Academic IELTS

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα να προετοιμαστώ για εξετάσεις στο IELTS (Academic) και ενώ έχω βρει κάποιες σελίδες με test για προετοιμασία θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το έδωσε και έχει ήδη χρησιμοποιήσει κάποιες σελίδες, βιβλία που τον βοήθησαν! Please share!!:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα να προετοιμαστώ για εξετάσεις στο IELTS (Academic) και ενώ έχω βρει κάποιες σελίδες με test για προετοιμασία θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το έδωσε και έχει ήδη χρησιμοποιήσει κάποιες σελίδες, βιβλία που τον βοήθησαν! Please share!!:thumbsup:


Καλημέρα!

Εγώ είχα αγοράσει δύο βιβλιαράκια και έκανα τα τεστ μόνη μου.
Σε τί επίπεδο αγγλικών είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Το επίπεδο μου είναι C2 σχεδόν (έδωσα το proficiency πριν 2 χρονια Αλλά χρησιμοποιώ τα αγγλικά καθημερινά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μια χαρά τότε, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μια χαρά τότε, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Θα μπορούσες να μου στείλεις ποια βιβλία χρησιμοποίησες εσύ? Για να έχω μία γνώμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ είχα πάρει αυτή τη σειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γενικα ειναι καλο καποιος να παει καποιος σε φροντιστητιο για το εν λογο πτυχειο ετσι ωστε ισως να τρεξει γρηγοροτερα . επισης υπαρχει υλικο στο internet ετσι ωστε καποιος να πει οτι μπορει εως ενα βαθμο να το κανει μονο του ;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το δωρεάν υλικό στο ίντερνετ είναι κακής ποιότητας και/ή δεν βοηθάει στο πιο κρίσιμο part που είναι το writing, και σε μικρότερο βαθμό το speaking.

Το επί πληρωμή υλικό είναι ακριβό.

Αξίζει να πας σε ένα φροντιστήριο που ξέρεις πως κάνει καλή προετοιμασία - εννοώ να πάρεις συστάσεις πρώτα, μην πας στα τυφλά - ειδικά αν θέλεις μεγάλο βαθμό (πάνω από 6.5)
 

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Με το καλό ελπίζω από Φθινόπωρο 2021 να αρχίσω μεταπτυχιακό. Κυρίως ενδιαφέρομαι για προγράμματα στην Αγγλία και για ελάχιστα στην Ολλανδία.

Έχω αρχίσει σιγά σιγά να βλέπω όλα τα requirements και να προγραμματίζω τι πρέπει να αρχίσω να κάνω. Όλα ζητάνε IELTS και πάνω από 6.5/7.

Θεωρώ πως τα Αγγλικά μου είναι σε επίπεδο near native, το 2019 ήμουν ΗΠΑ για ένα 6μηνο και δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε στο ακαδημαϊκό πλαίσιο ούτε στην καθημερινή ζωή. Είχα πάρει το C2 πολύ πιο παλιά. Έκτοτε έχω μελετήσει/γράψει προηγουμένως αρκετά στα αγγλικά, έχω πάρει μαθήματα στα αγγλικά, έχω παρακολουθήσει συνέδρια στα αγγλικά, τα έχω χρησιμοποιήσει επαγγελματικά κ.λπ.

Δεν γνωρίζω όμως τη δυσκολία της εξέτασης ή αν υπάρχει κάποια αυστηρή "φροντιστηριακή" δομή που αναμένεται στις απαντήσεις για να πάρει κάποιος υψηλό βαθμό. Θεωρείτε απαραίτητο να κάνει κάποιος σχετικά μαθήματα σε κάποιο φροντιστήριο ή μπορεί να ανταπεξέλθει κάποιος και με προσωπική εξάσκηση;

Προσπαθώ να βρω άτομα που προηγουμένως έχουν δώσει IELTS, αλλά μέχρι τώρα μάταια :P Αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία ή έχει κάποιο φροντιστήριο να προτείνει, μπορεί να μου στείλει και προσωπικό μήνυμα (για να μη θεωρηθεί διαφήμιση).
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Προσπαθώ να βρω άτομα που προηγουμένως έχουν δώσει IELTS, αλλά μέχρι τώρα μάταια :P Αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία ή έχει κάποιο φροντιστήριο να προτείνει, μπορεί να μου στείλει και προσωπικό μήνυμα (για να μη θεωρηθεί διαφήμιση).

Σε ποια περιοχή είσαι? (για να δω αν μπορώ να σου προτείνω φροντιστήριο). Για τα άλλα που ρωτάς θα σου απαντήσω το βράδυ που θα σχολάσω.
 

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Σε ποια περιοχή είσαι? (για να δω αν μπορώ να σου προτείνω φροντιστήριο). Για τα άλλα που ρωτάς θα σου απαντήσω το βράδυ που θα σχολάσω.


Μένω Αθήνα, ο,τιδήποτε κοντά στο κέντρο ή σε κεντρικούς σταθμούς του Μετρό θα με βόλευε
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Υπαρχουν αρκετα ατομα που το δουλευουν μονα τους βεβαια δεν ξερω πως την παλευουν στο κομματι της εκθεσης που πιστευω καλο ειναι να εχεις καποιο να βλεπει τι εχεις γραψει κτλ για να σε βοηθησει να αποφυγεις λαθοι κτλ. Ολλανδια ισως να μπορεις να μπεις και χωρις αυτο αν εχει c2 μεσα σε καποια χρονικα ορια
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μένω Αθήνα, ο,τιδήποτε κοντά στο κέντρο ή σε κεντρικούς σταθμούς του Μετρό θα με βόλευε

Στο κέντρο δύσκολο να βρεις καλό φροντιστήριο. Έχω κάποιο υπόψιν κοντά στην κόκκινη γραμμή του μετρό αλλά δεν είμαι σίγουρη πόσο κοντά είναι. Θα ρωτήσω και θα σου πω.

Αν τα αγγλικά σου είναι τόσο καλά όσο λες, δεν θα δυσκολευτείς να πιάσεις σκορ 6.5-7. Η έκθεση είναι το πιο απαιτητικό κομμάτι, δεύτερο πιο δύσκολο τα προφορικά. Καλό θα ήταν να κάνεις μερικά μαθήματα να σου δείξουν λίγο τα τρικ της εξέτασης, γιατί έχει κάποιες ιδιομορφίες και στο reading και στο listening, αλλά κυρίως για να δουλέψεις την έκθεση.
 

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Στο κέντρο δύσκολο να βρεις καλό φροντιστήριο. Έχω κάποιο υπόψιν κοντά στην κόκκινη γραμμή του μετρό αλλά δεν είμαι σίγουρη πόσο κοντά είναι. Θα ρωτήσω και θα σου πω.

Αν τα αγγλικά σου είναι τόσο καλά όσο λες, δεν θα δυσκολευτείς να πιάσεις σκορ 6.5-7. Η έκθεση είναι το πιο απαιτητικό κομμάτι, δεύτερο πιο δύσκολο τα προφορικά. Καλό θα ήταν να κάνεις μερικά μαθήματα να σου δείξουν λίγο τα τρικ της εξέτασης, γιατί έχει κάποιες ιδιομορφίες και στο reading και στο listening, αλλά κυρίως για να δουλέψεις την έκθεση.
μπορεις να πεις για το φροντηστηριο που ειναι στηνν κοκκινη γραμμη ? τελειωνω στρατο και θελω να ξεκινησω να βαζω σε μια σειρα τις προυποθεσεις για μεταπτυχιακο οποτε θεου θέλοντος και κορωναιου επιτρεποντος θελω το σεπτεμβρη να ξεκινησω
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι μέσα σε ένα μήνα προλαβαίνω να ετοιμαστώ για IELTS? :P To επίπεδο των αγγλικών μου είναι πάρα πολύ καλό θεωρώ, είχα πάρει το proficiency του Cambridge με Α, και φυσικά ακόμα τα εξασκώ σε καθημερινό επίπεδο, διαβαζω και ακαδημαϊκά papers, κτλ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την κατανόηση. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το ύφος των ασκήσεων, να μάθω δηλαδή τι είδους ασκήσεις υπάρχουν και τι απαιτούν.
Επίσης, το πτυχίο ισχύει για δυο χρόνια, σωστά; Αν εγώ θεωρητικά κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό πχ την δεύτερη χρονιά, και την επόμενη το πτυχίο ληγει, δεν υπάρχει κάποιο θέμα, σωστά;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το επίπεδο των ασκήσεων δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό (Lower). Υπάρχει η αλήθεια είναι μεθοδολογία ως προς τον τρόπο επίλυσης των ασκήσεων, μαθαίνεις λεξιλόγιο προσανατολισμένο στο ύφος των ασκήσεων. Θεωρώ, πως μπορείς να πάρεις ένα 6.5 με 7 χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία αφού γνωρίζεις αγγλικά. Όσοι γνωστοί μου έδωσαν εξέταση έκαναν προετοιμασία 1.5/2 μήνες 20 μάθηματα (40 ώρες σύνολο).

Έχει διάρκεια ισχύος 2 χρόνια και τα αποτελέσματα βγαίνουν εντός 2 εβδομάδων από την ημερομηνία εξέτασης. Δεν θα έχεις κάποιο θέμα αν κάνεις τη 2η χρονιά αίτηση.
 

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Από ότι βλέπω ξεκίνησα αυτό το θέμα το 2018. Αποφάσισα να δώσω εξετάσεις τέλη Μαη και θα σας παραθέσω την εμπειρία μου μήπως βοηθήσω τους ενδιαφερόμενους! (Συχνά αυτοί που θέλουν να κάνουν αίτηση για μεταπτυχιακό ή άλλες θέσεις, έχουν και συγκεκριμένο σκορ που πρέπει να στοχεύσουν και την ανάλογη προσπάθεια.)
Το score μου στο Academic IELTS ήταν: Overall Band 8, Reading 9, Listening 9, Speaking 7.5, Writing 7
Πώς διάβασα: Έκανε κάποια online μαθήματα το προηγούμενο καλοκαίρι διάρκειας 2 μηνών, τα οποία δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησαν ιδιαίτερα καθώς μόνο speaking κάναμε και μας είχε δώσει μία πλατφόρμα με test για να προετοιμαστούμε μόνοι μας. Γενικά λόγω του τόπου κατοικίας μου εκείνη την εποχή δεν είχα βρει δάσκαλο με εμπειρία academic IELTS.
Ουσιαστικά διάβασα μόνη μου. Δεν αγόρασα κάποιο βιβλίο. Βρήκα κάποια online δωρεάν test και διάβαζα από εκεί. Τις εκθέσεις δεν τις διόρθωνε κάποιος, αλλά το καλό είναι ότι αυτά τα test είχαν και model answer στο writing επομένως έπαιρνα ιδίεες και από εκεί.
Δεν μπορώ να πω ότι το τεστ ήταν ιδιαίτερα δύσκολο. Βασικά μόνο το writing είχε τη δυσκολία του (αναμενόμενο θεωρώ). Το task 1 ήταν ιδιαίτερα βατό. Το task 2 ήταν λίγο στρυφνό σαν θέμα και εκεί θεωρώ ότι έχασα βαθμούς. Τα προφορικά ήταν βατά.
Γενικά θα έλεγα ότι κάποιος που έχει πολύ καλή σχέση με τα αγγλικά, τα χρησιμοποιεί καθημερινά, διαβάζει άρθρα στα αγγλικά δεν θα έχει διαίτερο θέμα. Είναι εφικτό και χωρίς μαθήματα να πάρεις κάποιο καλό σκορ.
Υπάρχει αρκετό Online υλικό, κάποια με πολύ κακή ποιότητα, άλλα όμως είναι πολύ καλά. Θέλει ψάξιμο.
Πράγματα που βοήθησαν εμένα: Ο χρόνος είναι περιορισμένος στο reading επομένως προπονηθείτε ώστε διαβάζετε γρήγορα το κείμενο. Στο τέλος θα είστε υποψιασμένοι σε ποια σημεία μπορεί να υπάρχει ερώτηση. Εγώ αυτά τα σημεία τα υπογράμιζα ενώ διάβαζα. Ειδικά ονόματα, χρονολογίες, ποσοστά, περίεργες ιδέες είναι σημεία που μπορούν να ρωτήσουν.
Το listening είναι πολύ εύκολο θεωρώ και βοηθάει να βλέπετε αγγλικές σειρές με αγγλικούς υπότιτλους.
Writing γράψτε όσες περισσότερες εκθέσεις μπορείτε, να μάθετε να γράφετε γρήγορα και καθαρά (υποστηρίζω με μολύβι γιατί δίνει και καλύτερη εικόνα στο γραπτό).
Speaking. Και εδώ οι σειρές, podcasts κ.α. βοηθάνε πολύ. Επίσης όσοι έχετε φίλους με καλό επίπεδο αγγλικών (είτε από erasmus κλπ) προσπαθήστε να μιλάτε μαζί τους όσο περισσότερο μπορείτε.
Γενικά η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να δώσετε πολλά λεφτά για μαθήματα ή βιβλία. Μεθοδικότητα και μελέτη και συχνή χρήση χρειάζεται. Καλή επιτυχία σε όποιον το δώσει!

Σας βάζω τα link των site που χρησιμοποίησα
LINK 1
LINK 2
LINK 3
LINK 4
APP
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι μέσα σε ένα μήνα προλαβαίνω να ετοιμαστώ για IELTS? :P To επίπεδο των αγγλικών μου είναι πάρα πολύ καλό θεωρώ, είχα πάρει το proficiency του Cambridge με Α, και φυσικά ακόμα τα εξασκώ σε καθημερινό επίπεδο, διαβαζω και ακαδημαϊκά papers, κτλ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την κατανόηση. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το ύφος των ασκήσεων, να μάθω δηλαδή τι είδους ασκήσεις υπάρχουν και τι απαιτούν.
Επίσης, το πτυχίο ισχύει για δυο χρόνια, σωστά; Αν εγώ θεωρητικά κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό πχ την δεύτερη χρονιά, και την επόμενη το πτυχίο ληγει, δεν υπάρχει κάποιο θέμα, σωστά;
προλαβαίνεις άνετα. το θέμα είναι να εξοικειωθείς με το format της εξέτασης.
όχι, θέμα θα υπάρχει γιατί το IELTS θα πρέπει να είναι σε ισχύ όταν θα ξεκινήσεις την φοίτησή σου στο πανεπιστήμιο. δηλαδή και αίτηση να κάνεις, θα σου ζητήσουν να το ξαναδώσεις. τουλάχιστον αυτό ισχύει για τα αγγλικά πανεπιστήμια, μάλλον επειδή θέλουν να σε υποχρεώσουν να κάνεις τα καλοκαιρινά εντατικά τους μαθήματα τα οποία είναι σκέτη σπατάλη χρημάτων. αν δεν είσαι σίγουρη, επικοινώνησε με την γραμματεία της σχολής που σ' ενδιαφέρει για να βεβαιωθείς.:flowers:
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
προλαβαίνεις άνετα. το θέμα είναι να εξοικειωθείς με το format της εξέτασης.
όχι, θέμα θα υπάρχει γιατί το IELTS θα πρέπει να είναι σε ισχύ όταν θα ξεκινήσεις την φοίτησή σου στο πανεπιστήμιο. δηλαδή και αίτηση να κάνεις, θα σου ζητήσουν να το ξαναδώσεις. τουλάχιστον αυτό ισχύει για τα αγγλικά πανεπιστήμια, μάλλον επειδή θέλουν να σε υποχρεώσουν να κάνεις τα καλοκαιρινά εντατικά τους μαθήματα τα οποία είναι σκέτη σπατάλη χρημάτων. αν δεν είσαι σίγουρη, επικοινώνησε με την γραμματεία της σχολής που σ' ενδιαφέρει για να βεβαιωθείς.:flowers:
Πρέπει να ισχύει για όλη την διαρκεια του μεταπτυχιακού δηλαδή; :worry: Δηλαδή πχ αν εγώ επιλέξω ένα μεταπτυχιακό που διαρκεί δύο χρόνια και την δεύτερη χρονιά το πτυχίο λήξει, θα μου πουν κατά την αιτηση να το ξαναδώσω; Ή αν λήγει ένα μήνα πριν την λήξη του μεταπτυχιακού; Πφ είναι δυνατόν; :down: Τέλος πάντων. Ένας μήνας ήταν αρκετός τελικά,το Σάββατο δίνω. Fingers crossed :P
 
Top