Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,635 εγγεγραμμένα μέλη και 2,466,028 μηνύματα σε 78,267 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 349 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί το νερό δεν καίγεται;

thanosmylo (Θάνος)

Φοιτητής

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εμπορίας και Διαφήμισης ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 551 μηνύματα.

O thanosmylo Welcome in our little crazy world... έγραψε: στις 02:54, 21-09-08:

Εξαρτάται τι εννοείτε. Εννοείτε καίγεται με την έννοια "βγάζω φλόγες", ή αν γίνεται κάποια αντίδραση; Να βγάλει φλόγες αποκλείεται , να καεί και να διαλυθεί η δομή του όχι. Αλλά γίνεται μια χημική αντίδραση με το οξυγόνο....

Συνεπώς δεν καίγεται με την έννοια (βάζω φωτιά και πάει...λες και είναι ξύλο)
αλλά γίνεται κάποια αντίδραση...

Πςςς θυμήθηκα τη Χημεία...ειδικά αυτή η οργανική μου ανάβει τα λαμπάκια...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Sofo (Mitsaras)

Απόφοιτος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O Sofo έγραψε: στις 13:46, 21-09-08:

Δεν ξέρω!!!!
Πάντως το σίγουρο είναι ότι αν ρίξεις μια μικρή ποσότητα νερού πάνω σε ένα μέταλλο το οποίο έχει υπερβολικά μεγάλη θερμοκρασία είναι σίγουρο πως θα καει!!!
Δοκιμάστε το αν και είναι άχρηστο.
Και έχει και ωραίο ήχο....
Παράθεση

Wolly (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O Wolly έγραψε: στις 13:47, 21-09-08:

Θυμάσαι που το είχαμε δοκιμάσει αυτό σε άνθρωπο, Sofo;Καυτό νερό στο χέρι κάποιου!!!Καημένα θύματα!!!!

Πλάκα κάνω φυσικά!
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 13:56, 21-09-08:

χαχα έλεος... :p
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,691 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 16:09, 12-08-19:

Γιατί το Ποτάμι δεν είναι Κινάλ;
3
2
Παράθεση

jim2015

Φοιτητής

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O jim2015 έγραψε: στις 10:16, 16-08-19:

Οπως η φωτια δεν βρεχεται,ετσι και το νερο δεν καιγεται,επλιζω να σε καλυψα
1
Παράθεση

adonman

Πτυχιούχος

Ο adonman αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O adonman έγραψε: στις 11:59, 16-08-19:

Η καύση είναι μια διαδικασία οξείδωσης παρουσία οξυγόνου. Όταν το υδρογόνου έρχεται σε επαφή με ελεύθερο οξυγόνο από την ατμόσφαιρα οξειδώνεται (χάνει ηλεκτρόνια) για να σχηματιστεί το μόριο του νερού. Αυτή είναι μια εξώεργη διεργασία που εκλύει την ενέργεια της καύσης. Το μόριο του νερού, ως η οξειδωμένη μορφή του υδρογόνου, είναι σταθερό και η καύση του θα απαιτούσε πολλή ενέργεια ώστε να σπάσουν οι ομοιοπολικοί δεσμοί με το οξυγόνο. Είναι λοιπόν μια θερμοδυναμικά μη ευνοούμενη διεργασία.
1
2
Παράθεση

harry akritas

Περιβόητο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 1,369 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε: στις 16:28, 16-08-19:

Γιατί το νερό είναι ήδη καμμένο υδρογόνο. Μπορείς να βάλεις φωτιά στις στάχτες;
1
1
Παράθεση

adonman

Πτυχιούχος

Ο adonman αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O adonman έγραψε: στις 16:31, 16-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Γιατί το νερό είναι ήδη καμμένο υδρογόνο. Μπορείς να βάλεις φωτιά στις στάχτες;

Αυτό ναι, σωστό
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Νερό - Από antara
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-11-08 στις 21:52.
    • Γιατί το νερό εμφανίζει φυσαλίδες μετά απο μια μέρα; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικές Επιστήμες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-07-07 στις 00:42.
    • Help!Το Xbox μου καίγεται!(;) - Από MoDeViL
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-06-06 στις 02:17.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα