θα κανουμε την ιλιαδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top