Βιολογία ΑΠΘ ή ΕΚΠΑ;

Wanderlust_soul

Νεοφερμένος

Η Wanderlust_soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά. Βρίσκομαι σε δίλημμα μεταξύ Βιολογίας ΑΠΘ και ΕΚΠΑ. Έχω διαβάσει ότι εμφανίζουν κάποιες μικρές διαφορές όσον αφορά τον τομέα που εστιάζουν, π.χ. του ΑΠΘ εμβαθύνει λίγο παραπάνω στα φυτά και ζώα. Ωστόσο, δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει τη μετέπειτα πορεία του τελειωμένου φοιτητή. Μπορεί κάποιος σχετικός να μου πει τι σύγκριση υφίσταται μεταξύ των τμημάτων των πόλεων και αν οι διαφορές είναι σοβαρές; Ή αν έχει ακουστά εμπειρίες ατόμων που φοιτούν στη Βιολογία; Btw ισχύει ότι της Κρήτης είναι το καλύτερο; Βέβαια, στις παγκόσμιες κατατάξεις top 500 του 2018 στον τομέα biological studies όσον αφορά τα ελληνικά πανεπιστήμια πρώτο βρίσκεται του ΕΚΠΑ, μετά του ΑΠΘ , ενώ της Κρήτης δε βρίσκεται καν στην 500αδα... Επίσης, στο εξωτερικό θα παίζει ρόλο από ποιο Βιολογικό έχεις τελειώσει; Δηλαδή επικρατεί μια πιο ευνοϊκή στάση για της Αθήνας, ως πρωτεύουσα; Ή δεν παίζει ρόλο αυτό; Να ενημερώσω, ακόμη, ότι ήθελα και θα ήθελα με τη βιολογία να ασχοληθώ πιο πολύ με τον άνθρωπο (παλαιότερα σκεφτόμουν και την έρευνα), αλλά μπορεί αυτό που μου αρέσει να αλλάξει καθώς σπουδάζω. Να σημειώσω ότι πιο κοντά σε μένα βρίσκεται η Θεσσαλονίκη, ενώ η Αθήνα είναι ένα αεροπλάνο δρόμος. Όποια πληροφορία και συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top