Μεταπτυχιακό Χρηματοοικονομικά στην Αγγλία

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Καλησπέρα.
1)Σκέφτομαι να κάνω το 2012 MSc Accounting and Finance.Τέλειωσα μόλις χτες Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη ΑΣΟΕΕ :smartass:με μέσο όρο 7,44.Έχω IELTS 8 και GMAT 730(top 4%).Σκέφτομαι τα παρακάτω Business schools αλλά θέλω μία γνώμη από κάποιον που ξέρει..Λοιπόν:University of Edinburgh(:redface:),Glasgow,York,Southampton,Bath,Lancaster και Durham.Δεν σκέφτομαι Λονδίνο για οικονομικούς λόγους.Έχω δει site με ranking αλλά θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη.Λογικά θα με δεχτούν.Έτσι?ή είναι χαμηλός ο μέσος όρος?:(
2)Σκέφτομαι να πάω με την κοπέλα μου η οποία θα αποφοιτήσει από ΠΑΠΕΙ(οικον.επιστημ ΜΟ - 7,9),IELTS 7.5, GMAT 660.Παίζει να βρούμε κάπου μαζί(σε κάποιο από τα παραπάνω)???? :hmm:

εν τέλει που πήγατε για μεταπτυχιακό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.
Γιατί να πάτε μέχρι την Αγγλία και δεν κάνετε το μεταπτυχιακό σε κάποιο κολέγιο που έχουμε στην Ελλάδα;
Πχ αντί να πας στο Sheffield για το μεταπτυχιακό σου, πας σε κολέγιο, είσαι στην Ελλάδα και παίρνεις απο Αγγλία το μεταπτυχιακό, χωρίς να φαίνεται πουθενά οτι πήγες στο κολέγιο.
Για προπτυχιακό δε ξέρω αν συμφέρει (σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα και την αναγνώριση), αλλά απ' όσο ξέρω το 1ο πτυχίο δίνει επαγγελματικά δικαιώματα, όλα τα μεταπτυχιακά απλά τα κάνεις για εμβαθύνεις περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Γιατί να πάτε μέχρι την Αγγλία και δεν κάνετε το μεταπτυχιακό σε κάποιο κολέγιο που έχουμε στην Ελλάδα;
Πχ αντί να πας στο Sheffield για το μεταπτυχιακό σου, πας σε κολέγιο, είσαι στην Ελλάδα και παίρνεις απο Αγγλία το μεταπτυχιακό, χωρίς να φαίνεται πουθενά οτι πήγες στο κολέγιο.
Για προπτυχιακό δε ξέρω αν συμφέρει (σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα και την αναγνώριση), αλλά απ' όσο ξέρω το 1ο πτυχίο δίνει επαγγελματικά δικαιώματα, όλα τα μεταπτυχιακά απλά τα κάνεις για εμβαθύνεις περισσότερο.

δεν ειμαι και ο πιο καταλληλος να απαντησει, αλλα δεν νομιζω το επιπεδο σπουδων να ειναι ιδιο και στις δυο περιπτώσεις...
αν είναι να κάτσεις ελλάδα ας κάνει τα μεταπτυχιακά της ασοεε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.
δεν ειμαι και ο πιο καταλληλος να απαντησει, αλλα δεν νομιζω το επιπεδο σπουδων να ειναι ιδιο και στις δυο περιπτώσεις...
αν είναι να κάτσεις ελλάδα ας κάνει τα μεταπτυχιακά της ασοεε.

μα υποτίθεται οτι ακολουθούν το πρόγραμμα σπουδών του αγγλικού πανεπιστημίου και το πτυχίο έρχεται κατευθείαν απο εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Γιατί να πάτε μέχρι την Αγγλία και δεν κάνετε το μεταπτυχιακό σε κάποιο κολέγιο που έχουμε στην Ελλάδα;
Πχ αντί να πας στο Sheffield για το μεταπτυχιακό σου, πας σε κολέγιο, είσαι στην Ελλάδα και παίρνεις απο Αγγλία το μεταπτυχιακό, χωρίς να φαίνεται πουθενά οτι πήγες στο κολέγιο.
Για προπτυχιακό δε ξέρω αν συμφέρει (σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα και την αναγνώριση), αλλά απ' όσο ξέρω το 1ο πτυχίο δίνει επαγγελματικά δικαιώματα, όλα τα μεταπτυχιακά απλά τα κάνεις για εμβαθύνεις περισσότερο.

Το Sheffield ειναι το μόνο σχετικά και πανεπιστήμιο που εχει παράρτημα σε κολέγιο. Παρόλα αυτα όμως δεν θεωρηται στα πολυ καλα πανεπιστήμια. Κατα τη γνώμη μου ειναι ανόητο να πληρώσει καποιος πολλά διδακτρα και να μην παει κάπου κορυφαία (πχ oxford, Cambridge, lse, Ucl, edinburgh , St. Andrews κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.
Το Sheffield ειναι το μόνο σχετικά και πανεπιστήμιο που εχει παράρτημα σε κολέγιο. Παρόλα αυτα όμως δεν θεωρηται στα πολυ καλα πανεπιστήμια. Κατα τη γνώμη μου ειναι ανόητο να πληρώσει καποιος πολλά διδακτρα και να μην παει κάπου κορυφαία (πχ oxford, Cambridge, lse, Ucl, edinburgh , St. Andrews κλπ).

Ε καλά, όλοι oxford, lse, cambridge θέλετε εδώ μέσα.
Με hertfordshire βολεύεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ε καλά, όλοι oxford, lse, cambridge θέλετε εδώ μέσα.
Με hertfordshire βολεύεσαι;

Εγω προσωπικα οχι δεν βολευομαι. Πιστευω οτι ειναι θρασος να βαλεις του γονεις σε περιοδο κρισεως να πληρωνουν τα κερατα τους για να παρεις μια μετρια εκπαιδευση , που αντιστοιχη ισως και καλυτερη παιρνεις στην ελλαδα. Ααπο τι στιγμη που οι γονεις σου πληρωνουν η εσυ παιρνεις δανειο απο τραπεζα κατα τη γνωμη τα λεφτα αυτα πρεπει να αξιοποιηθουν οσο καλυτερα γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Το Sheffield ειναι το μόνο σχετικά και πανεπιστήμιο που εχει παράρτημα σε κολέγιο. Παρόλα αυτα όμως δεν θεωρηται στα πολυ καλα πανεπιστήμια. Κατα τη γνώμη μου ειναι ανόητο να πληρώσει καποιος πολλά διδακτρα και να μην παει κάπου κορυφαία (πχ oxford, Cambridge, lse, Ucl, edinburgh , St. Andrews κλπ).
ισχύει. τα παραρτήματα εδώ στην Ελλάδα δεν είναι καθόλου καλά, χαμένα χρήματα...

να σας ρωτησω κάτι γιατί φαίνεται πως είστε σχετικοί.
αν κάποιος ψάχνεται για μεταπτυχιακό και έχει τελειώσει
το τμήμα Λογιστικής της ΑΣΟΕΕ με μέσο όρο 7.4 , έχει GMAT 750 και ΙΕLTS 7 ή 7.5 (δεν θυμάμαι)
(έχει παρόμοια scores με τον φίλο geobai (1ο ποστ) για αυτό ρώτησα και πριν τι έκανε τελικά)

έχει ελπίδες για τα μεγάλα πανεπιστήμια της αγγλίας (lse, oxford, cambridge, imperial, warwick κλπ?)
για μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά..
ή θα πρέπει να τα αφήσει αυτά και να ψάχνεται στις σχολές με χαμηλότερα κριτήρια εισαγωγής??
ευχαριστώ και σόρυ αν κούρασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από μεταπτυχιακό σε Cambridge? Για Economics ενδιαφέρομαι λογικά αλλά γενικότερα μ ενδιαφέρει να βρώ παραδείγματα ατόμων που έγιναν δεκτά εκεί και να καταλάβω με τι βαθμούς μπορούν να μπούν Έλληνες εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από μεταπτυχιακό σε Cambridge? Για Economics ενδιαφέρομαι λογικά αλλά γενικότερα μ ενδιαφέρει να βρώ παραδείγματα ατόμων που έγιναν δεκτά εκεί και να καταλάβω με τι βαθμούς μπορούν να μπούν Έλληνες εκεί...

και εγω την ιδια απορια εχω ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν βγάλει κάποιος μ.ο πάνω από 8, μπορεί να πάρει κάποια υποτροφία σε καλά πανεπιστήμια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virtsou

Νεοφερμένος

Η virtsou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από μεταπτυχιακό σε Cambridge? Για Economics ενδιαφέρομαι λογικά αλλά γενικότερα μ ενδιαφέρει να βρώ παραδείγματα ατόμων που έγιναν δεκτά εκεί και να καταλάβω με τι βαθμούς μπορούν να μπούν Έλληνες εκεί...

Θα ηθελες κατι συγκεκριμενο να μαθεις; Καθε τμημα εχει τα δικα του προαπαιτουμενα. Ακομα και μεσα στο judge διαφορετικα προγραμματα εχουν διαφορετικα entry requirements. Το ιδιο ισχυει και για το mphil economics.Εμενα πχ μου εβαλαν σαν απολυτο μινιμουμ το 8,5. Αυτο ομως δεν ισχυει πιθανον για αλλα τμηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
εγω θα ηθελα να ρωτησω ποσο μεγαλη σημασια για να σε κανουν δεκτο στο μεταπτυχιακο (στην αγγλια συγκεκριμένα), έχει η εμπειρία και η εργασία πάνω στο αντικειμένο που θέλεις να κάνεις master, αν εχει μεγαλη σημασια αν γνωρίζεις 2 ή 3 ξένες γλώσσες (αν ξερεις μονο αγγλικα θα υπαρχει μεγαλο προβλημα?), και αν έχει σημασία το proficiency michigan (αναγνωρίζεται, κοιτάνε μόνο το ielts άρα ειναι "αχρηστο")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virtsou

Νεοφερμένος

Η virtsou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγω θα ηθελα να ρωτησω ποσο μεγαλη σημασια για να σε κανουν δεκτο στο μεταπτυχιακο (στην αγγλια συγκεκριμένα), έχει η εμπειρία και η εργασία πάνω στο αντικειμένο που θέλεις να κάνεις master, αν εχει μεγαλη σημασια αν γνωρίζεις 2 ή 3 ξένες γλώσσες (αν ξερεις μονο αγγλικα θα υπαρχει μεγαλο προβλημα?), και αν έχει σημασία το proficiency michigan (αναγνωρίζεται, κοιτάνε μόνο το ielts άρα ειναι "αχρηστο")

Θα μιλησω μονο για οσα ξερω μιας και δεν θελω να κανω υποθεσεις. Προσωπικα το πρωτο μου πτυχιο ειναι εκ διαμετρου αντιθετο, δεν εχω εργασιακη εμπειρια παρα μονο μια πρακτικη ασκηση που εκανα στο ινστιτουτο διεθνων οικονομικων σχεσεων. Συνεπως σε προγραμματα οπου δεν αναφερει ρητα την εργασιακη εμπειρια μπορει να κανει τη διαφορα αν καποιος εχει κατι σουπερ ουαου. Πχ εχω συμφοιτητες οπου εκαναν 6μηνη πρακτικη στην KPMG (λονδινου), η στην κεντρικη τραπεζα της Σιγκαπουρης, εχω αλλον στο μυαλο μου που δουλεψε 8 μηνες στην credit suisse..και απο την αλλη ειμαι εγω με μηδεν εργασιακη εμπειρια. Οποτε γενικα κοιτανε ολο το συνολο. Περαν αυτου σε πολλα προγραμματα θα δεις οτι λενε οτι απευθυνεται σε νεους αποφοιτους με οχι παραπανω απο 1 ετος συνολικη απασχοληση (πρακτικες, δουλεια κλπ).. Τωρα για τις ξενες γλωσσες πιστευω δε τους νοιαζει καθολου. Υπαρχει μεν ενα πεδιο στην αιτηση οπου ρωτανε καθαρα ενημερωτικα (μπορει να θυμαμαι λαθος αλλα νομιζω το LSE δεν εχει καν τετοιο πεδιο). Ακομα και στα αγγλικα οταν σου κανουν offer αν δε εχεις πιασει το 7,5 sto ielts που ζητανε θα στο βαλει το BOGS σαν condition (γενικα κρατα στο μυαλο σου οτι κανενας δεν εχει unconditional offer εξαρχης στο Cambridge διοτι 2απο τους ορους ειναι να βρεις κολεγιο οπου αυτο το εγγυαται το πανεπιστημιο σε ολους και το δευτερο να συμπληρωσεις τη φορμα για το οτι μπορεις να πληρωσεις τα διδακτρα σου. Ειναι τυπικα και τα δυο αλλα τη στιγμη που παιρνεις την αποδοχη δεν ειναι εξαρχης unconditional). Δε σε απορριπτουν για την γλωσσα per se. Τωρα για το michigan, δεν γινεται αποδεκτο. Μπορεις να δεις εδω τι δεχονται και τι οχι https://www.admin.cam.ac.uk/student...tudying/qualifdir/courses/language/langs.html. Ακομα και το CPE το θελουν να ειναι της τελευταια διετιας. Θα σου ελεγα δωσε ielts να τελειωνεις. Ειναι ευκολο δεν πιστευω οτι θ εχεις κανενα θεμα. Ωστοσο πρεπει η σελιδα να ειναι μη ανανεωμενη μιας και πλεον το οριο στο ielts ειναι 7,5 overall και οχι κατω απο 7 σε καποιο part.

Μερικες φορες απλα νιωθεις αφορητ πιεση. Λες και θελουν τα παντα απο σενα και τα θελουν χθες! Αλλα ξερεις ειναι ενα υπεροχο συναισθημα να πεφτεις για υπνο το βραδυ και να νιωθεις εξαντλημενος αλλα ικανοποιημενος απο τον εαυτο σου. Ειναι ενα υπεροχο μερος να βρισκεσαι. Πολυ διαφορετικο απο το LSE, to UCL η οποιοδηποτε αλλο (πλην της οξφορδης). Δεν το μετανιωσα παροτι υπαρχουν δτιγμες (οπως τωρα) που απλα νιωθω οργη για τον εαυτο μου και για την αδυβαμια μου να συγκεντρωθω οπως θα επρεπε, η απλα γκρινιαζω απο κουραση γιατι γυρισα απο τη Ελλαδα την Μεγαλη Τριτη ενω οι αλλοι θα κανουν πασχα σπιτια τους και μαλιστα σημερα ειχα και revision session 3 ωρων!
Επισης αυτο που θα ηθελα να πω ειναι οτι μου κανει εντυπωση σε σχεση με το ελληνικο πΝεπιστημιο το ποσο δεμενο ειναι το τμημα. Οτι σε συντομο χτονικο διαστημα οι συμφοιτητες σου γινονται φιλοι σου. Ξερεις πχ πως πινουν τον καφε τους η πως λενε τα αδερφια τους. Δεν το δυναντησα αυτο στη ελλαδα, ισως ωστοσο ετυχε στο δικο μου τμημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
με βοηθησε πολύ που έγραψες την εμπειρία σου και μοιράστηκες μαζί μας όλα όσα ξέρεις.

συνοψίζοντας λοιπόν, σε αυτά που δίνουν σημασία για να σε κάνουν δεκτό είναι:

1. ψηλός μέσος όρος από το προπτυχιακό
2. score στο ielts μεγαλύτερο του 7,5 (+gmat όπου απαιτείται)
3. εργασιακή εμπειρία θα ήταν μεγάλο advantage
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virtsou

Νεοφερμένος

Η virtsou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
με βοηθησε πολύ που έγραψες την εμπειρία σου και μοιράστηκες μαζί μας όλα όσα ξέρεις.

συνοψίζοντας λοιπόν, σε αυτά που δίνουν σημασία για να σε κάνουν δεκτό είναι:

1. ψηλός μέσος όρος από το προπτυχιακό
2. score στο ielts μεγαλύτερο του 7,5 (+gmat όπου απαιτείται)
3. εργασιακή εμπειρία θα ήταν μεγάλο advantage

1) ο μέσος όρος παίζει όμως από τμήμα σε τμήμα (πχ στο economics νομίζω ζητάνε 2.1). Να ξέρεις οτι ναι μεν παίζει ρόλο ο μέσος όρος ώστε να επιλέξουν εσένα έναντι κάποιου άλλου αλλά στην προσφορά που θα σου κάνουν αν απαιτούν 1 κατά 90% θα ζητήσουν το μίνιμουν ώστε να είσαι σε αυτή τη κλίμακα βαθμολογίας (ίσως δε το εκφράζω καλά, αλλά εννοώ πχ ότι κάποια τμήματα του Cambridge ζητάνε λέει 1 το οποίο σε Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα σημαίνει άριστα. το μίνιμουν για για να "λέει" το πτυχίο σου άριστα είναι το 8,5. ακριβώς τόσο ζητήσανε (τώρα χωρίς να ξέρω κιόλας υποθέτω οτι τα τμήματα που ζητάνε 2.1 δεν θα αρκεστούν σε 6.5 άραεδώ ισχύει ότι και στο στο LSE, to UCL, το kings και το imperial όπου λένε 2.1 (λίαν καλώς) αλλά δεν ζήτησαν το μίνιμουν (6,5 στη Ελλάδα) αλλά 7,5. οπότε καταλαβαίνεις οτι με ένα βαθμό 7-7,5+ μπορείς να επιλέξεις που θα πας.
2)το ielts ειναι 7,5 για Οξφορδη και Κέιμπριτζ. αλλά και πάλι αν οριακά το έχασες (εννοώντας οτι έχεις overall 7,5 αλλά σε μια υποενότητα δε πήρες 7 αλλά 6,5) υπάρχει επιλογή να μην το ξαναδώσεις μέσα απο μια συνέντευξη και 2 τεστ στο language centre. Γενικά ξαναλέω το ielts είναι μεν προαπαιτούμενο και θα βάλουν σαν όρο το μίνιμουν που ζητάνε αλλά δεν είναι απο μόνο του λόγος για να σε απορρίψουν ή να σε αποδεχτούν. θεωρούν απλά δεδομένο ότι μιλας και δεν το θέτουν καν σαν παράγοντα σύγκρισης
3) εργασιακή εμπειρία θα είναι ένα συν αν υπάρχει κάτι σούπερ αλλά βλέπω πολλούς συμφοιτητές και φίλους που δεν έχουν καθόλου εργασιακή εμπειρία ή έχουν λίγη όπως εγώ με τη μορφή πρακτικής.

επίσης κάτι που δε ανέφερα είναι οτι δίνουν σημασία στο personal statement. είναι η ευκαιρία σου να πεις ποιός εισαι και να τους πεις γιατι εσενα και οχι καποιον αλλον.

Υ.Γ. πρόσεξε τι κολέγια θα δηλώσεις πρώτη επιλογή (παρότι για τους μεταπτυχιακούς δεν έχουν ακαδημαική υπόσταση). αν πας και βάλεις κανένα trinity, st johns κλπ απλά θα βρεθείς να σε απορρίπτουν και τα δυο και να ψάχνεις κολέγιο. Προσωπική εμπειρία. το καλό είναι οτι είσαι άντρας και δε θα σε στείλουν στα θηλέων (έτσι τη πάτησα. είχα κατάθλιψη όλο το καλοκαίρι. μετά απλά διαπίστωσα οτι δε μοιάζει με σχολείο θηλέων, οτι δεν κυκλοφορούν μόνο γυναίκες εκεί κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top