Επιλογή μαθημάτων στο φροντιστήριο

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Κάνε μόνο σε όσα δίνεις πανελλαδικές, άσε τα άλλα.
Πλέον το σχολείο έχει τελειώσει στην τάξη σου, ετοιμάζεσαι για τρίτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Κάνε μόνο σε όσα δίνεις πανελλαδικές, άσε τα άλλα.
Πλέον το σχολείο έχει τελειώσει στην τάξη σου, ετοιμάζεσαι για τρίτη!
Όχι ακόμα..τέλος πάντων..θα πράξω αναλόγως, ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Για Β λυκειου διαβαζεις αλγεβρα και φυσικη κατ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Για Β λυκειου διαβαζεις αλγεβρα και φυσικη κατ
Όταν λες άλγεβρα εννοείς το μάθημα γενικής παιδείας ή τα μαθηματικά κατεύθυνσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Όταν λες άλγεβρα εννοείς το μάθημα γενικής παιδείας ή τα μαθηματικά κατεύθυνσης;

Εννοείται γενικής παιδείας.
Άλλο Άλγεβρα και άλλο μαθηματικά κατεύθυνσης.
Το βιβλίο της γενικής είναι ΟΛΟ χρήσιμο τόσο για τις πανελλήνιες όσο και για τις μετέπειτα σπουδές σου σε κάποια σχολή Θετ-Τεχν. επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wookey

Νεοφερμένος

Η Wookey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα παω β λυκειου. Ηθελα να ξερω ποια μαθηματα θα ηταν καλο να αρχισω.ακομα κι απο καλοκαιρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Θα παω β λυκειου. Ηθελα να ξερω ποια μαθηματα θα ηταν καλο να αρχισω.ακομα κι απο καλοκαιρι
Δε χρειάζεται να ξεκινήσεις τίποτα από το καλοκαίρι:P..Από Σεπτέμβρη κανονικά μαζί με τα σχολεία. Τώρα τα μαθήματα εξαρτώνται από την κατεύθυνση που θα ακολουθήσεις. Δεν πιστεύω ότι έχει νόημα να κάνεις π.χ. Φυσική αν δεν πρόκεται να ασχοληθείς μαζί της στα επόμενα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agape-ky

Νεοφερμένος

Η Agape-ky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πιστεύω δεν χρειάζεται από τώρα να κάνεις μαθήματα ιδιαίτερα ή φροντιστήριο θερινά. Τώρα σκοπεύεις να παρακολουθήσεις κανένα; Βασικά τι κατεύθυνση θέλεις να ακολουθήσεις εξαρτάται! πάντως αν ακολουθήσεις αρχαία για το μέλλον σου σίγουρα πρέπει να κάνεις αρχαία, έκθεση και σημαντικό είναι να αρχίσεις ιστορία την οποία μπορείς από το καλοκαίρι της β λυκείου ή στην τρίτη.. λατινικά δεν χρειάζεται είναι εύκολα! Από θεωρητική όλα, αλλά άλγεβρα και φυσική μπορείς να τα κάνεις σε ιδιαίτερο.. γεια σου φίλη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εαν ακολουθησεις ανθρωπιστικες οπωσδηποτε να κανεις στο αγνωστο (ειδικα την γραμματικη και το συντακτικο πρεπει να τα ξετιναξεις) και στην ιστορια (εννοω της γ λυκειου). Τωρα λατινικα, εαν τα επιλεξεις ως 4ο μαθημα, κατ' εμε να κανεις και εκει. Οχι γιατι ειναι δυσκολα, αλλα θελουν χρονο για να τα "χωνεψεις". Τουλαχιστον τα κειμενα 3,5,6,7,11,13,14,15,20 και την γραμματικη και το συντακτικο απο το 1 εως το 20 καλο ειναι τα εχεις βγαλει απο την β. Τωρα το γνωστο στα αρχαια ξεκινησε το, το επομενο καλομαιρι. Αλλωστε θα εχεις Μαντιθεο και Αντιγονη, οποτε θα πιεστεις πολυ για να διαβασεις και φιλοσοφικο λογο.

Α. Φυσικα να κανεις και εκθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θα παω β λυκειου. Ηθελα να ξερω ποια μαθηματα θα ηταν καλο να αρχισω.ακομα κι απο καλοκαιρι

Τι κατεύθυνση είσαι;
Εγώ είμαι στην ανθρωπιστικών και κάνω 6 ώρες αρχαία άγνωστο ( 2 γραμματική, 2 συνταντικό, 2 κείμενο), 2 ώρες έκθεση, 2 λατινικά ( έχουμε βγάλει τα κείμενα από το 3 μέχρι το 20 και σχεδόν όλη τη γραμματική πλήν των προτάσεων και κάτι λεπτομεριών) στο πακέτο που πήρα είχε και μετά τον Φλεβάρη δωρεάν προετοιμασία ιστορία της Γ 2 ώρες ( έχουμε βγάλει το 4ο κεφάλαιο- δηλ το κρητικό ζήτημα) και αρχαία γνωστό άλλες 2 ώρες ( κοντεύουμε να τελειώσουμε την πολιτεία του Πλάτωνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Θελω να εκφρασω την αποψη μου σε κατι που εχω σκεφτει εδω και λιγο καιρο. Soo ας πουμε οτι αρχιζετε 2α λυκειου και εχετε επιλεξει κατεθυνση με φυσικη,μαθηματικα και υπολογιστες νομιζω πρεπει να εχει αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι γενικης η κατευθυνσης.

Αν λοιπον ειστε σιγουροι οτι στην 3η λυκειου θα επιλεξετε ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ κατευθυνση τοτε κατα την γνωμη μου ειναι ανουσιο να ασχοληθει καποιος με χημεια-φυσικη.Why? Παρακατω αναφερω τα θετικα και αρνητικα. Βεβαια ο καθενας μπορει να διαλεξει οποιον δρομο θελει εκεινος. Εμενα προσωπικα αν μου ελεγε κανεις αυτο που θα πω τωρα θα το εφαρμοζα κατευθειαν. Στην πραγματικοτητα αν δεν ασχολειθειτε με φυσικη-χημεια θα εχετε χρονο να αρχισετε απο τωρα την υλη της 3η λυκειου στα οικονομικα και αεππ. Οποτε εχουμε και λεμε

Θετικα:

1) Αμα ξερετε ηδη ενα μετριο-μεγαλο μερος της υλης της 3ης λυκειου οταν πατε 3η θα σας φαινονται πολυ πιο βατα και θα ειναι και πιο ξεκουραστο το διαβασμα

2) Μπορει να μην σας αρεσουν καν καποια μαθηματα οποτε δεν εχετε την αναγκη να τα διαβασετε. Ναι το παραδεχομαι μισουσα την φυσικη σε ολο το λυκειο.

3) Αρκετα περισσοτερες πιθανοτητες για επιτυχια στις πανελληνιες χωρις καμια αμφιβολια( Θεωροντας οτι εγινε σωστη δουλεια αλλα και να υπαρχει ενα καλο μυαλο)

Αρνητικα:

1) Χαμηλοι βαθμοι στα μαθηματα που θα ειστε τουριστες.

Περιττο να αναφερω οτι εμαθα σε χημεια-φυσικη το ξεχασα σε 1 μηνα. That's how it works.
Οποτε κρινεις και κανεις τις επιλογες σου. Θελω αποψεις πανω σε αυτο που παρουσιασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wookey

Νεοφερμένος

Η Wookey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για θεωρητικη παω και γω. Λιγο με αγχωνει η μεταφραση κι αυτα.γιαυτο ρωταω πιο πολυ. Επισης πολλοι ξεκινανε κι απο α λυκειου οποτε ειναι υπερ τους αυτο. Εγω θελω να ξεκινησω τωρα απο καλοκαιρι.τα περισσοτερα φροντιστηρια εχουν τμηματα που ξεκινανε κι απο αυγουστο. Τι μου προτεινετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top