Αναδρομή στους Ολυμπιακούς Αγώνες

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Λένε πως με τον καιρό φαίνεται η αξία κάθε πράγματος,κάθε πράξης..Τί και αν γυρίζαμε στο παρελθόν να θυμηθούμε κάτι από παλια...?
Τί και αν γυρίζαμε να θυμηθούμε εκεινη την Ελλάδα...?
Οχι,δν θέλω να συγκρίνω με την τελετή της Αγγλίας..Αλλά ας ταξιδέψουμε για λίγο πίσω στο παρελθόν....

https://www.youtube.com/watch?v=AlkYi2Xu1Ks&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
τα μόνα που άρεσαν ήταν τα κινηματογραφικά κλιπάκια... αυτό έμμεσα ίσως δηλώνει ότι ήταν και ολίγον αποτυχία. πάντως δεδομένιυ ότι ο dany boyle είναι ο μαέστρος του κινηματογράφου αναμενόμενο ήταν να δείξουν ό,τι δείξανε.
Βέβαια 8 χρόνια πέρασαν και ακόμα η Αθήνα φαντάζει και θα φαντάζει για πάντα μεγαλειώδης...:








Ποπο τι μου θύμησες ! :)
Για πάντα κορυφαίοι θα είμαστε σαν λαός και ας έχουμε πολλούς προδότες μεταξύ μας ...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
πριν λίγο έβλεπα αποσπάσματα της έναρξης στην Αθήνα το 2004..............................................Αχ τί υπέροχες αναμνήσεις!!!
Ειδικά βλέπεοντας την κλεψύδρα με πιάνει απίστευτο δέος,τί αριστούργημα παρουσιάσαμε ως έθνος τελικά!Το μακιγιάζ ήταν τόσο υπέροχο,που μπέρδευες τη φαντασία με την πραγματικότητα.Ειδικά όταν περνούσε η βυζαντινή εποχή,τα πρόσωπά τους έμοιαζαν με αγιογραφίες...Ενώ στην αναπαράσταση των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων το 1896 στην Αθήνα,αν προσέξατε,ήταν τόσο τέλεια βαμμένοι και ντυμένοι οι πρωταγωνιστές, που νόμιζες οτι βλέπεις ασπρόμαυρη ταινία!!! Όλοι τους έκανας μια καταπληκτική δουλειά!!!Πού να βρίσκονται τώρα αυτά τα κοστούμια;; Πέρσι είχε μια έκθεση στην Αθήνα και οι επισκέπτες μπορούσαν να τα δουν ...
Μια στιγμή που με ''άγγιξε'' είναι αυτή με τον Νίκο Χατζηδαυιτίδη που έπαιζε το νταούλι και σαν να επικοινωνούσε με τον παίκτη που έδειχνε στην οθόνη...πραγματικά δεν μπορούσαν να βρουν πιο εμφανίσιμο άνδρα ...
Και αυτό που με συγκίνησε περισσότερο; Ξεφύλλιζα χθες μια εγκυκλοπαίδεια που αγοράσαμε τότε, το 2004,ως ενθύμιο και έχει όλες τις Ολυμπιάδες και διάφορες σπάνιες φωτογραφίες και ανέδκοτες ιστορίες των ολυμπιακών αγώνων ..και καθώς ξεφύλλιζα που λέτε,βρήκα 2 εισιτήρια για αγώνες ταε κβο ντο ..ήμουν 11 χρονών θυμάμαι όταν πήγα....α ρε αναμνήσεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.

Ο Νυχτερινός Περίπατος του Μάνου πραγματικά ντύνει τέλεια την πιο ωραία στιγμή, κατά την άποψή μου, της τελετής μας με το καραβάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Είναι ιδέα μου,ή κάθε φορά οι Ολυμπιακοί Αγώνες γίνονται όλο και πιο κιτς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Άγγλοι παιδί μου τι περιμένεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Μου αρέσει που πηγαίνανε για μετάλλιο(:/)

Όσο αφορά τον στίβο έχω βαρεθεί να λένε όλοι ότι ήταν άτυχοι, είχαν προβληματα τραυματισμού, ότι δεν ήταν η χρονιά τους και άλλα τέτοια και μετά να διαμαρτύροντια ότι θέλουν στήριξη από τις ομοσποδνίες και άλλα τέτοια.
ειχαμε καλομαθει απο προηγουμενους ολυμπιακους( 2000-2004) οταν περναμε μεταλλια γιατι θα διοργανοναμε εμεις ολυμπιακους...δεν ηταν λογικο σε πολλες περιπτωσεις οπως π.χ στα 200 μετρα που βλεπεις τωρα τον μπολτ πριν 10 χρονια εβλεπες εναν λευκο ελληνα(κεντερης) να κερδιζει 7 μαυρους αμερικανους -τζαμαικανους οπως και με την θανου στα 100 μετρα γυναικων...πρεπει να ειχαν παρει γερη ντοπα παντως:whistle:


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ολυμπιακοί Αγώνες 2012".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειχαμε καλομαθει απο προηγουμενους ολυμπιακους( 2000-2004) οταν περναμε μεταλλια γιατι θα διοργανοναμε εμεις ολυμπιακους...δεν ηταν λογικο σε πολλες περιπτωσεις οπως π.χ στα 200 μετρα που βλεπεις τωρα τον μπολτ πριν 10 χρονια εβλεπες εναν λευκο ελληνα(κεντερης) να κερδιζει 7 μαυρους αμερικανους -τζαμαικανους οπως και με την θανου στα 100 μετρα γυναικων...πρεπει να ειχαν παρει γερη ντοπα παντως:whistle:

Η υποθεση Κεντερη ειναι πολυ πιο πολυπλοκη απο οτι νομιζεις φιλε μου. Απο οτι φαινεται επεσε θυμα μεγαλης πλεκτανης, εξαλου εχει δικαιωθει και επισημα: https://www.emprosnet.gr/emprosnet-archive/d2669443-7595-4f54-912d-a501b7bc9fa3 . Τα αιτια που δημιουργηθηκε αυτος ο ''ντορος'' για τον Κεντερη τα εχει επισημανει προηγουμενος χρηστης πολυ σωστα και αναλυτικα (σιγα μην επετρεπαν σε εναν Ελληνα να μπαινει σφηνα σε αθλητες που απο πισω τους βρισκονται εταιριες κολοσοι). Κλασικα ως Ελληνες προτιμουμε να βριζουμε και να λεμε κακοηθιες για ατομα που μας δωξασαν καποτε (βλ Ελλαδα 2004). Τεσπα θυμηθειτε λιγο μια απο τις σημαντικοτερες στιγμες του Ελληνικου αθλητισμου:
https://www.youtube.com/watch?v=yrZ6IamEVIE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ βλέπω γεμάτα στάδια, ωραίες παρουσίες, καλή τηλεοπτική κάλυψη και σαφώς καλύτερους αγώνες από τους δικούς μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εγώ βλέπω γεμάτα στάδια, ωραίες παρουσίες, καλή τηλεοπτική κάλυψη και σαφώς καλύτερους αγώνες από τους δικούς μας

Συγκρίνεις ανόμια πράγματα. Το 2004 δεν είχαμε τις High Definition TV, τα κοινωνικά δύκτια ήταν σε πρόημο στάδιο και το κυριότερο δεν υπήρχε το YouTube. Επίσης δεν νομίζω ότι το ΟΑΚΑ και τα υπόλοιπα στάδια ήταν άδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Συγκρίνεις ανόμια πράγματα. Το 2004 δεν είχαμε τις High Definition TV, τα κοινωνικά δύκτια ήταν σε πρόημο στάδιο και το κυριότερο δεν υπήρχε το YouTube. Επίσης δεν νομίζω ότι το ΟΑΚΑ και τα υπόλοιπα στάδια ήταν άδεια.
Τι σχέση έχει το hd και το youtube με αυτο που αυτό λέω
:D Eλα τώρα στην Ολυμπιάδα του 2004 ο στίβος γέμιζε μόνο το βράδυ....
Να μην μιλήσω για τους Παραολυμπιακούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εγώ ψάχνω να βρω πού μετακίνησαν τη φλόγα:P

Στου Πεκίνου την έβλεπα, όταν έτρεχαν οι αθλητές:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ ψάχνω να βρω πού μετακίνησαν τη φλόγα:P

Στου Πεκίνου την έβλεπα, όταν έτρεχαν οι αθλητές:P

Φαίνεται συνέχεια είναι αρκετά όμορφος βωμός και σίγουρα φοβερή η επιλογή των ατόμων που την άνοιξαν με διαφορά καλύτερη από την δική μας αφή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Φαίνεται συνέχεια είναι αρκετά όμορφος βωμός και σίγουρα φοβερή η επιλογή των ατόμων που την άνοιξαν με διαφορά καλύτερη από την δική μας αφή
γιατι πρεπει να τις συγκρινουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
γιατι πρεπει να τις συγκρινουμε?
Στην αρχή του θέματος όλοι αρχιζαν να συγκρίνουν τους αγώνες με τους δικούς μας καιρός να αποκατασταθεί η αλήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Το άναμμα του βωμού σε κάθε ολυμπιάδα είναι ξεχωριστό. Φέτος ήταν ωραίο που τον άναψαν νέοι αθλητές, ωστόσο και στην Αθήνα το όλο θέμα ήταν απλό και κομψό. Τίποτα όμως δε συγκρίνεται μ' αυτό! https://www.youtube.com/watch?v=gSA9xUUXj6E
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Τι σχέση έχει το hd και το youtube με αυτο που αυτό λέω
:D Eλα τώρα στην Ολυμπιάδα του 2004 ο στίβος γέμιζε μόνο το βράδυ....
Να μην μιλήσω για τους Παραολυμπιακούς...
Καλύτερη εικόνα άρα καλύτερη εμπειρία (δεν ξέρω αν με καταβαίνεις) και σχετικά με το YouTube οι περισσότεροι ενημερωνόμαστε απο εκεί για τα αποτελέσματα και τις καλύτερες στοιγμές απο τα αθλήματα.

Το άναμμα του βωμού σε κάθε ολυμπιάδα είναι ξεχωριστό. Φέτος ήταν ωραίο που τον άναψαν νέοι αθλητές, ωστόσο και στην Αθήνα το όλο θέμα ήταν απλό και κομψό. Τίποτα όμως δε συγκρίνεται μ' αυτό! https://www.youtube.com/watch?v=gSA9xUUXj6E

Φαντάσου να αστοχούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Φοκος....Καλά εντάξει...καλά χριστούγεννα... Οι χειρότεροι ολυμπιακοί αγώνες όλων των εποχών...Από τι θές; από ασφάλεια;από οργάνωση;από από....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marylise

Νεοφερμένος

Η Marylise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Συμφωνώ...ψιλοχάλια είναι...οοολοοο αυτο το καρνιβαλέ της τελετης εναρξης και τα πάρτυ,η σουπερχαι τεχνολογία...δεν εχουν καμία απολύτως σχέση με το πνεύμα των Ολυμπιακών...τα δε σχόλια..."Οι Ολυμπιακοί Αγώνες γύρισαν ασπίτι τους..." ΤΙ ΑΚΥΡΟ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ?..Ποιανού σπιτι?????..Οι καλύτερες τελετές που έχω δεί μέχρι στιγμής ήταν της Ελλάδας(...ΝΑΙ ειχε την παραδοσή μας...με τα μπουζούκια και τα κρουστά,με τη βαρκούλα...ένιωθες να γυρίζεις πίσω στο χρόνο και ένιωθες Ελληνας!...)Και του Πεκίνου.Ήταν πολύ ωραία!Έδειχνε μια χώρα με πολιτισμό.Οι απολίτιστοι Άγγλοι τι να μας δείξουν?Καλο το παρτυ αλλα όχι για τελετή έναρξης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
τα δε σχόλια..."Οι Ολυμπιακοί Αγώνες γύρισαν ασπίτι τους..." ΤΙ ΑΚΥΡΟ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ?..Ποιανού σπιτι?????

Ο Ζακ Ρογκ είναι διπλωμάτης. Όπου πηγαίνει χαϊδεύει και τα αυτιά της εκάστοτε χώρας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top