[Σχέση] Σταθερή ή ελεύθερη;

Προτιμάτε σταθερή ή ελεύθερη σχέση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Σταθερή

    Ψήφοι: 115 77.7%
  • Ελεύθερη

    Ψήφοι: 9 6.1%
  • Και τα δύο, ανάλογα με τον άνθρωπο και τις συνθήκες

    Ψήφοι: 24 16.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ε αρα μου παρουσιαζεις κατι που δεν ειναι σχεση;)
Γιατί δεν είναι?:hmm:
Εσύ δηλαδή περι-ορίζεις την σχέση μόνο σαν σεξουαλική? και από την στιγμή που υπάρχει αυτή η ελευθερία δεν υπάρχει σχέση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fAzR

Νεοφερμένος

Ο fAzR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
οχι δεν ειναι σχεση, εκτος αν εσυ οριζεις τη σχεση σου με το ταιρι σου καπως ετσι: εχεις το ταιρι σου και μια φυσιολογικη ερωτικη-σεξοθαλικη ζωη. Αυτη ομως την μοιραζεται με καποιαν αλλη. Επομενως αυτη λεγεται σαφεστερα πολυγαμικη σχεση. (αλλιως κανω εγω λαθος μιας και με εχει επηρεασει ο προσφατος χωρισμος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Άρα πάμε αλλού τώρα:
Δεν είναι αρκετό το συναισθηματικό δέσιμο για να υπάρχει μόνο από αυτό σχέση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fAzR

Νεοφερμένος

Ο fAzR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ειναι αρκετο γιαυτο υπαρχει και η σχεση αναμεσα σε πατερα και παιδι μανα και παιδι, οι οικογενειακες σχεσεις τελος παντων. Για να πεις ομως οτι εχεισ δεσμο με εναν ανθρωπο , οπως φυσιολογικα ερχεται στον καθενα μας, το λεγομενο ''ζευγαρωμα'' θα πρεπει να ισχυουν και η αγαπη και η ερωτικη επαφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ειναι αρκετο γιαυτο υπαρχει και η σχεση αναμεσα σε πατερα και παιδι μανα και παιδι, οι οικογενειακες σχεσεις τελος παντων. Για να πεις ομως οτι εχεισ δεσμο με εναν ανθρωπο , οπως φυσιολογικα ερχεται στον καθενα μας, το λεγομενο ''ζευγαρωμα'' θα πρεπει να ισχυουν και η αγαπη και η ερωτικη επαφη.
Μάλλον δεν με κατάλαβες καλά. Υπάρχουν αυτά και στην ελεύθερη σχέση μεταξύ των συντρόφων. Απλά, υπάρχουν και ONS και με άλλους - δηλαδή σε αυτό το είδος σχέσης δεν είναι το σεξουαλικό κομμάτι που τους δένει. Αλλά υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fAzR

Νεοφερμένος

Ο fAzR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
πολυγαμια. Εγω δυο φορες την πατησα τριτη δεν την παταω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
πολυγαμια. Εγω δυο φορες την πατησα τριτη δεν την παταω
Μα δεν πάμε να βρούμε ποια είναι καλύτερη από τις δυο - ή αν το ένα είναι σχέση ή το άλλο όχι.;)
Η καθεμιά από τις δυο κάτι έχει να δώσει. Εγώ, σε αυτή την περίοδο της ζωής μου θέλω κάτι ελεύθερο. Όχι επειδή θέλω να κάνω ONS με τον καθένα. Απλά όπως αποδείχθηκε ήδη δεν μπόρεσα σε κάτι πιο σοβαρό, πιο σταθερό. Ένιωθα τον άλλο να με πνίγει και δεν ήταν δίκαιο για κανέναν από τους δυο μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μα δεν νομίζω να είναι απαραίτητο ,σε μια ελεύθερη σχέση , να έχεις και ''ελεύθερη'' σεξουαλική ζωή .
Η ελεύθερη σχέση , συνάδει περισσότερο με την ελευθερία κινήσεων που έχει κάθε άτομο στην σχέση . Ελεύθερη θεωρείται πχ. και μία σχέση που απλά δεν έχει το κλασσικό '' Που είσαι ; Που θα πας ; Με ποιούς θα πας ; '' κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μα δεν νομίζω να είναι απαραίτητο ,σε μια ελεύθερη σχέση , να έχεις και ''ελεύθερη'' σεξουαλική ζωή .
Η ελεύθερη σχέση , συνάδει περισσότερο με την ελευθερία κινήσεων που έχει κάθε άτομο στην σχέση . Ελεύθερη θεωρείται πχ. και μία σχέση που απλά δεν έχει το κλασσικό '' Που είσαι ; Που θα πας ; Με ποιούς θα πας ; '' κ.λ.π.

Ελεύθερη σχέση σημαίνει ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ

ΟΧΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ
https://en.wikipedia.org/wiki/Open_relationship
Αυτό που περιγράφεις δεν είναι ελεύθερη σχέση. Υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που έχουν σταθερή σχέση και έχουν μια χαρά ελευθερία κινήσεων. Λέγεται εμπιστοσύνη και επικοινωνία.

έβαλα και πηγή για να μην με κυνηγάει ο shadow

Eγώ προτιμώ αυτό.

" a person with whom one has a feeling of deep or natural affinity, similarity, love, intimacy, sexuality, spirituality, or compatibility"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μα δεν νομίζω να είναι απαραίτητο ,σε μια ελεύθερη σχέση , να έχεις και ''ελεύθερη'' σεξουαλική ζωή .
Η ελεύθερη σχέση , συνάδει περισσότερο με την ελευθερία κινήσεων που έχει κάθε άτομο στην σχέση . Ελεύθερη θεωρείται πχ. και μία σχέση που απλά δεν έχει το κλασσικό '' Που είσαι ; Που θα πας ; Με ποιούς θα πας ; '' κ.λ.π.
:hmm: ποτέ δεν μου άρεσε αυτό, για αυτό και δεν ήταν κομμάτι των σταθερών σχέσεων μου.
Αν αποφασίσω να κάνω σταθερή σχέση εμπιστεύομαι τον άλλο, δεν του κάνω υστερικές ανακρίσεις, δεν απαιτώ να βγαίνει και να το μαθαίνω, ούτε τον περιορίζω θέτοντάς του διλήμματα: ή με την παρέα σου ή με μένα.
Αυτή η ασφυκτική πίεση δεν έχει αίσιο τέλος και δεν είναι για εμένα σωστή. Δεν λέω να μην ενδιαφέρεσαι - αλλά όλα έχουν ένα όριο..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
απλά πολλοί άνθρωποι και των 2 φύλων έχουν μπλέξει την σεξουαλικότητα κατ' αποκλειστικότητα με την εμπιστοσύνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Για το άτομο μου η ελεύθερη σχέση είναι βλακεία.(τουλάχιστον όπως αντιλαμβάνομαι εγώ αυτού του είδους τη σχέση ,δηλαδή να υπάρχει μόνο για τη σεξουαλική επαφή.)
Είμαι του συναισθήματος και δε μου αρέσουν οι απιστίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Για το άτομο μου η ελεύθερη σχέση είναι βλακεία.(τουλάχιστον όπως αντιλαμβάνομαι εγώ αυτού του είδους τη σχέση ,δηλαδή να υπάρχει μόνο για τη σεξουαλική επαφή.)
Είμαι του συναισθήματος και δε μου αρέσουν οι απιστίες.
Γιατί προεξοφλείς ότι αυτοί που συνάπτουν ελεύθερες σχέσεις είναι αναίσθητοι ή δεν είναι συναισθηματικοί και απλά θέλουν κάποιον για σεξουαλική επαφή. Αν γινόταν αυτό θα έκαναν μόνο ONS... Κάθε άνθρωπος έχει τους δικούς του λόγους που κάνει κάποιες επιλογές...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γιατί προεξοφλείς ότι αυτοί που συνάπτουν ελεύθερες σχέσεις είναι αναίσθητοι ή δεν είναι συναισθηματικοί και απλά θέλουν κάποιον για σεξουαλική επαφή. Αν γινόταν αυτό θα έκαναν μόνο ONS... Κάθε άνθρωπος έχει τους δικούς του λόγους που κάνει κάποιες επιλογές...;)

Έχει να κάνει πως ορίζει ο καθένας την ελεύθερη σχέση.
Εξάλλου το πα:------>
(τουλάχιστον όπως αντιλαμβάνομαι εγώ αυτού του είδους τη σχέση ,

Tώρα αν υπάρχουν και άλλες πτυχές σε αυτό το θέμα όπως ο συναισθηματικός δεσμός που είπες παραπάνω δε ξέρω, ή μάλλον δεν έχω συναντήσει τέτοιες περιπτώσεις.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι μια σχεση θα πρεπει να ειναι σταθερη. Ο ιδιος ξεκινησα πριν λιγους μηνες μια σχεση την οποια ονειρευομουν σταθερη αλλα κατελειξε ελευθερη μιας και δεν ηθελα να περιορισω την ελευθερια της αφου την αγαπουσα.Ετσι κατεληξα να την αγαπω και ταυτοχρονα να προσπαθω να την ξεχασω (ωρες ωρες ποναει πραγματικα)
συγνώμη κιόλας αλλά εσύ φταις σε αυτό.μπορεί να μην ήθελες να την περιοριζεις αλλά έτσι περιόριζες τον ίδιο σου τον εαυτό και σίγουρα αυτό δε δείχνει αγάπη αλλά έλλειψη αυτοσεβασμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
συγνώμη κιόλας αλλά εσύ φταις σε αυτό.μπορεί να μην ήθελες να την περιοριζεις αλλά έτσι περιόριζες τον ίδιο σου τον εαυτό και σίγουρα αυτό δε δείχνει αγάπη αλλά έλλειψη αυτοσεβασμου.

Συμφωνώ. Τέτοια τύπου : αν την αγαπάς αστην ελεύθερη είναι τόσο κλισέ και τελικά καταλήγεις δυστυχισμένος.

μάλλον το είπαν κάτι δειλοί τύποι και χρησιμοποιήθηκε από δειλούς ever since :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γιατί συμφωνώ; :confused:

Όντως, ξεκαθαρίζεις τη θέση σου εξαρχής για να μην τη σπας σε κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Γιατί συμφωνώ; :confused:

Όντως, ξεκαθαρίζεις τη θέση σου εξαρχής για να μην τη σπας σε κόσμο.

χαχαχαχαχα :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Μια σταθερά ελεύθερη σχέση με σταθερό κορμό αποτελούμενο από ελεύθερα άτομα με σταθερή προσωπικότητα. Η σταθερότητα τούτη, όμως δεν θα επηρεάζει την ελεύθερη σταθερο-σχέση, η οποία θα παραμείνει αλώβητη από την αστάθεια της σταθερής κοινωνικής ανελευθερίας.

Edit: Μαλακίες δεν μου βγήκε... Παω για καμιά σταθερή σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πόσες φορές στραμπούλιξες τον εγκέφαλό σου για να το γράψεις;

Κι όμως βγάζει νόημα τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top