Ποιότητα πανεπιστημίων στην Αγγλία

Κασσιόπη

Νεοφερμένος

Η Κασσιόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!:)

Θα ήθελα τη βοήθειά σας! Έχω ήδη ξεκινήσει τις αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές στην Αγγλία. Θα ήθελα, αν κάποιος γνωρίζει, να μάθω την ποιότητα των εξής πανεπιστημίων: Birbeck, City , Greenwich και Midlessex. Αξίζει τον κόπο να σπουδάσει κάποιος εκεί? Υπάρχουν προοπτικές ή να το αφήσω καλύτερα? Από μια μικρή έρευνα που έχω κάνει (ιδιαίτερα για το Midlessex) οι γνώμες διίστανται. :hmm: Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει...Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
αν επιτρεπεται οι μεταπτυχιακες σου σπουδες με τι αντικειμενο θα σχετιζονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!:)

Θα ήθελα τη βοήθειά σας! Έχω ήδη ξεκινήσει τις αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές στην Αγγλία. Θα ήθελα, αν κάποιος γνωρίζει, να μάθω την ποιότητα των εξής πανεπιστημίων: Birbeck, City , Greenwich και Midlessex. Αξίζει τον κόπο να σπουδάσει κάποιος εκεί? Υπάρχουν προοπτικές ή να το αφήσω καλύτερα? Από μια μικρή έρευνα που έχω κάνει (ιδιαίτερα για το Midlessex) οι γνώμες διίστανται. :hmm: Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει...Ευχαριστώ πολύ!
Μάλλον θα έχεις δει τις παρακάτω κατατάξεις, ότι μπορεί να σημαίνουν αυτές. Αν όχι,
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?
https://www.guardian.co.uk/education/table/2012/may/21/university-league-table-2013
Μπορείς να επιλέξεις και το αντικείμενο που σ' ενδιαφέρει, για να δεις την αντίστοιχη κατάταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κασσιόπη

Νεοφερμένος

Η Κασσιόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
αν επιτρεπεται οι μεταπτυχιακες σου σπουδες με τι αντικειμενο θα σχετιζονται?

Είμαι κοινωνική λειτουργός και ενδιαφέρομαι για ψυχολογία και συμβουλευτική (κυρίως με παιδιά και εφήβους)

Μάλλον θα έχεις δει τις παρακάτω κατατάξεις, ότι μπορεί να σημαίνουν αυτές. Αν όχι,
https://www.thecompleteuniversityguid...bles/rankings?
https://www.guardian.co.uk/education/...gue-table-2013
Μπορείς να επιλέξεις και το αντικείμενο που σ' ενδιαφέρει, για να δεις την αντίστοιχη κατάταξη.

Ναι, τα έχω δει ! Πάντως σε ευχαριστώ πολύ!!!!! Οι κατατάξεις άραγε αντικατοπρίζουν την πραγματικότητα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
στο guardian που σου παρεθεσε το αλλο παιδι φαινεται -αν δεν κανω λαθος- η καταταξη και αναλογα με το αντικειμενο σπουδων οποτε ειναι πολυ βοηθητικο!

take a look:
https://www.guardian.co.uk/education/table/2012/may/22/university-guide-psychology
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
παρεπιπτοντως για ψυχολογια το bristol ειναι απιθανο! γιατι εχεις περιοριστει μονο στις 4 επιλογες που παρεθεσες απο πανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Είμαι κοινωνική λειτουργός και ενδιαφέρομαι για ψυχολογία και συμβουλευτική (κυρίως με παιδιά και εφήβους)
Ναι, τα έχω δει ! Πάντως σε ευχαριστώ πολύ!!!!! Οι κατατάξεις άραγε αντικατοπρίζουν την πραγματικότητα?:hmm:
Νομίζω ότι οι κατατάξεις έχουν τη σημασία τους, αν όλες λένε περίπου το ίδιο πράγμα για ένα πανεπιστήμιο.
Μιλώντας για τη Βρετανία, αν όλες το έχουν στα 10-15 πρώτα, μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι ένα καλό πανεπιστήμιο.
Αν όλες το έχουν μετά το 60-70, κατά πάσα πιθανότητα είναι ένα πολύ μέτριο πανεπιστήμιο.
Τα παραπάνω βεβαίως είναι χάριν παραδείγματος, μην τα πάρεις κατά γράμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dresden

Νεοφερμένος

Ο Dresden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Για το πρωτο που λες δεν εχω ιδεα.Τα αλλα δυο ειναι στο ιδιο επιπεδο αλλα δεν θεωρουνται τιποτα το ιδιαιτερο.Κοιτα το προγραμμα σπουδων και τα προσφερομενα μαθηματα και διαλεξε βασει αυτου.Τσεκαρε επισης και τις περιοχες που ειναι τα Πανεπιστημια γιατι ειναι εντελως διαφορετικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κασσιόπη

Νεοφερμένος

Η Κασσιόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
στο guardian που σου παρεθεσε το αλλο παιδι φαινεται -αν δεν κανω λαθος- η καταταξη και αναλογα με το αντικειμενο σπουδων οποτε ειναι πολυ βοηθητικο!

take a look:
https://www.guardian.co.uk/education/...ide-psychology

Πολύ βοηθητικό ! Σε ευχαριστώ πολύ!

παρεπιπτοντως για ψυχολογια το bristol ειναι απιθανο! γιατι εχεις περιοριστει μονο στις 4 επιλογες που παρεθεσες απο πανω?
Δεν είναι μόνο αυτές οι επιλογές μου. Απλά μεταξύ αυτών είπα να δω τι παίζει και σε αυτά τα πανεπιστήμια... Άσε που πιστεύω οτι πανεπιστήμια σαν το Bristol ούτε καν θα κοιτούσαν την αίτησή μου...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top