Απορίες για την αίτηση UCAS

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου απαντήσω στα εξής, δηλαδή σε αυτά που γνωρίζω:

1. Το γνωρίζουν ότι την ημερομηνία των αιτήσεων δεν έχεις δώσει πανελλαδικές. Γι' αυτό σου κάνουν και unconditional offer, και σου ζητούν συγκεκριμένο βαθμό ως κατώτατο όριο για να σε αποδεκτούν.

3. Η συστατική επιστολή καλόν είναι να είναι από καθηγητή που να έχει σχέση με το μελλοντικό αντικείμενο σπουδών σου. Θα έλεγα καλύτερα να μην ζητήσεις από βιολόγο. Εγώ το σκέφτομαι ως εξής, ότι σχετίζονται μεταξύ τους μαθηματικά-φυσική-πληροφορική και χημεία-βιολογία.

4. Εάν δεν κάνεις αίτηση για Oxbridge, η αίτηση δεν χρειάζεται να γίνει τόσο νωρίς. Το λέω γιατί πρέπει να προετοιμάσεις και το personal statement. Για ιδέες μπες στο the student room, έχει πολλά διορθωμένα personal statements για κάθε αντικείμενο σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω στα εξής, δηλαδή σε αυτά που γνωρίζω:

1. Το γνωρίζουν ότι την ημερομηνία των αιτήσεων δεν έχεις δώσει πανελλαδικές. Γι' αυτό σου κάνουν και unconditional offer, και σου ζητούν συγκεκριμένο βαθμό ως κατώτατο όριο για να σε αποδεκτούν.

Δεν το καταλαβα αυτο. Θα μου πουν οτι με δεχονται αν περασω τον κατωτατο βαθμο που λενε μετα τον ιουνιο.. Κατι φιλοι μου μου ειπαν οτι γραφεις και τι βαθμο προβλεπεις οτι θα βγαλεις. Υπαρχει περιπτωση να μου πουν οτι δεν με δεχονται ακομα και αν δεν εχουν βγει τα αποτελεσματα στις πανελληνιες,με αλλα λογια να μην μου δωσουν unconditional offer?

Kαι οσον αφορα για την συστατικη που ειπες δηλαδη ουτε απο χημικο κανει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι γράφεις κάτι για προβλεπόμενο βαθμό. Δεν θυμάμαι καλά. Μπορείς όμως να δημιουργήσεις έναν χρήστη στο ucas και εκεί να το διαπιστώσεις.

Δεν θέλω να σου πω αν θα ήταν καλό ή όχι, εγώ σου λέω τί φαντάζομαι θα θεωρήσουν ορθότερο. Εάν απαντήσει και κάποιος επί του αντικειμένου ακόμη καλύτερα. Πιστεύω όμως ότι ο διαχωρισμός των κλάδων είναι λογικός για το ΗΒ, για εδώ όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason98

Νεοφερμένος

Ο Jason98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κανένας ποιο είναι το επίσημο αγγλικό όνομα για:

Τα Μαθηματικά Προσανατολισμού
Τα Θρησκευτικά
Το ΑΕΠΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου πει αν για συστατικη επιστολη μπορω να παρω απο οποιοδηποτε καθηγητη;
Θελω φυσικη .
1)Πειραζει αν παρω συστατικη απο εναν μαθηματικο που τον ειχα στην Α Λυκειου για εναν χρονο;
2)Πειραζει αν παρω συστατικη απο βιολογο ενω θελω φυσικη;Με την συγκεκριμενη εκανα εξασκηση στο διαγωνισμο EUSO βιολογια και την ξερω 2 χρονια.Θα ειμαι εξισου ανταγωνιστικος αν η μια μου επιστολη ειναι απο βιολογο και οχι απο μαθηματικοφυσικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μπορεις να χρησιμοποιησεις και καθηγητή που διδάσκει διαφορετικο μαθημα απο αυτό που επέλεξες... ίσα ίσα αφου μελετουσατε μαζι για την Ολυμπιαδα θα μπορει να σου γραψει μια καλη συστατικη επιστολη και να αναφερει πχ πόσο καλα ανταποκρίθηκες κατα τη διαρκεια της εξασκηση κλπ.... Δεν θα εχεις προβλημα και δεν νομιζω να τους νοιαζει που ειναι απο Βιολογο και οχι φυσικο. Καλύτερα μια ουσιωδης συστατικη επιστολη απο εναν βιολογο, παρά μια στεγνη και τυπικη από εναν ανθρωπο που φαινεται πως δε σε ξερει πολυ καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Motherboard

Νεοφερμένος

Η Motherboard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια!
Ειμαι μαθητρια της γ λυκειου και εχω αποριες σχετικα με την αιτηση στο UCAS.
Επειδη το συστημα αλλαξε φετος, και δεν συνυπολογιζονται οι βαθμοι του απολυτηριου και των πανελληνιων, ξερει κανεις ως τι να βαλω το qualification? ως απολυτηριο λυκειου ή ως απολυτηριο με πανελληνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!
Ειμαι μαθητρια της γ λυκειου και εχω αποριες σχετικα με την αιτηση στο UCAS.
Επειδη το συστημα αλλαξε φετος, και δεν συνυπολογιζονται οι βαθμοι του απολυτηριου και των πανελληνιων, ξερει κανεις ως τι να βαλω το qualification? ως απολυτηριο λυκειου ή ως απολυτηριο με πανελληνιες?

Εχω που εκανα την αιτηση εβαλα και τους προβλεπομενους βαθμους απολυτηριου και πανελληνιων.
Εβαλα στα πανελλαδικα μαθηματα οτι τα δινω national exams και διπλα το βαθμο ΜΟ ππου θα φαινεται στο απολυτηριο ενω τα αλλα school exams...

Αλλα στειλτους μηνυμα.Συνηθως απαντανε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annako

Νεοφερμένος

Η annako αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για το ucas application αν δεν εχω παρει ακομα ττο Ιelts που μπορω να γραψω οτι σκοπευω να το παρω? επισης τα μεταφρασμενα χαρτια που εχω μαζεψει θα τα ανεβασω καπου ? γιατι εψαξα και στην αιτηση δεν ελεγε κατι... και κατι τελευταιο στο απολυτηριο εχω σε ολα τα μαθηματα αριστους βαθμους εκτος απτα μαθηματικα κατευθυνσης... μπορω να μην τα βαλω στη σελλιδα education η ειναι υποχρεωτικο?? ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλησπέρα, ξερει κανεις αν η συστατικη είναι απαραιτητη???
 

SofiaBrt

Νεοφερμένος

Η SofiaBrt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα, ξερει κανεις αν η συστατικη είναι απαραιτητη???
Νομίζω πως είναι για να έχουν μια ιδέα και τα πανεπιστήμια για σένα ως άνθρωπο πέρα απο τα δικά σου λεγόμενα και τους βαθμούς σου. Στο σχολείο μας δώσανε σε όλους τώρα δεν ξέρω 100% αλλά θεωρώ καλό είναι να έχεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top