Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,225 εγγεγραμμένα μέλη και 2,423,298 μηνύματα σε 75,646 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 209 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων ΠΑ.ΠΕΙ.

paulkin94

Νεοφερμένος

Ο paulkin94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O paulkin94 έγραψε: στις 15:47, 16-02-18:

Σιγουρα παιζει ρολο αλλα οχι καθοριστικο. Δηλαδη καποιος που εχει τελειωσει ενα μετριο πανεπιστήμιο με καλο Μ.Ο. και Gmat 750 και πανω δεν εχουν λογο να τον απορριψουν (στα οικονομικα μιλαω παντα). Γνωριζω ατομο απο deree το οποιο ειναι κολλεγιο και οι καθηγητες του δεν εχουν τρομερη ερευνητικη δραστηριοτητα αφου δεν κανουν ερευνα εκει και μου χει πει οτι μια χαρα δεχονται αποφοιτους σε κορυφαια μεταπτυχιακα του εξωτερικου ενω ο ιδιος τελειωσε πριν 2 χρονια ενα μαστερ στο LSE. Επισης ενα παιδι απο οικονομικο Πατρας κανει msc finance στο ΜΙΤ, ενα πολυ απαιτητικο μεταπτυχιακο. Γι αυτο καλο θα ειναι να ειπωθεί οτι αν εισαι καλος και παθιασμενος με αυτο που σπουδαζεις θα πας πολυ ψηλα στο μελλον σε οποιαδήποτε πανεπιστήμιο και να εισαι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 20:36, 16-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από paulkin94
Σιγουρα παιζει ρολο αλλα οχι καθοριστικο. Δηλαδη καποιος που εχει τελειωσει ενα μετριο πανεπιστήμιο με καλο Μ.Ο. και Gmat 750 και πανω δεν εχουν λογο να τον απορριψουν (στα οικονομικα μιλαω παντα). Γνωριζω ατομο απο deree το οποιο ειναι κολλεγιο και οι καθηγητες του δεν εχουν τρομερη ερευνητικη δραστηριοτητα αφου δεν κανουν ερευνα εκει και μου χει πει οτι μια χαρα δεχονται αποφοιτους σε κορυφαια μεταπτυχιακα του εξωτερικου ενω ο ιδιος τελειωσε πριν 2 χρονια ενα μαστερ στο LSE. Επισης ενα παιδι απο οικονομικο Πατρας κανει msc finance στο ΜΙΤ, ενα πολυ απαιτητικο μεταπτυχιακο. Γι αυτο καλο θα ειναι να ειπωθεί οτι αν εισαι καλος και παθιασμενος με αυτο που σπουδαζεις θα πας πολυ ψηλα στο μελλον σε οποιαδήποτε πανεπιστήμιο και να εισαι.
Αν είσαι καλός και αγαπάς το αντικείμενό σου, είσαι σε θέση να καλύψεις τα κενά του ιδρύματός σου.
Σε γενικές γραμμές, το πανεπιστήμιο προέλευσης έχει σημαντικό ρόλο για την επιλογή ενός φοιτητή για ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα. Το ίδιο μετράει αν έχεις πάρει πτυχίο με 8,6 από το ΟΠΑ και πτυχίο με 8,6 από ΔΠΘ στα οικονομικά;
Επίσης, μιλάς για οικονομικά πτυχία ενώ βρισκόμαστε στο τόπικ της ΟΔΕ. Οι απόφοιτοι της ΟΔΕ δεν ασχολούνται μεταπτυχιακώς μόνο με finance ή statistics. Υπάρχει ο τομέας του hr, του marketing, του pr, του legal κλπ. για τους οποίους δε χρειάζεται κάποια βαθμολογία GMAT / GRE.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

paulkin94

Νεοφερμένος

Ο paulkin94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O paulkin94 έγραψε: στις 21:05, 16-02-18:

Κοιταξε να δεις πολλα μετρανε ρολο στο να σε δεχτουν σε μεταπτυχιακο, αλλα πανεπιστήμια δινουν περισσότερο βαρος στο Μ.Ο, αλλα σε διαφορα project που εχεις κανει, αλλα ενδιαφερονται για τυχον δημοσιευσεις που μπορει να εχεις, κ.α. Επισης μετραει και ο παραγοντας τυχη. Παντως το παιδι που ελεγα απ το κολλεγιο δεν χρειαστηκε gmat για να τον δεχτουν στο lse.
Επειδη εχουμε ξεφυγει λιγο με το θεμα της συζητησης, οσο αφορα το ΟΔΕ Παπει προκειται για ενα πολυ αξιολογο τμημα που σου δινει μεγαλη ευελιξια ειδικα σε οσους δεν ξερουν με τι να εξειδικευτουν αφου κανεις σχεδον τα παντα (μαρκετινγκ, λογιστικη, logistics, χρηματοοικονομικα) με λιγα λογια ειναι ενα πτυχιο μπαλαντερ θα ελεγα που σου δινει ολες τις απαραίτητες γνωσεις που πρεπει να εχει ενας μανατζερ και το λεω ως αποφοιτος του τμηματος εχοντας βγει στην αγορα εργασιας.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια