Αποριες για Τμημα Διεθνων και Ευρωπαϊκών σπουδών στο ΠΑ.ΠΕΙ!

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Χαίρεται!
Αρχικα να πω πως μολις τωρα έφτιαξα τον λογαριασμο μου στο forum διότι εχω καποιες απορίες τις οποίες νομίζω θα μπορέσετε να μου λύσετε. Είστε πολύ βοηθητικοί, σας το δινω!

Είμαι μαθήτρια της τρίτης Λυκείου θεωρητικής κατευθυνσης.
Απο πρώτη κιόλας λυκειου στοχος μου ηταν να περασω Αγγλικη φιλολογία, ομως πριν απο λιγο καιρο άλλαξα γνωμη εντελως.
Εψαχνα για σχολες και βρηκα αυτη των Διεθνων και Ευρωπαικων σπουδων, η οποια με γοήτευσε αμεσως.
Βρηκα το προγραμμα της ενδιαφερον και ανακάλυψα πως η φιλολογια δεν ειναι της αρεσκειας μου(ετσι και αλλιως δεν θελω με την καμια να γινω δασκαλος η κατι αντιστοιχο).
Δυστυχως ομως τα πράγματα δεν ειναι οσο ουτοπικα οσο τα φανταζομουν διοτι πολυ λενε πως αυτο το τμημα και γενικα καθε τμημα Διεθνων και ευρωπαικων σπουδων δεν εχει καλη επαγγελματική αποκατάσταση.

Εγω εχω στοχο να κανω πολλα πραγματα οταν περασω καπου. Συγκεκριμενα, να μαθω ως δευτερη γλωσσα τα κινεζικα, να επιδιώξω φοιτηση στο εξωτερικο (συγκεκριμενα με το προγραμμα Erasmus) και σαφως να κανω μεταπτυχιακο. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
1) Η κινεζικη γλωσσα θα με βοηθησει στην επαγγελματικη αποκατασταση απο αυτο το τμημα; Αν οχι, πια γλωσσα θα μου προτείνατε;
2) Το Erasmus ειναι καλο και βοηθητικό; (προσωπικες εμπειριες δεκτες!)
3) Το erasmus εχει καμια ισχυ στο βιογραφικο;
4) Ειναι εύκολο να περασω στην διπλωματικη Ακαδημία;
5) Προτασεις για μεταπτυχιακο;
6) Αν ολα πανε στραβα, υπαρχει τροπος να ασχοληθω με ναυτιλιακα ή οχι;

Θα ηθελα να τονισω πως θελω πολυ να εργαστω ελλαδα... Αλλα γνωριζω πως ισως αυτο να ειναι ανέφικτο και να γινω και εγω ενας επιπλεον ξενιτεμενος νεος.

Επισης συγγνωμη αν ειναι ιδιαιτερα χαζες οι ερωτησεις μου, αλλα δεν εχω ιδεα που αλλου να απευθυνθώ.

Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις απαντησεις σας και εμπειριες σας απο αυτο το τμημα!
 

nickd6776

Νεοφερμένος

Ο nickd6776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Χαίρεται!
Αρχικα να πω πως μολις τωρα έφτιαξα τον λογαριασμο μου στο forum διότι εχω καποιες απορίες τις οποίες νομίζω θα μπορέσετε να μου λύσετε. Είστε πολύ βοηθητικοί, σας το δινω!

Είμαι μαθήτρια της τρίτης Λυκείου θεωρητικής κατευθυνσης.
Απο πρώτη κιόλας λυκειου στοχος μου ηταν να περασω Αγγλικη φιλολογία, ομως πριν απο λιγο καιρο άλλαξα γνωμη εντελως.
Εψαχνα για σχολες και βρηκα αυτη των Διεθνων και Ευρωπαικων σπουδων, η οποια με γοήτευσε αμεσως.
Βρηκα το προγραμμα της ενδιαφερον και ανακάλυψα πως η φιλολογια δεν ειναι της αρεσκειας μου(ετσι και αλλιως δεν θελω με την καμια να γινω δασκαλος η κατι αντιστοιχο).
Δυστυχως ομως τα πράγματα δεν ειναι οσο ουτοπικα οσο τα φανταζομουν διοτι πολυ λενε πως αυτο το τμημα και γενικα καθε τμημα Διεθνων και ευρωπαικων σπουδων δεν εχει καλη επαγγελματική αποκατάσταση.

Εγω εχω στοχο να κανω πολλα πραγματα οταν περασω καπου. Συγκεκριμενα, να μαθω ως δευτερη γλωσσα τα κινεζικα, να επιδιώξω φοιτηση στο εξωτερικο (συγκεκριμενα με το προγραμμα Erasmus) και σαφως να κανω μεταπτυχιακο. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
1) Η κινεζικη γλωσσα θα με βοηθησει στην επαγγελματικη αποκατασταση απο αυτο το τμημα; Αν οχι, πια γλωσσα θα μου προτείνατε;
2) Το Erasmus ειναι καλο και βοηθητικό; (προσωπικες εμπειριες δεκτες!)
3) Το erasmus εχει καμια ισχυ στο βιογραφικο;
4) Ειναι εύκολο να περασω στην διπλωματικη Ακαδημία;
5) Προτασεις για μεταπτυχιακο;
6) Αν ολα πανε στραβα, υπαρχει τροπος να ασχοληθω με ναυτιλιακα ή οχι;

Θα ηθελα να τονισω πως θελω πολυ να εργαστω ελλαδα... Αλλα γνωριζω πως ισως αυτο να ειναι ανέφικτο και να γινω και εγω ενας επιπλεον ξενιτεμενος νεος.

Επισης συγγνωμη αν ειναι ιδιαιτερα χαζες οι ερωτησεις μου, αλλα δεν εχω ιδεα που αλλου να απευθυνθώ.

Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις απαντησεις σας και εμπειριες σας απο αυτο το τμημα!
1. Ναί, αλλά είναι δύσκολη.
2,3 Ειναι εμπειρία , έχει την αξία του, αλλά μην βιάζεσαι μπές πρώτα και μετα αποφασιζεις αν και που θα πας. ?Βεβαια εχει το μειονεκτημα οτι χανεις επαφη με το Πανεπιστημιο.
4. Οχι καθόλου
5. Πολύ νωρίς. Θα το αποφασίσεις εσύ όταν θα έχεις εικόνα και προτιμησεις για το αντικειμενο και τις πιθανες επιλογες .
6. Υπάρχει, με καποιο σχετικο μεταπτυχιακο.Πιο κοντα στα ναυτιλιακα σαφως η σχολη απο τις αλλες αντιστοιχες , γενικα πιο δυσκολα , αρκετα οικονομικα μαθηματα, δες το προγραμμα σπουδων
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Δυστυχως ομως τα πράγματα δεν ειναι οσο ουτοπικα οσο τα φανταζομουν διοτι πολυ λενε πως αυτο το τμημα και γενικα καθε τμημα Διεθνων και ευρωπαικων σπουδων δεν εχει καλη επαγγελματική αποκατάσταση.


Θα ηθελα να τονισω πως θελω πολυ να εργαστω ελλαδα... Αλλα γνωριζω πως ισως αυτο να ειναι ανέφικτο και να γινω και εγω ενας επιπλεον ξενιτεμενος νεος.
Θα ήθελα κυρίως να σχολιάσω αυτά τα δύο που είπες. Πίστεψε με, οι σχολές που θεωρούνται πως έχουν μέλλον από το θεωρητικό πεδίο, δεν είναι ούτε 20. Και τονίζω φυσικά το θεωρούνται, γιατί δεν ευσταθεί απόλυτα. Οποίο τμήμα διεθνών σπουδών και να δηλώσεις το σίγουρο είναι ότι θα μάθεις πολλά αντικείμενα από διάφορους κλάδους, όπως ιστορία, ανθρωπολογία, οικονομία. Σε καμία περίπτωση δεν είναι ένα τμήμα που δεν έχει μέλλον, άλλωστε ποιος μου κρίνει με σιγουριά πως θα είναι οι συνθήκες γενικά στον κόσμο μετά από 6 χρόνια; Μαθαίνεις στην σχολή και δεύτερη ξένη γλώσσα, αν και εννοείται πως αφού είσαι φοιτητής μπορείς να παρακολουθείς και άλλες γλώσσες ή μαθήματα. Εάν το πάρεις πιο σοβαρά μπορείς να κατευθυνθεις προς το διπλωματικό σώμα που προφανώς και δεν είναι εύκολο να εισαχθεις, αλλά θεωρείται ότι αυτοί από το διεθνών έχουν το πλεονέκτημα ότι κάποια πράγματα ήδη τα ξέρουν. Προφανώς και κανεις δεν θέλει να φύγει από τον τόπο του για τους Χ, ψ λόγους, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει, ώστε να εξελίξει αυτό που σπούδασε. Μπορείς βέβαια, να πάρεις αυτό το πτυχίο και να κάνεις μια εντελώς άσχετη δουλειά που επίσης δεν είναι κακό, αρκεί να είναι μόνιμη δουλειά, να υπάρχει σταθερότητα. Ίσως καλύτερα θα ήταν να ξανασκεφτείς αυτή τη σχολή για το αν θα σου ταίριαζε απόλυτα και φυσικά να σκεφτείς τι επιδιώκεις δηλαδή, θες να σπουδάσεις κάτι που θα σου αρέσει και να εξελιχθεις σε αυτό, ή θες να πάρεις μόνο ένα πτυχίο και να βρεις κατευθείαν δουλειά; Η μόνη σχολή κατά τη γνώμη μου, που θα έχει μεγάλη απορροφητικότητα είναι μια στο Βόλο που πέρυσι μπήκε στο μηχανογραφικό και γίνεσαι δάσκαλος σε πρόσφυγες! Μαθαίνεις και σπάνιες γλώσσες όπως κινέζικα, αραβικά κτλ. Πάντως, να κρατήσεις ότι δεν ξέρεις στο μέλλον πως θα διαμορφωθούν οι συνθήκες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top