valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
ΦΦέτος δεν θα υπάρξουν διπλές Πανελλαδικές παρά μόνο για φετινούς αποφοίτους που διεκδικούν το 90% κανονικά..απο κει και πέρα οι παλαιότεροι απόφοιτοι δίνουν με το ΝΕΟ..υπάρχουν απόφοιτοι πχ Του 12..σκεφτείτε λίγο..Γιατί να δώσουν με το σύστημα του 17 ξέρω γω; με το ΝΕΟ δίνουμε..τόσο στο σχολείο όσο σε φροντιστήριο αυτό μου παν
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Αυτοί που θα δώσουν με το παλιό διεκδικούν το 90% η υπάγονται σε άλλη κατηγορία?Ουσιαστικά οι γεννηθείς του 2001 είναι αυτοί που δίνουν μόνο με το παλιό δηλαδή η απόλυτη μειοψηφία ποιος ο λόγος να υπάρχουν δύο συστήματα από τη στιγμή που οι πιο παλιοί δίνουν με το καινούργιο?Τέλος πάντων τρέλα η φάση.Οπως και να έχει αρχίζω διάβασμα.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Αυτοί που θα δώσουν με το παλιό διεκδικούν το 90% η υπάγονται σε άλλη κατηγορία?Ουσιαστικά οι γεννηθείς του 2001 είναι αυτοί που δίνουν μόνο με το παλιό δηλαδή η απόλυτη μειοψηφία ποιος ο λόγος να υπάρχουν δύο συστήματα από τη στιγμή που οι πιο παλιοί δίνουν με το καινούργιο?Τέλος πάντων τρέλα η φάση.Οπως και να έχει αρχίζω διάβασμα.

Πραγματικά είναι τραγικό και γω αφήνω Σχολή με 2 ετη που είμαι ήδη γιατί θέλω σώμα ασφαλείας..Θέλω να αρχίσω διάβασμα και δεν ξέρω τι να διαβάσω
 

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Πραγματικά είναι τραγικό και γω αφήνω Σχολή με 2 ετη που είμαι ήδη γιατί θέλω σώμα ασφαλείας..Θέλω να αρχίσω διάβασμα και δεν ξέρω τι να διαβάσω


Γιατί πνίγεστε σε μια κουτάλια νερό; Ναι, τα έχουν κάνει μπάχαλο. Αλλά υπάρχει λύση. Διαβάστε την κοινή ύλη και όταν βγει η απόφαση θα πράξετε ανάλογα.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Πραγματικά είναι τραγικό και γω αφήνω Σχολή με 2 ετη που είμαι ήδη γιατί θέλω σώμα ασφαλείας..Θέλω να αρχίσω διάβασμα και δεν ξέρω τι να διαβάσω


Εγώ θα αρχίσω την παλιά ύλη να την κάνω μια πολύ καλή επανάληψη άλλωστε τα θυμάμαι ήδη πολύ καλά.Και μετά θα επικοινωνήσω με τους καθηγητές να μου υποδείξουν τι επιπλέον να διαβάσω.
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Με το ΝΕΟ δίνεις δεν υπάρχουν 2 συστηματα
Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο γιατι πως να εξεταστεις σε μια υλη που δεν εμαθες ποτε?Οπως επισης κ μαθηματα. Ολοι μας ρωτησαμε κ σχολεια κ φροντιστηρια κ πηραμε διαφορετικες απαντησεις.Η υπουργος δεν εχει αναφερει τιποτα ακομα ,οποτε οτι μας λεει η λογικη

ΦΦέτος δεν θα υπάρξουν διπλές Πανελλαδικές παρά μόνο για φετινούς αποφοίτους που διεκδικούν το 90% κανονικά..απο κει και πέρα οι παλαιότεροι απόφοιτοι δίνουν με το ΝΕΟ..υπάρχουν απόφοιτοι πχ Του 12..σκεφτείτε λίγο..Γιατί να δώσουν με το σύστημα του 17 ξέρω γω; με το ΝΕΟ δίνουμε..τόσο στο σχολείο όσο σε φροντιστήριο αυτό μου παν
Αν δεν αναφερει κατι η υπουργος κανεις δεν ξερει τιποτα
 

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπέρα! :hello:

Φέτος έδωσα πανελλαδικές εξετάσεις και εισήχθηκα στη Νοσηλευτική σχολή, ενώ εξαρχής επιθυμούσα να περάσω στην Οδοντιατρική ή σε κάποιο από τα τμήματα του Βιολογικού ή του Χημικού, ανεξαρτήτου πόλης. Είναι γνωστό ότι όλοι όσοι έδωσαν εξετάσεις για πρώτη φορά το '19, θα δώσουν με το παλιό σύστημα και αυτό είναι κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα λόγω των αλλαγών που αφορούν τα εξεταζόμενα μαθήματα. Ωστόσο, όπως συνέβη και το ΄16 με την ύπαρξη δυο διαφορετικών συστημάτων, είναι βέβαιο πώς θα καθοριστεί κάποια ποσόστωση που τότε -αν δεν κάνω λάθος- άγγιζε το 4%..

Επειδή θέλω πραγματικά να περάσω φέτος σε κάποιο από τα τμήματα που προανέφερα και όχι να προσφύγω στη λύση του εξωτερικού χωρίς να έχω αρχικά καταβάλλει μια δεύτερη, ουσιαστικότερη προσπάθεια, θα ήθελα να ακούσω μια τρίτη άποψη σχετικά με το αν αξίζει κάποιος να μπει σε αυτή τη διαδικασία για δεύτερη φορά και ιδιαίτερα την χρόνια που έρχεται, με την ύπαρξη της ποσόστωσης.

Ευχαριστώ πολύ:happy:<3
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλημέρα σύμφωνα με τελευταία νέα θα υπάρξει επιλογή συστήματος για παλιούς αποφοίτους...με ποσοστοση για όσους δώσουν με το παλαιό..Καλή επιτυχία μας
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σύμφωνα με τελευταία νέα θα υπάρξει επιλογή συστήματος για παλιούς αποφοίτους...με ποσοστοση για όσους δώσουν με το παλαιό..Καλή επιτυχία μας


Αυτό είναι το λογικό να γίνει!
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Οπότε ο καθένας ασ αρχίσει προετοιμασία με οποίο θέλει
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα! :hello:

Φέτος έδωσα πανελλαδικές εξετάσεις και εισήχθηκα στη Νοσηλευτική σχολή, ενώ εξαρχής επιθυμούσα να περάσω στην Οδοντιατρική ή σε κάποιο από τα τμήματα του Βιολογικού ή του Χημικού, ανεξαρτήτου πόλης. Είναι γνωστό ότι όλοι όσοι έδωσαν εξετάσεις για πρώτη φορά το '19, θα δώσουν με το παλιό σύστημα και αυτό είναι κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα λόγω των αλλαγών που αφορούν τα εξεταζόμενα μαθήματα. Ωστόσο, όπως συνέβη και το ΄16 με την ύπαρξη δυο διαφορετικών συστημάτων, είναι βέβαιο πώς θα καθοριστεί κάποια ποσόστωση που τότε -αν δεν κάνω λάθος- άγγιζε το 4%..

Επειδή θέλω πραγματικά να περάσω φέτος σε κάποιο από τα τμήματα που προανέφερα και όχι να προσφύγω στη λύση του εξωτερικού χωρίς να έχω αρχικά καταβάλλει μια δεύτερη, ουσιαστικότερη προσπάθεια, θα ήθελα να ακούσω μια τρίτη άποψη σχετικά με το αν αξίζει κάποιος να μπει σε αυτή τη διαδικασία για δεύτερη φορά και ιδιαίτερα την χρόνια που έρχεται, με την ύπαρξη της ποσόστωσης.

Ευχαριστώ πολύ:happy:<3


Καλησπέρα , εγώ θα σου συνιστούσα να ξαναδώσεις γιατί το να παρακολουθείς μία σχολή που δεν σου αρέσει δεν έχει νόημα θα βαρεθείς και θα την παρατήσεις. Εφόσον ανέφερες το εξωτερικό φαντάζομαι ότι δεν θα παρακολουθήσεις καθόλου τη νοσηλευτική έτσι? αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα , πήγαινε σε ένα φροντιστήριο που εμπιστεύεσαι , να σε βοηθήσουν να καλύψεις ότι τυχόν κενά έχεις για να μπορέσεις να φτάσεις τη σχολή επιθυμίας σου. Επίσης έχεις ένα τρομερό πλεονέκτημα σε σχέση με όσους δίνουν κανονικά με τη χρονιά τους. Δεν έχεις σχολείο , δεν έχεις ενδοσχολικές εξετάσεις , το χεις πάρει το απολυτήριο άρα έχεις όσο χρόνο θες για να αφοσιωθείς ΠΛΗΡΩΣ στα μαθήματα των Πανελλαδικών. Όσα άτομα έχω ρωτήσει και όντως προσπάθησαν περισσότερο τη 2η χρονιά , έγραψαν παραπάνω μόρια από την πρώτη οπότε αξίζει σίγουρα η προσπάθεια κυρίως λόγω του άπλετου χρόνου που θα έχεις όπως προανέφερα. Στην εσχάτη των περιπτώσεων που δεν περάσεις δηλαδή στις σχολές που ανέφερες με τη 2η πήγαινε στο εξωτερικό :D. Καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις.
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Έχει βγει καποια επίσημη ανακοινωση περί ποσοστοσης για όσους δώσουν με το παλιό?
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Πλεον μπορει κανεις να δώσει μονο σε ενα πεδίο χωρις μαθηματα επιλογης.
Πχ στη θεωρητικη δεν γινεται να δωσεις Βιολογία Γ.Π.
Πραγμα που το βρίσκω απαράδεκτο , πχ για λογοθεραπεία που ναι μεν θεωρείται επιστήμη υγείας, κατατάσσεται και στις ανθρωπιστικές επιστήμες , εχει πολλα μαθηματα γλωσσολογίας , ψυχολογίας και παιδαγωγικά.
Οπότε άδικο καποιος της θεωρητικής να μη μπορεί να περάσει Σε τμήμα λογοθεραπείας
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Μια μικρή ενημέρωση. Πήρα πριν λίγο στο Υπουργείο Παιδείας, για να σιγουρεψω οτι ως Απόφοιτη του '17 θα δώσω με το νέο, ώστε να αγοράσω βοηθήματα. Ο κύριος που απάντησε, μου είπε να περιμένω καμία 10αρια μέρες, δεν ξέρουμε ακόμα τι θα γίνει. Ρώτησα υπάρχει περίπτωση να μπορώ να επιλέξω μεταξύ νέου και παλιού? Μου λέει δεν ξερουμε τίποτα, περίμενε την επίσημη ανακοίνωση.
Οπότε ακόμα ειναι μπέρδεμα:mad::down:
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Πιστεύετε οτι υπάρχει περίπτωση να μην δώσουν στους αποφοίτους επιλογή μεταξύ νέου και παλιού συστήματος? (Απόφοιτη του 17' όμως έδωσα πανελ το 2019 ξανά). Φέτος θα ήθελα να δώσω με το νέο, αλλά δεν έχει βγει ανακοίνωση ακόμα:dash1:
(Και πήρα ήδη νέα βοηθήματα λόγω μιας προφορικής ανακοίνωσης της Υπουργού :( )
 
Τελευταία επεξεργασία:

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλημέρα σύμφωνα με τελευταία νέα θα υπάρξει επιλογή συστήματος για παλιούς αποφοίτους...με ποσοστοση για όσους δώσουν με το παλαιό..Καλή επιτυχία μας
Δεν εχει αναφερθει κατι για ποσοστοση ακομα μονο οτι εχουμε επιλογη συστηματος κ τα αναλογα μαθηματα οπως πχ λατινικα η βιολογια γενικης.

Πιστεύετε οτι υπάρχει περίπτωση να μην δώσουν στους αποφοίτους επιλογή μεταξύ νέου και παλιού συστήματος? (Απόφοιτη του 17' όμως έδωσα πανελ το 2019 ξανά). Φέτος θα ήθελα να δώσω με το νέο, αλλά δεν έχει βγει ανακοίνωση ακόμα:dash1:
(Και πήρα ήδη νέα βοηθήματα λόγω μιας προφορικής ανακοίνωσης της Υπουργού :( )
Με τα οσα ειπε η υπουργος θα εχουμε την επιλογη.Μην αγχωνεσαι μπορεις να διαλεξεις εσυ πιο συστημα θες αυτα ειπε σε προφορικη της ανακοινωση η υπουργος.Το μονο που δεν εχει αναφερθει ειναι αν θα υπαρχει ποσοστοση στο παλιο συστημα.Ωστοσο αν διαλεξεις να δωσεις με το παλιο θα εχεις το δικαιωμα επιλογης μεταξυ λατινικων κ βιολογιας (αν εισαι θεωρητικη δηλαδη)
 
Τελευταία επεξεργασία:

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Δεν εχει αναφερθει κατι για ποσοστοση ακομα μονο οτι εχουμε επιλογη συστηματος κ τα αναλογα μαθηματα οπως πχ λατινικα η βιολογια γενικης.


Με τα οσα ειπε η υπουργος θα εχουμε την επιλογη.Μην αγχωνεσαι μπορεις να διαλεξεις εσυ πιο συστημα θες αυτα ειπε σε προφορικη της ανακοινωση η υπουργος.Το μονο που δεν εχει αναφερθει ειναι αν θα υπαρχει ποσοστοση στο παλιο συστημα.Ωστοσο αν διαλεξεις να δωσεις με το παλιο θα εχεις το δικαιωμα επιλογης μεταξυ λατινικων κ βιολογιας (αν εισαι θεωρητικη δηλαδη)
Πότε έγινε αυτή η ανακοίνωση της υπουργού; Επίσης, εννοείς ότι τα λατινικά θα είναι μάθημα επιλογής στις νέες πανελλήνιες όπως ήταν και είναι η βιολογία;
 

AT97

Νεοφερμένος

Ο AT97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά χαρά σε όλους.

Είμαι 22 χρονων και είμαι τεταρτοετης φοιτητής σε ενα τμήμα Διοίκησης Επειχηρήσεων , και χρωστάω αρκετά μαθήματα. Δεν πέρασα εκεί επειδή έτρεφα κάποιο ενδιαφέρον για τον συγκεκριμένο κλάδο αλλά καθαρά λόγω τύχης και αδιαφορίας στη συμπλήρωση του μηχανογραφικού . Το πρόβλημα είναι οτι λόγω διάφορων εφηβικών και μεταεφηβικών φάσεων που πέρασα άργησα να καταλάβω τι είναι αυτό που μου αρέσει ( η καλύτερα τι είναι αυτό που ΔΕΝ μου αρέσει ) και πλεον έχοντας αρχίσει να συνειδητοποιώ κάποια πράγματα νιώθω λες κι εχω εγκλωβιστεί σε ένα αδιέξοδο . Δε με ενθουσιάζουν καθόλου οι επαγγελματικές προοπτικές της σχολής μου ( management , marketing κλπ ) κι επιπρόσθετα μπορώ να πω οτι μου προκαλόυν και ως ένα βαθμό αποστροφή. Ωστόσο , τα τελευταία χρόνια έχω εξασκήσει ενα πολύ ωραίο χόμπι , το διάβασμα . Μέσα απ'το διάβασμα ανακάλυψα το ενδιαφέρον για τομείς όπως η ιστορία , η φιλοσοφία , οι τέχνες και λιγότερο η ψυχολογία . Το ενδιαφέρον που τρέφω για να διαβάσω πχ. ενα σύνγραμμα του Αριστοτέλη σε σχέση με το να διαβάσω πχ.ποσοτικές τέχνικες Μάρκετινγκ είναι αντιστρόφως ανάλογο . Πέρνοντας ως πάτημα το παραπάνω , σκέφτομαι πόσο πιο παραγωγικό για μένα θα ήταν να εμβάθυνα σε ακαδημαικό επίπεδο πάνω σε κάτι που με ενδιάφερει πραγματικά . Δεν είναι εύκολες οι ανθρωπιστικές επιστήμες και δεν τρέφω αυταπάτες οτι δε θα συναντήσω δυσκολίες αν αποφασίσω να σπουδάσω μια απο αυτές , οι δυσκολίες όμως είναι για να αψηφόνται όταν υπάρχει στόχος .
Και κάπου εδώ λοιπόν θέλω τα φώτα σας , μένω σε μια σχολή μελετόντας έναν τομέα που δε με ολοκληρώνει ούτε ψυχικά αλλά ούτε επαγγελματικά ή κάνω το μεγάλο άλμα και γυρίζω κάποια βήματα ( πολλά σύμφωνα με τα χρόνια σπουδών μου ) πίσω για να επαναπροσδιορίσω το μέλλον μου.
Και τώρα ο λόγος περνάει σε εσάς , κάθε απάντηση καλοδεχούμενη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top