Μαθήματα Γενικής Παιδείας... Εφιάλτης!

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αγαπητοί φίλοι,
διαβάζω εδώ και καιρο το forum σας ως επισκέπτρια και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί απο το ενδιαφέρον και την προθυμία όλων εδώ για συμβουλές!!:thumbup:
Το γεγονός αυτό με παρακίνησε και την ίδια να γράψω εκθέτοντάς σας τους προβληματισμούς μου για ένα θέμα που με βασανίζει τον τελευταίο καιρό. Αλλά καλύτερα να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
Είμαι μαθήτρια της Β Λυκείου, κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών την οποία επέλεξα τόσο εξαιτίας της αγάπης μου για τα λεγόμενα θεωρητικά μαθήματα όσο και επειδή από μικρή εχω βαλει έναν στοχο: τη νομική !:)
Πρέπει να πω ότι όλα τα χρόνια του σχολείου ήμουν άριστη μαθήτρια χωρίς βεβαια να θελω με αυτό να υπερηφανευετώ για τις επιδόσεις μου αλλα το αναφέρω για να έχετε μια ακριβέστερη εικονα της κατάστασης και να αποφευχθούν τυχον παρερμηνείες σε οσα θα επισημάνω παρακάτω.
Λοιπον, φέτος ακολουθωντας και εγώ την μοδα που εχει επικρατήσει τα τελευταία χρόνια ξεκινησα μαθηματα σε φροντιστήριο αλλα και ιδιαίτερα. Το πρόβλημα μου έγκειται στην διαχείριση του χρόνου. Δηλαδή με λίγα λογια όντας πάντα συνεπής στις σχολικές μου υποχρεώσεις μου φαίνεται αδιανόητο να μην διαβάσω για παράδειγμα τέλεια ακόμα και τα θρησκευτικά που λέει ο λόγος (Είμαι σίγουρη ότι τώρα το μισό ischool θα έχει λιώσει στα γελια)

Συνέχεια του μηνύματος...
Έτσι καταλήγω να παραμελω εντελώς τα μαθήματα κατεύθυνσης κανοντας πασαλλειματα που μπορεί να είναι καταστροφικά για τις πανελληνιες!
Το κακό είναι ότι θυσιαζω στο βωμό των μαθημάτων γενικής Παιδειας πολύτιμες ώρες διαβάσματος που θα μπορούσα να αφιερώσω για να καλύψω τυχόν κενά στα πραγματικά σημαντικά μαθήματα πχ. Αρχαία, λατινικα η ακόμα χρόνο για τις εξωσχολικες μου δραστηριοτητες που δεν είναι και λίγες. Μου τη δίνει να πρέπει να διαβάζω όλη μέρα σε ποσότητα υπερβολης Αφού βλέπω και η ίδια ότι εξαντλω τον εαυτό μου για μαθήματα που το ίδιο το εκπαιδευτικό σύστημα έχει υποτιμήσει !
Ζητώ λοιπόν τη γνώμη σας: αξίζει να αναλωνομαι στα γενικής παιδιας η να τα παρατήσω εντελώς και να διαβάζω αποκλειστικά και συστηματικά για την κατεύθυνση ;; Βαθειά μέσα μου γνωρίζω ότι με πολύ σωστό διάβασμα θα καταφέρω να πετύχω ακόμα και αν παίρνω 10 στα άλλα μαθήματα λόγου χαρη. Όμως αυτό το 10 είτε γιατί δεν το έχω καθόλου συνηθίσει είτε γιατί απλά δεν μπορώ να το δω στον έλεγχο μου με κρατάει πίσω ???????????? Καθε συμβουλη και προσωπικη εμπειρία δεκτή και απολύτως επιθυμητή μπας και πάρω επιτέλους μια απόφαση πριν μπουμε στην τελική ευθεία των πανελληνίων ☺
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο!??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ :D

Επειδή είμαστε στην ίδια βάρκα (και εγώ Β' ανθρωπιστικών είμαι), αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να δίνεις έμφαση μόνο στα μαθήματα που θα γράψεις Πανελλήνιες. Δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεις χρόνο στα υπόλοιπα μαθήματα με στόχο να τα γνωρίζεις τέλεια. Αυτά, εφόσον ενδιαφέρεσαι για το αντικείμενο και όχι για τον βαθμό, να τα διαβάζεις μόνο εγκυκλοπεδικά.

Έτσι, και θα έχεις περισσότερο χρόνο, και θα ασχολείσαι πιο αποδοτικά με τα μαθήματα που θα σε απασχολήσουν του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για το καλοσωρισμα και την απάντηση σου☺ Ναι συμφωνώ απόλυτα και μάλλον αυτό θα κάνω γιατί δεν γίνεται και αλλιώς εκτος αν ήμασταν ρομπότ και τα προλαβαίνουμε όλα!:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Παρατησε τα! Χάνεις σημαντικό χρόνο. Και εγώ ήμουν (και είμαι) τελειομανής σαν εσένα. Και επειδή συνήθως στο σχολείο όταν κανείς δεν διάβαζε, οι καθηγητές περίμεναν απο εμένα να τα ξέρω (το σπασικλακι ξερω'γω,λολ :P ) και με ρωτούσαν, και επειδή δεν ήθελα να δίνω κακή εντύπωση, αυτό που έκανα ήταν να ρίχνω μια ματιά στο μάθημα στο διάλλειμα, ή λίγο πριν μπει ο καθηγητής. Γενικά, είχα την τάση να αποστηθίζω εύκολα, οπότε μου αρκούσε ένα 10λεπτο ή 5λεπτο. Μερικά τα έλεγα με δικά μου λόγια ή έλεγα και ο,τι μου κατέβαινε στο κεφάλι, και όλα καλά :P Ρίξε μια ματιά στα μαθήματα στο διάλλειμα και μην αφιερώνεις χρόνο στο σπίτι. Εκτός και αν έχετε κανένα διαγώνισμα ας πούμε, και θες να γράψεις αξιοπρεπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.a.i.s.y

Νεοφερμένος

Η D.a.i.s.y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Εργοθεραπείας ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως επειδή πλέον κανένας δε δίνει σημασία στα μαθήματα Γενικής έστω και μια μικρή προσπάθεια από πλευρά σου θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα από τους καθηγητές σου (τουλάχιστον τις περισσότερες φορές).Έτσι εσύ θα διαβάζεις λίγο για τα Γενικής , θα έχεις μια αξιόλογη παρουσία μέσα στην τάξη και παράλληλα θα έχεις χρόνο να ασχοληθείς με τα μαθήματα της κατεύθυνσής σου. Βρίσκομαι στην ίδια ακριβώς κατάσταση με εσένα μόνο που εγώ είμαι θετική με στόχο την ιατρική. Απλά έχω συνειδητοποιήσει και προσπαθώ να το υπενθυμίζω συχνά στον εαυτό μου ότι καλώς ή κακώς το μέσο για την επίτευξη των στόχων μας είναι οι Πανελλήνιες (τουλάχιστον το πρώτο βήμα) και έτσι δεν μπορούμε να παραμερίσουμε τα όνειρά μας για ένα καλό βαθμό στα μαθήματα Γενικής Παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psap2006

Νεοφερμένος

Ο psap2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αγαπητοί φίλοι,
διαβάζω εδώ και καιρο το forum σας ως επισκέπτρια και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί απο το ενδιαφέρον και την προθυμία όλων εδώ για συμβουλές!!:thumbup:
Το γεγονός αυτό με παρακίνησε και την ίδια να γράψω εκθέτοντάς σας τους προβληματισμούς μου για ένα θέμα που με βασανίζει τον τελευταίο καιρό. Αλλά καλύτερα να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
Είμαι μαθήτρια της Β Λυκείου, κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών την οποία επέλεξα τόσο εξαιτίας της αγάπης μου για τα λεγόμενα θεωρητικά μαθήματα όσο και επειδή από μικρή εχω βαλει έναν στοχο: τη νομική !:)
Πρέπει να πω ότι όλα τα χρόνια του σχολείου ήμουν άριστη μαθήτρια χωρίς βεβαια να θελω με αυτό να υπερηφανευετώ για τις επιδόσεις μου αλλα το αναφέρω για να έχετε μια ακριβέστερη εικονα της κατάστασης και να αποφευχθούν τυχον παρερμηνείες σε οσα θα επισημάνω παρακάτω.
Λοιπον, φέτος ακολουθωντας και εγώ την μοδα που εχει επικρατήσει τα τελευταία χρόνια ξεκινησα μαθηματα σε φροντιστήριο αλλα και ιδιαίτερα. Το πρόβλημα μου έγκειται στην διαχείριση του χρόνου. Δηλαδή με λίγα λογια όντας πάντα συνεπής στις σχολικές μου υποχρεώσεις μου φαίνεται αδιανόητο να μην διαβάσω για παράδειγμα τέλεια ακόμα και τα θρησκευτικά που λέει ο λόγος (Είμαι σίγουρη ότι τώρα το μισό ischool θα έχει λιώσει στα γελια)

Συνέχεια του μηνύματος...
Έτσι καταλήγω να παραμελω εντελώς τα μαθήματα κατεύθυνσης κανοντας πασαλλειματα που μπορεί να είναι καταστροφικά για τις πανελληνιες!
Το κακό είναι ότι θυσιαζω στο βωμό των μαθημάτων γενικής Παιδειας πολύτιμες ώρες διαβάσματος που θα μπορούσα να αφιερώσω για να καλύψω τυχόν κενά στα πραγματικά σημαντικά μαθήματα πχ. Αρχαία, λατινικα η ακόμα χρόνο για τις εξωσχολικες μου δραστηριοτητες που δεν είναι και λίγες. Μου τη δίνει να πρέπει να διαβάζω όλη μέρα σε ποσότητα υπερβολης Αφού βλέπω και η ίδια ότι εξαντλω τον εαυτό μου για μαθήματα που το ίδιο το εκπαιδευτικό σύστημα έχει υποτιμήσει !
Ζητώ λοιπόν τη γνώμη σας: αξίζει να αναλωνομαι στα γενικής παιδιας η να τα παρατήσω εντελώς και να διαβάζω αποκλειστικά και συστηματικά για την κατεύθυνση ;; Βαθειά μέσα μου γνωρίζω ότι με πολύ σωστό διάβασμα θα καταφέρω να πετύχω ακόμα και αν παίρνω 10 στα άλλα μαθήματα λόγου χαρη. Όμως αυτό το 10 είτε γιατί δεν το έχω καθόλου συνηθίσει είτε γιατί απλά δεν μπορώ να το δω στον έλεγχο μου με κρατάει πίσω ???????????? Καθε συμβουλη και προσωπικη εμπειρία δεκτή και απολύτως επιθυμητή μπας και πάρω επιτέλους μια απόφαση πριν μπουμε στην τελική ευθεία των πανελληνίων ☺
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο!??????
Εγώ θεωρώ ότι για όλα τα μαθήματα υπάρχει χρόνος (ακόμα και για την Φιλοσοφία,οι περισσότεροι θα έχουν σκάσει στα γέλια) και να διαβάζεις ίσα ίσα για τα γενικής παιδείας και να διαβάζεις ίσα ίσα της κατεύθυνσης (όλα αυτά για το σχολείο) απλά πρέπει να διαβάζεις τα μαθήματά σου με βάση το ωρολόγιο πρόγραμμα της επόμενης ημέρας...
Π.χ.Την Τετάρτη διαβάζω τα μαθήματα για την Πέμπτη (σχολείο-φροντιστήριο).Ευκολάκι είναι θα το δεις.😊
Έτσι διαβάζω για σχολείο και φροντιστήριο και αυτό με βοηθάει.
Η καλύτερη λύση για έναν μαθητή της Β'Λυκείου για να ισορροπήσει το διάβασμα του σχολείου και τουφροντιστηρίου στο σπίτι...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θεωρώ ότι έχουμε έρθει σε Γενικό Λύκειο και σαν μαθητές της Β'Λυκείου πρέπει να ωριμάσουμε και να αφιερώνουμε λίγο παραπάνω χρόνο σε όλα τα μαθήματα του σχολείου (γενικής παιδείας και κατεύθυνσης) έτσι ώστε να πάρουμε τις βάσεις που χρειάζονται για αυτή την τάξη και επίσης πρέπει να ξέρουμε τέλεια όλα τα μαθήματα (π.χ.Πρέπει να διαβάσω Αρχαία Γενικής Παιδείας για αύριο μήπως με εξετάσει σε μετάφραση γραμματική ή συντακτικό ή πρέπει να διαβάσω Φυσική Γενικής για αύριο μήπως με εξετάσουν αύριο σε ασκήσεις ή θεωρία) αντί να αδιαφορούμε (που αδιαφορεί η πλειοψηφία σε κάποια μαθήματα για να διαβάσουν στο σπίτι με τις κλασικές φράσεις από την πλειοψηφία της β λυκείου "Είμαι θετική,δεν διαβάζω Αρχαία" ή "Είμαι Θεωρητική,δεν διαβάζω Φυσική').
Όλα τα μαθήματα της Β'Λυκείου χρησιμεύουν παντού (και τα μαθήματα που θα χρειαστείς στην Γ'Λυκείου και τα μαθήματα που δεν θα χρειαστείς στην Γ'Λυκείου)....
Διαβάστε παραπάνω αν θέλετε 20 στην Β'Λυκείου σε όλα τα μαθήματα...
Συμπερασματικά,οι κλασικές φράσεις των παιδιών "Είμαι θετική,δεν διαβάζω Αρχαία" ή "Είμαι Θεωρητική,δεν διαβάζω Φυσική" πρέπει να σταματήσουν...
Ήδη εμείς φέτος που κάναμε τόσες καταλήψεις οι καθηγητές από το Β'Τετράμηνο έχουν γίνει πάρα πολύ αυστηροί για να βγει η ύλη σε όλα τα μαθήματα σε σχέση με το Α'Τετράμηνο που είχαμε λιγότερες καταλήψεις.
Ευχαριστώ που βοήθησα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top