Πρόβλημα με την άρθρωση του "Ρ,ρ"

Dr4ke

Νεοφερμένος

Ο Dr4ke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδιά .Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος εχω πρόβλημα με την άρθρωση το "ρ"το προφέρω κάπως σαν "γ".
Θα ήθλενα να μου πείτε αν γνωρήζετε είτε πως να ξεπεράσω το προβλημα μου είτε αν έχει κάποια συγκεκριμένει ονομασια.. :)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ,αν θα μπορουσε κάποιος να με βοηθίσει θα το εκτιμουσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Κάποιος λογοθεραπευτής δε θα είναι ο κατάλληλος για το θέμα αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr4ke

Νεοφερμένος

Ο Dr4ke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σίγουρα ,αλλά με πιέζει ο χρόνος πολυ .. φροντιστιρια κλπ..Και δεν γίνετε να μπω σε αυτην την διαδικασία ..
Πάντως Ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
A γυμνασίου και πολλά φροντηστήρια? :worry:
λογοθεραπευτής είναι η καλύτερη λύση....θα σου βάζει κάποιες ασκήσεις να κάνεις.....σε κανα μήνα θα το έχεις ξεπεράσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vera94

Νεοφερμένος

Η vera94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εισαι καλααααααααααααααααααααααααααααα βρε?
Είναι πολύ γλυκό να μιλάς έτσι :D! Και συ θες να το αλλάξεις... σιγά το πρόβλημα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εισαι καλααααααααααααααααααααααααααααα βρε?
Είναι πολύ γλυκό να μιλάς έτσι :D! Και συ θες να το αλλάξεις... σιγά το πρόβλημα!!!
προσωπικά και για μένα δεν είναι πρόβλημα. Είχα ένα φίλο στο λύκειο που μιλούσε έτσι, σιγά το πράμα(για εμένα)....άλλοι είχαν διαφορετική άποψη:whatever:....το θέμα είναι εσύ τι θες...(πάντος μην ακούς τα κοριτσια :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εϊχα και εγώ ανάλογο πρόβλημα όταν ήμουν αρκετά μικρή (5-6 χρονών)έκανα κάποιες ασκήσεις από λογοθεραπευτή και το ξεπέρασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Σίγουρα ,αλλά με πιέζει ο χρόνος πολυ .. φροντιστιρια κλπ..Και δεν γίνετε να μπω σε αυτην την διαδικασία ..
Πάντως Ευχαριστώ. :)

δηλαδη,πιο σημαντικα ειναι τα φροντηστηρια απο τον λογοθεραπευτη?
προτεινω να θυσιασεις καποιες ωρες προκειμενου να επισκεφθεις καποιον ειδικο για το προβλημα σου.
νομιζω αυτα με συνεδριες πανε:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Είναι θέμα εξάσκησης. Ασ'τους λογοθεραπευτές, αυτά είναι βλακείες.
Κάθε μέρα από 15 λεπτά θα λές ρρρρρρρ με το σωστό τρόπο. Βάλε ταινίες και ακου το ρ πως το λένε σωστά. Προσπάθησε να το μιμηθείς. Ξανά κ ξανά. Σε 1-2 μήνες θα το έχεις ξεπεράσει τελείως.
Πάντως χαριτωμένο είναι. Εχω ένα φίλο που το λέει έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Είναι θέμα εξάσκησης. Ασ'τους λογοθεραπευτές, αυτά είναι βλακείες.
Κάθε μέρα από 15 λεπτά θα λές ρρρρρρρ με το σωστό τρόπο. Βάλε ταινίες και ακου το ρ πως το λένε σωστά. Προσπάθησε να το μιμηθείς. Ξανά κ ξανά. Σε 1-2 μήνες θα το έχεις ξεπεράσει τελείως.
Πάντως χαριτωμένο είναι. Εχω ένα φίλο που το λέει έτσι


Αυτο μου θυμίζει λαικό γιατροσόφι...

Καλύτερα να αποτανθεί σε κάποιον ειδικό - λογοθεραπευτή. Αυτοί γνωρίζουν ειδικές μεθόδους και ασκήσεις για να διορθωθεί το πρόβλημα. Εφ'όσον η κοπέλα γράφει οτι δεν μπορεί να πει το ρ σωστά, πως θα το κάνει για 15 λεπτά??? Η βελτιωση γίνεται σταδιακά, με ειδικές ασκήσεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iLiaC

Νεοφερμένος

Ο iLiaC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
βασικα εμενα γαλλικη προφορα μου θυμιζει...
δεν ειναι κ ασχημο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
εχω ακριβως το ιδιο ''προβλημα'' ομως μονο οταν το ρ συνδυαζεται με αλλα συμφωνα ( κρ, πρ ,τρ κλπ)....προσωπικα το θεωρω χαριτωμενο :P...κ μ αρεσει πολυυ....ειναι το χαρακτηριστικο μου στην παρεα....κα βγαζει γελιο οταν λεω μια φραση που εβγαλε μια φιλη μου " στην τριακοστη τριτη στροφη θα βρεις ενα στρουμφακι να παιζει τετρις περιμενοντας το τρενο " (βγηκα λιγο εκτος θεματος ή ειναι ιδεα μου :P ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Λοιπον , και ο γνωστος Δημοσθενης αυτο το χαριτομενο προβληματακι ειχε και δεν μπορουσε να πει λεξη στην εκκλησια του Δημου ... Η λογοθεραπευτης η μπολικη εξασκηση ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρης Χριστοφη

Νεοφερμένος

Ο Αρης Χριστοφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ναι ρε γμτ κι εγώ το έχω αυτό... Και μου τη δίνει άγρια όταν ακούω τη φωνή μου στα βίντεο... Και εδώ στην Κύπρο που μένω λογοθεραπευτής δεν παίζει... Άκουσα κάτι για patone.. Ότι και καλά μπορεί να σε βοηθήσει... Ξέρετε κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Και εγώ έχω ένα μικρό θεματάκι, αλλά σε μικρό βαθμό και κυρίως μετά από οδοντικά σύμφωνα (τ,δ,θ) και δε μου έχουν κάνει κάποια ιδιαίτερη παρατήρηση. Δε μ' ενοχλεί κιόλας και δε θα έτρεχα σε λογοθεραπευτές να το αλλάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
το εχω ξαναακουσει 2 φορες! 1) εχω μια συμμαθητρια απο την Γερμνανια και δεν μπορει να πει ρο το λεει γο! πηγε σε λογοθεραπευτρεια και το ξεπερασε μετα απο πολυ προσπαθεια! 2) ο αδελφος μου εχει εναν συμμαθητη απο την Αυστρια ηλθε προπερσυ και δεν μπορουσε να πει κι αυτος το ρο πηγε σε λογοθεραπευτρια τον εβαζε να διαβαζει λεξεισ με ρο πολλες φορες οποτε κανε αυτο!

θελω να πω και ενα μεγαλο Μπραβο στον Felix και την Rozita!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Έχουν πλάκα οι ψευδοί.Είναι μια αστείρευτη πηγή γέλιου,όταν δεν έχεις να ειρωνευτείς κάτι καλύτερο. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Έχουν πλάκα οι ψευδοί.Είναι μια αστείρευτη πηγή γέλιου,όταν δεν έχεις να ειρωνευτείς κάτι καλύτερο. :hmm:

Αν όμως είσαι εσύ ο ψευδός, δεν νομίζω να έχει και τόση πλάκα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αν όμως είσαι εσύ ο ψευδός, δεν νομίζω να έχει και τόση πλάκα.:P

Δεν είμαι,thankfully. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ισως με καποιες λογοθεραπιες.Μονη σου ειναι δυσκολο κατα την γνωμη μου να εξασκηθεις γιατι δεν καταλαβαινει κανενας ανθρωπος εαν μιλαει σωστα η οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top