Αναγνώριση πτυχίων στην Ελλάδα

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Με εγκύκλιό του το ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) δηλώνει ότι αναγνωρίζει όλα τα πτυχία με τίτλο "Bachelor" της Μ. Βρετανίας σαν ισότημα με τα αντίστοιχα Ελληνικά. Συνεπώς το Bachelor (άρα και η ισοτιμία) αποκτάται πλέον σε 3 χρόνια. To Master (που όμως τώρα δεν είναι αναγκαίο για την αναγνώριση του πτυχίου) αποκτάται σε 1 επιπλέον έτος. Εξαίρεση των παραπάνω αποτελούν οι Πολυτεχνειακές σχολές και η Φαρμακευτική, όπου απαιτείται 4ετής φοίτηση στο εξωτερικό και η Νομική (3 έτη και αναγκαία εξέταση 4 μαθημάτων του Ελληνικού δικαίου).

Συγκεκριμένα αναφέρει τους παρακάτω κανόνες:

Αρχική Δημοσίευση από ΔΟΑΤΑΠ:
ΚΑΝΟΝΑΣ 1
(Γενική αρχή για αναγνώριση «ισοτιμίας»)
Η ισοτιμία αναγνωρίζεται, εφόσον η διάρκεια σπουδών, η διαδικασία διδασκαλίας και μάθησης και οι όροι αξιολόγησης, προαγωγής και αποφοίτησης των σπουδαστών πληρούν τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων της ημεδαπής.

ΚΑΝΟΝΑΣ 2
(Γενική αρχή για αναγνώριση «ισοτιμίας και αντιστοιχίας»)
Η ισοτιμία και αντιστοιχία αναγνωρίζεται, εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις για την αναγνώριση της ισοτιμίας του τίτλου σπουδών και επιπλέον ο ενδιαφερόμενος έχει διδαχθεί και εξετασθεί επιτυχώς στα βασικά μαθήματα του ομοειδούς προγράμματος σπουδών της ημεδαπής. Τα βασικά μαθήματα του ομοειδούς προγράμματος σπουδών της ημεδαπής ορίζονται από την αρμόδια Εκτελεστική Επιτροπή.

ΚΑΝΟΝΑΣ 3
(Γενική αρχή για αναγνώριση «ισοτιμίας και αντιστοιχίας» τίτλων της αλλοδαπής, όταν σημειώνεται απόκλιση στα βασικά μαθήματα κορμού μεταξύ προγράμματος σπουδών της αλλοδαπής και του ομοειδούς προγράμματος σπουδών της ημεδαπής.)
Ο Οργανισμός μπορεί να απαιτήσει επιπλέον επιτυχή εξέταση σε συμπληρωματικό αριθμό μαθημάτων σε Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της ημεδαπής σύμφωνα με τα παρακάτω:
Τα συμπληρωματικά μαθήματα δεν μπορούν να υπερβαίνουν τα έξι, όταν πρόκειται για την αναγνώριση τίτλων της αλλοδαπής αντίστοιχων με τίτλους που αποκτώνται στην ημεδαπή μετά από σπουδές τετραετούς διάρκειας.
Τα συμπληρωματικά μαθήματα δεν μπορούν να υπερβαίνουν τα δέκα, όταν πρόκειται για την αναγνώριση τίτλων της αλλοδαπής αντίστοιχων με τίτλους που αποκτώνται στην ημεδαπή μετά από σπουδές πενταετούς διάρκειας.
Αν η διαφορά του προγράμματος σπουδών της ημεδαπής από το πρόγραμμα της αλλοδαπής είναι τόσο σημαντική, ώστε να μη μπορεί να χορηγηθεί «ισοτιμία και αντιστοιχία» του τίτλου ούτε με τη συμπληρωματική εξέταση σε έξι ή, αναλόγως, δέκα μαθήματα, τότε αναγνωρίζεται «ισοτιμία», εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις του Κανόνα 1.

ΚΑΝΟΝΑΣ 4
(Ειδική αρχή για αναγνώριση «ισοτιμίας» τίτλων της αλλοδαπής τριετούς φοιτήσεως ως προς πτυχία τετραετούς φοιτήσεως της ημεδαπής)
Η ισοτιμία αναγνωρίζεται, μόνον εφόσον ο κάτοχος του πτυχίου τριετούς φοιτήσεως είναι και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος (Master).

ΚΑΝΟΝΑΣ 5
(Ειδική αρχή για αναγνώριση «ισοτιμίας και αντιστοιχίας» τίτλων της αλλοδαπής τριετούς φοιτήσεως ως προς πτυχία τετραετούς φοιτήσεως της ημεδαπής)
Αν μαθήματα του μεταπτυχιακού διπλώματος καλύπτουν το περιεχόμενο βασικών μαθημάτων του ομοειδούς προγράμματος σπουδών της ημεδαπής, αυτά συνεκτιμώνται κατά την εφαρμογή του Κανόνα 2. Στην περίπτωση που οι τίτλοι σπουδών προγραμμάτων της αλλοδαπής είναι «αμιγείς», αναφορικά με τους τίτλους σπουδών του ομοειδούς προγράμματος σπουδών της ημεδαπής, η αναγνώριση της «ισοτιμίας και αντιστοιχίας» είναι αυτόματη χωρίς την εξέταση σε επιπλέον μαθήματα.

ΚΑΝΟΝΑΣ 6
(Ειδική αρχή για αναγνώριση «ισοτιμίας» τίτλων της αλλοδαπής εντατικών προγραμμάτων τριετούς φοιτήσεως ως προς πτυχία τετραετούς φοιτήσεως της ημεδαπής)
Πτυχίο τριετούς φοιτήσεως της αλλοδαπής αναγνωρίζεται ως ισότιμο, μόνον εφόσον το αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών είναι εντατικό. Το εντατικό του προγράμματος προσδιορίζεται από τα εξής κριτήρια:
Αριθμός διδακτικών μονάδων (credits) μεγαλύτερος κατά 15% από το συνολικό αριθμό διδακτικών μονάδων που απαιτείται για τη λήψη του αντίστοιχου πτυχίου της αλλοδαπής.
Πτυχία με χαρακτηριστικό Honours. Δεν συγκαταλέγονται περιπτώσεις πτυχίων με χαρακτηριστικά Pass, Ordinary ή Unclassified.
Κατάταξη του προγράμματος (τμήματος ή σχολής) της αλλοδαπής μεταξύ των 10 πρώτων αντίστοιχων προγραμμάτων (τμημάτων ή σχολών) από αναγνωρισμένους φορείς της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Για Ιδρύματα του Ηνωμένου Βασιλείου χαρακτηρισμός του Τμήματος ή της Σχολής ανά ειδικότητα ως «4 και άνω» (σχετικό link)

ΚΑΝΟΝΑΣ 7
(Ειδική αρχή για αναγνώριση «ισοτιμίας και αντιστοιχίας» τίτλων της αλλοδαπής εντατικών προγραμμάτων τριετούς φοιτήσεως ως προς πτυχία τετραετούς φοιτήσεως της ημεδαπής)
Πτυχίο τριετούς φοιτήσεως της αλλοδαπής αναγνωρίζεται ως ισότιμο και αντίστοιχο, μόνον εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις του Κανόνα 6 για την αναγνώριση της ισοτιμίας του τίτλου σπουδών και επιπλέον ο ενδιαφερόμενος έχει διδαχθεί και εξετασθεί επιτυχώς στα βασικά μαθήματα του ομοειδούς προγράμματος σπουδών της ημεδαπής.

ΚΑΝΟΝΑΣ 8
Ως προς τα προγράμματα σπουδών πενταετούς διάρκειας της ημεδαπής εφαρμόζονται αναλογικά οι παραπάνω κανόνες. Επιπλέον, ισχύουν οι παρακάτω κανόνες.

ΚΑΝΟΝΑΣ 9
(Ειδική αρχή για αναγνώριση «ισοτιμίας» τίτλων της αλλοδαπής τριετούς φοιτήσεως ως προς πτυχία πενταετούς φοιτήσεως της ημεδαπής)
Η ισοτιμία αναγνωρίζεται μόνον εφόσον ο κάτοχος του πτυχίου τριετούς φοιτήσεως είναι και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος (Master) και συμπληρωματικά έχει εξετασθεί επιτυχώς σε έξι το πολύ μαθήματα.

ΚΑΝΟΝΑΣ 10
(Ειδική αρχή για αναγνώριση «ισοτιμίας και αντιστοιχίας» τίτλων της αλλοδαπής τριετούς φοιτήσεως ως προς πτυχία πενταετούς φοιτήσεως της ημεδαπής)
Η ισοτιμία και αντιστοιχία αναγνωρίζεται, μόνον εφόσον ο κάτοχος του πτυχίου τριετούς φοιτήσεως είναι και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος (Master) και συμπληρωματικά έχει εξετασθεί επιτυχώς σε δέκα το πολύ βασικά μαθήματα του ομοειδούς προγράμματος σπουδών της ημεδαπής.
Σημειώνεται ότι, εάν στο πιστοποιητικό μαθημάτων εμφανίζονται μαθήματα που έχουν χαρακτηρισμό Fail ή έχουν βαθμό χαμηλότερο της βάσης, όπως αυτή ορίζεται από το ΄Ιδρυμα, θα είναι δυνατή η παραπομπή σε συμπληρωματική εξέταση στα μαθήματα αυτά κατά την κρίση των αρμοδίων οργάνων του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

Ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι άλλο «επαγγελματική» αναγνώριση και άλλο «ακαδημαϊκή». Τα επαγγελματικά δικαιώματα δίδονται μέσω επαγγελματικών επιμελητηρίων και ενώσεων όλων των Ευρωπαϊκών χωρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Α,δλδ η Ελλάδα συμμορφώθηκε επιτέλους ; Να το δώ πρώτα ότι θα αναγνωρίζουν τα 3η μπατσελορ απο Βρετανία και μιλάμε..
Για την ιστορία εμένα (πριν χρόνια) μου έκαψαν και το πρώτο μάστερ μου μαζί με το μπατσελορ για να το αναγνωρίσουν κατά την κουλή λογική τους ως ''πτυχίο'' ισότιμο.Να σας πώ και τη σχολή του μπάτσελορ και μάστερ μου να γελάσετε με την λογική της Ελλάδας να με περάσει από ''αναγνώριση'' όταν το κοντινότερο Ελληνικό Παν είναι καμια 150 θέσεις πιο κάτω από το alma mater μου στις διεθνείς κατατάξεις...Για την ακρίβεια βρίσκεται στα 20 καλύτερα Παν του κόσμου...

Τέσπα,αμφιβάλω ότι ισχύει.Κάπως θα το κόλλησαν σίγουρα με καμιά άκυρη αφορμή κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 522701

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

Είμαι απόφοιτη αναγνωρισμένου από τον ΔΟΑΤΑΠ πανεπιστημίου της Αγγλίας. Πρέπει να κάνω αναγνώριση τίτλου σπουδών; Αν ναι, γιατί;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

Είμαι απόφοιτη αναγνωρισμένου από τον ΔΟΑΤΑΠ πανεπιστημίου της Αγγλίας. Πρέπει να κάνω αναγνώριση τίτλου σπουδών; Αν ναι, γιατί;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων. :)

Η απορία σου είναι πολύ εύλογη. Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις την αναγνώριση του τίτλου σπουδών σου γιατί όπου χρειαστεί να το καταθέσεις στην Ελλάδα, θα στη ζητήσουν. Πάει "πακέτο" με τον πρωτότυπο ξενόγλωσσο τίτλο. Είτε για ακαδημαική χρήση είτε για δουλειά, η αναγνώριση είναι απαραίτητη. Θα σου πρότεινα μάλιστα να βγάλεις αρκετά αντίγραφα για να μην τρέχεις συνέχεια. Τώρα το γιατί που ρωτάς, δεν μπορώ να στο απαντήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 522701

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με εγκύκλιό του το ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) δηλώνει ότι αναγνωρίζει όλα τα πτυχία με τίτλο "Bachelor" της Μ. Βρετανίας σαν ισότημα με τα αντίστοιχα Ελληνικά. Συνεπώς το Bachelor (άρα και η ισοτιμία) αποκτάται πλέον σε 3 χρόνια. To Master (που όμως τώρα δεν είναι αναγκαίο για την αναγνώριση του πτυχίου) αποκτάται σε 1 επιπλέον έτος. Εξαίρεση των παραπάνω αποτελούν οι Πολυτεχνειακές σχολές και η Φαρμακευτική, όπου απαιτείται 4ετής φοίτηση στο εξωτερικό και η Νομική (3 έτη και αναγκαία εξέταση 4 μαθημάτων του Ελληνικού δικαίου).

Συγκεκριμένα αναφέρει τους παρακάτω κανόνες:



Ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι άλλο «επαγγελματική» αναγνώριση και άλλο «ακαδημαϊκή». Τα επαγγελματικά δικαιώματα δίδονται μέσω επαγγελματικών επιμελητηρίων και ενώσεων όλων των Ευρωπαϊκών χωρών.

Tα έχω ήδη διαβάσει στο site του ΔΟΑΤΑΠ. Το πρόβλημα είναι πως η αναγνώριση τους, δεν σημαίνει πως αποφεύγεις την διαδικασία. Απλώς την τυποποιεί. Αυτό αναφέρει και στη λίστα με τα αναγνωρισμένα πανεπιστήμια/τμήματα όπου και βρήκα και το δικό μου πανεπιστήμιο.. :(

Η ερώτησή μου είναι, ΓΙΑΤΙ να μπω σε αυτή τη διαδικασία (που μάλιστα κοστίζει 230+ ευρώ + ταλαιπωρία μηνών) εάν δεν είναι άκρως απαραίτητο.
Έχω πτυχίο πληροφορικής (information technology). Δεν έχω σκοπό να κάνω σπουδές στην Ελλάδα και οι θέσεις στο Δημόσιο, ντάξει, με τρελαίνουν κιόλας. Άρα μιλάμε το πολυ για voucher και ιδιωτικό τομέα.
Οπότε, αν εκεί δε χρειάζεται αναγνώριση πτυχίου, τότε δεν επείγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,316 μηνύματα.
Έχω πτυχίο πληροφορικής (information technology). Δεν έχω σκοπό να κάνω σπουδές στην Ελλάδα και οι θέσεις στο Δημόσιο, ντάξει, με τρελαίνουν κιόλας. Άρα μιλάμε το πολυ για voucher και ιδιωτικό τομέα.

Η πληροφορική δεν είναι νομικά κατοχυρωμένο επάγγελμα στην Ελλάδα οπότε μπορεί να το ασκήσει όποιος θέλει (και μπορεί προφανώς) ανεξάρτητα από το τι, που, πότε και ΑΝ τελείωσε...
Αλλά και να ήταν είναι έτσι διαμορφωμένη πλέον η αγορά εργασίας που τέτοια "technicalities" τα προσπερνά!;)

Αναγνωρίσεις, ΔΟΑΤΑΠ κ.λπ. τα έκαναν κάποτε για να μπουν στο Δημόσιο, τώρα "πάπαλα"...ο μόνος λόγος ύπαρξης του ΔΟΑΤΑΠ πέρα από αυτό είναι να ταλαιπωρεί τους εισερχόμενους πτυχιούχους!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 522701

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πληροφορική δεν είναι νομικά κατοχυρωμένο επάγγελμα στην Ελλάδα οπότε μπορεί να το ασκήσει όποιος θέλει ανεξάρτητα από το τι, που, πότε και ΑΝ τελείωσε...
Αλλά και να ήταν είναι έτσι διαμορφωμένη πλέον η αγορά εργασίας που τέτοια "technicalities" τα προσπερνά!;)

Αναγνωρίσεις, ΔΟΑΤΑΠ κ.λπ. τα έκαναν κάποτε για να μπουν στο Δημόσιο, τώρα "πάπαλα"...


Thank you για την απάντηση! Όντως (και ευτυχώς) η πληροφορική είναι αρκετά "ελεύθερος" τομέας ακόμη και μετράει η ουσιαστική γνώση :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swadowalker

Νεοφερμένος

Ο swadowalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
τι αναγνωριση εχουν τα ελληνικα πτυχια στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στην Αμερικη και ευρωπη ? διαβασα οτι οσοι εχουν πτυχιο πανεπιστημιου απο το πακισταν θεωρητε οτι εχουν πτυχιο ΛΥΚΕΙΟΥ στην Αμερικη.Μπορει καποιος να μου πει αν ενα πτυχιο μαθηματικου απο το εκπα για παραδειγμα εχει την ιδια αναγνωριση με ενα αμερικανικο πτυχιο πανεπιστημιου? η θα πρεπει να παρακολουθησεις καποια επιπλεον μαθηματα? γενικα το τοπιο μου φενετε πολυ θολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
τα ελληνικα πτυχια παρολο που εχουν διαρκεια 5 ετων στην Ευρωπη τουλαχιστον εχουν την αξια ενος barchelor που στην ευρωπη ειναι οι βασικες προπτυιχιακες σπουδες( undergraduate studies). Ξερω επισης οτι ορισμενα τμηματα εχουν κανει προσπαθεια να αναγνωριζονται ως μαστερ αλλα δεν εχουν πετυχει κατι μεχρι στιγμης . Παντως αν παρεις πτυχιο μαθηματικου πχ οπως ειπες θα εχει σιγουρα αναγνωριση και στο εξωτερικο απλα μπορει για καποιες δουλειες και για περισσοτερες προοπτικες να χριεαστεις και ενα μεταπτυχιακο καλυτερα στο εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,753 μηνύματα.
τι αναγνωριση εχουν τα ελληνικα πτυχια στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στην Αμερικη και ευρωπη ? διαβασα οτι οσοι εχουν πτυχιο πανεπιστημιου απο το πακισταν θεωρητε οτι εχουν πτυχιο ΛΥΚΕΙΟΥ στην Αμερικη.Μπορει καποιος να μου πει αν ενα πτυχιο μαθηματικου απο το εκπα για παραδειγμα εχει την ιδια αναγνωριση με ενα αμερικανικο πτυχιο πανεπιστημιου? η θα πρεπει να παρακολουθησεις καποια επιπλεον μαθηματα? γενικα το τοπιο μου φενετε πολυ θολο.

Όσο να 'ναι ένα πτυχίο Πανεπιστημίου δεν είναι τόσο "υποβαθμισμένο" όσο νομίζουμε ότι ίσως είναι. Όμως παίζει σημαντικό ρόλο ότι πρέπει να κοιτάμε σε ποια αγορά εργασίας αναφερόμαστε. Θέλω να πω ότι ένα πτυχίο Πανεπιστημίου απλά πιστοποιεί σπουδές ορισμένου πεδίου και σχετίζεται άμεσα με τη χώρα και τις οικονομικές - κοινωνικές ανάγκες της. Οπότε είναι στην διακριτική ευχέρεια της ελεύθερης αγοράς αν θέλει να αναγνωρίζει πτυχία ή όχι. Βέβαια η Ελλάδα δεν έχει κάνει ανάλογες κινήσεις διεθνοποίησης των τίτλων σπουδών για ιδεοληπτικούς λόγους, καθώς οι σπουδές για πολλά χρόνια δεν είχαν ως κίνητρο την εργασία αλλά τη δημιουργία κομματικού στρατού, δημοσίων υπαλλήλων με ένα χαρτί κλπ δηλαδή, ανθρώπων χωρίς εξειδικευμένα προσόντα καθώς δεν υπήρχαν οι ανάλογες θέσεις εργασίας. Έτσι και το πτυχίο του Μαθηματικού απαξιώθηκε στη συνείδηση της Ελληνικής κοινωνίας καθώς η ίδια η κοινωνία δεν του έδωσε την αξία που έχει μέσα από μια παραγωγική οικονομία και αξιοκρατία. Η Ελληνική κοινωνία χρησιμοποιήσε και χρησιμοποιεί με τελείως διαφορετικά κριτήρια τις επιστήμες από ότι χώρες όπως ΗΠΑ, Ολλανδία, Αυστρία, Γερμανία,...κ.α. καθώς πρώτα εξυπηρετεί τις ανάγκες της. Το αμερικάνικο πτυχίο μαθηματικών είναι για την αμερικάνικη αγορά προσαρμοσμένο με ότι αυτό συνεπάγεται. Με αυτό θέλω να πω ότι δεν υπάρχει διαφορά στη διδακτέα ύλη και γνώση αλλά στον τρόπο προσέγγισης και διδακτικού στόχου σε κάθε χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
τι αναγνωριση εχουν τα ελληνικα πτυχια στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στην Αμερικη και ευρωπη ? διαβασα οτι οσοι εχουν πτυχιο πανεπιστημιου απο το πακισταν θεωρητε οτι εχουν πτυχιο ΛΥΚΕΙΟΥ στην Αμερικη.Μπορει καποιος να μου πει αν ενα πτυχιο μαθηματικου απο το εκπα για παραδειγμα εχει την ιδια αναγνωριση με ενα αμερικανικο πτυχιο πανεπιστημιου? η θα πρεπει να παρακολουθησεις καποια επιπλεον μαθηματα? γενικα το τοπιο μου φενετε πολυ θολο.

τα ελληνικα πτυχια ειναι αναγνωρισμενα κανονικα απο αμερικη και ευρωπη.αυτο σημαινει οτι μπορεις θεωρητικα με το πτυχιο σου να κανεις αιτηση και να γινεις αποδεκτος σε μεταπτυχιακες σπουδες . βεβαια οπως πολυ σωστα τονισε και ο npb το αν θα σε παρουν σε μια εργασια η αν θα γινεις αποδεκτος σε ενα μεταπτυχιακο δεν εξαρταται μονο απο το αν ειναι αναγνωρισμενο το πτυχιο. οσον αφορα αυτο που ειπες για το πακισταν δε νομιζω οτι ισχυει. δε νομιζω οτι αν σπουδασεις στο NUST δε θα σου αναγνωριστει το πτυχιο. παρολα αυτα θα εισαι σαφως σε μειονεκτικη θεση εναντι αλλων πτυχιουχων ευρωπαικων η αμρικανικων πανεπιστημιων(οχι ολων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swadowalker

Νεοφερμένος

Ο swadowalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
τα ελληνικα πτυχια ειναι αναγνωρισμενα κανονικα απο αμερικη και ευρωπη.αυτο σημαινει οτι μπορεις θεωρητικα με το πτυχιο σου να κανεις αιτηση και να γινεις αποδεκτος σε μεταπτυχιακες σπουδες . βεβαια οπως πολυ σωστα τονισε και ο npb το αν θα σε παρουν σε μια εργασια η αν θα γινεις αποδεκτος σε ενα μεταπτυχιακο δεν εξαρταται μονο απο το αν ειναι αναγνωρισμενο το πτυχιο. οσον αφορα αυτο που ειπες για το πακισταν δε νομιζω οτι ισχυει. δε νομιζω οτι αν σπουδασεις στο NUST δε θα σου αναγνωριστει το πτυχιο. παρολα αυτα θα εισαι σαφως σε μειονεκτικη θεση εναντι αλλων πτυχιουχων ευρωπαικων η αμρικανικων πανεπιστημιων(οχι ολων).

τι να σε πω ρε φιλε και εμενα περιεργο με φανηκε και με ψηλοτρομαξε μηπως συμβαινει και σε εμας κατι αναλογο. Να εδω το διαβασα αυτο για το Πακισταν https://hosted.verticalresponse.com/1065395/0873530313/520812465/88937b2562/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,753 μηνύματα.
τι να σε πω ρε φιλε και εμενα περιεργο με φανηκε και με ψηλοτρομαξε μηπως συμβαινει και σε εμας κατι αναλογο. Να εδω το διαβασα αυτο για το Πακισταν https://hosted.verticalresponse.com/1065395/0873530313/520812465/88937b2562/

Ξέρω πάντως ανθρώπους όπου με πτυχία από Ελληνικά Πανεπιστήμια και επιπλέον σπουδές στο εξωτερικό, έκαναν λαμπρή σταδιοδρομία στις ΗΠΑ. Η ιδιωτική αγορά εργασίας είναι φιλελεύθερη (κακή λέξη για τους κομμουνιστοδήθεν που σπουδάζουν στην Αγγλία φιλεύθερα αντικείμενα π.χ. Finance) και έτσι είναι στο χέρι του εργοδότη πως θα αξιολογήσει τον φάκελό σου. Μην κρίνεις τα στεγανά της Ελληνικής κοινωνίας ότι αποτελούν διεθνή δεδομένα λογικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swadowalker

Νεοφερμένος

Ο swadowalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ξέρω πάντως ανθρώπους όπου με πτυχία από Ελληνικά Πανεπιστήμια και επιπλέον σπουδές στο εξωτερικό, έκαναν λαμπρή σταδιοδρομία στις ΗΠΑ. Η ιδιωτική αγορά εργασίας είναι φιλελεύθερη (κακή λέξη για τους κομμουνιστοδήθεν που σπουδάζουν στην Αγγλία φιλεύθερα αντικείμενα π.χ. Finance) και έτσι είναι στο χέρι του εργοδότη πως θα αξιολογήσει τον φάκελό σου. Μην κρίνεις τα στεγανά της Ελληνικής κοινωνίας ότι αποτελούν διεθνή δεδομένα λογικής.

ναι εχεις δικιο και εγω ξερω αρκετα παραδειγματα ανθρωπων που εκαναν καριερα στο εξωτερικο ενω το πτυχιο τους το πηραν απο ελληνικο πανεπιστήμιο πχ Δασκαλακης με τον γριφο του Νας. Απλα ηθελα να ξερω το βαθμο που αναγνωριζεται το ελληνικο πτυχιο στο εξωτερικο. Μια τελευταια ερωτηση, στην κυπρο χρειαζετε να αναγνωρισεις το πτυχιο σου η θεωρητε ηδη αναγνωρισμενο?( εξαιτιας της σχεσης ελλαδας -κυπρου)

nPB κατι τετοιο ηθελα να δω βλεπω εδω για τα κυπριακα πανεπιστημια που ειναι αιωνες καλυτερα απο τα ελληνικα και στην οποια επιτρεπεται να ιδρυθουν ιδιωτικα πανεπιστιμια σε αντιθεση με το ελλαδισταν οπου ο νομος το απαγορευει ." Οι τίτλοι σπουδών σε δημόσια και ιδιωτικά είναι αναγνωρισμένοι από την Κυπριακή Δημοκρατία, από ΟΛΑ τα κράτη της ΕΕ και από άλλα, ενώ έχουν κριθεί από τον ΔΟΑΤΑΠ ως ομοταγή προς τα ελληνικά ΑΕΙ."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top