Περιττά μαθήματα στο Γυμνάσιο

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
κ εμεις τι βλακεια...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Εσείς που κρίνετε το σύστημα παιδείας στα περισσότερα ποστς σας υπάρχουν ανορθόγραφες λέξεις.
Μάθετε πρώτα να γράφετε και μετά κρίνετε.
Κανένα μάθημα δεν είναι περιττό μάθημα.
Όλα τα μαθήματα είναι χρήσιμα.
Αλλά επειδή δε διδάσκονται στο φροντιστήριο και δεν τα κάνουμε στις Πανελλαδικές τα θεωρούμε ανόητα.
Όπως και να έχει θα μπορούσαν να διδάσκονται καλύτερα.

Απο το στομα μου το πηρες! Λετε οτι ειναι αχρηστα τα αρχαια ελληνικα, αλλα ισως αν προσεχατε λιγο δε θα γραφατε το πρωτοτυπα με ο...Τα αρχαια ελληνικα ειναι η βαση της γλωσσας μας και εξηγουν γιατι μιλαμε σημερα οπως μιλαμε. Αν αυτο το θεωρειτε αχρηστο, ας καταργησουμε κ τα Νεα Ελληνικα, κ ας ξεκινησουμε να συνεννοουμαστε με νοηματα οπως οι Προιστορικοι ανθρωποι. Οσο για την Αρχαια Ελληνικη Λογοτεχνια ( Ιλιαδα κτλ ) πιστευω οτι ειναι ντροπη ως Ελληνες (και ως ανθρωποι γενικοτερα ) να μην γνωριζουμε 5 πραγματα για αυτα τα εργα που σημαδεψαν την πορεια της παγκοσμιας λογοτεχνιας. Αυτα τα πραγματα τα διδασκονται στο εξωτερικο κ εμεις, που ειμαστε κ Ελληνες και ειναι μερος της Ιστοριας της Λογοτεχνιας μας δε θα τα διδαχθουμε?
Λυπαμαι να διαβαζω τετοιες αποψεις απο νεα παιδια, διοτι φοβαμαι πως ολο και περισσοτερο χανουμε την επαφη μας με τα βιβλια, με τη γλωσσα, με τον πολιτισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
ε ναι εχεις δικιο,περιττο μαθημα τα αρχαια,επειδη ειναι δυσκολα κ δεν τα χρησιμοποιουμε?τα αρχαια ειναι η βαση της γλωσσας μας,σαν μαθημα κι αυτο οπως κ τα αλλα εχει τις δυσκολιες του κ αναλογα με την κατευθυνση που θα ακολουθησει ο καθενας μπορει να του χρειαστουν,τωρα αν δεν αρεσουν σε καποιον αυτο ειναι αλλο θεμα που δεν εχει σχεση με αυτο εδω που συζηταμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ma8hmatikos21

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά τα αρχαία είναι άχρηστα
και τα νέα επίσης στο μεγαλύτερο μέρος τους
και αυτό που είπε Ο αναγνώστης για τη χρησιμότητα των αρχαίων δεν ισχύει γιατί μια χαρά ξέραμε να μιλάμε και πριν πάμε σχολείο δεν είναι εκεί το θέμα
Επίσης άχρηστα είναι τα κείμενα γιατί δεν έχει νόημα να αναλύουμε τα κείμενα αλλά μόνο να τα διαβάζουμε για δική μας χρήση
Ο όμηρος πάλι είναι άχρηστος για τον ίδιο λόγο
Αυτά έχω να πω
Αν κάποιος έχει αντίρρηση παρακαλώ να την εκφράσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Απο το στομα μου το πηρες! Λετε οτι ειναι αχρηστα τα αρχαια ελληνικα, αλλα ισως αν προσεχατε λιγο δε θα γραφατε το πρωτοτυπα με ο...Τα αρχαια ελληνικα ειναι η βαση της γλωσσας μας και εξηγουν γιατι μιλαμε σημερα οπως μιλαμε. Αν αυτο το θεωρειτε αχρηστο, ας καταργησουμε κ τα Νεα Ελληνικα, κ ας ξεκινησουμε να συνεννοουμαστε με νοηματα οπως οι Προιστορικοι ανθρωποι. Οσο για την Αρχαια Ελληνικη Λογοτεχνια ( Ιλιαδα κτλ ) πιστευω οτι ειναι ντροπη ως Ελληνες (και ως ανθρωποι γενικοτερα ) να μην γνωριζουμε 5 πραγματα για αυτα τα εργα που σημαδεψαν την πορεια της παγκοσμιας λογοτεχνιας. Αυτα τα πραγματα τα διδασκονται στο εξωτερικο κ εμεις, που ειμαστε κ Ελληνες και ειναι μερος της Ιστοριας της Λογοτεχνιας μας δε θα τα διδαχθουμε?
Λυπαμαι να διαβαζω τετοιες αποψεις απο νεα παιδια, διοτι φοβαμαι πως ολο και περισσοτερο χανουμε την επαφη μας με τα βιβλια, με τη γλωσσα, με τον πολιτισμο.
Δε νομίζω ότι είπα πως δεν είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε τα ομηρικά(και όχι μόνο) έπη. Σαφώς και είναι εξαιρετικά δείγματα του ελληνικού πνεύματος, και προσωπικά μου αρέσει σαν μάθημα η Ιλιάδα(πέρυσι η Οδύσσεια κτλ). Όμως, απάντησέ μου σε μία ερώτηση: όταν έχουμε τόσα άλλα μαθήματα, γιατί είναι ανάγκη να αναλύουμε τον κάθε στίχο και για ποιο λόγο χρησιμοποιείται το τάδε σχήμα λόγου εδώ, και να γράφουμε εργασίες και διαγωνίσματα πάνω σε αυτά? Νομίζεις δηλαδή ότι θα θυμάται κάποιος ύστερα από μερικά χρόνια την ανάλυση του τάδε χωρίου στην Ιλιάδα? Θα μπορούσαμε να κάνουμε ανάγνωση το έπος, να αναφέρουμε ορισμένα πολύ βασικά γι' αυτό και να σχολιάζουμε προφορικά.
Όσο για τα Αρχαία, δε συμφωνώ με το ότι δεν είναι χρήσιμα, διότι είναι η βάση της Νέας Ελληνικής και πολλών ακόμη γλωσσών...
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εικαστικα ρεεεεεεε
τι να τα κανεις..???μας εβαλε η καινοθργια να αγορασουμε 1 σελιδα πραματα ελεος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Παιδιά επειδή πολλές φορές ο καθένας λέει τα μαθήματα που δε γουστάρει και το ίδιο θα έκανα κι εγώ, υπάρχει μία άλλη λύση.
Θα ήταν να χωριζόμαστε σε κάτι σαν κατευθύνσεις από το Γυμνάσιο. Όχι σε στυλ Λυκείου, αλλά υπάρχουν πολλοί που έχουν ήδη αποφασίσει αν θα ακολουθήσουν τα φιλολογικά και άλλοι μαθηματικά, φυσική κτλ. Όλοι θα έκαναν όλα τα μαθήματα αλλά περισσότερο της κατεύθυνσης τους. Δηλαδή αυτός που θα πήγαινε στα μαθηματικά θα έκανε κάθε μέρα Μαθηματικά, τέσσερις φορές φυσική, τρεις χημεία και μόνο δύο ώρες αρχαία, μία ώρα κείμενα κτλ.
Έτσι θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι και για τους αναποφάσιστους θα μπορούσε να υπάρχει τρίτο τμήμα που να είναι κανονικό. Εννοείτε βέβαια ότι θα υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να αλλάξει κατεύθυνση κάποια στιγμή και γι' αυτό πρέπει να διδάσκονται όλα τα μαθήματα απλά με λιγότερο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδιά τα αρχαία είναι άχρηστα
και τα νέα επίσης στο μεγαλύτερο μέρος τους
και αυτό που είπε Ο αναγνώστης για τη χρησιμότητα των αρχαίων δεν ισχύει γιατί μια χαρά ξέραμε να μιλάμε και πριν πάμε σχολείο δεν είναι εκεί το θέμα
Επίσης άχρηστα είναι τα κείμενα γιατί δεν έχει νόημα να αναλύουμε τα κείμενα αλλά μόνο να τα διαβάζουμε για δική μας χρήση
Ο όμηρος πάλι είναι άχρηστος για τον ίδιο λόγο
Αυτά έχω να πω
Αν κάποιος έχει αντίρρηση παρακαλώ να την εκφράσει

Υπαρχει διαφορα αναμεσα στο ξερω να μιλαω για να ζητησω μια φρατζολα ψωμι κ στο ξερω να εκφραζω σωστα κ τεκμηριωμενα τις αποψεις μου για ενα σοβαρο θεμα. Εισαι μικρος ακομα κ δεν καταλαβαινεις ποσο σημαντικο ειναι να εχει κανεις ευχαιρια λογου, αλλα για να στο κανω πιο κατανοητο γιατι φαινεσαι πολυ χρηστικος ανθρωπος, αν πας σε μια συνεντευξη για δουλεια σε 10 χρονια απο τωρα, μαζι με ο,τι αλλο θα κοιταξουν κ το πως εκφραζεσαι, ποσο καλα στηριζεις τις αποψεις σου. Μονο οι τεχνικες γνωσεις δε θα σε πανε πουθενα. Πες οτι γινεσαι επιστημονας, θα κληθεις σε ενα συνεδριο να πεισεις τους συναδελφους σου για μια σου αποψη, κ γι αυτο θα χρειαστεις κ τη γλωσσα, περαν των επιστημονικων σου ανακαλυψεων. Εβγαλες αχρηστο οποιο μαθημα σε καλει να εκφραστεις. Αυτο τι σου λεει για σενα? Δεν πιστευεις οτι ειναι ενδειξη μιας ισως ελλειψης ικανοτητας εκφρασης και αναπτυξης λογου? Αν το θεωρεις κ αυτο αχρηστο, τοτε πιστευω δε θα καταφερω να σε πεισω, οποτε θα χρησιμοποιησω το πολυ απλο κ πεζο επιχειρημα "πρεπει να δωσεις εκθεση στις πανελληνιες κ αν δεν κανεις απο τωρα εξασκηση στην αναπτυξη ορθου λογου θα σου επηρεασει δραματικα το βαθμο εισαγωγης σου στο πανεπιστημιο".
-----------------------------------------
Δε νομίζω ότι είπα πως δεν είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε τα ομηρικά(και όχι μόνο) έπη. Σαφώς και είναι εξαιρετικά δείγματα του ελληνικού πνεύματος, και προσωπικά μου αρέσει σαν μάθημα η Ιλιάδα(πέρυσι η Οδύσσεια κτλ). Όμως, απάντησέ μου σε μία ερώτηση: όταν έχουμε τόσα άλλα μαθήματα, γιατί είναι ανάγκη να αναλύουμε τον κάθε στίχο και για ποιο λόγο χρησιμοποιείται το τάδε σχήμα λόγου εδώ, και να γράφουμε εργασίες και διαγωνίσματα πάνω σε αυτά? Νομίζεις δηλαδή ότι θα θυμάται κάποιος ύστερα από μερικά χρόνια την ανάλυση του τάδε χωρίου στην Ιλιάδα? Θα μπορούσαμε να κάνουμε ανάγνωση το έπος, να αναφέρουμε ορισμένα πολύ βασικά γι' αυτό και να σχολιάζουμε προφορικά.
Όσο για τα Αρχαία, δε συμφωνώ με το ότι δεν είναι χρήσιμα, διότι είναι η βάση της Νέας Ελληνικής και πολλών ακόμη γλωσσών...
:bye:

Φιλε μου Αλεξανδρε,

καταλαβαινω οτι οι αποριες σου ειναι γνησιες και ειλικρινεις κ αυτο το εκτιμω. Κατ' αρχας να σε διαβεβαιωσω πως οντως δε θα σου χρειαστει ποτε να αναλυσεις τον ταδε στιχο της Ιλιαδος. Ωστοσο, οπως ανεφερα κ παραπανω, η επαφη με λογοτεχνικα κειμενα κ η προσπαθεια κατανοησης τους μεσω της λεπτομερους αναλυσης αναπτυσει την κριτικη σου σκεψη. Με αλλα λογια, τωρα που εισαι ακομα μικρος ( κ λογω του οτι το συστημα παιδειας ειναι ελλειπες κ καλει τους μαθητες να απομνημονευσουν ουσιαστικα τα οσα τους λενε οι καθηγητες τους ) μπορει να θεωρεις την αναλυση αχρηστη, ωστοσο, σιγα σιγα αυτη η διαδικασια θα σου δωσει την ικανοτητα, τη σπουδαια ικανοτητα, να κατανοεις το τι διαβαζεις, οχι με την εννοια της κατανοησης τι σημαινει η καθε λεξη, αλλα του ευρυτερου νοηματος, που συχνα κρυβεται πισω απο τις λεξεις. Αυτο θα ειναι ενα εφοδιο που θα εχεις σε ολη σου τη ζωη, ασχοληθεις δεν ασχοληθεις με ενα θεωρητικο αντικειμενο. Αυτο που ζητας, να γινεται δηλαδη απλα αναγνωση στην ταξη, καταλαβαινεις οτι ειναι ανεφικτο σε ενα σχολικο περιβαλλον γιατι πολυ απλα η αξιολογηση των μαθητων ειναι αναποφευκτη καθως αποτελει το μοναδικο κριτηριο που θα καθορισει σε λιγα χρονια ποιοι απο σας θα μπουνε στα πανεπιστημια κ ποιοι οχι.
Η αναλυση λογοτεχνικων κειμενων λοιπον προσφερει οχι μονο πλουτο λεξιλογιου και ιδεων αλλα κ πλουτο σκεψης! Ανοιγει νεους οριζοντες στον ανθρωπο καθως του δινει τη δυνατοτητα να παρει απο ενα κειμενο τοσο πολλα περισσοτερα απο τα εμφανη.
Ελπιζω η απαντηση μου να σε καλυψε. Αν και καταλαβαινω οτι στην ηλικια σου ειναι δυσκολο να αντιληφθεις αυτα που σου λεω.

Καλη συνεχεια κ καλο κουραγιο (σε περιπτωση που απλα εισαι ατυχος κ εχεις πεσει σε αδιαφορο η βαρετο καθηγητη, γιατι συμβαινουν κ αυτα πολλες φορες, κ αυτα μας κλεβουν τη μαγεια προσεγγισης ενος τετοιου κειμενου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Έχεις πάντως ένα δίκιο, αφού είναι σημαντικό να αναπτύσσουμε κριτική σκέψη και πράγματι τώρα που το σκέφτομαι είναι αδύνατον να κάνουμε μια απλή ανάγνωση, αφού κάπως πρέπει να μας αξιολογήσουν οι καθηγητές μας... Ίσως η άποψή μου να είναι υπερβολική εξαιτίας μιας στριμμένης καθηγήτριας που θέλει να παπαγαλίζουμε χαρακτηρισμούς ή χρησιμότητα σχημάτων λόγου... Για να καταλάβεις, στο διαγώνισμα Α τριμήνου πήρα 18.5(το μεγαλύτερο στο τμήμα μου) και η μισή μονάδα κόπηκε επειδή έγραψα ένα χαρακτηριστικό του Αχιλλέα με λέξη συνώνυμη από αυτή που μας είχε πει....
Οπότε νομίζω καταλαβαίνεις την αγανάκτησή μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Έχεις πάντως ένα δίκιο, αφού είναι σημαντικό να αναπτύσσουμε κριτική σκέψη και πράγματι τώρα που το σκέφτομαι είναι αδύνατον να κάνουμε μια απλή ανάγνωση, αφού κάπως πρέπει να μας αξιολογήσουν οι καθηγητές μας... Ίσως η άποψή μου να είναι υπερβολική εξαιτίας μιας στριμμένης καθηγήτριας που θέλει να παπαγαλίζουμε χαρακτηρισμούς ή χρησιμότητα σχημάτων λόγου... Για να καταλάβεις, στο διαγώνισμα Α τριμήνου πήρα 18.5(το μεγαλύτερο στο τμήμα μου) και η μισή μονάδα κόπηκε επειδή έγραψα ένα χαρακτηριστικό του Αχιλλέα με λέξη συνώνυμη από αυτή που μας είχε πει....
Οπότε νομίζω καταλαβαίνεις την αγανάκτησή μου....

Αυτο το γεγονος που μου περιγραφεις ειναι απαραδεκτο και η συγκεκριμενη γυναικα δεν αξιζει να λεγεται καθηγητρια. Ωστοσο, ισως θυμασαι οτι ο Ομηρος χρησιμοποιουσε καποια τυπικα επιθετα για να χαρακτηρισει τους ηρωες του (με τον ορο τυπικα εννοω οτι τα επαναλαμβανε συχνα, για παραδειγμα "Πολυμηχανος Οδυσσευς") και ο λογος που το εκανε αυτο ηταν διττος. Αφ'ενος η ποιηση του απαγγελλοταν προφορικα, και η επαναληψη λεξεων, φρασεων και ακομα κ σκηνων βοηθουσε τον ραψωδο στην απομνημονευση (φαντασου να εχεις να μαθεις απ'εξω ενα ολοκληρο επος) και αφ'ετερου, οπως ισως ξερεις ο Ομηρος γραφει το επος του σε δαχτυλικο εξαμετρο, σε ενα δηλαδη συγκεκριμενο μετρο. Αυτο σημαινει οτι η διαδοχη μακρων κ βραχεων φωνηεντων επρεπε να ειναι συγκεκριμενη (πιο συγκεκριμενα, καθε στιχος του δακτυλικου εξαμετρου αποτελουταν απο 6 κομματια της εξης μορφης: -μακρο-βραχυ-βραχυ-.) Αυτο σημαινε οτι καποια επιθετα (πχ. Πολυμηχανος) ταιριαζαν περισσοτερο στο μετρο λογω του οτι ειχαν αυτη τη μορφη που σου περιεγραψα.
Σημασια εχει απο ολα αυτα οτι τα τυπικα αυτα επιθετα θεωρουνται σημαντικα στη μελετη του Ομηρου, διοτι χρησιμοποιουνται παντου κ απο τους παντες για να χαρακτηρισουν τους ηρωες αυτους. Αν λοιπον το επιθετο του Αχιλλεα ηταν ενα τυπικο επιθετο, ισως γι'αυτο η καθηγητρια σου επεμενε τοσο πολυ σ'αυτο. Παρ'ολα αυτα, υπερεβαλε, και μαλιστα θα επρεπε τουλαχιστον να σου εξηγησει για ποιο λογο ειναι πια τοσο σημαντικο αν αλλαξεις το επιθετο αυτο (που, για να λεμε την αληθεια, αν δε θελεις να γινεις καθηγητης στον Ομηρο, δεν ειναι σημαντικο :P)
Σε φλομωσα στις πληροφοριες, απλα θεωρω οτι οι μαθητες πρεπει να καταλαβαινουν γιατι τους ζηταμε ο,τι τους ζηταμε και νομιζω αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος των σημερινων καθηγητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Αυτο το γεγονος που μου περιγραφεις ειναι απαραδεκτο και η συγκεκριμενη γυναικα δεν αξιζει να λεγεται καθηγητρια. Ωστοσο, ισως θυμασαι οτι ο Ομηρος χρησιμοποιουσε καποια τυπικα επιθετα για να χαρακτηρισει τους ηρωες του (με τον ορο τυπικα εννοω οτι τα επαναλαμβανε συχνα, για παραδειγμα "Πολυμηχανος Οδυσσευς") και ο λογος που το εκανε αυτο ηταν διττος. Αφ'ενος η ποιηση του απαγγελλοταν προφορικα, και η επαναληψη λεξεων, φρασεων και ακομα κ σκηνων βοηθουσε τον ραψωδο στην απομνημονευση (φαντασου να εχεις να μαθεις απ'εξω ενα ολοκληρο επος) και αφ'ετερου, οπως ισως ξερεις ο Ομηρος γραφει το επος του σε δαχτυλικο εξαμετρο, σε ενα δηλαδη συγκεκριμενο μετρο. Αυτο σημαινει οτι η διαδοχη μακρων κ βραχεων φωνηεντων επρεπε να ειναι συγκεκριμενη (πιο συγκεκριμενα, καθε στιχος του δακτυλικου εξαμετρου αποτελουταν απο 6 κομματια της εξης μορφης: -μακρο-βραχυ-βραχυ-.) Αυτο σημαινε οτι καποια επιθετα (πχ. Πολυμηχανος) ταιριαζαν περισσοτερο στο μετρο λογω του οτι ειχαν αυτη τη μορφη που σου περιεγραψα.
Σημασια εχει απο ολα αυτα οτι τα τυπικα αυτα επιθετα θεωρουνται σημαντικα στη μελετη του Ομηρου, διοτι χρησιμοποιουνται παντου κ απο τους παντες για να χαρακτηρισουν τους ηρωες αυτους. Αν λοιπον το επιθετο του Αχιλλεα ηταν ενα τυπικο επιθετο, ισως γι'αυτο η καθηγητρια σου επεμενε τοσο πολυ σ'αυτο. Παρ'ολα αυτα, υπερεβαλε, και μαλιστα θα επρεπε τουλαχιστον να σου εξηγησει για ποιο λογο ειναι πια τοσο σημαντικο αν αλλαξεις το επιθετο αυτο (που, για να λεμε την αληθεια, αν δε θελεις να γινεις καθηγητης στον Ομηρο, δεν ειναι σημαντικο :P)
Σε φλομωσα στις πληροφοριες, απλα θεωρω οτι οι μαθητες πρεπει να καταλαβαινουν γιατι τους ζηταμε ο,τι τους ζηταμε και νομιζω αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος των σημερινων καθηγητων.

Τώρα συμφωνώ ακόμα περισσότερο με τις απόψεις σου.... Και σαφώς γνωρίζω τα τυπικά επίθετα(και κατ' επέκταση τους τυπικούς στίχους) και, παρ' όλο που δε θυμάμαι ποιο επίθετο ήταν, δε νομίζω πως ήταν τυπικό επίθετο, γιατί αν ήταν θα το είχα βρει από τους στίχους και θα το έγραφα αυτούσιο....
Τεσπα, pls μην το συνεχίσουμε άλλο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 136129

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μουσική
Λογοτεχνία
καλλιτεχνικά
Ομηρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazgio

Νεοφερμένος

Ο lazgio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
αρχαια
ομηρος
μουσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PADI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η PADI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Κανενα δεν ειναι τελειως περιττο. Θα επρεπε π.χ στη φυσικη να καναμε λιγοτερες λεπτομεριες ισως και στα αρχαι να ασχολουμασταν περισσοτερο με κειμενα κ οχι τοσο γραμματικη
Βεβαια ενα μαθημα που δεν καταλαβα ποτε γιατι το κανουμε ειναι αυτη η οικιακη οικονομια. Με την απορια θα μεινω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini!

Νεοφερμένος

Η ισμηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
νομίζω η μουσική...... έτσι και αλλιώς κάθε χρόνο από το δημοτικό μας μαθαίνουν τα ίδια πράγματα..... το κλειδί του σολ, του φα νότες κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Μουσική
Αρχαία
Εικαστικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Παρατηρώ πως όσοι θεωρούν ότι υπάρχουν άχρηστα μαθήματα στο γυμνάσιο είναι το πολύ 14 ετών. Παιδιά είναι λογικό να μην σας αρέσουν κάποια μαθήματα στο σχολείο. Είτε γιατί δεν σας ενδιαφέρουν, είτε γιατί το σύστημα ή ο καθηγητής δεν έχουν βρει τον τρόπο να τα περάσουν στους μαθητές και έτσι το μάθημα 'χάνει' από 'εμφάνιση'.
Αυτό δεν σημαίνει ότι 'χάνουν' και σε ουσία. Δεν περιμένω να το αντιλαμβάνεστε τώρα αυτό, θα το καταλάβετε όμως αργότερα. Όταν αρχίσετε να ψάχνεστε και θα θέλετε να εκφραστείτε μέσω της μουσικής, όταν αρχίσετε να σκιτσάρετε μανιωδώς όπου βρείτε, όταν θα φτάσετε δευτέρα λυκείου και οι καθηγητές θα σας κάνουν παρατηρήσεις για την ορθογραφία, όταν θα θέλετε να γράψετε μια σωστή έκθεση για τις πανελλήνιες και θα δυσκολεύεστε, και ίσως ακόμη πιο αργά όταν αρχίσετε να ψάχνετε την ποίηση... Κάποια από αυτά ή και όλα, καθώς και άλλες παρόμοιες καταστάσεις, θα τις συναντήσετε στο μέλλον.
Ζητάω απλώς να μην είστε τόσο κάθετοι. Το 'άχρηστα' είναι πολύ βαρύς χαρακτηρισμός. Τα μαθήματα που διδάσκεστε (και διδάχθηκα κι εγώ) έχουν επιλεγεί ώστε να πληρούν αυτό που λέγεται 'γενική παιδεία'. Δεν είναι σημαντικά μόνο τα μαθηματικά και η φυσική επειδή αυτά θα δώσουν οι πιο πολλοί στις πανελλήνιες, ούτε σημαίνει πως δεν είναι χρήσιμα μαθήματα όπως η μουσική, τα εικαστικά και η οικιακή οικονομία επειδή είτε δεν είναι κάποιος καλός, είτε επειδή δεν τον ενδιαφέρουν.
Θα το καταλάβετε και μόνοι σας αργότερα.

Κι εμένα στην τάξη μου, οι περισσότεροι έλεγαν 'τι ηλίθιο μάθημα που είναι το δίκαιο' (μάθημα λυκείου). Το δίκαιο είναι ένα από τα ελάχιστα μέσα που το ελληνικό δημόσιο σε πληροφορεί για κάποια βασικά δικαιώματά σου, και το πως λειτουργεί το κράτος. Λοιπόν βάζω στοίχημα πως οι περισσότεροι απ' αυτούς δεν ξέρουν ούτε πως λειτουργούν οι εκλογές, και αυτοί καλούνται να ψηφίσουν σήμερα.

Τα 'άχρηστα' μαθήματα είναι που θα σας κάνουν ολοκληρωμένους και υπεύθυνους πολίτες. Εκμεταλλευτείτε τα.

Παιδιά τα αρχαία είναι άχρηστα
και τα νέα επίσης στο μεγαλύτερο μέρος τους
και αυτό που είπε Ο αναγνώστης για τη χρησιμότητα των αρχαίων δεν ισχύει γιατί μια χαρά ξέραμε να μιλάμε και πριν πάμε σχολείο δεν είναι εκεί το θέμα
Επίσης άχρηστα είναι τα κείμενα γιατί δεν έχει νόημα να αναλύουμε τα κείμενα αλλά μόνο να τα διαβάζουμε για δική μας χρήση
Ο όμηρος πάλι είναι άχρηστος για τον ίδιο λόγο
Αυτά έχω να πω
Αν κάποιος έχει αντίρρηση παρακαλώ να την εκφράσει

Χμμ... και μένα το αγαπημένο μου μάθημα διαχρονικά ήταν τα μαθηματικά. Στα φιλολογικά δεν τα πήγαινα ιδιαίτερα καλά πάντα, κυρίως γιατί δεν προσπαθούσα, και θεωρούσα κι εγώ πως δεν είναι και τόσο σημαντικά μαθήματα (τουλάχιστον τα αρχαία και η λογοτεχνία). Τώρα πια μετανοιώνω για τα περισσότερα. Λυπάμαι π.χ. που δεν μπορώ να διαβάσω Πλάτωνα από το πρωτότυπο...

1. Τα αρχαία θα τα χρειαστείς σε διάφορες φάσεις στη ζωή σου. Πρώτα απ' όλα στην καθομιλουμένη, χρησιμοποιούνται ακόμα αρχαίες ή εκφράσεις της καθαρεύουσας, και μάλιστα πολλές φορές λανθασμένα (υποθέτω έχεις ακούσει τη φράση 'παν μέτρον άριστον') Έπειτα το θέμα με την ορθογραφία ισχύει, κι αν εσύ ξέρεις να γράφεις σωστά, πολλοί άλλοι δεν ξέρουν. Το δημοτικό οπωσδήποτε δεν μπορεί να σου προσφέρει επαρκείς γνώσεις ορθογραφίας...
2. Τα νέα θα τα χρειαστείς για να μπορείς να δομήσεις μια δική σου έκθεση, για να μάθεις να μιλάς ορθά και να μπορείς να αναλύσεις λίγο πιο βαθιά τί λέει ένα κείμενο.
3. Για ποιά δική σου χρήση ακριβώς θα διάβαζες ένα κείμενο του Καβάφη ή του Παλαμά στο γυμνάσιο? Οι πιο πολλοί δεν τους ξέρουν καν. Τα 'κείμενα' προσπαθούν να εισάγουν τους μαθητές στο χώρο τις λογοτεχνίας, να μάθουν να αναγνωρίζουν τι κρύβεται πίσω από τις λέξεις, και να αγαπήσουν αυτόν τον τρόπο έκφρασης. Και όλα αυτά, πέρα από τα σημαντικά νοήματα που έχουν τα κείμενα που διαβάζετε.
4. Τέλος, η μελέτη του Ομήρου εκτός από αυτά που ανέφερα στο (3), εξοικειώνει σε ένα βαθμό τους μαθητές με τα αρχαία.

Το γεγονός και μόνο φίλε Μαθηματικέ ότι παραλείπεις τα σημεία στίξης, δείχνει ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον τα δύο πρώτα μαθήματα.;) Μην είσαι τόσο απόλυτος, ειδικά όταν δεν έχεις τόσο ισχυρά επιχειρήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paoktsis9

Νεοφερμένος

Ο paoktsis9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
η οικιακη οικονομια ηλιαδα μουσικη καλιτεχνικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Για τη μουσική συμφωνώ. Καλά στην Α Γυμνασίου τουλάχιστον μαθαίνεις κάτι νότες, κλειδιά και τέτοια, αλλά στη Β μαθαίνουμε για τη μουσική στην Κίνα, στην Ινδία, και άλλα τέτοια ανούσια.
Δε συμφωνώ όμως για την Οικιακή Οικονομία... Σου δίνει χρήσιμες γνώσεις για τη ζωή(στη Β Γυμνασίου π.χ. μιλά για τις πρώτες βοήθειες, τα φάρμακα, τα ναρκωτικά και άλλες εθιστικές ουσίες)
Προσωπικά εγώ θεωρώ αχρείαστη την Αρχαιοελληνική Γραμματεία(Ιλιάδα, Οδύσσεια).... Καλό είναι να γνωρίζουμε αυτά τα εξαιρετικά έργα, αλλά όχι και να κάνουμε τόση ανάλυση.... όποιος ενδιαφέρεται μπορεί κάλλιστα να διαβάσει τα συγκεκριμένα έπη. Δεν είναι ανάγκη να τα διδασκόμαστε και στο σχολείο, όταν έχουμε και τόσα άλλα....
Διαφωνω για την Αρχαιοελληνική Γραμματεία για μενα σε αυτα τα μαθηματα μπορεις να μαθεις πως ζουσαν οι ανθρωποι τοτε . Δεν ειναι αναγκαια ομως η νεοελλινικη γραμματια τα κειμενα με λιογα λογια που κανουμε τοση αναλυση τι υφος εχει και τετοια Δηλαδη αυριο μεθαυριο τι θα γραψουμε σε ενα βιογραφικο παρτε με γιατι ξερω να κανω καλη ερμηνευτικη αναλυση ενος κειμενου!!!!!:wall::verymad:Και στην τελικη το συγγεκριμενο μαθημα ειναι μαθημα υπνου:sleep:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top