Αστρονόμος-Αστροφυσικός

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Απο μαθηματικο πως μπορεις να πας να γινεις αστροφυσικος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Ρίξτε μια ματιά στο περιεχόμενο των σπουδών του μεταπτυχιακού του ΕΚΠΑ στον τομέα της Αστροφυσικής - Αστρονομίας:
https://astro.phys.uoa.gr/programma-spoydon/metaptyxiaka.html
Με μια πρώτη ματιά απαιτούνται πολύ καλές γνώσεις Φυσικής (κυρίως) και Μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Ναι λεω αν περασω μαθηματικο... μπορω με μεταπτυχιακο να ασχοληθω με την αστροφυσικη-αστρονομια?
Παρακαλω απαντηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιάννη μπορείς να κοιτάξεις στη wiki για την Aστρονομία. Ο κλάδος της Θεωρητικής Αστρονομίας συγκλίνει προς την Μαθηματική μελέτη της Αστρονομίας. Αρκετά μαθηματικός τομέας είναι η Ουράνιος Μηχανική και Αστρομετρία (Celestial Mechanics and Astrometry). To συνθετικό -μετρία, παραπέμπει σε μετρήσεις θέσεων κλπ ουρανίων σωμάτων και εκεί πλέον χρησιμοποιούνται προχωρημένες Στατιστικές μέθοδοι. Η λέξη είναι ανάλογη της Οικονομετρίας, της Βιομετρίας ...και άλλων επιστημών που χρησιμοποιούν τη Στατιστική για τα ποσοτικά αποτελέσματά τους.

Η βάση κατανόησης της Ουρανίου Μηχανικής, είναι η (Νευτώνεια) Μηχανική σε πρώτο στάδιο. Γενικά όλοι οι κλάδοι της επιστήμης αυτής, καθόσον είναι Φυσική, μπορούν να μελετηθούν και σε αυστηρά Μαθηματικό πλαίσιο. Όπως ενδεχόμενα σου απαντήσουν και άλλοι πιο ειδικοί από μένα, σε τέτοια επίπεδα έρευνας, ο διαχωρισμός Μαθηματικών και Φυσικής δεν είναι διακριτός όπως προπτυχιακά με τα Τμήματα σπουδών και τα πτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ναι λεω αν περασω μαθηματικο... μπορω με μεταπτυχιακο να ασχοληθω με την αστροφυσικη-αστρονομια?
Θεωρητικά όλα γίνονται. Όμως, φαντάσου ένα μεταπτυχιακό τμήμα Αστροφυσικής στη Μ. Βρετανία. Έχει να διαλέξει ανάμεσα σε έναν με πτυχίο Μαθηματικών που έχει πάρει 2-3 μαθήματα αστρονομίας και σε έναν με πτυχίο Φυσικής ο οποίος έχει ακολουθήσει την κατεύθυνση αστροφυσικής και έχει κάνει την πτυχιακή του στον τομέα αυτό. Ποιον λες να προτιμήσουν;
Πάντως στην Ελλάδα μάλλον θα προτιμούσαν τον ανεψιό του υπουργού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Καλησπερα!
Ξανανοιγω αυτο το θεμα τωρα μιας και εχω καποιες ερωτησεις. Καταρχας, η αγαπη μου για την αστρονομια ξεκινησε καπου στην πρωτη με δευτερα λυκειου. Εκτοτε αρχισα να ασχολουμαι με την παρατηρηση των αστρων και φυσικα κολλησα. Με την ενασχοληση μου αυτη ηρθα πιο κοντα στη φυσικη και αρχισα να την λατρευω. Ετσι απο χρονια εχω παρει την αποφαση να περασω σε φυσικο. Αλλωστε πλεον δεν βλεπω τον εαυτο μου να ταιριαζει σε κανενα αλλο τμημα.
Καταλαβαινω οτι με την αστρονομια-αστροφυσικη μπορεις να ασχοληθεις μονο μεταπτυχιακα(?) Εχω δει οτι σε καποια τμηματα (ισως και σε ολα) υπαρχουν σχετικα μαθηματα. Αυτο σημαινει οτι αποκτας γνωσεις συγκεκριμενες ή γενικες;
Ακομα στη διαρκεια της προπτιαχιακης φοιτησης σε φυσικο τμημα και υστερα οταν τελειωνεις, βγαινεις ως φυσικος με γενικες γνωσεις;
Τελος, εστω οτι ολα πανε καλα με τις εξετασεις, εχω μεγαλυτερες προοπτικες να ασχοληθω με αυτο που θελω σε καποιο συγκεκριμενο φυσικο της χωρας μας ή θα ειναι το ιδιο οποιο κι αν επιλεξω;;
Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ με τα άστρα κόλλησα όταν μου ήπαν ότι θα μου κάτσει η Σούλα και έγινε. Εκτοτε πάντα τα συμβουλεύομαι. Να μια καλή σχολή που προτείνω https://www.astropaideia.gr/

Δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται να περάσεις εκεί μέσω πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εγώ με τα άστρα κόλλησα όταν μου ήπαν ότι θα μου κάτσει η Σούλα και έγινε. Εκτοτε πάντα τα συμβουλεύομαι. Να μια καλή σχολή που προτείνω https://www.astropaideia.gr/

Δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται να περάσεις εκεί μέσω πανελληνίων.

Φιλε μου ελπιζω να με τρολλαρεις! :clapup: Οταν εγραψα παρατηρηση των αστρων δεν το εννοουσα ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Καλησπερα!
Καταλαβαινω οτι με την αστρονομια-αστροφυσικη μπορεις να ασχοληθεις μονο μεταπτυχιακα(?) Εχω δει οτι σε καποια τμηματα (ισως και σε ολα) υπαρχουν σχετικα μαθηματα. Αυτο σημαινει οτι αποκτας γνωσεις συγκεκριμενες ή γενικες;

Η κατευθυνση αστονομιας, αστροφυσικης και μηχανικης υπαρχει σε καθε τμημα φυσικης, οποτε σε καθε τμημα υπαρχουν εισαγωγικα μαθηματα αστροφυσικης, που σου παρεχουν βασικες γνωσεις αστροφυσικης. Απο εκει και περα αμα επιλεξεις την κατευθυνση αστροφυσικης θα κανεις και πιο εξιδικευμενα οπως γενικη θεωρια σχετικοτητας, παρατηρησιακη αστροφυσικη κ.α.

Ακομα στη διαρκεια της προπτιαχιακης φοιτησης σε φυσικο τμημα και υστερα οταν τελειωνεις, βγαινεις ως φυσικος με γενικες γνωσεις;

Τα τμηματα φυσικης δινουν τιτλο φυσικου και δεν αναγραφεται πανω η κατευθυνση που ειχε επιλεξει ο φοιτητης κατα τη διαρκεια της φοιτησης του.

Τελος, εστω οτι ολα πανε καλα με τις εξετασεις, εχω μεγαλυτερες προοπτικες να ασχοληθω με αυτο που θελω σε καποιο συγκεκριμενο φυσικο της χωρας μας ή θα ειναι το ιδιο οποιο κι αν επιλεξω;;
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Γενικα απο αποψη γνωσεων πανω-κατω βγαινοντας απο το τμημα τα ιδια θα ξερεις οποιο και να επιλεξεις.
Σαν ερευνητικη δραστηριοτητα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το τμημα της κρητης αλλα προπτυχιακα δε ξερω τι γινεται. Παντως, και το τμημα της Αθηνας εχει αρκετα καλο τμημα αστροφυσικης και με καθηγητες πολυ καλους στο αντικειμενο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Φιλε μου ελπιζω να με τρολλαρεις! :clapup: Οταν εγραψα παρατηρηση των αστρων δεν το εννοουσα ετσι
Κρίμα, γιατί η αστρολογία έχει σαφώς καλύτερη αποκατάσταση. :P

---

Αν πας σε φυσικό να συνεχίσεις ως διδακτορικό. Το προπτυχιακό τμήμα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, αλλά καλό θα ήταν να έχει μεταπτυχιακό στον τομέα και δεν έχουν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Γενικα απο αποψη γνωσεων πανω-κατω βγαινοντας απο το τμημα τα ιδια θα ξερεις οποιο και να επιλεξεις.
Σαν ερευνητικη δραστηριοτητα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το τμημα της κρητης αλλα προπτυχιακα δε ξερω τι γινεται. Παντως, και το τμημα της Αθηνας εχει αρκετα καλο τμημα αστροφυσικης και με καθηγητες πολυ καλους στο αντικειμενο τους.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, ξεκαθαρισα μερικα πραγματα!!! Θα το ψαξω και καλυτερα οταν ερθει η ωρα!

Κρίμα, γιατί η αστρολογία έχει σαφώς καλύτερη αποκατάσταση. :P

---

Αν πας σε φυσικό να συνεχίσεις ως διδακτορικό. Το προπτυχιακό τμήμα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, αλλά καλό θα ήταν να έχει μεταπτυχιακό στον τομέα και δεν έχουν όλα.

Καλυτερη αποκατασταση και ειναι και ευκολοτερη! :D

Ευχαριστω για την απαντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top