10 Μύθοι για τις Πανελλήνιες

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες, κάπου έχουν και την αστεία τους πλευρά. Μια από αυτές είναι και οι διάφοροι μύθοι που κυκλοφορούν και κάποιοι τους πιστεύουν. Γράφω λοιπόν μερικούς τέτοιους μύθους που συγκέντρωσα (τα σχόλια δικά μου) και αν κάποιος έχει ακούσει κι άλλους ας συμπληρώσει.

10 Μύθοι για τις Πανελλήνιες.
1) Αν μια μαθήτρια είναι έγκυος, παίρνει πριμ 3.000 μόρια. (Αν ίσχυε αυτό, εμείς τα αγόρια δεν θα προλαβαίναμε να . . .).
2) Αν την ώρα του μαθήματος πεθάνει ο καθηγητής, όλοι οι μαθητές του τμήματος έχουν 2.000 μόρια πριμ. (Ευτυχώς για τους καθηγητές, αυτό δεν παίζει).
3) Όταν κάποιος ξαναδίνει πανελλήνιες, παίρνει 2.000 μόρια επιπλέον. (Άρα όποιος πιάσει 4000 μόρια, σε 8 χρόνια μπαίνει κατευθείαν ιατρική).
4) Τα παιδιά των χωρισμένων γονιών έχουν 1.500 μόρια παραπάνω. (Μπαμπά, μαμά, διαζύγιο αμέσως!).
5) Οι αλλοδαποί μαθητές έχουν 2.000 μόρια περισσότερα από τα ελληνόπουλα. (Μήπως να καταργηθεί και η ελληνική γλώσσα στα πανεπιστήμια?).
6) Ισχύουν οι αμοιβαίες μεταγραφές φοιτητών.(Ο κάτοικος Κομοτηνής θα βάζει πρώτα στο μηχανογραφικό την Αθήνα με σκοπό να πουλήσει τη θέση του στον Αθηναίο για 100.000 ευρώ. Κι όμως κάποτε αυτό γινόταν!)
7) Όποιος έτυχε να έχει άλλα 2 αδέλφια, μπαίνει στη σχολή που θέλει με πολύ λιγότερα μόρια. (Μαμά, θέλω να κάνεις δίδυμα! Ως πέρυσι αυτό γινόταν, να δούμε αν θα περιοριστεί φέτος).
8.) Ο νικητής στους πανελλήνιους αγώνες τραμπολίνο διπλασιάζει τα μόρια του. (Κι όμως αυτό ακόμα ισχύει περίπου, έξυπνοι οι γονείς που έγραψαν τα παιδιά τους σε σπάνια αθλήματα).
9) Χρειάζεται μεγάλη προσοχή να μην κάνουμε στο γραπτό υπογραμμίσεις και μουτζούρες, γιατί θα θεωρηθούν σημάδια και θα μας ακυρώσουν το γραπτό. (Αν ήταν έτσι τα 3/4 των γραπτών θα μηδενίζονταν).
10) Η βαθμολόγηση των γραπτών των πανελληνίων γίνεται πάντα σωστά και αντικειμενικά. (Εδώ δεν λέω τίποτα).

Άντε, και καλή μας επιτυχία!!!


Εγω ειμαι το 4 σε αυτο.

Αλλα ισχυει ο μυθος αυτος σωστα; Γιατι κατι τετοιο ειχα ακουσει οτι ισχυει μεχρι και φετος. Και κατι αν δηλωσεις οτι εισαι απο πολυτεκνη η τριτεκνη οικογενεια.

Και στο μηχανογραφικο εχει αυτα που σου λεει να δηλωσεις οτι εισαι απο πολυτεκνη οικογενεια, οτι οι γονεις σου ειναι χωρισμεοι και ολα αυτα τα σχετικα;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Άνοιξα αυτό το θέμα όταν ήμουν μαθητής και υποψήφιος φοιτητής, (δηλαδή πριν εκατομμύρια χρόνια). Σκοπός μου ήταν να γελάσουμε λιγάκι με τις φήμες που κυκλοφορούσαν τότε, αλλά από ότι φαίνεται αυτές υπάρχουν ακόμα. (Deddy, σίγουρα δεν συνεχίζεις το τότε αστείο μου; )

Βρήκα και την εικόνα που είχα τότε βάλει στο θέμα και χάθηκε....

 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τι πανελλήνιες και λαλακίες. Τα παιδιά του αγωνιστή του λαού, σπουδάζουν στο Hopkins. Εσείς; ;)
O Μητσοτάκης δεν είναι κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων.
__
O μεγαλύτερος μύθος που ακούμε καθε λίγο είναι ότι οι πανελλαδικές θα καταργηθούν. Αυτό είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί καθώς έχει δημιουργηθεί ενας ολόκληρος μηχανικός γύρο από το θεσμό που στηρίζει οικονομικά πάρα πολλούς ανθρώπους. Καμία κυβέρνηση δεν θα βάλει θυσιάσει όλο αυτό για την ψυχοσύνθεση των παιδιών που δίνουν πανελλαδικές. Deal with it.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Οι εξετάσεις έχουν καταργηθεί πολλές φορές, αλλά εμείς δεν το έχουμε καταλάβει...



Στην Ελλάδα, αρέσει ο κάθε νεολαίος να νομίζει ότι κάτι κάνει. Μην τους χαλάμε το παραμύθι του Αη Βασίλη. Λογική ψηφοφόρων.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Εγω ειμαι το 4 σε αυτο.

Αλλα ισχυει ο μυθος αυτος σωστα; Γιατι κατι τετοιο ειχα ακουσει οτι ισχυει μεχρι και φετος. Και κατι αν δηλωσεις οτι εισαι απο πολυτεκνη η τριτεκνη οικογενεια.

Και στο μηχανογραφικο εχει αυτα που σου λεει να δηλωσεις οτι εισαι απο πολυτεκνη οικογενεια, οτι οι γονεις σου ειναι χωρισμεοι και ολα αυτα τα σχετικα;
Debby, σου απαντάω και εδώ.

Για τους υποψηφίους πανελλαδικών εξετάσεων ημερησίων ΓΕΛ 90% γενικής σειράς, τέτοιας λογής διαφοροποιήσεις δεν υφίστανται.

Όλοι όσοι υπαγόμαστε και διαγωνιζόμαστε σε αυτήν την κατηγορία, βαθμολογούμαστε και μοριοδοτούμαστε με τον ίδιο τρόπο και διεκδικούμε την πρόσβασή μας στα ΑΕΙ-ΤΕΙ επί ίσοις όροις.

Πολύ λίγοι υποψήφιοι φοιτητές εξαιρούνται!
Για παράδειγμα, οι αθλητές λόγω εξαιρετικών επιδόσεων μπορεί να έχουν πρόσβαση καθ’ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων ή με ένα βαθμολογικό πριμ ύστερα από προσαύξηση του συνόλου των μορίων τους.
Κάτι ανάλογο μπορεί να γίνει και με διακριθέντες σε ανάλογες διοργανώσεις μαθηματικών, φυσικής κ.τ.λ.
Όμως αυτές είναι σπάνιες περιπτώσεις και τα κριτήρια πολύ αυστηρά!

Αν συντρέχουν άλλοι ιδιαίτεροι λόγοι, προβλέπεται είτε ξεχωριστή εξέταση (π.χ. Έλληνες εξωτερικού), είτε ξεχωριστή σειρά κατάταξης (π.χ.Έλληνες πολίτες της μουσουλμανικής μειονότητας της Θράκης) ή εισαγωγή χωρίς εξετάσεις (π.χ. σοβαρές παθήσεις).

Αν δεν ανήκεις σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες, δεν υπάρχουν «προνόμια», ούτε ποσόστωση, ούτε προσαύξηση μορίων ούτε τίποτα.

Άνοιξα αυτό το θέμα όταν ήμουν μαθητής και υποψήφιος φοιτητής, (δηλαδή πριν εκατομμύρια χρόνια). Σκοπός μου ήταν να γελάσουμε λιγάκι με τις φήμες που κυκλοφορούσαν τότε, αλλά από ότι φαίνεται αυτές υπάρχουν ακόμα. (Deddy, σίγουρα δεν συνεχίζεις το τότε αστείο μου; )

Βρήκα και την εικόνα που είχα τότε βάλει στο θέμα και χάθηκε....

Δία, όπως βλέπεις το θέμα παραμένει τρομακτικά επίκαιρο.
Ιδίως αν ρίξεις μια ματιά και σε άλλα θέματα θα δεις ότι επικρατεί απίστευτη άγνοια.
Δική μου απορία είναι πως φοιτά κάποιος σε ελληνικό σχολείο τόσα χρόνια -πόσο μάλλον στην Γ' Λυκείου- χωρίς να ενημερωθεί σχετικά από τους καθηγητές ή την διεύθυνση.
Είναι αυτονόητο ότι έχουμε όλοι φροντιστήρια που θα μας κατατοπίζουν ή ότι οι οικογένειές μας γνωρίζουν το οτιδήποτε για τις πανελλήνιες;
Έτσι αφηνόμαστε στην παραπληροφόρηση του ίντερνετ, με πληροφορίες παρωχημένες ή εντελώς εξωφρενικές, και από ότι φαίνεται η διάκριση τους από τις έγκυρες δεν είναι αυτονόητη!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top