Σπουδές πληροφορικής στη Γαλλία

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλημερα/σπερα/βραδυ,
για να μην πολυλογω,ενδιαφερομαι να παω στην γαλλια για σπουδες πληροφορικης/επιστημης υπολογιστων.Εχω τον αδερφο που σπουδαζει νομικη στην γαλλια και σκοπευει να κανει master bac+5 δλδ και μου λεει για να βρω εγω δουλεια στην πληροφορικη χρειαζομαι και εγω master.Επισης,μου λεει να παω DUT και οχι License επειδη το DUT ειναι πιο πρακτικα και οτι δεν τα εχω τα θεωρητικα w/e.Υπαρχει κανενας γνωστης που θελει να δωσει λιγο φως στην υποθεση?Δηλαδη να παω DUT η License και bac-3 η bac-5.Κοιταζωντας μεγαλες εταιριες πληροφορικης οπως Google κτλπ ολες ζητανε Bachelor of Computer Science η παρομοιο δλδ ενα License bac-3 και προφανως αλλα προτζεκτ για να αποδειξεις τις ικανοτητες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς θεωρητική κατάρτιση δεν περνάς ούτε από το πεζοδρόμιο της Google. Δεν χρειάζεσαι Master για να δουλέψεις στην πληροφορική, δεν χρειάζεσαι καν Bachelor. Αυτό που χρειάζεται γνώση του αντικειμένου, τόσο πρακτική σε επίπεδο γλωσσών και υλοποίησης, όσο και θεωρητική σε επίπεδο ανάλυσης, υπολογισμού πολυπλοκότητας κτλ. Κοίτα καταρχάς το πρόγραμμα σπουδών της σχολής που σε ενδιαφέρει, αν δεν έχει μέσα τα 4 βασικά μαθήματα μαθηματικών Calculus, Discreet Math, Probabilities, Statistics μην κάνεις καν το κόπο να κάνεις δεύτερο κλίκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Τσέκαρε μαθήματα στα παρακάτω πανεπιστήμια/σχολές που είναι κάποια από τα καλύτερα της Γαλλίας σε αυτόν τον τομέα:

EPITA
ENSAI
Ecole polytechnique
Centrale Paris
Mines de Paris

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πέρα από το Παρίσι, έχω πολύ καλές εμπειρίες από το Université de Rennes I. Αν βολεύεσαι και με μικρότερες πόλεις, τσέκαρέ το. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πέρα από το Παρίσι, έχω πολύ καλές εμπειρίες από το Université de Rennes I. Αν βολεύεσαι και με μικρότερες πόλεις, τσέκαρέ το. :)
Για την ακριβεια ενδιαφερομαι για το Universite de Strasbourg,εχει κανενας σας αποψεις?Αυτο ειναι το προγραμμα μαθηματων https://mathinfo.unistra.fr/offre-de-.../informatique/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Στρασβουργο. Απο τις αρκετα ομορφες γαλλικες πολεις. Συνδυαζει καλα το συγχρονο με το παραδοσιακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tempU88

Νεοφερμένος

Ο tempU88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γενικά στην Γαλλία αν το πανεπιστήμιο δεν είναι Grand Ecole δεν έχει πολύ κύρος γιατί όλοι οι καλοί Γάλλοι μαθητές προσπαθούν να μπουν σε ένα Grand Ecole.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Alex μιλάς Γαλλικά σε επίπεδο μητρικής γλώσσας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Alex μιλάς Γαλλικά σε επίπεδο μητρικής γλώσσας;
Δεν τα μιλαω οπως μιλαω τα ελληνικα αλλα πιστευω προλαβαινω σε 1.5 χρονο να τα μαθω.Εγω καταλαβαινω τα παντα προφορικα αλλα εχω προβλημα στην ομιλια.Κυριως ειναι κομπλεξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δεν τα μιλαω οπως μιλαω τα ελληνικα αλλα πιστευω προλαβαινω σε 1.5 χρονο να τα μαθω.Εγω καταλαβαινω τα παντα προφορικα αλλα εχω προβλημα στην ομιλια.Κυριως ειναι κομπλεξ

Για να σε δεχτούν έστω και για συνέντευξη θα χρειαστεί να έχεις καποιο δίπλωμα. Έχεις; Σκέφτεσαι να δώσεις κάποιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Για να σε δεχτούν έστω και για συνέντευξη θα χρειαστεί να έχεις καποιο δίπλωμα. Έχεις; Σκέφτεσαι να δώσεις κάποιο;

Δεν εχω αλλα σκοπευω να δωσω.Ο αδερφος μου πηρε ενα διπλωμα αλλα δεν του το ζητησαν επειδη εχουμε Γαλλικη υπηκοοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τότε όλα καλά.
Δοκίμασε να συνδυάσεις ένα μάστερ στην Πληροφορική με μαθήματα στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Οι μεγάλες επιχειρήσεις εκτιμούν άτομα που ξέρουν το αντικείμενο τους, αλλά μπορούν επίσης να ηγηθούν.

Πρέπει να σημειώσουμε ότι τα πανεπιστήμια στις περιφερειακές πόλεις της Γαλλίας (Στρασβουργο) είναι πολύ καλά. Μην τα συγκρίνουμε με τα πανεπιστήμια της επαρχίας μας (βλ. Πανεπιστημιο Πελοποννήσου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Τότε όλα καλά.
Δοκίμασε να συνδυάσεις ένα μάστερ στην Πληροφορική με μαθήματα στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Οι μεγάλες επιχειρήσεις εκτιμούν άτομα που ξέρουν το αντικείμενο τους, αλλά μπορούν επίσης να ηγηθούν.

Πρέπει να σημειώσουμε ότι τα πανεπιστήμια στις περιφερειακές πόλεις της Γαλλίας (Στρασβουργο) είναι πολύ καλά. Μην τα συγκρίνουμε με τα πανεπιστήμια της επαρχίας μας (βλ. Πανεπιστημιο Πελοποννήσου).

Λογω αλλαγης σχεδιων θα βαλω πρωτες επιλογες πανεπιστημια Παρισιου και τελευταια του Στρασβουργου.Συγκεκριμενα το Université Paris Diderot-Paris 7 και μετα Université Paris-Est Marne-la-Vallée
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Πήγαινε καλύτερα για License στην Πληροφορική και μετά μπορείς να τσεκάρεις κάτι που να έχει σχέση με διοίκηση πληροφοριακών συστημάτων.

Τσέκαρε το Paris Dauphine : https://formations.dauphine.fr/offre/fr-FR/fiche/description/FRUAI0750736TPRMEA3INF για Bac+3
Και μετά μπορεις να κοιτάξεις κάτι τέτοιο: https://formations.dauphine.fr/offre/fr-FR/fiche/description/FRUAI0750736TPRMEMSI για Bac+5

Από ότι έχω δει, οι περισσότεροι υψηλά ιστάμενοι υπάλληλοι στη Google (και σε παρόμοιες εταιρείες τεχνολογικού χαρακτήρα) έχουν προπτυχιακό σε Mechanican Engineering ή Computer Science και ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα είτε MBA είτε Διοίκηση Πληροφοριακών Συστημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ενδιαφερον.Θα δειξει σε πιο θα με δεχτουν λογω περιορισμενων θεσεων.Τωρα για το μαστερ θα δειξει ο καιρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Πάνο στα γαλλικά έχεις κάποιο δίπλωμα;; και σε τι επίπεδο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πάνο στα γαλλικά έχεις κάποιο δίπλωμα;; και σε τι επίπεδο;

Δεν εχω κανα διπλωμα ακομα αλλα σκοπευω να γραψω για το TCF. Κανονικα δεν χρειαζομαι επειδη εχω γαλλικη υπηκοοτητα αλλα καλου κακου θα παρω ενα διπλωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δεν εχω κανα διπλωμα ακομα αλλα σκοπευω να γραψω για το TCF. Κανονικα δεν χρειαζομαι επειδη εχω γαλλικη υπηκοοτητα αλλα καλου κακου θα παρω ενα διπλωμα

Ναι, αυτό θα ήταν το καλύτερο, ώστε να μην έχεις κανένα θέμα με τα γλωσσικά προαπαιτούμενα.

Πάνο στα γαλλικά έχεις κάποιο δίπλωμα;; και σε τι επίπεδο;

Έχω Sorbonne I και δίνω τώρα για Sorbonne II. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Έχω Sorbonne I και δίνω τώρα για Sorbonne II. :redface:
Καλή επιτυχία! Πόσο καιρό σου πήρε να φτάσεις σ' αυτό το επίπεδο;; Έκανες μόνο σε φροντιστήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Επειδή θα βγούμε εκτός θέματος, θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top