Αρχαία - Τι πρέπει να προσέξω στο διαγώνισμα για να τα πάω καλά;

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
εμεις τι να πουμε γραφουμε την πεμπτη και θα μασ βαλει να συκγρινουμε το κειμενο ...με το παραλληλο κειμενο.... ελεοςςςς...???? πολυυυυ διαβασμα παντωςςςς!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mhtsos007

Νεοφερμένος

Ο mhtsos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδία αύριο γράφω διαγώνισμα αρχαίων (ενότητες 1-3)

Μήπως ξέρεται τι μπορεί να μπει στο διαγώνισμα;(οποιος ξέρει και απαντήστε μου γρήγορα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary angel

Νεοφερμένος

Η mary angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εμας μας εβαλε τ 3 κειμενο.ουσιαστικα 3ης κλησης και ρηματα.να σχηματισουμε συνθετα ουσιαστικα και λεξιλογιο(τις ευκολες λεξεις οχι τις α.ε.!) αυτα !καλη τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MARIA ANASTASIA

Νεοφερμένος

Η MARIA ANASTASIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Την Δευτερα γραφω διαγωνισμα Αρχαιων στις πρωτες 4 ενοτητες.Και σε αυτο που δυσκολευομαι ειναι οι κυριες και δευτερευουσες προτασεις.μας ειπε οτι θα μας βαλει και τους συνδεσμους για παρατακτικη και υποτακτικη συνδεση:'(ωχχ Θελω βοηθεια!!!!!σας παρακαλω.Μηπως υπαρχει καποιο site οπου μπορω να κανω εξασκηση;
εγω γραφω την πεμπτη στις 3εισ πρωτες ενοτητες και δν ειμαι τοσο σιγουρη οτι γραψω καλα και χρειαζομαι οπωσδηποτε βοηθεια,:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Παιδια μια συμβουλη: Μην αγχωνεστε, δε θα καταφερετε τιποτα(Σας μιλαω εγω που ειμαι μην πω ποσο αγχωτικος, και δεν μου βγαινει σε καλο....
Προσπαθηστε οσο μπορειτε, αλλα μεχρι ενα σημειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMOS FOITHTHS

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Λοιπόν όλοι εσείς οι ενδιαφερόμενοι προσέξτε: γράφετε είπατε, οι περισσότεροι τουλάχιστον, στις ενότητες 1-4.
Πιστεύω ότι το κείμενο της ενότητας 3 είναι το σημαντικότερο και καλύτερο! Θα σας δωθούν 2-3 ερωτήσεις προς απάντηση που βαθμολογούνται με 6 μονάδες. Η μια εξ' αυτών μπορεί να αφορά σύγκριση με ένα παράλληλο κείμενο (από το ΕΠΙΜΕΤΡΟ)
Για τον λεξιλογικό πίνακα και για την ετυμολογία δεν έχω να σας πω ειδικά πράγματα. Διαβάστε καλά τις σημασίες των λέξεων, τη θεωρία των ετυμολογικών και τις ασκήσεις του βιβλίου. Θα σας δωβούν 2 ερωτήσεις που θα βαθμολογούνται με 2 μονάδες η καθεμιά.
Από τη γραμματική: Οι ενότητες αυτές κατακλύζονται από ουσιαστικά (γ' κλίση) και από την υποτακτική των ρημάτων. Διαβάστε λοιπόν τα ουσιαστικά γ' κλίσης (Ενότητα 2η-3η αφωνόληκτα και ημιφωνόληκτα συμφωνόληκτα ουσιαστικά), το επίθετο σε -υς -εια -υ (Ενότητα 4η), την Υποτακτική ενεστώτα του ειμί που αποτελεί στηλοβάτη για το σχηματισμό της υποτακτικής των απλών ρημάτων και τέλος την Υποτακτική Ενεστώτα και Αορίστου των ρημάτων, δείχνοντας προσοχή στον χρονικό χαρακτήρα -σ- του αορίστου (πότε γίνεται ξ, ψ, ή παραμένει σ) (από πέρυσι!!)
Τέλος από συντακτικό, διαβάστε τους τρεις τρόπους σύνδεσης των προτάσεων με παράλληλη ανάγνωση των συνδέσμων (είτε από το ΕΠΙΜΕΤΡΟ του βιβλίου είτε από τη γραμματική).
Η γραμματική και το συντακτικό βαθμολογούνται με 10 μονάδες!!

Σας τα λέω τόσο αναλυτικά γιατί και δικοί μου μαθητές έγραφαν διαγώνισμα την Δευτέρα.

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εμας μας εβαλε το κειμενο της ενοτητας 3, ετυμολογικα ενοτητα 2 και λεξιλογικο πινακα ενοτητα 3, γραμματικη και συντακτικο απ'ολα...
Καλη επιτυχια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Λοιπον Διμο Φοιτητη εσυ που ξες αν μπορεις διαφωτησε με λιγο γιατι εχω μπερδεφτει:
1)Περνω το Διαγωνισμα και μου ζηταει να κανω συκγριση του 3ου κειμενου που ειπες οτι ειναι και το σημαντικοτερο με το αντιστοιχο παραλληλο κειμενο ...τι να γραψω δλδ τι εννοεις ακριβος συγκριση
2)Τι τυπου θα ειναι οι ασκησεις τις γραμ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑΑΑΑ....!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulaki!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγω τη Δευτερα γραφω στις ενοτητες 2,3 ολοκληρες, ενοτητα 4 γραμματικη και ενοτητα 5 υποτακτικη...δεν ξερω γιατι, αλλα δεν με δυσκολευουν καθολου...:xixi:

αι και εμεις εκει ειμαστε και ειναι αρκετα ευκολα τα εχω καταλαβει και εγω πολυ καλα μεχρι στιγμης αντιθετα με περυσι(οχι οτι δεν τα πηγαινα καλα αλλα τωρα τα παω καλυτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMOS FOITHTHS

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Λοιπον Διμο Φοιτητη εσυ που ξες αν μπορεις διαφωτησε με λιγο γιατι εχω μπερδεφτει:
1)Περνω το Διαγωνισμα και μου ζηταει να κανω συκγριση του 3ου κειμενου που ειπες οτι ειναι και το σημαντικοτερο με το αντιστοιχο παραλληλο κειμενο ...τι να γραψω δλδ τι εννοεις ακριβος συγκριση
2)Τι τυπου θα ειναι οι ασκησεις τις γραμ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑΑΑΑ....!!!!!!!!!

Όταν λέει σύγκριση, εννοεί ομοιότητες και διαφορές. Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε πολλές ομοιότητες και είναι οι εξής: Όπως οι συγγραφείς των παραλλήλων κειμένων έτσι και ο Πολύβιος του κειμένου της ενότητας 3 ισχυρίζονται ότι η βάση για τη συγγραφή της ιστορίας είναι η αλήθεια. Ο ιστορικός πρέπει να είναι αντικειμενικός και να μην υπερβάλλει στις περιγραφές του και στις αφηγήσεις του. Οφείλει να ξεχνά φιλίες ή έχθρες, προκειμένου να μην επηρεαστεί από συναισθηματισμούς στην προσπάθειά του να καταγράψει την αλήθεια. Και οι τέσσερις συγγραφείς συμφωνούν ως προς το ότι η ιστοριογραφία χάνει την αξία της, αν δε διέπεται από αλήθεια.

Οι ασκήσεις γραμματικής θα δίνονται με τη μορφή που βρίσκονται στο σχολικό βιβλίο: συμπλήρωση κενών, μεταγραφή λέξεων στον άλλο αριθμό, πτώση, πρόσωπο, χρόνο, έγκλιση κ.α., πολλαπλή επιλογή, συμπλήρωση πίνακα κ.α.

Παρακαλώ!! Ελπίζω να σε βοήθησα!!! :jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Οντως σε εμας επεσε το τριτο κειμεξνο ειχε ολα οσα ειπεςςς..αααα ρεεε τι εισαι εσυυυυ???????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMOS FOITHTHS

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Οντως σε εμας επεσε το τριτο κειμεξνο ειχε ολα οσα ειπεςςς..αααα ρεεε τι εισαι εσυυυυ???????????

Μακάρι να έγραψες καλά!:jumpy:!! Χαίρομαι που βοήθησα!:D Για ό,τι χρειαστείς στείλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ναι οκ....Αλλα εχω μια απορια ..Που τα ξες ολα αυτα ???:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τελικα τα πηγα τελεια ...Πηρα 17 ενω περισυ επαιρνα παντα γυρω στο 13 στο συγκεκρυμενο μαθημα ... Η κυρια ειπε ο δευτερος μεγαλυτερος βαθμος σε ολη την 2τερα ...Ακομα μου ειπε οτι εχω τελεια εκφραση και αυτο φανηκε στις απαντησεις μου..ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΑΡΗ ΣΕ ΕΣΕΝΑ...χιχιχχι ΕΥΧΑΡΙΣΩ ΠΟΛΥ...!!!:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Τελικα τα πηγα τελεια ...Πηρα 17 ενω περισυ επαιρνα παντα γυρω στο 13 στο συγκεκρυμενο μαθημα ... Η κυρια ειπε ο δευτερος μεγαλυτερος βαθμος σε ολη την 2τερα ...Ακομα μου ειπε οτι εχω τελεια εκφραση και αυτο φανηκε στις απαντησεις μου..ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΑΡΗ ΣΕ ΕΣΕΝΑ...χιχιχχι ΕΥΧΑΡΙΣΩ ΠΟΛΥ...!!!:-)

:no1::no1::no1::no1:
Μπραβο και σε σενα ομως...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ευχαριστωωωω..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMOS FOITHTHS

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ναι οκ....Αλλα εχω μια απορια ..Που τα ξες ολα αυτα ???:xixi:

Τα ξέρω επειδή κάνω μάθημα σε παιδιά Β' Γυμνασίου. :iagree:Επίσης, το κείμενο της ενότητας 3 το ξέρω από προσωπική εμπειρία καθώς βρισκόταν και στο παλαιό βιβλίο αρχαίων που το διδασκόμουν εγώ.:iagree::iagree::iagree:
-----------------------------------------
Τελικα τα πηγα τελεια ...Πηρα 17 ενω περισυ επαιρνα παντα γυρω στο 13 στο συγκεκρυμενο μαθημα ... Η κυρια ειπε ο δευτερος μεγαλυτερος βαθμος σε ολη την 2τερα ...Ακομα μου ειπε οτι εχω τελεια εκφραση και αυτο φανηκε στις απαντησεις μου..ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΑΡΗ ΣΕ ΕΣΕΝΑ...χιχιχχι ΕΥΧΑΡΙΣΩ ΠΟΛΥ...!!!:-)

Συγχαρητήρια, χαίρομαι πάρα πολύ:D:D:D!! Δεν το χρωστάς μόνο σε μένα γιατί το άξιζες, καθώς, για να γράψεις τόσο σημαίνει ότι διάβασες αυτά που είπαμε!! :no1::no1::no1: . Συνέχισε έτσι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
λοιπον γραφω για δευτερο 3μηνο και πρεπει ν διαβασω αλλα παλι η κυρια ενω δεν εκανε συγκριση μεσα στην ταξη μασ ειπε οτι θα εχει στο διαγωνισμα ...Κειμενα 5 , 6,7 και παραλληλα αν θα ηθελε καποιοσ να με βοηθησει ....?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zuzuniki

Νεοφερμένος

Η Zuzuniki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδιά γράφω διαγώνισμα αύριο...5,6,7 ενότητες..τι λέτε να πέσει;;;:worry::hmm:

αααααα και plz κάποιος να μ κλείσει τ: σώφρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
το εχει στη γραμματικη.στην κλιση των επιθετων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top