Γεωγραφία Χαροκοπείου

Maria1980

Νεοφερμένος

Η Maria1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν ενδιαφέρεσαι ακόμα, μπορώ να βοηθήσω

Καλησπέρα κι απο εμένα, με ενδιαφέρουν κι εμένα κατακτήριες στο συγκεκριμένο τμήμα, έχω βρει την ύλη, μήπως κάποιος έχει τη σχετική βιβλιογραφία ή/και γνωρίζει θέματα που έχουν βάλει κατά καιρούς? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που σπουδάζει σε αυτήν την σχολή η είναι απόφοιτος και μπορεί να πει την άποψη του ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση και τα μαθήματα;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που σπουδάζει σε αυτήν την σχολή η είναι απόφοιτος και μπορεί να πει την άποψη του ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση και τα μαθήματα;
Δεν σπουδάζω εκεί αλλά γνωρίζω από φίλο μου που είναι στο τμήμα ως ένας απόφοιτος του τμήματος έχει δυνατότητες επαγγελματικής δραστηριοποίησης στην Ελλάδα και στο εξωτερικό στο Δημόσιο, τον Ιδιωτικό και τον Κοινωνικό τομέα. Οι μεταβολές στη διοικητική οργάνωση της χώρας («σχέδιο Καλλικράτης») και η διεθνοποίηση των αγορών δημιουργούν νέες δυνατότητες για πτυχιούχους με τα επιστημονικά χαρακτηριστικά του γεωγράφου. Αναλυτικά οι εν δυνάμει χώροι επαγγελματικής και επιστημονικής δράσης και συνεισφοράς των πτυχιούχων γεωγράφων στους επί μέρους τομείς της οικονομίας και της κοινωνίας είναι: Κρατικός και ευρύτερος Δημόσιος τομέας, Οργανισμοί Τοπικής και Περιφερειακής Αυτοδιοίκησης, επιχειρήσεις με εθνικό-περιφερειακό δίκτυο, σύνδεσμοι ή σύμβουλοι επιχειρήσεων, εταιρείες και γραφεία μελετών.
Μπορείς να ασχολήθεις με γεωπληροφορική και γεωγραφικα συστήματα πληροφοριών αλλά και χωρική ανάλυση(στην οποία χρείαζεσαι σίγουρα καλή γνώση της στατιστικής)
Θεωρώ πως αν ασχολήθεις με τον τομέα της γεωπληροφορικής έχεις ένα καλό μέλλον επαγγελματικά(δεν ξέρω αν ο τομέας αυτός έχει άνθηση στην Ελλάδα-ψάξου σχετικά με αυτό!)
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Δεν σπουδάζω εκεί αλλά γνωρίζω από φίλο μου που είναι στο τμήμα ως ένας απόφοιτος του τμήματος έχει δυνατότητες επαγγελματικής δραστηριοποίησης στην Ελλάδα και στο εξωτερικό στο Δημόσιο, τον Ιδιωτικό και τον Κοινωνικό τομέα. Οι μεταβολές στη διοικητική οργάνωση της χώρας («σχέδιο Καλλικράτης») και η διεθνοποίηση των αγορών δημιουργούν νέες δυνατότητες για πτυχιούχους με τα επιστημονικά χαρακτηριστικά του γεωγράφου. Αναλυτικά οι εν δυνάμει χώροι επαγγελματικής και επιστημονικής δράσης και συνεισφοράς των πτυχιούχων γεωγράφων στους επί μέρους τομείς της οικονομίας και της κοινωνίας είναι: Κρατικός και ευρύτερος Δημόσιος τομέας, Οργανισμοί Τοπικής και Περιφερειακής Αυτοδιοίκησης, επιχειρήσεις με εθνικό-περιφερειακό δίκτυο, σύνδεσμοι ή σύμβουλοι επιχειρήσεων, εταιρείες και γραφεία μελετών.
Μπορείς να ασχολήθεις με γεωπληροφορική και γεωγραφικα συστήματα πληροφοριών αλλά και χωρική ανάλυση(στην οποία χρείαζεσαι σίγουρα καλή γνώση της στατιστικής)
Θεωρώ πως αν ασχολήθεις με τον τομέα της γεωπληροφορικής έχεις ένα καλό μέλλον επαγγελματικά(δεν ξέρω αν ο τομέας αυτός έχει άνθηση στην Ελλάδα-ψάξου σχετικά με αυτό!)
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Λίγο άσχετο βέβαια αλλά αφού ανέφερες την γεωπληροφορική υπάρχει και το τμήμα μηχανικών τοπογραφίας και γεωπληροφορικης στο παδα μήπως θα ήταν καλύτερη επιλογή;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Λίγο άσχετο βέβαια αλλά αφού ανέφερες την γεωπληροφορική υπάρχει και το τμήμα μηχανικών τοπογραφίας και γεωπληροφορικης στο παδα μήπως θα ήταν καλύτερη επιλογή;
εχει ασσφή επαγγελματικά δικαιώματα αλλά εγώ θα το δήλωνα γιατί πιστεύω θα δωθούν σε 1-2 χρόνια! Καλύτερα όμως είναι να ρωτήσεις κάποιον καθηγητή σου!
 

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που σπουδάζει σε αυτήν την σχολή η είναι απόφοιτος και μπορεί να πει την άποψη του ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση και τα μαθήματα;
Τα πτυχία που μπορούν πλέον να σου εγγυηθούν καλή επαγγελματική αποκατάσταση είναι ελάχιστα. Αν ασχοληθείς σοβαρά με το αντικείμενο (όποιο κι αν είναι αυτό) και γίνεις καλή επιστήμονας θα βρεις δουλειά, οπότε μην σε ανησυχεί αυτό. Τώρα σχετικά με το αντικείμενο, έχω να πω ότι η γεωγραφία είναι ίσως η πιο διεπιστημονική επιστήμη, οπότε έχει ενδιαφέρον. Γι αυτό ακριβώς όμως μην περιμένεις ότι θα η σχολή θα σου μάθει τα πάντα μέσα σε 4 χρόνια, πρέπει και εσύ να κυνηγάς τη γνώση. Τα περισσότερα μαθήματα των δύο πρώτων ετών (για τα οποία μπορώ να εκφέρω άποψη) είναι πολύ εισαγωγικά, ίσως περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε, γενικά το επίπεδο θα μπορούσε να είναι υψηλότερο. Από το 5ο εξάμηνο και ειδικά το 6ο όπου αρχίζουν τα μαθήματα επιλογής, τα πράγματα είναι καλύτερα φαντάζομαι.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι αξίζει σαν σχολή, και ανοίγει πολλούς δρόμους για μεταπτυχιακά.
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Κοιτάζοντας το πρόγραμμα σπουδών και εγώ κατάλαβα αυτό που λες για τα γενικά μαθήματα των δύο πρώτων ετών όμως είχε πολύ ενδιαφέρον που προσφέρονται μαθήματα κλιματολογίας μετεωρολογίας και γενικά μαθήματα σχετικά με το περιβάλλον που είναι ο τομέας που με ενδιαφέρει.
 

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Κοιτάζοντας το πρόγραμμα σπουδών και εγώ κατάλαβα αυτό που λες για τα γενικά μαθήματα των δύο πρώτων ετών όμως είχε πολύ ενδιαφέρον που προσφέρονται μαθήματα κλιματολογίας μετεωρολογίας και γενικά μαθήματα σχετικά με το περιβάλλον που είναι ο τομέας που με ενδιαφέρει.
Εάν σε ενδιαφέρει το περιβαλλοντικό κομμάτι, να έχεις υπόψιν και το τμήμα γεωλογίας και γεωπεριβάλλοντος. Στο τμήμα γεωγραφίας όμως μπορείς να συνδέσεις καλύτερα για παράδειγμα το φυσικό περιβάλλον με τις επιπτώσεις του στο ανθρωπογενές. Επίσης, τα μαθήματα του φυσικο-γεωγραφικού, περιβαλλοντικού τομέα όπως η Μετεωρολογία - Κλιματολογία τα έχουν πολύ καλοί καθηγητές και κάποια όπως η Τηλεπισκόπηση διδάσκονται σε πιο σύγρχονα πλαίσια απ' ότι στο εκπα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top