Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,225 εγγεγραμμένα μέλη και 2,423,298 μηνύματα σε 75,646 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 210 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιο πιστοποιητικό Αγγλικών να δώσω;

chloe26

Νεοφερμένος

H chloe26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H chloe26 έγραψε: στις 06:21, 06-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Γραναζι
50 λεπτά, δωρεάν και το δίνεις όσες φορές θέλεις... Ποιά πανεπιστήμια και ποιοί εργοδότες το αναγνωρίζουν τότε; Κατά την άποψή μου δεν έχει καμία αξία...
Το δίνεις όσες φορές θέλεις αλλά δεν υπάρχει "λυσσάρι" με τις απαντήσεις, ούτε σου λέει σε ποιες ερωτήσεις έκανες λάθος.
Σύμφωνα με την Wikipedia "The EF Standard English Test is a free online standardized test of the English language designed for non-native English speakers. It is the product of EF Education First, a global language training company". Άρα έχει κάποια αξιοπιστία.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι απευθύνεται κυρίως σε όσους είτε δεν έχουν κανένα πιστοποιητικό είτε έχουν πιστοποιητικό αλλά δεν το απέκτησαν πρόσφατα (με το EF SET αποδεικνύουν ότι δεν έχουν ξεχάσει τη γλώσσα) είτε θέλουν να αποδείξουν ότι σήμερα το επίπεδό τους είναι ανώτερο από το επίπεδο του πιστοποιητικού που απέκτησαν στο παρελθόν.
Σε κάθε περίπτωση δεν προκαλεί ζημιά το να το αποκτήσει κάποιος και να το προσκομίσει στον εργοδότη του. Εκτός φυσικά αν η βαθμολογία που πάρει είναι χειρότερη από τυχόν άλλο πιστοποιητικό που έχει.
Αξίζει να αναφερθεί ότι χθες το απέκτησε, έπειτα από παρότρυνσή μου ότι δεν έχει να χάσει τίποτα, ο ξαδερφός μου (βαθμολογία Α2) και έπειτα επικοινώνησε με τον εργοδότητη του. Ο εργοδότης του είπε να το προσκομίσει τυπωμένο τη Δευτέρα και ότι πήρε την προαγωγή, καθώς οι άλλοι εργαζόμενοι στο συγκεκριμένο τμήμα της εν λόγω εταιρείας δεν έχουν κανένα πιστοποιητικό. Το μόνο που έχει να κάνει είναι μέχρι τη Δευτέρα να βγάλει screenshot το πιστοποιητικό που απέκτησε, να κάνει τις αναγκαίες περικοπές (για λόγους αισθητικής) και να το τυπώσει. Άρα για κάποιες εταιρείες το εν λόγω πιστοπιητικό έχει κάποια αξία.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chloe26 : 06-01-18 στις 06:25.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,070 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 09:29, 06-01-18:

Τα τελευταία χρόνια έχουν σκάσει μύτη ένα σωρό πιστοποιητικά γλωσσομάθειας. Προσωπικά πιστεύω ότι τα βαριά χαρτιά εξακολουθούν διαχρονικά να είναι του Cambridge και του Michigan (μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις γίνεται αποδεκτό μόνο του Cambridge). Βέβαια πάντοτε εξαρτάται για ποιον λόγο χρειάζεσαι το πιστοποιητικό. Αν είναι για να διεκδικήσεις μια θέση εργασίας που απαιτεί γλωσσομάθεια χωρίς όμως το αντικείμενο εργασίας που θα έχεις, να απαιτεί ενασχόληση με αυτήν, τότε μπορείς να πάρεις ένα οποιοδήποτε πιστοποιητικό από αυτά που γίνονται αποδεκτά και να κάνεις τη δουλειά σου. Αν όμως θέλεις πραγματικά να κατακτήσεις μια γλώσσα ή να φύγεις κάποια στιγμή στο εξωτερικό για σπουδές ή για δουλειά ή ακόμα κι εδώ αν κατά τη διάρκεια των σπουδών σου θέλεις να διαβάσεις ξένη βιβλιογραφία, καλό είναι να μην κάνεις εκπτώσεις στη γνώση. Τα πασαλείμματα θα τα βρείτε μπροστά σας και τότε θα είναι αργά να τα διορθώσετε με αποτέλεσμα να χάσετε ευκαιρίες. Ξεκινήστε συστηματική μελέτη της γλώσσας και δώστε εξετάσεις για έναν παγκόσμια αποδεκτό τίτλο. Πάντως πραγματικά μου κάνει εντύπωση πώς είναι δυνατόν τη στιγμή που όλοι οι γονείς στην Ελλάδα, βιάζονται να ξεκινήσουν τα παιδιά τους ξένες γλώσσες από την Γ΄Δημοτικού, να φτάνουν 25 χρονών και να τρέχουν πανικόβλητοι να βρουν μια οποιαδήποτε πιστοποίηση για να σώσουν την κατάσταση.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 253 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε: στις 19:57, 06-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Τα τελευταία χρόνια έχουν σκάσει μύτη ένα σωρό πιστοποιητικά γλωσσομάθειας. Προσωπικά πιστεύω ότι τα βαριά χαρτιά εξακολουθούν διαχρονικά να είναι του Cambridge και του Michigan (μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις γίνεται αποδεκτό μόνο του Cambridge). Βέβαια πάντοτε εξαρτάται για ποιον λόγο χρειάζεσαι το πιστοποιητικό. Αν είναι για να διεκδικήσεις μια θέση εργασίας που απαιτεί γλωσσομάθεια χωρίς όμως το αντικείμενο εργασίας που θα έχεις, να απαιτεί ενασχόληση με αυτήν, τότε μπορείς να πάρεις ένα οποιοδήποτε πιστοποιητικό από αυτά που γίνονται αποδεκτά και να κάνεις τη δουλειά σου. Αν όμως θέλεις πραγματικά να κατακτήσεις μια γλώσσα ή να φύγεις κάποια στιγμή στο εξωτερικό για σπουδές ή για δουλειά ή ακόμα κι εδώ αν κατά τη διάρκεια των σπουδών σου θέλεις να διαβάσεις ξένη βιβλιογραφία, καλό είναι να μην κάνεις εκπτώσεις στη γνώση. Τα πασαλείμματα θα τα βρείτε μπροστά σας και τότε θα είναι αργά να τα διορθώσετε με αποτέλεσμα να χάσετε ευκαιρίες. Ξεκινήστε συστηματική μελέτη της γλώσσας και δώστε εξετάσεις για έναν παγκόσμια αποδεκτό τίτλο. Πάντως πραγματικά μου κάνει εντύπωση πώς είναι δυνατόν τη στιγμή που όλοι οι γονείς στην Ελλάδα, βιάζονται να ξεκινήσουν τα παιδιά τους ξένες γλώσσες από την Γ΄Δημοτικού, να φτάνουν 25 χρονών και να τρέχουν πανικόβλητοι να βρουν μια οποιαδήποτε πιστοποίηση για να σώσουν την κατάσταση.
Δεν υπάρχουν παγκόσμια αποδεκτοί τίτλοι.
Πέρα από κάποιες προκηρύξεις δημοσίου και κάποια μεταπτυχιακά δεν χρειάζονται αλλού αυτές οι πιστοποιήσεις. Το θέμα είναι να μάθεις να μιλάς.

Αρχική Δημοσίευση από chloe26
Ο ξάδερφός μου δουλεύει εδώ και χρόνια σε ιδιωτική εταιρεία. Ξέρει κάποια Αγγλικά. Δεν έχει όμως καμιά πιστοποίηση. Από την εταιρεία, του είπαν ότι αν προσκομίσει οποιοδήποτε πιστοποιητικό (έστω επιπέδου Α1) θα πάρει μια μικρή προαγωγή. Ξέρετε ποια πιστοποιητικά (Αγγλικών) επιπέδου Α1 για ενήλικες υπάρχουν;
Το κρατικό που είναι και το πιο φθηνό.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,070 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 20:33, 06-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από NikosChatzoglou
Δεν υπάρχουν παγκόσμια αποδεκτοί τίτλοι.
Πιστεύεις ότι είναι εύκολο ν΄ ανταποκριθείς με υψηλή βαθμολογία σε μια εξέταση τύπου TOEFL, IELTS κτλ αν δεν έχεις πάρει ένα "βαρβάτο" proficiency;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 467 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε: στις 11:53, 07-01-18:

Εδώ το κύριο ερώτημα είναι θες να μάθεις αγγλικά για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ή θέλεις απλώς ενα χαρτι; Από την δικιά μου εμπειρία ξέρω άτομα που έχουν proficiency της πλάκας με σκορ του τύπου 57% και με το ζόρι μπορούν να καταλάβουν αγγλικά και είναι και αλλα που έχουν κάποια σοβαρά proficiency όπως το Michigan. Στην αγορά εργασίας δεν έχει καμία διαφορά Αλλά αν θέλει κάνεις κανείς να κάνει κάτι που θα του χρειαστούν τα αγγλικά πχ σπουδές στο εξωτερικό τότε ας στρώσει **** να κάνει σοβαρή δουλειά και ας αφήσει τα πιο proficiency είναι πιο εύκολο, πιο γρήγορο κλπ
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 253 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε: στις 08:29, 13-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Πιστεύεις ότι είναι εύκολο ν΄ ανταποκριθείς με υψηλή βαθμολογία σε μια εξέταση τύπου TOEFL, IELTS κτλ αν δεν έχεις πάρει ένα "βαρβάτο" proficiency;
Έχει να κάνει με το πόσο εκτίθεσαι στη γλώσσα. Το αν είχα πάρει εγώ ένα βαρβάτο proficiency το 2007 δεν πρόκειται να με βοηθήσει το 2018 να ανταποκριθώ καλύτερα στις εξετάσεις (αν από τότε είχα αφήσει εντελώς τα αγλικά).
Παράθεση

MariaDe

Νεοφερμένος

H MariaDe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H MariaDe έγραψε: στις 10:03, 04-04-18:

Εγω θα σου προτεινα να δωσεις το cambridge σιγουρα εχει περισσοτερο κυρος αλλα και αν θες να σπουδασεις αγγλια εναι το μονο μαζι με τα IELTS που αναγνωριζουν ως πιστοποιητικο γλωσσας!
Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Διδακτορικός

H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Διδακτορικός του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 177 μηνύματα.

H Wrong έγραψε: στις 00:03, 12-04-18:

Έχουμε θεοποιήσει τα πτυχία γλωσσομάθειας στην Ελλάδα.
Προσωπικά πιστεύω ότι το σημαντικό είναι να μπορείς να επικοινωνείς/διαβάζεις/γράφεις ικανοποιητικά σε μία ξένη γλώσσα. Από εκεί και πέρα, τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας, να δίνονται όταν υπάρχει λόγος (πχ. η προοπτική σε ένα-ενάμιση χρόνο να θέλεις να φύγεις έξω για σπουδές). Τα περισσότερα ιδρύματα ζητάνε πλέον IELTS/TOEFL, Michigan δε ζητούσαν ποτέ --τουλάχιστον όχι αυτά που τσέκαρα πάντοτε εγώ και απορούσα γιατί μας έβαζαν να το δώσουμε-- και πολλά στην Αγγλία ζητάνε CPE αλλά φρέσκο-φρέσκο (δηλαδή, αν είσαι 25 ετών και πήρες Proficiency πριν δέκα χρόνια στο Γυμνάσιο, ξέχνα το, δε μετράει!). Καλό είναι να ψάχνουμε τα πάντα και να μη δίνουμε άσκοπα εξετάσεις επί εξετάσεων. Άλλωστε, σε κάθε πιστοποιητικό γλωσσομάθειας οι εξετάσεις είναι δομημένες με τέτοιο τρόπο που, κατά πάσα πιθανότητα, αν διαβάσεις ικανοποιητικά, θα περάσεις. Δεν εξετάζουν το πόσο καλά κατέχεις τη γλώσσα σε γενικό επίπεδο αλλά κατά πόσο μπορείς να ανταπεξέλθεις σε πολύ συγκεκριμένα tasks (με εξαίρεση κάποια πτυχία άλλων γλωσσών -- η δομή του C2 DALF, ας πούμε, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση γιατί σου έδινε μια κάποια "ελευθερία") και το ότι τα έχεις πάρει με καλό/κακό/μέτριο σκορ δε σημαίνει τίποτα πέρα από το ότι ίσως σε δεχτούν στο πανεπιστήμιο όπου θες να κάνεις προπτυχιακό/μεταπτυχιακό κλπ.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    stergios191919