Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
καμια συγκριση αναμεσα σε University of Surrey και University of Birmingham;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καμια συγκριση αναμεσα σε University of Surrey και University of Birmingham;

Του Birmingham θεωρείται καλύτερο. Για ποια ειδικότητα ενδιαφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,512 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Λένω και Lancelot, ενδιαφέρομαι για translation studies. το θέμα είναι ότι έχω conditional offer και από τα δύο αλλά τώρα που πρέπει να διαλέξω είμαι σε δίλημμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Του Birmingham είναι παλαιότερο Πανεπιστήμιο από του Surrey, ψηλότερα στα rankings, καλύτερο στις "θεωρητικές" σπουδές, περισσότερο γνωστό άρα με περισσότερους international φοιτητές. Τώρα από άποψη διδάκτρων και κόστους ζωής δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι πάνω-κάτω, τα ίδια θα είναι. Αυτό που πρέπει να παίξει τον σημαντικότερο ρόλο στην επιλογή σου είναι η αντιπαραβολή των προγραμμάτων σπουδών τους. Αυτό που είναι πιο πλήρες και σε καλύπτει περισσότερο, αυτό να διαλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,512 μηνύματα.
To Surrey ειναι πιο κοντα στις θετικες επιστημες σε σχεση με το Μπερμιγχαμ που στηριζεται στις θεωρητικες .
Και τα δυο πανεπιστημια βρισκονται στην 20αδα των "καλυτερων" του Ηνωμενου Βασιλειου ΟΜΩΣ αυτο δεν σημαινει και κατι .
Τωρα καλυτερα να δεις τα εξοδα αλλα και την γεωγραφικη τους θεση και φυσικα το προγραμμα σπουδων . Εαν δεν κανω λαθος το Μπερμιγχαμ ειναι στην αρχη του φτωχου και δυσκολου Βορρα , βιομηχανικη περιοχη σε αντιθεση με το Σαρρευ που ειναι στην 1ωρα απο το Λονδινο.
Εαν δεν ειχες conditional offer θα σου προτεινα να κοιταξεις και προς Σκωτια μερια , με αξιολογα προγραμματα στις θεωρητικες επιστημες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Φέτος τελείωσα το λύκειο και έδωσα πανελλήνιες. Έγραψα 19.869 μόρια από κατεύθυνσή υγείας.

Δυστυχώς, το απολυτήριο μου είναι χαμηλό. Έβγαλα 17.2,με βαθμούς όπως 8 στα Μαθηματικάκλπ που δεν με αντιπροσωπεύουν.

Θέλω πολύ να σπουδάσω στην Μ.Βρετανία και συγκεκριμένα σε κάποιο πανεπιστήμιο του Λονδίνου.Όμως,έχω ακούσει πως ζητάνε βαθμους απολυτηρίου 18+.

Μπορώ να σπουδάσω σε καλό βρετανικό πανεπιστήμιο με αυτό το απολυτήριο, μετράει καθόλου ο βαθμός των πανελληνίων;
Ή πρέπει να το ξεχάσω τελείως;

Για τις σχολές καλών τεχνών στην Βρετανία, ισχύει το ίδιο; Μετράει το απολυτήριο μόνο;

Ο βαθμός των πανελληνίων δεν έχει καμία ισχύ;;;


Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Κουφάθηκα!!!! Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,867 μηνύματα.
Mariasls δεν έκανες μηχανογραφικό,έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Mariasls, στα ξένα πανεπιστήμια μετράει κατά κύριο λόγο το απολυτήριο. Βέβαια, το σύστημα εκεί διαφέρει, διότι λαμβάνουν υπόψη το βιογραφικό σου συνολικά και στη συνέχεια σε επιλέγουν. Υπό αυτό το πρίσμα, δε χάνεις κάτι να τους ενημέρωσεις και για τη βαθμολογία σου στις πανελλήνιες. Σίγουρα θα συνεκτιμηθεί. Βέβαια, θα πρέπει να αναφέρεις τη βαθμολογία που προκύπτει από τα 4 μαθήματα κορμού της κατεύθυνσής σου, όχι το βαθμό με τα ειδικά μαθήματα μαζί. Και να τους ενημερώσεις φυσικά για την επίδοσή σου συγκριτικά με τους άλλους υποψηφίους(δηλαδή τι ποσοστό έγραψε χειρότερα από εσένα και τι ποσοστό καλύτερα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μερικά πανεπιστήμια της Μ. Βρετανίας ζητούν και αποδεικτικό/βαθμολογία από τις Πανελλαδικές εξετάσεις. Κάθε πανεπιστήμιο ζητά διαφορετικά πράγματα, οπότε ψαξ' το. Γενικά, όμως, ο βαθμός απολυτηρίου μετρά ως βασικό κριτήριο και κυρίως ο βαθμός των μαθημάτων κατεύθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τα καλύτερα πανεπιστήμια της Αγγλίας δεν είναι στο Λονδίνο. Το λέω για την περίπτωση που θέλεις να σπουδάσεις στο Λονδίνο για αυτό το λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paulina

Νεοφερμένος

Η Paulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν χανεις κατι να κανεις αιτηση,αν σε παρουν καλως αλλιως παντα υπαρχουν εναλλακτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας. σκεφτομαι τις μεταπτυχιακες σπουδες στο εξωτερικο με στοχους προς το παρον που σχετιζονται με την ερευνα. ετσι οπως το σκεφτομαι τα βρετανικα πανεπιστημια θα ειναι καλυτερα απο αλλα αγγλοφωνα στην ευρωπη γιατι η γλωσσα τους ετσι και αλλιως ειναι η αγγλικη και δεν αντιμετωπιζεσαι ως international, εκτος απο την κοινωνια και τους αλλους ντοπιους φοιτητες. επισης, πολλα προγραμμα της Βρετανιας ειναι τοπ στα rankings για τον τομεα μου. ωστοσο, τα διδακτρα πλεον ειναι τεραστια και μαζι με το κοστος ζωης κανουν τα πραγματα ακομα πιο δυσκολα. αν επιλεξω τελικα καποιο προγραμμα σε αλλη χωρα, αυτο ειναι πιθανο να επηρεασει την μετεπειτα καριερα μου;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
γεια σας. σκεφτομαι τις μεταπτυχιακες σπουδες στο εξωτερικο με στοχους προς το παρον που σχετιζονται με την ερευνα. ετσι οπως το σκεφτομαι τα βρετανικα πανεπιστημια θα ειναι καλυτερα απο αλλα αγγλοφωνα στην ευρωπη γιατι η γλωσσα τους ετσι και αλλιως ειναι η αγγλικη και δεν αντιμετωπιζεσαι ως international, εκτος απο την κοινωνια και τους αλλους ντοπιους φοιτητες. επισης, πολλα προγραμμα της Βρετανιας ειναι τοπ στα rankings για τον τομεα μου. ωστοσο, τα διδακτρα πλεον ειναι τεραστια και μαζι με το κοστος ζωης κανουν τα πραγματα ακομα πιο δυσκολα. αν επιλεξω τελικα καποιο προγραμμα σε αλλη χωρα, αυτο ειναι πιθανο να επηρεασει την μετεπειτα καριερα μου;
Μην το σκέφτεσαι καν. Πήγαινε σε ένα καλό πανεπιστήμιο άλλης χώρας. Πλέον καλά αγγλόφωνα πανεπιστήμια υπάρχουν σε όλες σχεδόν τις ευρωπαϊκές χώρες. Τα τελευταία χρόνια σχεδόν κανένας μαθητής μου δεν έχει πάει Αγγλία για μεταπτυχιακά. Έχουν πάει Γερμανία, Δανία, Ολλανδία, Βέλγιο, Λίχτενσταϊν.

Δες και τη Σκωτία ως επιλογή, ίσως τα δίδακτρα είναι πιο οικονομικά.
 

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Μην το σκέφτεσαι καν. Πήγαινε σε ένα καλό πανεπιστήμιο άλλης χώρας. Πλέον καλά αγγλόφωνα πανεπιστήμια υπάρχουν σε όλες σχεδόν τις ευρωπαϊκές χώρες. Τα τελευταία χρόνια σχεδόν κανένας μαθητής μου δεν έχει πάει Αγγλία για μεταπτυχιακά. Έχουν πάει Γερμανία, Δανία, Ολλανδία, Βέλγιο, Λίχτενσταϊν.

Δες και τη Σκωτία ως επιλογή, ίσως τα δίδακτρα είναι πιο οικονομικά.
σας ευχαριστω για την απαντηση. ως αλλες επιλογες σκεφτομαι δανια, ολλανδια και σουηδια.
 
Top