Εθισμοί και οικογένεια

Maryjane24

Νεοφερμένος

Η Maryjane24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι 24χρ παντρεμένη με ένα μωράκι 1ος μήνα. Ο άντρας μου είναι 33χρ. Του αρέσει το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ και κάθεται και τα παρακολουθεί με μανία σε σημείο εγώ να μην υπάρχω, το πρόβλημα όμως είναι το στοίχημα, παίζει στοίχημα εδώ κ χρόνια, όταν τον είχα γνωρίσει ήξερα ότι έπαιζε Σ/Κ και όχι πολλά. Μετακόμισαμε από Αθήνα για να έρθουμε στο νησί μου που έχουμε σπίτι και δεν θα έχουμε ενοίκιο για οικονομία τώρα με το μωρό. Ενοικιο λοιπόν δεν έχουμε, ρεύμα, νερο κλπ πληρώνει η μητέρα μου μέχρι τώρα, σούπερ μάρκετ του μένει κ αυτό αν δεν πάει πάλι η μητέρα μου. Πάνες κλπ μέχρι τώρα τα έπαιρνα εγώ, οπότε ο μισθός εμενε γ αυτόν. Δίνει καθημερινά ποσά για το στοίχημα κ αν εγώ του ζητήσω οτιδήποτε γκρινιάζει ότι είναι ακριβό η δεν έχουμε λεφτα κ.α. Μου έχει υποσχεθεί πολλές φορές ότι θα παίζει πιο λίγο η 20ευρω την εβδομάδα αλλά πάντα με κοροϊδεύει. Σύμβουλο η κάποιον να βοηθήσει ούτε για πλάκα δεν θέλει. Τι να κάνω;;;;;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι 24χρ παντρεμένη με ένα μωράκι 1ος μήνα. Ο άντρας μου είναι 33χρ. Του αρέσει το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ και κάθεται και τα παρακολουθεί με μανία σε σημείο εγώ να μην υπάρχω, το πρόβλημα όμως είναι το στοίχημα, παίζει στοίχημα εδώ κ χρόνια, όταν τον είχα γνωρίσει ήξερα ότι έπαιζε Σ/Κ και όχι πολλά. Μετακόμισαμε από Αθήνα για να έρθουμε στο νησί μου που έχουμε σπίτι και δεν θα έχουμε ενοίκιο για οικονομία τώρα με το μωρό. Ενοικιο λοιπόν δεν έχουμε, ρεύμα, νερο κλπ πληρώνει η μητέρα μου μέχρι τώρα, σούπερ μάρκετ του μένει κ αυτό αν δεν πάει πάλι η μητέρα μου. Πάνες κλπ μέχρι τώρα τα έπαιρνα εγώ, οπότε ο μισθός εμενε γ αυτόν. Δίνει καθημερινά ποσά για το στοίχημα κ αν εγώ του ζητήσω οτιδήποτε γκρινιάζει ότι είναι ακριβό η δεν έχουμε λεφτα κ.α. Μου έχει υποσχεθεί πολλές φορές ότι θα παίζει πιο λίγο η 20ευρω την εβδομάδα αλλά πάντα με κοροϊδεύει. Σύμβουλο η κάποιον να βοηθήσει ούτε για πλάκα δεν θέλει. Τι να κάνω;;;;;


Αφού από την αρχή αυτή η σχέση ήταν προβληματική γιατί προχώρησες;Δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά ο άντρας σου δεν είναι και πολύ σώος.
 

Maryjane24

Νεοφερμένος

Η Maryjane24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θα προτιμούσα απαντήσεις σε αυτό που ρωτάω. Ευχαριστώ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Θα προτιμούσα απαντήσεις σε αυτό που ρωτάω. Ευχαριστώ.


Κοιτά δεν μπορώ να μην σου πω αυτό που βλέπω το οποίο είναι μια προβληματική συμπεριφορά όσο και αν δεν σου αρέσει.Τωρα στο τι να κανείς το καλύτερο είναι να κανείς μια συζήτηση μαζί του και να του ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα.Αν δεν πιάσει αυτό θα τον αναγκάσεις να πάει σε κάποιον ειδικό,γιατί αν δεν το κάνει πίστεψε με η κατάσταση θα ξεφύγει εντελος και θα ήταν άδικο και για εσένα και για το μωρό σου το οποίο δεν φταίει σε τίποτα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Προτεινέ του να βάλει λεφτά σε μια online υπηρεσία και να παίζει από εκεί. Ελέγχεις καλύτερα το ποσό που παίζεις και δεν ξεφεύγεις. Μπορεί ο άνθρωπος τόσα χρόνια που βλέπει σπορτς να έχει γινει καλός και να βγάζει κέρδος από το στοίχημα. Θα μπορείς να δεις εσύ αν κερδίζει από τα στατιστικά της υπηρεσίας.
 

Maryjane24

Νεοφερμένος

Η Maryjane24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έχουμε εξαντλήσει κάθε συζήτηση!!! Πλέον απλά κάθεται κ με ακούει κ συμφωνεί για να μην τον ζαλίζω, τον έχω πιάσει με το καλό, με το κακό, με χίλιους δύο τρόπους. Δεν πιάνει τίποτα. Όσο για ειδικό δεν θέλει ούτε κουβέντα. Οπότε να πιστέψω ότι είναι τελειωμένη κατάσταση;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Έχουμε εξαντλήσει κάθε συζήτηση!!! Πλέον απλά κάθεται κ με ακούει κ συμφωνεί για να μην τον ζαλίζω, τον έχω πιάσει με το καλό, με το κακό, με χίλιους δύο τρόπους. Δεν πιάνει τίποτα. Όσο για ειδικό δεν θέλει ούτε κουβέντα. Οπότε να πιστέψω ότι είναι τελειωμένη κατάσταση;


Κοιτά κάτι δεν μπορεί να σου λέει να μην του λες για ειδικό δεν βλέπεις και εσυ ότι το πράγμα δεν τραβάει;Στο κάτω κάτω αν συνεχίσει και είναι αρνητικός απείλησε τον ότι αν δεν πάει θα φύγεις από το σπίτι κτλ.
 

Maryjane24

Νεοφερμένος

Η Maryjane24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Προτεινέ του να βάλει λεφτά σε μια online υπηρεσία και να παίζει από εκεί. Ελέγχεις καλύτερα το ποσό που παίζεις και δεν ξεφεύγεις. Μπορεί ο άνθρωπος τόσα χρόνια που βλέπει σπορτς να έχει γινει καλός και να βγάζει κέρδος από το στοίχημα.

Εμείς είμαστε πολύ μπροστά. Λόγω του ότι έχει κατεβάσει στο κινητό την εφαρμογή έπαιζε ακόμα περισσότερο αφού δεν χρειαζόταν να πάει στο προ πο. Υποσχέθηκε ότι θα το σβήσει, έπαιζε λοιπόν, και καλα' μόνο στο προ πο, σήμερα είδα ότι έχει κατεβάσει πάλι κ την εφαρμογή. Έτσι έφτασα εδώ... Είμαστε πολύ μπροστά, παίζουμε κ ονλινε.

Προτεινέ του να βάλει λεφτά σε μια online υπηρεσία και να παίζει από εκεί. Ελέγχεις καλύτερα το ποσό που παίζεις και δεν ξεφεύγεις. Μπορεί ο άνθρωπος τόσα χρόνια που βλέπει σπορτς να έχει γινει καλός και να βγάζει κέρδος από το στοίχημα. Θα μπορείς να δεις εσύ αν κερδίζει από τα στατιστικά της υπηρεσίας.

Κοιτά κάτι δεν μπορεί να σου λέει να μην του λες για ειδικό δεν βλέπεις και εσυ ότι το πράγμα δεν τραβάει;Στο κάτω κάτω αν συνεχίσει και είναι αρνητικός απείλησε τον ότι αν δεν πάει θα φύγεις από το σπίτι κτλ.

Καλό είναι τέτοιες απειλές να μην υπάρχουν, αν λες κάτι πρέπει κ να το κάνεις. Πάραυτα του είπα αν συνεχιστεί κλπ να φύγει. Δεν το πιστεύει προφανώς για αυτό κ συνεχίζει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Έχουμε εξαντλήσει κάθε συζήτηση!!! Πλέον απλά κάθεται κ με ακούει κ συμφωνεί για να μην τον ζαλίζω, τον έχω πιάσει με το καλό, με το κακό, με χίλιους δύο τρόπους. Δεν πιάνει τίποτα. Όσο για ειδικό δεν θέλει ούτε κουβέντα. Οπότε να πιστέψω ότι είναι τελειωμένη κατάσταση;

Δεν θεωρώ το στοίχημα καζίνο, άρα δεν χρειάζεται βοήθεια από ειδικό. Απλώς πρεπει να συμφωνήσετε στο ποσό που παίζει. π.χ. Το 1/10 από το μηνιαίο μισθό του είναι καλό deal.
 

Maryjane24

Νεοφερμένος

Η Maryjane24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν θεωρώ το στοίχημα καζίνο, άρα δεν χρειάζεται βοήθεια από ειδικό. Απλώς πρεπει να συμφωνήσετε στο ποσό που παίζει. π.χ. Το 1/10 από το μηνιαίο μισθό του είναι καλό deal.
Κ όμως χρειάζεται ειδικό, δυστυχώς... Θεωρείται εθιστικο παιχνίδι κ μάλιστα έχει πρωτιά! Έχουμε κάνει πολλές συμφωνίες, έχω ακούσει πολλές υποσχέσεις, ποτε δεν κράτησε καμία. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Εμείς είμαστε πολύ μπροστά. Λόγω του ότι έχει κατεβάσει στο κινητό την εφαρμογή έπαιζε ακόμα περισσότερο αφού δεν χρειαζόταν να πάει στο προ πο. Υποσχέθηκε ότι θα το σβήσει, έπαιζε λοιπόν, και καλα' μόνο στο προ πο, σήμερα είδα ότι έχει κατεβάσει πάλι κ την εφαρμογή. Έτσι έφτασα εδώ... Είμαστε πολύ μπροστά, παίζουμε κ ονλινε.





Καλό είναι τέτοιες απειλές να μην υπάρχουν, αν λες κάτι πρέπει κ να το κάνεις. Πάραυτα του είπα αν συνεχιστεί κλπ να φύγει. Δεν το πιστεύει προφανώς για αυτό κ συνεχίζει.


Πραγματικά λυπάμαι που υπάρχουν τέτοια ανεύθυνα άτομα σαν τον άντρα σου που δεν σκέφτονται τα παιδιά τους και κάνουν του κεφαλιού τους.Ευχομαι να βρεθεί μια λύση.Αν και η απειλή δεν είναι κακή ιδέα.
 

Maryjane24

Νεοφερμένος

Η Maryjane24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πραγματικά λυπάμαι που υπάρχουν τέτοια ανεύθυνα άτομα σαν τον άντρα σου που δεν σκέφτονται τα παιδιά τους και κάνουν του κεφαλιού τους.Ευχομαι να βρεθεί μια λύση.Αν και η απειλή δεν είναι κακή ιδέα.


Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω καλό θα ήταν να μην κρίνεις τους άλλους, από το αρχικό σου μήνυμα αυτό έκανες. Καλό θα ήταν επίσης αν δεν έχεις να δώσεις κάποια συμβουλή αλλά μόνο να πεις κάτι άσχημο να μην σχολιάζεις. Θα ήθελα να σου πω ότι δεν μπορείς να πεις κάποιον ανεύθυνο γιατί έπεσε σε μια παγιδα, γενικά αν μπορείς λεγε αυτό που νομίζεις ότι μπορεί να βοηθήσει κάποιον κ τίποτα παραπάνω. Φιλικά στα λέω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καλή συνέχεια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω καλό θα ήταν να μην κρίνεις τους άλλους, από το αρχικό σου μήνυμα αυτό έκανες. Καλό θα ήταν επίσης αν δεν έχεις να δώσεις κάποια συμβουλή αλλά μόνο να πεις κάτι άσχημο να μην σχολιάζεις. Θα ήθελα να σου πω ότι δεν μπορείς να πεις κάποιον ανεύθυνο γιατί έπεσε σε μια παγιδα, γενικά αν μπορείς λεγε αυτό που νομίζεις ότι μπορεί να βοηθήσει κάποιον κ τίποτα παραπάνω. Φιλικά στα λέω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καλή συνέχεια.


Κοιτά δεν κρίνω κανέναν απλά λέω αυτά που βλέπω και όπως που περιέγραψες τον άντρα σου δείχνει ένα ανεύθυνο άτομο με αδύναμο χαρακτήρα που όχι μόνο δεν βλέπει το λάθος του αλλά δεν θέλει και να το λύσει.Το παιδί του δεν το σκέφτεται;Μπορεί να είμαι σκληρός με αυτά που γράφω όμως αυτή είναι η αλήθεια,αν εγώ είχα ένα τέτοιο πρόβλημα θα σκεφτόμουν το παιδί μου και την γυναίκα μου και θα το έκοβα χθες ζητώντας ταυτόχρονα βοήθεια ειδικού.

Φυσικά και σου έδωσα συμβουλές τον διάλογο και την απειλή σε ακραία περίπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Κ όμως χρειάζεται ειδικό, δυστυχώς... Θεωρείται εθιστικο παιχνίδι κ μάλιστα έχει πρωτιά! Έχουμε κάνει πολλές συμφωνίες, έχω ακούσει πολλές υποσχέσεις, ποτε δεν κράτησε καμία. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
Εσύ ξέρεις καλύτερα.

Προσωπικά παιζω στοιχημα χρόνια αλλά πολύ μικρά ποσά. π.χ. έβαλα 10 ευρώ στο μοντομπασκετ και τώρα το εφτασα στα 20 ευρώ. Δεν νιώθω εθισμένος και αν τα 20 ευρώ γίνουν 0 ευρώ θα ξαναβάλω λεφτά στην επόμενη μεγάλη διογράνωση.

Ξέρεις οτι παίζει... Είσαι σίγουρη ότι έχει χασούρα;
 

Maryjane24

Νεοφερμένος

Η Maryjane24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ναι... 100%... Κ να μην είχε όμως ο εθισμός είναι εθισμός.. Με γράφει για το στοίχημα κ συνέχεια είναι με το κινητό κ κοιτάει σκορ κ παιχνίδια... Πραγματικά νιώθω ότι έχω εξαντλήσει κάθε πιθανή λύση..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Ναι... 100%... Κ να μην είχε όμως ο εθισμός είναι εθισμός.. Με γράφει για το στοίχημα κ συνέχεια είναι με το κινητό κ κοιτάει σκορ κ παιχνίδια... Πραγματικά νιώθω ότι έχω εξαντλήσει κάθε πιθανή λύση..


Δεν έχεις εξαντλήσει την λύση του ειδικού!!!πραγματικα κάνε τα πάντα ώστε να πάει σε ειδικό.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Περίμενε λίγο, εσύ δεν ήσουν που έλεγες πριν κάποιους μήνες ότι είσαι παντρεμένη και ο άντρας σου δεν θέλει με τίποτα να μετακομίσει στο νησί σου από Αθήνα; (Τότε έγραφες ότι ήσουν έγκυος αν θυμάμαι καλά). Μετά μας ξεφούρνισες ότι υπάρχει και άλλο παιδί δικό του από άλλη σχέση και γι' αυτό δεν θέλει, τώρα μας λες ότι τελικά μετακομίσατε στο νησί αλλά μας βγάζεις τον "εθισμό".
Sorry guys, the stage is yours, όσο εξελίσσεται η συζήτηση μάλλον θα προστίθενται και άλλα.

Α και κορίτσι, δεν ξέρω σε τι ποσοστό όλα αυτά που έχεις γράψει είναι αλήθεια, αλλά όταν εκθέτεις το πρόβλημα (ή μάλλον ΤΑ προβλήματα) σε ένα ανώνυμο φόρουμ, θα αναμένεις και κριτική εντός των επιτρεπτών ορίων.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Maryjane δείχνεις καλή κοπέλα και από τα συμφραζόμενα φαίνεται ότι δε θες να χωρίσεις. Απ'τη στιγμή, όμως, που ο άντρας σου ούτε έχει αυτοέλεγχο, ούτε παραδέχεται ότι χρειάζεται βοήθεια, πρέπει οπωσδήποτε να βρεις τρόπο να εξασφαλίσεις το παιδί σου και την πάρτη σου.

Εγώ θα του ζητούσα να μπαίνει ο μισθός του σε δικό μου λογαριασμό και να του δίνω ένα ποσό κάθε μήνα να το κάνει ό,τι θέλει. Άμα δεν το δεχτεί ούτε αυτό, αφήνεις την τύχη σου στα χέρια του, μέχρι τουλάχιστον να μεγαλώσει λίγο το μωράκι σου και να πιάσεις δουλειά (φαντάζομαι τώρα δεν εργάζεσαι; ). Ή αν έχεις άλλο τρόπο να κρατήσεις κάποια λεφτά για σένα, που να μην έχει πρόσβαση αυτός, κάντο. Έστω για μια ώρα ανάγκης. Ο πατέρας μιας συμμαθήτριάς μου που εμφάνισε καρκίνο στα 15 της, πήρε τα 50 χιλιάρικα απ τους εράνους για την επέμβασή της, τα έφαγε στα χαρτιά, και το κοριτσάκι μετά δεν μπορούσε ούτε χημειοθεραπείες να κάνει... Δε λέω ότι φτάνουν όλοι σε τέτοια άκρα, αλλά έχει συμβεί κι αυτό.

Η γνώμη μου είναι, ή χωρίζεις τον άντρα σου, ή χωρίζεις το ταμείο της οικογένειας στα δύο, ή κόβει τον κωλο του και πάει σε κάποια ομάδα απεξάρτησης. Αλλιώς... Τι; Πόσο να βοηθήσουν κι αυτοί οι γονείς;...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top