Αυστραλία: 22 διεμφυλικοί άντρες γέννησαν υγιέστατα μωρά το 2018

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Πηγή: Πρώτο Θέμα




Το να γεννάς ένα μωρό δεν σε κάνει λιγότερο άντρα, υποστηρίζει ακαδημαϊκός

Φαίνεται πως στην εποχή μας και οι άντρες γεννούν, καθώς οι στατιστικές πλέον καταγράφουν επισήμως διεμφυλικούς (transgender) άντρες να έχουν κυοφορήσει και φέρει στον κόσμο υγιέστατα μωρά.

Το 2018 μόνο στην Αυστραλία καταγράφηκαν στα ιατρικά αρχεία 22 τέτοιες περιπτώσεις, γεγονός που σχολίασε η ακαδημαϊκός δρ Λόρεν Ροζγουάρν, λέγοντας πως το να γεννά κανείς και να είναι έγκυος μπορεί να είναι «αντρικό» χαρακτηριστικό.

Η δρ Ροζγουάρν είναι λέκτορας κοινωνικών και πολιτικών επιστημών στο Πανεπιστήμιο της Μελβούρνης και έκανε το συγκεκριμένο σχόλιο με αφορμή την δημοσιοποίηση των σχετικών στατιστικών.

«Η αρρενωπότητα μπορεί να σημαίνει κάτι εντελώς διαφορετικό για τον καθένα. Είμαι σίγουρη ότι η δική σας αρρενωπότητα είναι πολύ διαφορετική από κάθε άλλο συνάδελφό σας», είπε στον δημοσιογράφο που την ρώτησε σχετικά.

Την συζήτηση προκάλεσε ένα νέο ντοκιμαντέρ του BBC με τίτλο «Ιππόκαμπος», καθώς το αρσενικό του θαλάσσιου αυτού όντος κυοφορεί τα αβγά και τα γεννά. Το ντοκιμαντέρ δείχνει μεταξύ άλλων έναν 30χρονο διεμφυλικό άντρα, που αντιλαμβάνεται το φύλο του διαφορετικά από το φύλο που του προσδιορίστηκε κατά τη γέννηση, να προετοιμάζεται να γεννήσει και να φέρει στη ζωή το γιο του.

Συνολικά, την περασμένη δεκαετία 228 άντρες κυοφόρησαν μωρό. Το 2009 ήταν η πρώτη φορά στα χρονικά που καταγράφηκε παρόμοια περίσταση.

Η δρ Ροζγουάρν συστήνει στην κοινωνία να προσαρμοστεί σε αυτό το νέο φαινόμενο. «Πρέπει να προσαρμοστούμε στο πώς αντιμετωπίζουμε αυτούς τους ανθρώπους», λέει.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πηγή: Πρώτο Θέμα




Το να γεννάς ένα μωρό δεν σε κάνει λιγότερο άντρα, υποστηρίζει ακαδημαϊκός

Φαίνεται πως στην εποχή μας και οι άντρες γεννούν, καθώς οι στατιστικές πλέον καταγράφουν επισήμως διεμφυλικούς (transgender) άντρες να έχουν κυοφορήσει και φέρει στον κόσμο υγιέστατα μωρά.

Το 2018 μόνο στην Αυστραλία καταγράφηκαν στα ιατρικά αρχεία 22 τέτοιες περιπτώσεις, γεγονός που σχολίασε η ακαδημαϊκός δρ Λόρεν Ροζγουάρν, λέγοντας πως το να γεννά κανείς και να είναι έγκυος μπορεί να είναι «αντρικό» χαρακτηριστικό.

Η δρ Ροζγουάρν είναι λέκτορας κοινωνικών και πολιτικών επιστημών στο Πανεπιστήμιο της Μελβούρνης και έκανε το συγκεκριμένο σχόλιο με αφορμή την δημοσιοποίηση των σχετικών στατιστικών.

«Η αρρενωπότητα μπορεί να σημαίνει κάτι εντελώς διαφορετικό για τον καθένα. Είμαι σίγουρη ότι η δική σας αρρενωπότητα είναι πολύ διαφορετική από κάθε άλλο συνάδελφό σας», είπε στον δημοσιογράφο που την ρώτησε σχετικά.

Την συζήτηση προκάλεσε ένα νέο ντοκιμαντέρ του BBC με τίτλο «Ιππόκαμπος», καθώς το αρσενικό του θαλάσσιου αυτού όντος κυοφορεί τα αβγά και τα γεννά. Το ντοκιμαντέρ δείχνει μεταξύ άλλων έναν 30χρονο διεμφυλικό άντρα, που αντιλαμβάνεται το φύλο του διαφορετικά από το φύλο που του προσδιορίστηκε κατά τη γέννηση, να προετοιμάζεται να γεννήσει και να φέρει στη ζωή το γιο του.

Συνολικά, την περασμένη δεκαετία 228 άντρες κυοφόρησαν μωρό. Το 2009 ήταν η πρώτη φορά στα χρονικά που καταγράφηκε παρόμοια περίσταση.

Η δρ Ροζγουάρν συστήνει στην κοινωνία να προσαρμοστεί σε αυτό το νέο φαινόμενο. «Πρέπει να προσαρμοστούμε στο πώς αντιμετωπίζουμε αυτούς τους ανθρώπους», λέει.

Λολ ότι να'ναι το άρθρο. Έναν αχταρμα τα έχει κάνει. Μιλάμε για transgender και λέει 228 άντρες κυοφορησαν μωρό. Το παρουσιάζει λες και πλέον η γέννα είναι και αντρική υποθεση. Αν θελήσω δηλαδή εγώ να κυοφορησω θα μπορώ να το κανω ας πουμε. Και από που θα το βγάλω; Απ'το μουνι μου; Πραγματικά απορώ ποιος είναι ο σκοπός τέτοιων άρθρων πέρα από το να προκαλέσουν σύγχυση. Αν διάβαζε ένας 8χρονος αυτό το άρθρο δεν θα έβγαζε καν νοημα. Τo άρθρο ξεκινάει προσδιορίζοντας ότι μιλάμε για γέννες από trans αλλά πιο κάτω μιλάει για "εγκυμοσύνη" ως αντρικό χαρακτηριστικό. Και μετά βάζει στο παιχνίδι και τους ιππόκαμπους. Πραγματικά απορώ ποιος είναι ο σκοπός του αρθρου. Η ενημέρωση; Η ευαισθητοποίηση; Κάτι άλλο; Όποιος και αν είναι δεν τον πέτυχε
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,161 μηνύματα.
Τι άλλο θα δούμε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Λολ ότι να'ναι το άρθρο. Έναν αχταρμα τα έχει κάνει. Μιλάμε για transgender και λέει 228 άντρες κυοφορησαν μωρό. Το παρουσιάζει λες και πλέον η γέννα είναι και αντρική υποθεση. Αν θελήσω δηλαδή εγώ να κυοφορησω θα μπορώ να το κανω ας πουμε. Και από που θα το βγάλω; Απ'το μουνι μου; Πραγματικά απορώ ποιος είναι ο σκοπός τέτοιων άρθρων πέρα από το να προκαλέσουν σύγχυση. Αν διάβαζε ένας 8χρονος αυτό το άρθρο δεν θα έβγαζε καν νοημα. Τo άρθρο ξεκινάει προσδιορίζοντας ότι μιλάμε για γέννες από trans αλλά πιο κάτω μιλάει για "εγκυμοσύνη" ως αντρικό χαρακτηριστικό. Και μετά βάζει στο παιχνίδι και τους ιππόκαμπους. Πραγματικά απορώ ποιος είναι ο σκοπός του αρθρου. Η ενημέρωση; Η ευαισθητοποίηση; Κάτι άλλο; Όποιος και αν είναι δεν τον πέτυχε


Φίλε πραγματικά κλαίω από τα σχόλια των αναγνωστών του άρθρου...ειδικά εκεί που λες για το μουνί σου. :P Το αστείο είναι ότι η Ελληνική γλώσσα προσφέρει πεδίο απίστευτου χιούμορ με την σοβαροφάνεια αυτών των λαών και των χωρών αυτών που αντιμετωπίζει το όλο θέμα. Μπορεί να αποτελεί φιλοσοφικό ερώτημα από πού μπορεί να κυοφορήσει ένας άνδρας του στυλ από που κατουράει ένα κοτόπουλο. Ένα σημαντικό ερώτημα είναι αν ο άνθρωπος ανήκει στο είδος των ιππόκαμπων ή των θηλαστικών.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Το άρθρο προσπαθεί να μας δώσει να καταλάβουμε πως νιώθει ένας άνθρωπος που νιώθει άντρας ενώ κυοφορεί και γεννά. Το ποιντ είναι ότι παρόλο που γεννά, δεν αλλάζει κάτι στο πόσο αρρενωπός νιώθει. Δεν είναι εύκολο να αντιληφθείς πως νιώθει ένας τέτοιος άνθρωπος χωρίς να το έχεις νιώσει ο ίδιος, αλλά καλό θα ήταν να μην καταδικάζουμε τις επιλογές τους επειδή δεν μπορούμε να τις καταλάβουμε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι δεν θα πρέπει να κατακρίνουμε την αμοιβάδα που γουστάρει να αυτοτεκνοποιείται..ή όχι; :beach: Tι λέει η θρησκεία μας για τις αμοιβάδες;
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το άρθρο προσπαθεί να μας δώσει να καταλάβουμε πως νιώθει ένας άνθρωπος που νιώθει άντρας ενώ κυοφορεί και γεννά. Το ποιντ είναι ότι παρόλο που γεννά, δεν αλλάζει κάτι στο πόσο αρρενωπός νιώθει. Δεν είναι εύκολο να αντιληφθείς πως νιώθει ένας τέτοιος άνθρωπος χωρίς να το έχεις νιώσει ο ίδιος, αλλά καλό θα ήταν να μην καταδικάζουμε τις επιλογές τους επειδή δεν μπορούμε να τις καταλάβουμε.

Στην προσπάθεια έμεινε όμως πιστευω. Πολύ μπερδεμένος ο λόγος του δημοσιογράφου θεωρώ
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, οπότε ζητώ προκαταβολικά συγγνὠμη αν η ερώτησή μου είναι κάπως... ιδιαίτερη :P

Σύμφωνα με την Wikipedia:

A trans man (sometimes trans-man or transman) is a man who was assigned female at birth
Τι είναι αυτό που ωθεί μια γυναίκα (ή αντίστοιχα, έναν άντρα) να αλλάξει φύλο; Δικαίωμά του / της σίγουρα, αλλἀ γιατί;

που αντιλαμβάνεται το φύλο του διαφορετικά από το φύλο που του προσδιορίστηκε κατά τη γέννηση
Θέλω να πω, υπάρχουν χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας που θεωρούνται αμιγώς ανδρικά / γυναικεία και που, αν κάποιος/-α του αντίθετου φύλου τα έχει, νιώθει άβολα με το βιολογικό του / της φύλο;

Δεν ειρωνεύομαι, ειλικρινά δεν έχω καταλάβει το θέμα.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Εγώ διαβάζοντας το άρθρο μπερδεύτηκα και απλώς δεν το κατάλαβα :P

Ο διεμφυλικός άντρας είναι κάποιος που γεννήθηκε με γυναικείο αναπαραγωγικό σύστημα και με εγχείρηση άλλαξε φύλο και απεκτησε αντρικά όργανα; Ή το αντίθετο; :P Αληθεια ρωτάω, έχω μπερδευτεί

Αν έχει ανδρικά γεννητικά όργανα, πώς έκανε παιδί; Αχ γιατί δεν τα ξεκαθαρίζουν λίγοοο
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Εγώ διαβάζοντας το άρθρο μπερδεύτηκα και απλώς δεν το κατάλαβα :P

Ο διεμφυλικός άντρας είναι κάποιος που γεννήθηκε με γυναικείο αναπαραγωγικό σύστημα και με εγχείρηση άλλαξε φύλο και απεκτησε αντρικά όργανα; Ή το αντίθετο; :P Αληθεια ρωτάω, έχω μπερδευτεί

Αν έχει ανδρικά γεννητικά όργανα, πώς έκανε παιδί; Αχ γιατί δεν τα ξεκαθαρίζουν λίγοοο


Θα σου πρότεινα να μελετήσεις Ζουράρι. :P
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εγώ διαβάζοντας το άρθρο μπερδεύτηκα και απλώς δεν το κατάλαβα :P

Ο διεμφυλικός άντρας είναι κάποιος που γεννήθηκε με γυναικείο αναπαραγωγικό σύστημα και με εγχείρηση άλλαξε φύλο και απεκτησε αντρικά όργανα; Ή το αντίθετο; :P Αληθεια ρωτάω, έχω μπερδευτεί

Αν έχει ανδρικά γεννητικά όργανα, πώς έκανε παιδί; Αχ γιατί δεν τα ξεκαθαρίζουν λίγοοο

Μπερδεύτηκες γιατί όπως είπα και πάνω ο δημοσιογράφος γράφει σαν να θέλει να σε μπερδέψει. Και φαντάσου η δουλειά του είναι να γράφει κειμενα...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Ο εικονιζόμενος τελικά τι φύλο είναι; Έχω μπερδευτεί...μπερδεway :P
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,793 μηνύματα.
Εγώ διαβάζοντας το άρθρο μπερδεύτηκα και απλώς δεν το κατάλαβα :P

Ο διεμφυλικός άντρας είναι κάποιος που γεννήθηκε με γυναικείο αναπαραγωγικό σύστημα και με εγχείρηση άλλαξε φύλο και απεκτησε αντρικά όργανα; Ή το αντίθετο; :P Αληθεια ρωτάω, έχω μπερδευτεί

Αν έχει ανδρικά γεννητικά όργανα, πώς έκανε παιδί; Αχ γιατί δεν τα ξεκαθαρίζουν λίγοοο
O trans άνδρας είναι αυτός που ενώ γεννήθηκε με γυναικείο αναπαραγωγικό σύστημα, αυτοπροσδιορίζεται/νιώθει άνδρας.
Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις χειρουργική επέμβαση εκεί κάτω. Η πλειοψηφία των τρανς ανθρώπων φτάνει μέχρι και το στάδιο των ορμονοθεραπειών.
Προφανώς μιλάμε για trans άνδρα στην συγκεκριμένη περίπτωση, η trans γυναίκα δεν μπορεί να κυοφορήσει.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
O trans άνδρας είναι αυτός που ενώ γεννήθηκε με γυναικείο αναπαραγωγικό σύστημα, αυτοπροσδιορίζεται/νιώθει άνδρας.
Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις χειρουργική επέμβαση εκεί κάτω. Η πλειοψηφία των τρανς ανθρώπων φτάνει μέχρι και το στάδιο των ορμονοθεραπειών.
Προφανώς μιλάμε για trans άνδρα στην συγκεκριμένη περίπτωση, η trans γυναίκα δεν μπορεί να κυοφορήσει.
Ααααα τώρα κατάλαβα, εγώ το είχα συνδέσει με την επέμβαση αλλαγής.. Ευχαριστώ!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Θα κάνατε φίλο trans; (Ελλάδα 2020 μΧ = Ιράν 620 μΧ)
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα κάνατε φίλο trans; (Ελλάδα 2020 μΧ = Ιράν 620 μΧ)

Ούτε το Ιράν ούτε η Σαουδική Αραβία ήταν πάντα τόσο συντηρητικά κράτη όσο νομίζεις.

https://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_Revolution
https://en.wikipedia.org/wiki/1979_Grand_Mosque_seizure

Έχω φίλους Ιρανούς εδώ (Ιρανοί ιρανοί, πέρσι ήρθαν Αμερική) και δεν υπάρχει κανένα στοιχείο συντηρητισμού πάνω τους. Εκτός αν πλέον θεωρείσαι συντηρητικός αν είσαι άντρας και σ'αρέσουν οι γυναίκες.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Για να αλλάξει και λίγο το θέμα πάντως να τα λέμε και αυτά ακόμα η επιστήμη δεν έχει καταφέρει κάποιος άντρας να γεννήσει. Τι πιστεύετε σου μέλλον μπορεί όντως να βρεθεί τρόπος έτσι ώστε να μπορούν να κυοφορούν και τα 2 φύλα;
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα πού είναι το σπουδαίο. Αφού ανατομικά γυναίκες είναι, λογικό να κυοφορούν κιόλας.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα πού είναι το σπουδαίο. Αφού ανατομικά γυναίκες είναι, λογικό να κυοφορούν κιόλας.

Σε αυτό να κρατάς επιφύλαξη φίλε μου. :P Σκέψου να σου δείξουν το απαγορευμένο δωράκι να πάθεις λαχτάρα.

Για να αλλάξει και λίγο το θέμα πάντως να τα λέμε και αυτά ακόμα η επιστήμη δεν έχει καταφέρει κάποιος άντρας να γεννήσει. Τι πιστεύετε σου μέλλον μπορεί όντως να βρεθεί τρόπος έτσι ώστε να μπορούν να κυοφορούν και τα 2 φύλα;


Μπορεί να δούμε και το τρίτο φύλο να κυοφορεί. Πάντως σε μεγάλες εταιρίες που ζητάνε προσδιορισμού φύλου, υπάρχει και το τρίτο. Στην επιστήμη είναι εφικτό μόνο ότι εξυπηρετεί τις σκοπιμότητες της εποχής, δημιουργεί νέα ιατρονομικά ζητήματα (για να ζουν οι αντίστοιχοι κλάδοι επιστημόνων) και φυσικά βολεύει και την πολιτική.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top