Δάσκαλοι ειδικής αγωγής με σύμβαση

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ειδική αγωγή

Το πρώτο κουδούνι στις 11 Σεπτέμβρη, θα βρει και φέτος τις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης άδειες από δασκάλους. Όχι, δεν είναι ότι φοβηθήκαμε τη νέα γρίπη και θα καθήσουμε στο σπίτι μας. Είναι που για άλλη μια χρονιά το Υπουργείο Παιδείας δεν έχει προνοήσει για τα αυτονόητα.
Τα τελευταία επτά χρόνια, απόφοιτοι του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και απόφοιτοι του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής Πανεπιστημίου Μακεδονίας – κατεύθυνση εκπαίδευσης ατόμων με ειδικές ανάγκες εργαζόμαστε ως αναπληρωτές σε Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, χωρίς να υπάρχει σαφής προγραμματισμός για το αν θα μονιμοποιηθούμε ή όχι. ΔΕΝ έχουμε ουσιαστικά δικαίωμα να συμμετέχουμε στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, όπως όλοι οι υπόλοιποι κλάδοι των εκπαιδευτικών, οπότε δεν ισχύει για εμάς ούτε η δυνατότητα μόνιμης πρόσληψης μετά τη συμπλήρωση 30 μηνών πραγματικής προϋπηρεσίας. Για πόσο καιρό ακόμη, άραγε, θα ισχύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά στην απορρόφηση εκπαιδευτικών; Πολλοί από εμάς, τους δασκάλους και νηπιαγωγούς ειδικής αγωγής, ξεπερνάμε τους 60 μήνες προϋπηρεσίας.
Στην πρόωρη δύση της θητείας της, περιμέναμε από την απερχόμενη κυβέρνηση να δείξει τον καλό της εαυτό και να φροντίσει για την αξιοκρατική μεταχείριση όλων των λειτουργών της εκπαίδευσης. Αντί αυτού, οι ενστάσεις που έχουν φτάσει στο Υπ.Ε.Π.Θ., και αφορούν στους προσωρινούς πίνακες αναπληρωτών εκπαιδευτικών ειδικής αγωγής, φαίνεται να είναι περισσότερες από κάθε άλλη χρονιά.

πηγη






αισχος,, νρεπομαι που ζω σε αυτη τη χωρα υπο αυτες τις συνθηκες. που τα παιδια με ειδικες αναγκες δεν εχουν τις καταλληλες προυποθεσεις για να μορφωθουν. ο αδερφος της καλυτερης μου φιλης ειναι 8 ετων και παιδι με αυτισμο. ζω το γολγοθα αυτης της οικογενειας απο κοντα, οχι τοσο τωρα που μενω λαρισα, οσο παλαιοτερα που ολη μερα ημουν σπιτι τους.


περσυ ο Λαμπης ξεκινησε σχολειο για παιδια με ειδικες αναγκης, σενα που βρηκαν μετα απο πολυ ψαξιμο στα καμινια παρακαλω πολυ γιατι στο κορυδαλλο ειχαμε ενα που στεγαζε τα παιδια σε κοντεινερ(??:confused:). αλλα απο την αλλη παλι καλα να λεμε που υπηρχε και αυτο.
ο Λαμπης πραγματικα ηταν αλλος ανθρωπος. αρχισε να λυνεται η γλωσσιτσα του. να μιλαει, να σου απευθυνεται στο β' ενικο, να του λες ''γεια σου λαμπη'' και να σου απανταει ''γεια σου βικυ'' και οχι ''γεια σου λαμπη'' οπως συνηθιζε να κανει. εμαθε να γραφει το ονομα του, και πιστεψτε με εινι σπουδαιο για ενα 8χρονο παιδακι με αυτισμο.


πριν λιγες μερες, μου λεγε η κολλητη μου ποσο χαρουμενος ηταν ο Λαμπης που αγορασε καινουρια σχολικη τσαντα και μετραγε τις μερες (ναι ειχε μαθει και τις μερες της εβδομαδας:))

για να παει σχολειο. και χτες ερχεται και σκαει σαν βομβα η νεα ειδηση:

''εληξε λεει η συμβαση των δασκαλων''



και τωρα τα παιδια δεν εχουν δασκαλους ετσι ωστε να μπορουν να πηγαινουν στο σχολειο τους. τετοια αδικια. θελεις εν ετη 2009 να μορφωσεις το παιδι σου, να το δεις να πηγαινει μπροστα, και επειδη εχεις την ατυχια να ζεις στην Ελλαδα, να μην εχεις την ευκαιρια.


εν ολιγοις τα παιδια τωρα, αποφασιστηκε να πηγαινουν σχολειο μισα μισα.
τη μια βδομαδα τα μισα, και την επομενη τα υπολοιπα μισα.




μα ειναι δυνατον? ειναι δυνατον να συμβαινουν αυτα τα πραγματα ενω εχουμε τοσους καθηγητες ειδικης αγωγης αδιοριστους?
κανεις πια δεν ενδιαφερεται σαυτη τη χωρα κανεις?
ετσι θα παμε μπροστα? μη μπορωντας να βοηθησουμε ουτε καν τα δικα μας παιδια?
ελεος πια, ελεος.



Υ.Γ. συγνωμη για την αγαναχτηση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

....
ελεος πια, ελεος.



Υ.Γ. συγνωμη για την αγαναχτηση μου.

Ε, όχι και συγνώμη! Δηλαδή τώρα, θα πρέπει να ζητήσω και εγώ συγνώμη; Αλλά, κορίτσι μου, θα το λέω και θα το ξαναλέω: δεν ειπώθηκε έτσι άσχετα το "Έλεον θέλω και ουχί θυσίας"! Ειπώθηκε προς εκείνους, που πολύ θα τόθελαν να μας έχουν όλους "αυτιστικούς"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Love σ' ευχαριστώ πάρα πολύ που έβαλες αυτό το θέμα :)

Δουλεύω όπως οι περισσότεροι ξέρετε 4 χρόνια στην ειδική αγωγή και πάω αισίως για τον 5ο...
Μέχρι στιγμής περιμένουμε το υπουργείο να κάνει την δουλειά του...
Φέτος πολλά ειδικά σχολεία δεν λειτούργησαν γιατί απλά μας "ξέχασαν" την στιγμή που ο νόμος λέει το αυτονόητο ότι τα ειδικά σχολεία πρέπει να στελεχώνονται πρώτα λόγω των ιδιαιτεροτήτων των παιδιών...

Οκ...μπορώ να παραπονεθώ για εμένα ότι γυρνάω την Ελλάδα, ότι δεν στεριώνω σε ένα τόπο, ότι η προσωπική μου ζωή μετράει αποστάσεις και εμπόδια... και από την άλλη πρέπει να σκεφτώ ότι οκ, έχω τουλάχιστον μια δουλειά.. και κάτι είναι κι αυτό... αλλά δεν έχω το δικαίωμα που έχει ο οποιοσδήποτε κλάδος για μονιμοποίηση και ας πρέπει μετά να δώσω ΑΣΕΠ ή να έχω 475957 χρόνια για να διοριστώ κάποια στιγμή...(και επειδή ακούω να λες ευχαριστώ που έχεις δουλειά..συγκρίνω τον κλάδο μου με τους άλλους και δεν είναι λογικό να υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά π.χ. ανάμεσα στους δασκάλους και τους δασκάλους ειδικής αγωγής)

Πέρα όμως από τα δικά μου προβλήματα είναι και τα προβλήματα των παιδιών....
Όταν πάμε σε ειδικό σχολείο θέλουμε ένα άλφα χρονικό διάστημα για να ξεκλειδώσουμε τα παιδιά...και μετά να αρχίσουμε να κάνουμε μάθημα...
Τη στιγμή που φτάνουμε σε ένα επίπεδο τα μπογαλάκια μας και σε άλλη παραλία (σχολείο ήθελα να πω:P)...το παιδί έχει μάθει με εμάς...έχουμε κάνει κάποια δουλειά και μετά μένει απλά ξεκρέμαστο...
Την επόμενη χρονιά θα ΄ρθει μια άλλη συνάδελφος που θα αρχίσει ξανά να "μαθαίνει" το παιδί (δηλαδή από το 0 ) ...να...να...να... και μετά πάλι γειά...
Το θέμα όμως είναι ότι τα παιδιά αυτά χρειάζεται να έχουν μία δασκάλα/ο...γι' αυτούς η κάθε αλλαγή είναι πολύ δύσκολη...και ο κάθε δάσκαλος έχει το δικό του στυλ διδασκαλίας ή στόχους...
Οπότε φανταστείτε να έχουν μάθει να εργάζονται με τον έναν τρόπο με ένα συγκεκριμένο άτομο και την επόμενη χρονιά να πρέπει να μπουν σε μία άλλη ρουτίνα...
Για όλους εμάς μπορεί να μην είναι τραγικό για τα παιδιά αυτά είναι τραγικότατο γιατί η εκπαίδευσή τους στηρίζεται κυρίως στην ρουτίνα και στο πρόγραμμα που έχουν μάθει...

Όπως τραγικό είναι ότι αυτά τα παιδιά βρίσκονται ακόμα σπίτια τους λες και δεν είναι μαθητές...λες και δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα με τ' άλλα παιδιά... λες και δεν τους φτάνουν τα δικά τους προβλήματα περιθωριοποίησης που έχουν, η ίδια η κοινωνία, το ίδιο το κράτος τα περιθωριοποιεί λες και είναι πολίτες 2η διαλογής :/:

Εδώ και 2 συνεχόμενα χρόνια είχα την τύχη να εργαστώ με 2 παιδιά με αυτισμό... Μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια το ένα μου παιδάκι κατάφερε να πάει Α' γυμνασίου ενώ το δεύτερο συνεχίζει κανονικά την Δ δημοτικού και είναι από τις άριστες μαθήτριες...
Kαι ρωτάω...πόσο θα λέω στην μητέρα του κοριτσιού ότι δεν ξέρω που θα είμαι;
Τι θα πει η μαμάς της στην Δ. γιατί η κυρία Βίκυ δεν είναι εκεί φέτος όταν με περίμενε να είμαι στον αγιασμό;
Πως μπορούμε να της εξηγήσουμε ότι φέτος μπορεί να μην έχει δικιά της δασκάλα;
Ότι φέτος μπορεί να έχει μία άλλη δασκάλα;

Πραγματικά δεν μπορείτε να φανταστείτε πως αισθάνομαι όταν πρέπει να δικαιολογηθώ εγώ γιατί το υπουργείο ειδικά φέτος τα έχει κάνει ένα μπάχαλο (συγνώμη για την έκφραση...αλλά ειδικά σήμερα μας έχουν σπάσει τα νεύρα)...
Τι μπορώ να λέω στον γονέα και στον κάθε γονέα γιατί δεν βρίσκομαι εκεί που πρέπει να είμαι...

Και γιατί επιτρέπονται σε δασκάλους χωρίς προσόντα να παίρνουν τις οργανικές μας θέσεις επειδή υπάρχει ένα κwλοεπίδομα ....την στιγμή που διάλεξα αυτή την δουλειά και την λατρεύω και το κάνω γιατί το γουστάρω πραγματικά και γιατί απλά υπεραγαπώ αυτά τα παιδιά...και θα το ξανά έκανα και χωρίς αυτό το *(*^%$( επίδομα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής περιμένουμε το υπουργείο να κάνει την δουλειά του...


Με εκπλιήτς.

Λιγότερο από 20 μέρες προ εκλογών, και δεν αυξήθηκαν 500% οι διορισμοί;

Ιδού ο ο ορισμός της αξιοκρατίας.

Καραμανλοφρουρά: Όοοοοοοχι δε θα διοριστείτε αγάπες μου. Γιατί μετά θα λέτε ότι το κάναμε για ψηφοθηρία.
Οφείλομεν να έχομεν στάσιν ευθύνης απέναντι σε μαθητές και δασκάλους.

(Θα σας πατάξομεν
Θα σας ισοπεδώσομεν
Θα...
Θα...
ΘΑ..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Θα μας :whistle: :P

Όπως και να έχει...ναι θα γκρινιάξω...γιατί ειδικά σήμερα μου έχουν σπάσει τα νεύρα...από το μεσημέρι βγαίνουν οι πίνακες μας...αλλάζουν...εγώ μαζί με άλλους κάνω τραμπάλα...άσχετοι μπαίνουν σφήνα....
Και αν δεν οριστικοποιηθεί ο πίνακας δεν μπορούν να καλέσουν κανέναν...
Οπότε εγώ είμαι στο περίμενε και την μισή μέρα την έχω φάει στο νετ....
Συν ότι όχι δεν θα μας καλέσουν προσωπικά αλλά τα ονόματά μας όταν και άμα θα αναρτηθούν στο νετ λες και ο κάθε εκπαιδευτικός έχει νετ...

Και η ζωή συνεχίζεται στο στρουμφοχωριό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Βικουλιώ,

αυτό που με θλίβει είναι που κάποιοι αναλαμβάνουν να γίνουν γεννήτορες πλεονάζοντος πόνου..

Δε φτάνει δηλ. η αγωνία των γονιών, οι δυσκολίες των δασκάλων στην εκμάθηση ακόμη και στοιχειωδών πραγμάτων για τα πιτσιρίκια, έρχονται κι αυτοί σαν οδοστρωτήρες για να κάνουν πράξη το αβίωτο του βίου...

Η αναλγησία τους μοιάζει με κρότο μυδραλιοβόλου.

Το όλο πρόβλημα είναι πως δεν έμαθαν τα αγαθά της συγνώμης και εμείς απομείναμε ορφανά της...

Και δεν μπορούν και να πουν ότι δε τους το μάθαμε πως τη ζητάνε *βλέπε ευρωεκλογές.:mad:

Μαύρο λοιπόν στο μαυρογυαλούρο, μπας και πονέσει η σάρκα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πραγματικά εκνευρίζομαι πολύ όταν βλέπω επαγγελματίες με τόση όρεξη και μεράκι όπως η Βίκυ να τρώνε τόση ταλαιπωρία, νε μένουν μετέωροι και τόσα παιδιά με ιδιαίτερες ευαισθησίες να βιώνουν κάθε χρόνο συναισθηματική εγκατάλειψη.

Εργάζομαι κι εγώ στην ειδική αγωγή, ιδιωτικά, κι ακούω τα τρελά από γονείς παιδιών. Μαμά παιδιού με αυτισμό κι οριακή νοημοσύνη που μένει σε νησί ήταν πέρσι πολύ χαρούμενη επειδή ήρθε στο μικρό σχολείο του χωριού δασκάλα αποκλειστικά για το παιδί της, για παράλληλη στήριξη. Φέτος δεν ξέρει αν θα έρθει, ή πότε θα έρθει, δεν ξέρει αν θα είναι η ίδια ή όχι. Τι σταθερότητα να έχει? Κι αυτό δεν είναι το μόνο εμπόδιο που έχει συναντήσει η μαμά αυτή. Με συνάντησε πέρυσι, μου έφερε την διάγνωση που της είχε δώσει δημόσιος φορέας, αλλά παρόλα αυτά δεν ήξερε τι ακριβώς συνέβαινε στο παιδί της. Πώς μπορεί κάποιος να δώσει σε 1 απλή γυναίκα 1 παλιόχαρτο που γράφει ''αυτισμός'' και να μην της εξηγήσει τι είναι? Πώς μπορεί ο απλός αυτός άνθρωπος να κατανοήσει? Θυμάμαι της φωτοτύπησα κάποιες σελίδες από 1 παιδικό βιβλίο που περιγράφει τι είναι ο αυτισμός κι η γυναίκα για 1η φορά κατάλαβε. Το πόσο εκνευρισμένη ήμουν εκείνη την μέρα δεν μπορεί να περιγραφεί.

Όταν έκανα την πτυχιακή μου στο μάστερ μου πήρα συνεντεύξεις από ειδικούς παιδαγωγούς Έλληνες και Σκωτσέζους (κάτι ξέρει η Βίκυ:P). Πραγματικά μου ερχόταν να δώσω σφαλιάρα στους Σκωτσέζους όταν παραπονιόντουσαν. Εντάξει, είχαν κι αυτοί τα δίκια τους, αλλά σε σύγκριση με Ελλάδα οι δυσκολίες ήταν ελάχιστες. Μου έχει κάτσει το τρελό που μου είπε κάποιος (Έλληνας), ότι οι συνάδελφοι της γενικής αγωγής κριτικάρουν αρνητικά το γεγονός ότι παίρνει επίδομα! Ή επίσης με εκνευρίζουν τα πολιτικάντικα με τα σεμινάρια 400 ωρών που έχουν βγει, για εκπαιδευτικούς γενικής αγωγής, οι οποίοι αν παρακολουθήσουν σεμινάριο δικαιούνται διορισμό (υποτίθεται αν δεν απατώμαι κάτω στην κατάταξη από άτομα με προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό τίτλο στην ειδική αγωγή, θα ξέρει καλύτερα η Βίκυ). Από όσο έχω δει κάτι μαθαίνουν, αλλά αφενός μου φαίνεται τρελό να παίρνουν προνόμια οι των σεμιναρίων όταν δεν είναι τακτοποιημένοι οι πτυχιούχοι, αφετέρου επειδή η ειδική αγωγή έχει γίνει της μόδας υπάρχουν πολλοί που τα κάνουν με στόχο τον διορισμό, χωρίς να έχουν αγάπη ή αντοχή για το αντικείμενο (έχω ακούσει άτομα που το βλέπουν σαν σκαλοπάτι για την γενική αγωγή ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Tα σεμινάρια των 400 ωρών φέτος μπήκαν πιο πάνω από εμάς...
Δηλαδή κάποιος με άσχετο πτυχίο την στιγμή που έχει κάνει σεμινάριο 400 ωρών και με 1 χρόνo προϋπηρεσίας μπαίνει πιο πάνω από εμένα!

Και ρωτάω...τι ξέχασαν οι καθηγητές μου να μου μάθουν στα 4 χρόνια σχολής που τα λένε στα σεμινάρια και μειώνουν το πτυχίο μου;
'Η πως συγκρίνονται τα 4 χρόνια προϋπηρεσίας με 400 ώρες σεμινάριο;

Και κάτι ακόμα που πριν λίγο πληροφορήθηκα... Δεν θα δώσουν πιστώσεις για παράλληλη στήριξη! Δεν τους συμφέρει οικονομικά...γιατί το θέμα είναι το οικονομικό πάντα και όχι το πόσο μπορεί να βοηθήσει το παιδί η παράλληλη στήριξη κάτι το οποίο ήταν, είναι και θα είναι ανεκτίμητο!!!

Και εννοείται ότι μέχρι στιγμής δεν μας έχουν τοποθετήσει ακόμα...
Kαι εννοείται ότι οι οργανικές μας θέσεις καλύπτονται από δασκάλους...
Δεν ξέρω...ειδικά φέτος έχω απογοητευθεί πλήρως :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Θα μας :whistle: :P

Όπως και να έχει...ναι θα γκρινιάξω...γιατί ειδικά σήμερα μου έχουν σπάσει τα νεύρα...από το μεσημέρι βγαίνουν οι πίνακες μας...αλλάζουν...εγώ μαζί με άλλους κάνω τραμπάλα...άσχετοι μπαίνουν σφήνα....
Και αν δεν οριστικοποιηθεί ο πίνακας δεν μπορούν να καλέσουν κανέναν...
Οπότε εγώ είμαι στο περίμενε και την μισή μέρα την έχω φάει στο νετ....
Συν ότι όχι δεν θα μας καλέσουν προσωπικά αλλά τα ονόματά μας όταν και άμα θα αναρτηθούν στο νετ λες και ο κάθε εκπαιδευτικός έχει νετ...

Και η ζωή συνεχίζεται στο στρουμφοχωριό :D

τελικα βγηκαν οι πινακες σας?
εμαθες που θα εισαι?
χμ.. πολυ το τραβανε το θεματακι αν και προεκλογικη περιοδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
'Αργησα να απαντήσω...
Ναι βγήκαν...είμαι στην Λαμία...
Επίσης ήθελαν να με τρέχουν καθημερινά σε 2 σχολεία με απόσταση μεταξύ τους 45 λεπτών με αυτοκίνητο (γιατί οι συγκοινωνίες δεν βολεύουν και η άλλη λύση είναι ταξί) και είχαν και την απαίτηση να κάνω την αλλαγή στα διαλείμματα... Όπως επίσης λόγω ηλικίας το θεώρησαν αυτονόητο ότι έχω αυτοκίνητο και πρέπει να το χρησιμοποιώ γιατί το υπουργείο δεν έδωσε πιστώσεις και με την δική μου πίστωση πρέπει να καλύψω 2 οργανικά κενά και όχι ένα! (βέβαια εγώ είμαι τυχερή γιατί μια συνάδελφο την βάζουν να κάνει Αμφίκλεια- Λαμία!:confused: )

Κατάφερα βέβαια να τους πείσω να με έχουν μία μέρα στο ένα και μία στο άλλο...ζητώντας μου τα ρέστα γιατί από την στιγμή που έχω δίπλωμα δεν είμαι με αυτοκίνητο! Κι αν έχω να το κατεβάσω αμέσως!
Όπου εκεί τα πήρα και είπα να μου βρει η υπηρεσία αυτοκίνητο και να μην θεωρεί τίποτα αυτονόητο!

Εν ολίγοις...από χθες πλακώνομαι με προιστάμενο...και προσπαθώ να εξηγήσω τα ανεξήγητα στην σύμβουλό μου...
Και η ζωή κυλάει υπέροχα στην Λαμία....
Αν εξαιρέσεις ότι ενδιάμεσα έπρεπε να βρω σπίτι γιατί δεν με έπαιρνε οικονομικά να μένω σε ξενοδοχείο...και αν εξαιρέσεις τι σπίτια πραγματικά νοικιάζουν και είναι υπερήφανοι γι' αυτά!
Κατά τ' άλλα όλα υπέροχα....not :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top