Ιατρική στην Αγγλία

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν δυσκολευεσαι τοσο πολυ να βρεις πληροφοριες για κατι που ενδιαφερεσαι να σπουδασεις και για τον τοπο που σε ενδιαφερει, τοτε θα σου ελεγα να κατσεις σπιτι σου. Ψαξε online στα πανεπιστημια που σε ενδιαφερουν. Στειλε email και ρωτα τους για πληροφοριες (διδακτρα, βαθμο λυκειου, αν χρειαζεται να εχεις καποια εμπειρια απο νοσοκομεια, κτλ). Ψαξε ποσο κοστιζουν τα ενοικια και αλλες πληροφοριες οπως η αστικη συγκοινωνια, οι τιμες τροφιμων, κτλ για να εχεις πανω κατω μια ιδεα για το κοστος διαβιωσης.

Αν εγω καταφερα να παω σε ξενη χωρα που δεν μιλουσα καν την γλωσσα και που δεν σου απαντουσαν οταν τους μιλουσες στα αγγλικα και καταφερα να βρω σπιτι, να παρω πτυχιο και να βγαζω ακρη ακομα και σε δημοσιες υπηρεσιες οπου δεν μιλουσαν καθολου αγγλικα, χωρις καμια απολυτως βοηθεια απο κανεναν, τοτε μπορεις και εσυ να βρεις οτι χρειαζεσαι χωρις να περιμενεις απο τριτους να σου τα σερβιρουν στο πιατο. Θα περασεις δυσκολα; Σιγουρα. Θα αγχωθεις πολυ; Το μονο βεβαιο. Αλλα αν δεν τα περασεις αυτα τωρα θα δυσκολευτεις πολυ στη ζωη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

armad

Νεοφερμένος

Ο armad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το βρετανικό συμβούλιο είναι πράγματι μια πολύ καλή αρχή - ευχαριστώ.
Το δημοσίευμα του Αλέξη #28 παρόλο που είναι κάπως παλιό, είναι πάρα πολύ χρήσιμο, πλήρες και καλογραμμένο.
Έχω βρει και αρκετά στοιχεία από διάφορα site όπως π.χ. https://studiesinuk.net/el/iatriki-agglia/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλημερα,ειμαι φοιτητης στο τμημα μοριακης βιολογιας και γενετικης και θα ειδικευτω στη νευροβιολογια. Ομως,θελω να κανω δευτερο πτυχιο στην ιατρικη σε καποιο πανεπιστημιο της Μεγαλης Βρετανιας. Γνωριζετε αν ειναι πλεονεκτημα η αποφοιτηση απο ελληνικο ΑΕΙ μ εναν καλο βαθμο πτυχιου; Επισης,θα μπορουσα να πιστοποιησω απο τωρα την γλωσσικη μου επαρκεια για να μη χρειαστει να διαβαζω τελευταια στιγμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Στην αγγλια η ιατρικη ειναι στο στιλ της ελλαδος δηλαδη 6 χρονια .η ποιο κοντα στη δομη της αμερικης που ειναι ( αν εχω καταλαβει καλα ) λιγοτερα χρονια και μεταπτυχειακο( αν καταλαβα παλι καλα) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top